Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:44 20.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Re: ако Ботев се беше навелнови [re: mak ot Sofia]  
Автор ad miral (андорския флот)
Публикувано07.11.19 21:15



В България има спекуланти. Ама те не са търговците, които, за да ги има, трябва да продават по-скъпо, отколкото купуват.
Спекуланти аз наричам политици, които обещават повече, отколкото могат да направят.


Това не е най-големият им грях. Политиците навсякъде обещават повече, отколкото могат да направят и никой не им придиря за това.
По лоши са тези политици, които продават нещо, което не им принадлежи.

_
If I turn out to be particularly clear, you`ve probably misunderstood what I`ve said.


Тема Re: А без "ВОСР", този превратнови [re: croesus]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано08.11.19 01:00



Вие въобще не отчитате, че въртележката щеше да е друга. Както натиска от Запада са наше наказание по слаб, така и руска окупация ала 1944, без териториални орязвания. Дори напротив.


Не казвам, че руският режим би бил добър, но обикновено е временен.

Редактирано от torlakov-93629 на 08.11.19 01:01.



Тема Re: А без "ВОСР", този превратнови [re: kuduger-96506]  
Автор nikolayds ()
Публикувано08.11.19 03:33



С Керенски начело, пак щеше да има предаване на Русия. Просто там фронта се разпада.
Но определено Румъния щеше да иска повече. Румъния, освен Трансилвания получава и Молдова от Русия. Гърция щеше да е компенсирана още за наша сметка, заради Цариград и Понта.

А У. Уилсън нямаше да има толкова сила, да обуздае Сърбия/Гърция/Русия. Но повече (освен още към Румъния) нямаше да ни орежат. Керенски не е Николай 2.

Вече, ако имаше 2 световна война, Керенски, република Русия, нямаше да издържи натиска на Хитлер. СССР е наднационална, политически монолитна държава, в силно възходяща траектория (научно-технически, икономически, човешки и политически прогрес).
Русия на Керенски, щеше да рухне подобно на Франция. СССР след ВСВ дълго време беше хегемон, успешно конкуриращ се със САЩ



Тема Re: А без "ВОСР", този превратнови [re: nikolayds]  
Автор mulcho ()
Публикувано08.11.19 06:33



Румъния е щяла да вземе Трансилвания, но да е щастлива ако задържи Северна Добруджа, на братушките излишни граници по пътя им към новото им владение Цариград не са нужни. Нас са щели да ни докарат до положение сходно с финландското (удовлетворявайки горещите ни молби), излаза към Беломорието запазен, защото Русия би гледала на това крайбрежие като бъдещо свое.
И за какъв възход би могъл да се говори в държава с масови случаи на човекоядство?



Тема Re: А без "ВОСР", този превратнови [re: nikolayds]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано08.11.19 10:11



То в този ред на мисли ПСВ ярко показва, какво би станало с руската армия при германски натиск, на вече далеч по модернизирания Вермахт и много по надъханата в нацистки дух армия. Обаче руския писател поставя под съмнение и то напълно релевантно, самото явление Хитлер и по принцип националсоциализма. Може да се отиде и по-далеч и стигне до Мусолини и неговия фашизъм. Според мен въпросният болшевишки преврат от 1917 отваря портите на ада за Европа и служи за образец на редица диктатори и създаването на чудовищни идеологии.
Може би последната от които, при това в пряка връзка с горенаписаното, е македонизма, все още не заличен от мястото, дало начало и среща на множество цивилизации и нямам предвид само Балкана, а Европа въобще.



Тема Re: А без "ВОСР", този превратнови [re: mulcho]  
Автор nikolayds ()
Публикувано08.11.19 21:56



Съмнявам се за Беломорието и северна добруджа -> Руснаците ни пресичат много подло на Петербургската конференция. А за Букурещ и 'само да кажеше и Кавала и Одрин оставаха наши' - нема какво да говорим.

Възход - без дори да влизаме в подробности и сравнения е забележителен. Победата в ВСВ и последващата студена война го доказват.
Сам знаете причините за Гладомора - те не са икономическа криза в Русия.



Тема Re: А без "ВОСР", този превратнови [re: kuduger-96506]  
Автор nikolayds ()
Публикувано08.11.19 21:59



Може би сте прав.
Но все пак незабравяйте, Мусолини и болшевиките не се явяват във вакум. В Америка на Уилсън, после Рузвет има много 'расиски' и после 'социални' сходства с Мусолини. Имате даже делегации, които изследват опита на другаря Мусолини. А нацистите направо преписват расиското законодадество от САЩ (малко преувеличавам).

След Версай, нема начин да се избегне Хитлер/Мусолини/Франко. Мое скромно, немеродавно мнение.



Тема Re: А без "ВОСР", този превратнови [re: nikolayds]  
Автор mulcho ()
Публикувано09.11.19 15:24



Гладомърът съвсем не е единственият глад в СССР, майка ми имаше колежка Люба, рускиня от Сибир, разправяла и е как като деца родителите са им забранявали да излизат извън селото за да не бъдат изядени, това някъде през 40-те. Възход та дрънка.



Тема Re: А без "ВОСР", този превратнови [re: nikolayds]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано09.11.19 15:45



Той и Гьоринг на тази расистка американска политика набляга на нюрнбергския процес, та бая точки печели... но това просто е едно меко продължение по инерция на предходния робовладелски период, чиито основи се пропукват именно през самото ВСВ. Индустриалния север вече оценил подобаващо черната работна ръка, но му изнася по-ниското заплащане. Остава да бъдат впечатлени военните, но длъжностите за негри са ограничени и обикновено не дават възможност за героична изява и все пак и тук нещата се променят. Е, има време за Мартин Лутър Кинг...
Не съм сигурен, дали точно Версай играе ролята възпламенител, защото настъпва времето на повсеместните диктатори, а демокрацията е твърде млада, крехка и не доказала себе си, при това на малко места по света. Първо трябва да рухнат отчайващите идеологии, за узрее света, после и да се разбере простата истина, че те обслужват единствено най-обикновени луди, отличаващи се само с ненаситна жажда за власт.
Разбира се не подценявам нито за миг ужасяващите условия, наложени над победените в ПСВ, нито световната икономическа криза (по-точно голямата депресия) между двата глобални конфликта. И точно тук някъде между горното (идеологии и диктатори) и между току що споменатото, т.е. рязкото влошаване качеството и достигнат стандарт на живот, се вмъкват резултатите от втория болшевишки преврат.
То външно май на всички им е изглеждало тогава така, макар и в западните демокрации да не са си правили илюзии - възход на младата комунистическа държава, па ако и изпръскана с безкрайно много кръв. Обаче въпреки тясната обмяна на военен опит, както и близки икономически връзки между комунисти и нацисти, на последните никак не им убягват слабостите на болшевишкия гигант (в крайна сметка ги и подценяват). Безспорно СССР се индустриализира. Централната власт безпардонно налага волята си във всички кътчета на голямата страна, а обикновния човек е скован от страх и не му остава друго, освен да се грижи както може (по-точно както му кажат) за благото на партията и нейния вожд. И все пак идеологизацията на военните взима своя тежък дан, индустриализацията има нужда от квалифицирани кадри, а продукцията, дори военната, често е под всякаква критика. Културния спад дори е несъизмерим с останалото, защото вече не остава кой да се грижи и "произвежда" култура, интелектуалците си отиват по бързата процедура, заедно професионалните военни. Инженерите и техниците се учат от техните немски събратя, но трябва да дойде военния конфликт, за да доближат нивото на запада. Моряците пък въобще ги нема, а и там вече не остават хора с опит, нито пък военно-морски флот. Останките от разбития от японците руски имперски флот, все още са на ниво, а кадрите са им незаменими, но комунягите това не ги интересува и ще берат горчиви плодове през ВСВ, та дори ще им се наложи спешно да купуват от иначе омразните им британци (линкора Роял Соверайн става Арахангелск).
Изобщо победата на СССР във ВСВ звучи като победата на Китай над Япония в същия конфликт. То просто не е сериозно и задължително ужасяващо преувеличено. Единствено меродавно в случая е да се говори за победа на съюзниците над силите на Остта, при това изключително трудно извоювана с моменти на отчаяние и изобщо неяснота в крайния резултат. Студената война вече е друг период и СССР се връща в играта едва след 1948г. като твърдо застава на водеща позиция в единия блок и на практика втора военна сила в света, след като вече се е сдобил с ядрено оръжие. Настава времето на наваксване във военноморския флот, изграждане на липсващата (до тогава само на книга) стратегическа авиация, както и на реактивната с помощта на немския инженерен гении авиация и пак с тяхна помощ ракетостроене и мощен подводен флот.

Редактирано от kuduger-96506 на 09.11.19 16:17.



Тема Re: А без "ВОСР", този превратнови [re: kuduger-96506]  
Автор nikolayds ()
Публикувано11.11.19 19:28



Добре написано, но по някой точки немога да се съглася.

1. Ако четем Гулаг, или дори разказите на наши близки (през поколение де) за премети между ПСВ и ВСВ в СССР се вижда един подем в националното чувство, съветски човек. Даже има една гордост. Даже и да те арестуваш ‘мислиш за лошите боляри и добрият Сталин’. Даже процесите на Вишински са малко или много потвърждение.
Да има изключения, но като цяло няма общо с нац. разпадналата се Руска Империя. Колкото и лично мен да не ми харесва.

2. С отчета на горното, съветската индустрия и най—вече техническият прогрес са впечетляващи. Да, с помощта на САЩ и донякъде Германия. Но няма спор. Факта на относително бързото възстановяване през войната и след нея, въпреки загубата на цялата им индустриална база през 1941 си е доказателство за жизнеността.

3. Анекдотичен пример, Сталин буквално изпаднал в дупка на 22—ри за седмица. Идват генералите, той мислил да го разтрелят. А те... тов. Сталин, ние мислим да направил така и така... СССР не е е РИ от 1914 или СССР от 1922.


И да завърша, че стана цели есе, Въобще не съм апологет на СССР. В дългосрочен план това напрежение на народа и поддържането му в състояние “нащрек” водят до краха от края на 70—те. Аз съм на 43 ама помня как ни казваха да сме “нащрек” за саботьори и вражески агенти през границата. И за подвига на П. Морозов.

За САЩ и расизма на демократите и законите им, не е за говорене.
За ефекта “Версай” след 14—те точки на Уилсън ... ами няма как да бе доведе до нова война. Все пак народите на Централните сили се чувстват излъгани и според мен (пристрастно) с право. А Турците показват колко е крехка волята на западните сили.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.