Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:55 06.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Голямото разочарование - Любчо Г.нови  
Автор goga (изследовател)
Публикувано01.12.19 19:55



Последното интервю на Любчо Георгиевски пред българска тв затвърждава впечатленията от активността му през последните месеци в социалната мрежа: маските бързо падат, вече не е нужно дори да се преструваме от кумова срама;
аз Любчо го разбирам и мен лично не ме притеснява. Но се чудя защо е взел български пасош и е декларирал българския си произход, след като за него е голям проблем дали една дума в България се произнася с "е" или "я". Това по логиката му е основната причина за формирането на македонската нация и език

Толкова е нелепо, че дори не си струва да се обсъжда.

Като не щеш да си българин и не ти идва отвъртре, защо драпаш за пасош, защо? Ясно е защо, заради келепира.



Тема Re: Голямото разочарование - Любчо Г.нови [re: goga]  
Автор mulcho ()
Публикувано01.12.19 21:07



Леля ми в ,,Токуда" я оперира лекар от вардарско, бивш министър на здравеопазването там. Доколкото му помня историята го задържат във Варшава по искане на бюрмските власти за негови далавери, той вади вълшебния пасош от джоба, викат българския консул и той го измъква от ареста, после се установява в София. Да си политик на Балканите е рисково, добре е да има и план Б. А Георгиевски не е излъгал за българския си произход, той не е в противоречие с македонската му националност.



Тема Re: Голямото разочарование - Любчо Г.нови [re: mulcho]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано02.12.19 10:58



Интересно, че няма и капка разкаяние или преосмисляне на стореното, докато е бил министър-председател. Любчо продължава да мисли, че е направил много за българо-македонските отношения. А истината е, че макар и относително толерантен към "бугарашите" в неговата партия, все пак по негово време те са натикани в ъгъла, за да дойде след това мракобесното време на наследника му Груевски.



Тема Re: Голямото разочарование - Любчо Г.нови [re: goga]  
Автор JovanDamaskin (makedonec)
Публикувано02.12.19 17:23



Но се чудя защо е взел български пасош и е декларирал българския си произход, след като за него е голям проблем дали една дума в България се произнася с "е" или "я".

е какво му се чудиш толкова..."пари ке ми дадеш , бугарин ке се пишам"...е да, обаче гърците са платили повече...никога съм му нямал доверието на този тип.

Da bides denes bugarin vo R. Makedonija e prasanje na intelektualen predizvik.


Тема Re: Голямото разочарование - Любчо Г.нови [re: JovanDamaskin]  
Автор Amateur (TrollBuster)
Публикувано02.12.19 17:32



"никога съм му нямал доверието на този тип..."

Има си хас...

***



Тема Re: Голямото разочарование - Любчо Г.нови [re: goga]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано02.12.19 19:23



Повечето работи, които казва са правилни.
За езика и аз не съм съгласен.
Дали източно или западно наречие за основа на офиц. български език...винаги едната страна ще е недоволна. Вардарска Македония мисли от своя поента. Но примерно в Егейска Македония източно от Солун е източно наречие. При всяка реформа на българския език се "озападнява" по-малко.
Големият проблем между българския и македонския език е сърбизацията в македонския и русификацията в българския. И азбуките на България и на Македония след 44г. са правени да са максимално близко до господарите...в Македония до сръбската, в България до руската азбука.



Тема Re: Голямото разочарование - Любчо Г.нови [re: Superserb]  
Автор mulcho ()
Публикувано02.12.19 19:31



Никой не им е крив, че за книжовен български се налага говор различен от техния, просто на него е издадена голямата част от литературата, периодиката преди Освобождението. Все едно врангаджиите да се мусят, че изкуствено езика ни не е нагоден към диалекта им. Георгиевски търси и за пред себе си доводи с които да оправдае сепаратизма им.



Тема Re: Голямото разочарование - Любчо Г.нови [re: Superserb]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано02.12.19 19:38



Как пък една дума не каза за сърбизацията и за изкуствено създадения за един ден македонски книжовен език. Българите му криви за всичко. По това разбирам, че в Любчо няма нищо пробългарско. И пак се сещам за първите 7 години и семейството. Няма ли ги - не чакай сантимент и емоция. А без тях България е чужда, без значение от сухите исторически факти.

Редактирано от goga на 02.12.19 19:38.



Тема Re: Голямото разочарование - Любчо Г.нови [re: mulcho]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано02.12.19 19:43



Тази идея, че българите искат македонците за свой народ, а имат източно наречие за темел на офиц. български език...не е на Любчо. Те я има и я казват много хора в Р.Македония и хора освестени бугари. Това е една от скритите сърбомански пропаганди.
Разлики има, но голямата разлика е сърбизацията при тях и русификацията при нас.
Има истински проблем сред младите и у нас и при тях. Днешните млади са с урбанизирани дядовци и баби от градовете. Затова не знаят "старите" думи и говори, които са на 95% едни и същи и у нас и при тях... Предната генерация дури да не ги говори ги знае от говора на бабите си по селата. Днешните млади...не. Говори се по "градски" и при нас и при тях...демек сърбизирано при тях и русифицирано при нас.

Има огромен проблем



Тема Re: Голямото разочарование - Любчо Г.нови [re: goga]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано02.12.19 19:49



Той и официалният български е русифициран, включително най-новата ни азбука за една нощ... Ти колко пъти скочи против това...или да си чул някой...ДАЖЕ (дори) да го коментира?

На теб не ти прави впечатление изобщо...щото цял живот тази среда те обгражда...от вън знаеш ли как си личи? При тях в Р.Македония и те не я осъзнават сърбизацията...

Редактирано от Superserb на 02.12.19 19:51.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.