Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:30 11.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Хората във днешна Флорина/Лериннови  
Автор osoitza (КАГАН)
Публикувано15.10.19 13:11



Бях на Света гора и в един от скитовете, сядаме на почерпка с моя приятел и си говорим. До нас сядат двама доста руси гърци, аз ги разбирам на гръцки какво говорят, оказа се че ни разбират обаче и те и дават следния въпрос.
- Вие македонци ли сте? (на развлен Български)
- Не Българи
- Вие сте македонци?!(сякаш с изненада )
- Не българи сме
Обяснявам че говоря гръцки
- Ние сме от Флорина и ви разбираме (На гръцки)
- Аха ами като сте от Флорина как се чувствате, гърци или македонци(на гръцки)

На последния въпрос последваха едни бурни възклицания, които аз не разбрах, Аз станах станах защото защото отваряха църквата, което чаках от дълго време и нямах време повече за приказки, после ме избягваха тея хора..

Та някой знаели как се чувстват хората в Лерин днес?



Тема Re: Хората във днешна Флорина/Лериннови [re: osoitza]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано15.10.19 13:46



...последваха едни бурни възклицания...
По ония краища не съм ходил.
Един познат ходеше по едно време натам с камиона.Вика:пита ги нещо на български - мълчат и мучат.Спомене майките им - последват едни бурни възклицания...





Тема Re: Хората във днешна Флорина/Лериннови [re: osoitza]  
Автор leyte (старо куче)
Публикувано15.10.19 14:01



С тях сме си близки, но отчуждили се. Все пак интереса ни един към друг е неизкореним и може да играе не лоша основа. Но, както са минали десетки години, така навярно се иска още толкова да минат, за да се преодолее отчуждението и пак да си станем най-близки.
"Какъв си?" Или "Какъв се чувстваш?" Ги имам за вредни въпроси и никога не питам. То само си показва колко близки си се чувстваме или не.
Е, по мои впечатления един друг си се чувстваме еднакви, без да се етикираме.



Тема Re: Хората във днешна Флорина/Лериннови [re: osoitza]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано15.10.19 16:36



Това е глупост, която и аз направих на младини , преди 23 години. БЕХ келнер , първа година емигрант. Бачках с албанец от Кичево. Един ден дойде и вика; на маса Еди коя си има един от твоите. Отидох и се оказа момче на моите години , с родители от Костурско, с компания. Разправял съм това и преди. Заговори ми на езика на Вазов , архаичен но чист български. Ходели си в Гърция и всички от селото им поддържали собствености . Той знаел български, гръцки( за да се оправя там) и английски. При положение , че ми каза и показа, че сме сънародници, аз го провокирах с този тъп въпрос ; гърци , македонци, или българин ли е. Човекът леко се засегна и ми каза; аз съм жител на Дес Плайнс.( градчето в което бяхме). Все пак се виждахме и бяхме приятели като идваше.
Мисля, че фиромщината ни е (бе) направила мнителни към всички хора от там, а не трябва да е така.



Тема Малко вдясно от Флоринанови [re: osoitza]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано22.10.19 21:52



Бившите мегленски помаци:

- Бугарцки лафам...

След Гръцко-турска война (1919 – 1922) гръцките власти изселват насилствено българо-мохамеданското население от Мъгленско в Турция. На тяхно място са настанени гръцки бежанци от Мала Азия, които масово пристигат в страната след като Гърция губи войната. Много от тях са турскоговорящи. Единственият език, на който говорят българите - мохамедани от селата в Мъглен е български.
Почти сто години след изселването от родния си край, баба Фатме Жилева от село Тресино (днес Орма) не е забравила своя майчин език.





Тема Од Костурко говореле на езика на Вазов џанамнови [re: torlakov-93629]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано23.10.19 14:33



архаичен и не знам кво !? Това се вика македонски език. Говорил е по македонски.



Тема Re: Од Костурко говореле на езика на Вазов џанамнови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано23.10.19 14:57



Не зафащай политиката, че пак ке се наострим





Тема Re: Од Костурко говореле на езика на Вазов џанамнови [re: SashetoBE]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано23.10.19 15:21



По същия начин пък мога да кажа, че на много клипове от Берово, Делчево, Виница, Пехчево и т.н., повечето хора говорят на български език.





Тема Re: Од Костурко говореле на езика на Вазов џанамнови [re: SashetoBE]  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано23.10.19 16:23



Од Костурко говореле на езика на Вазов џанам архаичен и не знам кво !? Това се вика македонски език. Говорил е по македонски.

Джанам, къзъм, чоджум и те баш на чист македонски са, още от времето на Алекзандар.



Тема Абсољутнонови [re: tuzlija-179435]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано23.10.19 16:52



всеки ден им го казвам, ја ги до мен двама.

Редактирано от SashetoBE на 23.10.19 16:53.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.