Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:24 05.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Дали ще разберем...нови  
Автор osoitza-86326 (КАГАН)
Публикувано06.11.19 11:06



Чудя се дали някога ще разберем, че имаме огромна нужда от единна балканска православана държава. Блаканска и православна - защото маркират най силните разделителни линии т.е. предполага се че хората от православните балкански държави могат да живеят заедно на база на културно ценостната си система без това да завърши по подобие на Югославия. Напълно съм на ясно, че такава държава е почти невъзможно да се случи, но това не ми пречи да чертая теоретично най-доброто ...
Конкретния повод са игрите на Макрон с Русия(блокажа на Македония) и последвалите предпочитания на Ганайци пред Българи .... Правили са ни и ни правят на псета и ни насъскват един спрямо друг, за да си прокарват интересите.
Но този маниер е от много много по-отдавна още началото на 19 век трасират балакните като поле на влияние между различните велеки сили в резултат на което днес макар и позамряли все още имаме силни противоречия между народите живеещи на това място и ни разиграват както си поискат.

Сега обаче сме във време разделно , Балканите се депопулизират със висока скорост, държавииците губят и малкото жиненост, която имат. Процесите много приличат на 14/15 в. Кой ще дойде да ни замести само предстои да видим...



Тема Re: Дали ще разберем...нови [re: osoitza-86326]  
Автор Amateur (TrollBuster)
Публикувано06.11.19 11:08



С Гърция или без?

***



Тема Re: Дали ще разберем...нови [re: osoitza-86326]  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано06.11.19 11:31



Сърбите веднага ще поискат столицата да е Белград и всички да говорим сърбохърватски. Ще поканят руснаците за кръстници. Гърците ще поискат възстановяване на Византия и превземане на проливите. Македонците ще поискат цар Самуил. Само ние ще сме в ролята на селския шут дето ще каже - "На всичко съм съгласен за едното е.ане. За да Ви е кеф може и без вазелин!"
Като те чета и все се чудя, какъв му е проблема на това да приемат всички ни в ЕС и при очертаващото се там взаимно съжителство да си дяламе треските и да се уеднаквяваме?



Тема Re: Дали ще разберем...нови [re: Amateur]  
Автор osoitza-86326 (КАГАН)
Публикувано06.11.19 11:32



На теория със или поне в "силни приятелски отношение".
На практика обаче гърците са друга мая хора със силно усещане за превъзходство на историческа основа най вече я и на моменто- икономическа и трудно биха преглътнали хапката да се "принизят" до северните си съседи.



Тема Re: Дали ще разберем...нови [re: ludo-mlado]  
Автор osoitza-86326 (КАГАН)
Публикувано06.11.19 11:41



1. Дори да ни приемат един ден всички в ЕС, което хич не е на хоризонта не мисля че тези игри ще спрат, може би след 100 -200 години ведна държава....
2. Никъде не съм писал че това може да се случи, напротив в текущата ситуация звучи невероятно, но .... историята ппознава всякакви случаи, обрати и ако въобще стане някога ще е частично или не със сила...
3. И тук темата е по скоро за осъзнаването на тази потребност а не за реализирането й. Във времето в което живеем и със хората с които граничим аз съм по скоро против ...., но погледнато от високо това е оптималния начин да си съхраним културата(и гнеите) максимално дълго



Тема Re: Дали ще разберем...нови [re: osoitza-86326]  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано06.11.19 11:46



И тук темата е по скоро за осъзнаването на тази потребност ...
Потребност няма - ти си я измисли.
Потребността за региона е хората да живеят в мир и спокойствие. Не мисли, че това е възможно без съгласието на критична маса външнополитически фактори.
Културата ни не е нищо забележително. Трудно ми е да си обясня какво значи да я съхраняваш при условие, че никой не ни спира, нито ни пречи да си я тачим и съхраняваме. Богатото и доволно общество ще намери начин да излъчи културни лидери с достойнства, които да дадат необходимият принос в тази насока. Това с гените го забрави, не и поне до установяване на семеен модел с три деца.



Тема Re: Дали ще разберем...нови [re: osoitza-86326]  
Автор mulcho ()
Публикувано06.11.19 12:22



Общата европейска държава на бъдещето е ЕС, от други комбинации можем само да загубим.



Тема Re: Дали ще разберем...нови [re: ludo-mlado]  
Автор osoitza-86326 (КАГАН)
Публикувано06.11.19 13:05



Проблема може би наистина е точно в размера а в слабостта на държавиците ни но те донякъде са взаиомно свързани.

А потребността я виждам в това да има възможност за автономна политика. Колкото е по малка и/или слаба държавата толкова по трудно можеш да водиш такава.

В момента сме в едно състояние в която(почти?!) всяка паритя е сателит на някой по голям външен играч който се опитва да налага желания от него дневен ред.

От друга страна наличието на толкова много малки държавици на Балканите ни вкарва лесно в чуждите схеми и ненужни за нас конфликти и т.н. все неща които са пряка функция на силата/размера на държавата.



Тема Re: Дали ще разберем...нови [re: mulcho]  
Автор osoitza-86326 (КАГАН)
Публикувано06.11.19 13:11



Дали вярваш че такава държава ще успее да просъществува?
В момента ЕС е икономически гигант но политическо джудже и никак не съм уверен че ще успее да просъществува в сегашния си вид(размер). Търканията в самия него сякаш са станали доста силни, но да видим.... може би си прав.



Тема Re: Дали ще разберем...нови [re: osoitza-86326]  
Автор Amateur (TrollBuster)
Публикувано06.11.19 13:15



Мисля, че нищо не оправдава твоя едновременен песимизъм за ЕС и оптимизъм за Нова Югославия.

***




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.