Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:13 12.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Любопитно изследване:бълг. потенциал във Вардарско  
Автор goga (изследовател)
Публикувано21.10.19 10:07



Няма как да дам линк, тъй като го чух по радиото, докато шофирах, но ме впечатлиха цифрите.
4,5% от северомакедонците смятат, че Гоце Делчев е българин, а за други 4,9% той е и българин, и македонец.
Общо-взето, това мисля, че е потенциалът на българския елемент в Северна Македония към днешна дата: 5-10% от общия брой на населението.

Не е нужно да цитирам останалите цифри: за 75% Гоце е само македонец, и 49% категорично не искат на никаква цена да бъдат променяни учебниците по история. 46% са против С. Македония да се откаже от претенции за малцинство в България.

Редактирано от goga на 21.10.19 12:11.



Тема Re: Любопитно изследване:бълг. потенциал във Вардарсконови [re: goga]  
Автор bash bugarash (мин. на проп.)
Публикувано21.10.19 10:33



Това е източникът:

https://youtu.be/VAKp963goaE

Предаването е интересно.

А що се отнася до процентите в проучването, само 12% от албанците смятат, че Гоце Делчев е македонец. Сигурно от тях идват и тези 5-10% от запитаните, които ти си цитирал.



Тема Re: Любопитно изследване:бълг. потенциал във Вардарсконови [re: bash bugarash]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано21.10.19 10:35



Възможно е. Което пък прави оценката и прогнозата за тамошните "бугараши" още по-песимистична





Тема чисто математическинови [re: bash bugarash]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано21.10.19 11:03



12% от между 25 и 30% свалят с около 3% числото на потенциалните българофили. Тоест не са между 5 и 10%, а между 2 и 7%. Което, май, звучи по-реалистично с оглед на ежедневната картина от С. Македония.

И тук трябва да уточним: с разискванията в комисията не отваряме на никого очите. Фактите и документите отдавна са общодостъпни през интернет. Който е имал интерес, досега се е запознал с тях. И евентуално приел.


Редактирано от goga на 21.10.19 11:03.



Тема Re: чисто математическинови [re: goga]  
Автор osoitza-86326 (КАГАН)
Публикувано21.10.19 11:14



да но на база комисията, може да изискаме промяна на учебниците и тогава вече тея проценти след 20, 30 години ще са други. Белким да има приятели на югозападната си граница а не хора детони ненавиждат и мразят ...

Да нещата стават бавно, но те бавно стигнаха и до тук няма как за 1 вечер изведнъж да се плеснат по челото и да кажат "ама ддедите ни бяха българи".



Тема Re: чисто математическинови [re: osoitza-86326]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано21.10.19 11:17



Да, за по-приятелски настроени към България тамошни граждани си прав. Въз основа на историческите факти. Това трябва да ни е целта. А не тотална ребългаризация, дето няма условия и ресурси да се получи.

Редактирано от goga на 21.10.19 11:14.



Тема Ауф..много, много погрешнонови [re: goga]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано21.10.19 12:27



На кого му е гајле че фактите биле достапни на интернет !? А и да се интересира некој, од достапност на некој факт до серизна промена на светогледот на средонстатистическиа македонист патја е много мактрпен и не става брзо.
Иако комисиите фактички ништо не решават на формално правен план и на државно политичко ниво, тие ја држат темата отворена и актуелна , колку подолго толку подобро.



Тема Re: Ауф..много, много погрешнонови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано21.10.19 12:31



Мисълта ми беше, Саше, че ако някой е носил зрънце булгарофилство, имал е достатъчно възможности през последните 15-20 години да го развие, стига да иска. Вече не важи клишето "има цензура", "властта пречи" и т.н. В глобалната www това вече не важи.

Ако има психологическа съпротива, фактите и документите нямат никакво значение.

Твоята гледна точка е друга: как да накараме македонците, които не са изначално българофили, да променят мирогледа си. То е ясно, че тях нито учебници, нито исторически комисии ще ги променят. Надеждата е евентуално за децата и внуците им, ако нещо се премени на ниво държавна политика, учебници и медийна среда.

Редактирано от goga на 21.10.19 12:32.



Тема Re: Ауф..много, много погрешнонови [re: goga]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано21.10.19 13:37



В интернет има колкото информация...два пъти по толкова дезинформация! Ти знаеш ли колко македонистка пропаганда има също в нета В тяхните най-четени форуми български айпита не се допускат. Още интернет алгоритмите на търсачките правят бъбали (показват все подобни на търсенията ти резултати), заедно със сърбизираната азбука....при търсене все им дават македонистки резултати и т.н. Трето сърбоманската пропаганда е заложила защити срещу истината - като има предварително заучени "отговори" на историческата истина.
Четвърто трябва бая четене(демек интерес и време), за да може човек да се информира, да асимилира информацията и да осъзнае, че предварителните внушения са грешни.



Тема Re: Ауф..много, много погрешнонови [re: Superserb]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано21.10.19 13:44



Има ли го Сашето? Има го. Баш македонист, който преоткрил и част от българските си корени. Точка. Всички твои аргументи и оправдания отпадат.



Тема Re: Ауф..много, много погрешнонови [re: goga]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано21.10.19 13:50



Браво! Много силен аргумент...щом един го е направил, значи всичките 1,4 млн. могат... По същата логика...сигурно над хиляда човека у нас имат коли за над 1 млн. евро...значи всички могат?!?



Тема Re: Ауф..много, много погрешнонови [re: Superserb]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано21.10.19 13:57



Поименно да изброявам всички македонци, които са прогледнали донякъде през изминалите 20 години ?



Макар, че и в позитивните примери "проглеждането" е доста относително. Примерно, при Сашето е колкото да не ни псува на татари , а при Любчо Георгиевски - докато не му застрашим европейската перспектива

До 15-тата година възпитанието и доктринацията няма как да ги изтриеш. Който е имал наклонност да търси /поради нещо дочуто от татко му или от роднини/, го е направил. Другите са неспасяеми. В най-добрия случай поне можем да се надяваме да не са прекалено негативни към България. Надеждата е в новите поколения евентуално.

Редактирано от goga на 21.10.19 14:03.



Тема Re: Ауф..много, много погрешнонови [re: Superserb]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано21.10.19 15:18



абсолютно вярно. македнистката пропаганда е навсякъде в интернет - отделно от всичките им долнопробни форуми, обикновени пропагандни сайтове, цялата северномакедонска уикипедия е на македонистки позиции /в много леко омекотена форма, като от зор заман тук там споменават и т.нар. българска гледна точка, което е всъщност някакъв обтекаем евфемизъм за историческата истина/.
и не е трудно да се види, че повечето пропагандни рупори на македонистите са финансирани или в някаква степен подпомагани от държавата.
и като се има предвид горното, какво от това, че имат повечето източници в интернет. първо, 90% от въпросните са на български сайтове и второ всичко е пръснато на стотици и повече места, повечето поддържани от интернет ентусиасти.
друго е да има един огромен централен портал директно поддържан от министерството на образованието, който освен да предоставя огромна виртуална библиотека от примарни източници, да показва и научни статии от водещи наши историци, които директно на полемизират и оборват всички македонистки интерпретации, които северномакедонските историчари продължават да пробутват и до ден днешен.

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Re: Ауф..много, много погрешнонови [re: tormentor]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано21.10.19 15:37



Било е така. Отдавна е друго.
Сега има "Таковина", има "Сите българи заедно", има портал на Македонския научен институт.
Да не говорим колко много неща като видео-материали из тюба...
Вие какво очаквате - с фуния някой да налива наготово всичко. Не става. Трябва и лично отношение.



Тема Да оставим историческата правичност илинови [re: goga]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано21.10.19 16:06



ако искаш неправдата нанесена на едно поколение васпитано повече или помалко в балгарштината. Ние требва да да се стремим да разберем миналото на нашите деди и прадеди заради самите нас и за нашите следвашти поколенија. Ние требва да заполним празнината во нашата колективна меморија но и празнината во нашето битие като личности секој за себе. Само така ние ште можем да целим кам полноценност като поединци и като колектив. Не заради балгарштината, не заради балгарските големодржавни аспирации(като најчест аргумент срешту) туку преди висчко заради сопствем ватрешен духовен мир и да така кажем моралниа долг кам нашите предци. Во секој случај, прелистване на фактографијата таксативно и сувопрано не може да поттикне тип на катраза за којато говорам. За сажаление, това може да се случи само во един комплексен мултидисциплинарен и долготраен процес кој не може да се унифицира како рецепта туку всеки поединец требва да го изоди поединечно за себеси по различен начин. И разбира се, нема всеки да го може нито па всеки ште се убеди до крај или до некаде и разбира се че ште има всакакви отпори и рекации од фанатично преобратване кам балгарштина до фанатично одбиване изопшто да се мисли или говори по темата.



Тема Re: Да оставим историческата правичност илинови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано21.10.19 16:09



Хващам бас, че на сина си не говориш нищо за българския му произход



Редактирано от goga на 21.10.19 16:06.



Тема Не му говорам, поне не на диртктен начин и с тиа днови [re: goga]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано21.10.19 16:30



уми. На никого не сам говорил така, това предизвиква отвраштане остро и на прва. Всичко правја со намеци одоколе и без инсистиране. Оти в сепак това което аз сам го направил катои извод и го смјатам за истината не значи че е савсем така и не мога да гарантирам 100% че некаде не греша или не пропускам нешто.



Тема Re: Не му говорам, поне не на диртктен начин и с тиа днови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано21.10.19 16:46



е, не си прав. Връзката баща-син е много специална. Ти задаваш архетипния модел на възприемане на света. Какво значи "да го заблуждаваш"?! Ако фактите са факти, защо му ги спестяваш? Нима е по-добре да го поставяш в твоята ситуация - на вечно раздвоен? Не е нужно да го българизираш, не. Просто фактите, че някой ваш прадядо се е имал за бугарин. Па, макар и заблуден.


От друга страна, като баща те разбирам: не искаш да го цепиш от колектива. Още повече ти самият не се имаш за българин.

Редактирано от goga на 21.10.19 16:43.



Тема Re: Ауф..много, много погрешнонови [re: goga]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано21.10.19 17:41



Много ги разбираш , ай иди се изрепчи на некоя мутра комшия да видим как целата махла ще помогне ...



Тема Re: Да оставим историческата правичност илинови [re: SashetoBE]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано21.10.19 17:47



Точно; проблема е че битието контрадиктва всячески на миналото (съзнанието).



Тема Re: Ауф..много, много погрешнонови [re: torlakov-93629]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано21.10.19 18:08



ходи си карай тира из Минесота и не се заяждай.

На никой не се репча, а водя диалог чрез който научавам важни неща. Ако на Сашето не му е интересно, няма да ми отговаря.

А към теб въпроси нямам.

Редактирано от goga на 21.10.19 18:06.



Тема Re: Ауф..много, много погрешнонови [re: goga]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано21.10.19 18:20



Още не съм бил в Минесота. Един път ходихме на почивка на границата с нея.
А и нещо си ми сбъркал професията.
Ма той Комитата е виновен , че ви изсипа пловдивски айляци с бай Лазо...





Тема Re: Ауф..много, много погрешнонови [re: torlakov-93629]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано21.10.19 18:31



Нямам нищо общо





Тема Re: Ауф..много, много погрешнонови [re: torlakov-93629]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано21.10.19 18:35



Комитата няма нищо общо, макар че го познавам по физиономия извън форума.

Общо-взето, форумът е да си обсъжда всеки, каквото го интересува по начин, който счете за подходящ.

Нито ме засягат твоите отношения с други участници тук / с някои от които очевидно не се харесвате/, нито пък съм тръгнал да се навирам в диалозите ти.

Със Сашето сме приятели в социалните мрежи. Щом сме станали такива, значи е имало защо. Той е по-възрастен от мен с 1 година и, ако нещо не го кефи във въпросите ми, спокойно може да ми каже: "Глей си работата".

Така, че и аз те съветвам да си гледаш твоята.



Редактирано от goga на 21.10.19 18:37.



Тема Виж как стојат нештата,нови [re: goga]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано21.10.19 19:23



аз нјамам никакво доказателство че некој от моите преки претци се имал за балгарин. Значи преполагам, и много е верјатно да е било така до некаква степен, нарочито че двама прадедовци учасници во големото востание са били писмени и са ходили в балгарско училиште на детска возраст (което е 100% потврдено) при това едениа и два класа тогавашна гимназија в Битоља а и сашто е имал достап до преписки на организацијата, но, нјамам устно (нито написмено) предание , намек или било каква приказка от било кого от којато бих могал с мирна совест да кажам и да тврдам че са били с балгарко самосознание или пак оште повече че са се залагали за балгарштината в пошрок смисал нито пак как са восприемали балгарското име(ако изопшто) и до какав степен са го разбирали като припадност генерално.
Напротив, единственото семејно предание за прадедо ми Дончо поврзано с балгарштината е по некаква начин отрицателно т.е. като такво е пренесено до мене от башта ми. Дедо ми Флоре некојпат е бил казал пред башта ми че след провала на востанието прадедо ми Динчо е преживјавал много трудни денове, четата била растурена, предавтсва и потери на сите страни, и на 2-3 пата е бил близо да баде заловен от турците(след това некак си успјал с чужди документи да се истегли през Србија и Романија и со брод избегал за САШт). Приказната има два три варијанти но воглавно суштината е: една вечер некаде помеѓу 1930 и 1935 година соратник на прадедо ми, Иљо от село Живојно които му бил и војвода на четата по едно време дошел е на гости ... всичките жени и деца били испадени од стајата но дедо ми Флоре като најстар от децата се добрал да слуша какво говорат... Дедото Иљо казал че можеби балгарите ште се врнат и нешто в този стил ... но прадедо ми се наљотил и остро му отврнал че не иска ни да чуе ни да ги види балгарите оти както разбрал от преписки след востанието цитирам “Те (се мисли на нашите војводи и првенци на организацијата) са се борили само за Балгарија и са мислили само за Балгарија а не за нас“. Какво наистина е мислил дедо Дончо, дали наистина така е казал и какво е разбал малкиа Флоре много трудно ште утврдим оти дедото Дончо строго е пазил да не говори за тие нешта даже и когато е бил упорито попитван от внуците (башта ми много го еинтересувало на пример дали е убил турчин некога).
Та искам да кажа че тук има голем проблем оти настава одреден прекин в колективната и семејната меморија от коиот произлизат преданија които се половични е можеби и навеждат на прогешни изводи и пр.. В секи случај постои една доза на нејаснотиа и недореченост т.е. как аз да кажа на сина си че прадедо ти Дончо бил балгарин или не бил македонец или нешто от сортата ?

Редактирано от SashetoBE на 21.10.19 19:26.



Тема Re: Ауф..много, много погрешнонови [re: komitaO3]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано21.10.19 19:23



Вече си набеден

в същност радвам са че са тук.



Тема Re: Виж как стојат нештата,нови [re: SashetoBE]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано21.10.19 19:30



“Те (се мисли на нашите војводи и првенци на организацијата) са се борили само за Балгарија и са мислили само за Балгарија а не за нас“.

Именно това е интимната, вътрешно затворена причина, корена на македонизма. "Българите", идват и си отиват, страдаме ние. "Бефме бугари", но от това само пострадахме. И турци, после сърби и гърци, ни унищожават, защото сме бугари. Да си бугар, носи опасност за живота, за потомството. И окончателного пречупване идва след ВСВ. След нея, вече няма изход, няма спасение. "Македонец", ти дава правото, хем да си различен от тормозителите, хем да запазиш бъдещето си и да не те тормозят. Положението в Егея е поради ябсолютно същите причини. Инстинкт за самосъхранение.



Тема Re: Виж как стојат нештата,нови [re: SashetoBE]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано21.10.19 20:15



Говорели сме си го с тебе.
Отчиташ факта, за, както го казваш прекино в меморията точно помежду цитираните поколения, което е правило, също както и недоволството към тези от революционерите, засълнали семействата си в България.



Тема Re: Виж как стојат нештата,нови [re: SashetoBE]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано21.10.19 20:20



Сега...прашаш ли ни нас бугарите шо ни е? Дедо Дончо колне организацията дека работела само за Бугария. А дедо Драги (Георгиевски) колне дека организацията немала ништо заедничко со Бугария.

Запомнете едно луге. Не беше проблемот дали лугето се бугари или македонци. Македония изгоре, защото Сърбия и Гърция сакаха лугето во Егея да се гърци, а кай Вардаро сърби!



Тема Re: Ауф..много, много погрешнонови [re: torlakov-93629]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано21.10.19 20:23



Къде ме прати в него комарник чак там... колкото ти си от Кълараш, толкоз аз съм от Пловдив.



Тема Re: Виж как стојат нештата,нови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано21.10.19 21:07



Е, сега тука треба да се разберете с твоя роднина софийското маке какъв е бил общия ви дедо

От него знам, че илинденският войвода си е бил баш бугарин, че и по радио София го е казвал през 60-те години.

Нека софийското маке си каже, но той ми е разправял, че имате кръвна връзка и общ дядо-участник в Илинден. Вероятно не е този, за който говориш.

Редактирано от goga на 21.10.19 21:13.



Тема уточнениенови [re: goga]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано21.10.19 21:13



със Сашето сме роднини по линия на баба ми. Неговият прадедо Коста е брат на баба ми. Друг брат на баба ми си почина в Битоля, но по думите на един мой братовчед от Битоля той на всеслушание заявявал, че е българин (по време на сръбското робство).

Редактирано от mak ot Sofia на 21.10.19 21:10.



Тема Re: уточнениенови [re: mak ot Sofia]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано21.10.19 21:15



А твой дедо по радио София прпез 60-те се възмущавал как може в Скопие така нагло да лъжат, че въстанието не било българско, нали? Правилно съм запомнил?

Редактирано от goga на 21.10.19 21:11.



Тема данови [re: goga]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано21.10.19 21:17



И беше употребил едни думи: Неуки или заблудени люде..





Тема Re: данови [re: mak ot Sofia]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано21.10.19 21:18







Тема Re: Виж как стојат нештата,нови [re: SashetoBE]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано22.10.19 03:49



от второ трета ръка , особено за новите реалности , всичко може да се туиства.



Тема Re: Виж как стојат нештата,нови [re: SashetoBE]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано22.10.19 09:43



..нашите войводи и ръководители.са се борили само за България и са мислили само за България...
На фотографията в Уикипедия войводата от Битолско Димко Сарванов(Димче Могилче) на главата си носи български стражарски калпак със стражарска кокарда с герба с трите лъва на Мизия, Тракия и Македония под една корона и девиз " Съединението прави силата".


И не е само той.



Тема Не ретко сум ја провоциралнови [re: goga]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано22.10.19 12:25



(во позитивен смисол) баба ми Надежда(баба по мајка) да се искаже за тие времиња дори имам и тонски записи. Иако баба ми перефктно го владееше балгарскиот правопис и му беше еден период секретарка на Црнушанов и многу го ценеше како човек (таа кажуваше за него дека е Прилепчанец а не бугарин), за балгарите и балгарштината како цело ниту една убава дума, ни збор буквално, а остри думи не липсваха , нарочито за баба му на Соф-Мак којато ја наричаше “таа бугарката“.



Тема Re: Не ретко сум ја провоциралнови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано22.10.19 12:34



Благодаря ти за споделянето. Разказваш много лични неща. Според мен това е най-ценното на този форум. Иначе, информацията и историята всеки може да си я набави и на други места.
Понякога умишлено те провокирам, за да разкажеш нещо подобно - тези твои споделяния са най-ценните. Така и на мен ми е по-лесно да разбера психологията на днешните граждани на С. Македония. Ти си един мост към тях, защото все пак се опитваш да погледнеш и от нашата страна на монетата.

Някои от нещата, които казаш, не ни харесват. Но това е истината: тя често е болезнена.

Редактирано от goga на 22.10.19 12:32.



Тема Re: Не ретко сум ја провоциралнови [re: SashetoBE]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано22.10.19 12:47



"Таа бугарката" е сестрата на прадядо ти Коста, за когото говори Софмак, така ли?

”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”


Тема Re: Не ретко сум ја провоциралнови [re: SashetoBE]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано22.10.19 12:53



а пита ли я направо - защо те са българи, а ние македонци?

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Данови [re: MupaM]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано22.10.19 13:13



стои десно



вонредно силни и интелигентни жени. Поклон.
Всушност, кога мојата баба Нада би била родена во периодот кога била родена Василка не се сомневам дека и таа би била балгарска учителка и дека би везела револуционерни знамиња.
Некаде сум го прочитал и ова, има една заедничка причина зошто ние (да речеме Балгарија и МАКедонија) сеуште не сме целосно пропаднати. Тоа се нашите жени, мајки. А има и причина зошто не сме просперитетни и силни. Тоа се нашите мажи.

Редактирано от SashetoBE на 22.10.19 13:20.



Тема Василка Христова(моминско Стефанова)нови [re: SashetoBE]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано22.10.19 13:14




Редактирано от SashetoBE на 22.10.19 13:18.



Тема Думата македонци не се исползванови [re: tormentor]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано22.10.19 13:20



има наши и балгари.



Тема Родословното дървонови [re: goga]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано22.10.19 13:22



Не знам защо, ама започнах да правя родословно дърво. За обогатяването допринесе и интернет. Със Сашето се запознахме чрез интеренет!!!
Та както открих Сашето (син на моя втора братовчедка), така открих и дъщеря на мой втори братовчед, която се е родила в САЩ и живее някъде там (в Нешвил)!!!
За всичко е виновен дедо ми, защото го има в този пусти интернет и аз като сложих спомените му в интерент, се обади тази моя племеничка и ме попита: ти пък кой си и какво общо имаш с Георги Попхристов? !!!
Та дедо ми е имал брат с името Србин. Неговите деца са отишли в САЩ и оттам имам роднини и в САЩ.
Родословното дърво е нещо неописуемо. Родата се подчинява на математическия закон: степенна функция. Всеки, родил се и пораснал има 2 родители, 4 баби и дядовци, осем прабаби и дядовци и т.н.
Дал Господ, също така родата се разраства много бързо и в бъдещето.
Една причина, че баба Нада (баба на Сашето) да не харесва баба Василка (моята баба) е, че по време на ВСВ баба Василка се появява в нейната къща в Битола (която в същото време е и къща на Коста, нейн брат) и заявава - какво правите в къщата ми. И ги гони.


В интерес на истината. Тази къща вече я няма. На нейно място е построена нова и там живеят наследниците на друг брат, Вангел!



Тема писал съм гонови [re: tormentor]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано22.10.19 13:24



и пак ще го напиша.
Как българите стават македонци?
Аз съм хлапе. Даже не помня на колко години бях, но подслушвах разговор между баща ми и дедо Вангел (брат на баба ми). Баща ми го пита: Е как така, ти си българин, а сина ти е македонец? Дедо Вангел (изключително интелигентен човек): Ех Любчо, Любчо. Яс сум стар. А децата имат тепърва да живеят!!!



Тема Re: Родословното дървонови [re: mak ot Sofia]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано22.10.19 13:55



е баба ти е била типична бугарска окупаторка /на къщи/



кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш

Тема Re: Виж как стојат нештата,нови [re: tuzlija-179435]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано22.10.19 14:00



Защо е този зор за Гоце и Самуил да са македонци, само Ацо е мислил за тех...





Тема не само тованови [re: tormentor]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано22.10.19 14:08



През ВСВ Македония е в България и македонските момчета служат в българската армия. Та роднинско момче служи в София и в неделя го пускат в гарнизонна отпуска. И той хоп, при баба ми и дедо ми. И на третия път тя го изгонила. Като се научиш да збориш като хората - тогава идвай. Защото в македонския език по това време има много сръбски думи. И момчето в неделя започнало да ходи при нейната дъщеря, в друга къща в София


Всичко това го научих от една книга, написана от това момче: Без вина виновен. Той я е написал тази книга, когато са го пуснали от югославското Белене, където е изпратен, защото не одобрявал скъсването на Югославия със СССР.



Тема Re: Родословното дървонови [re: mak ot Sofia]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано22.10.19 14:06



Значи, със Сашето кръвната ви връзка е все още доста близка.
Виж какви нюанси вкарваш: дядото или бабата на Сашето никога не биха му разказали историята точно по този начин - като имотен спор между много близки роднини.
Между другото сходни ситуации на описаната от теб е имало в изобилие из Костурско и Леринско през 60-те и 70-те, когато прокудените в САЩ и Австралия роднини се връщат да нагледат бащиниите си и с изненада установяват, че имотите им са заграбени от техни роднини с благословията на гръцката държава.

Редактирано от goga на 22.10.19 14:10.



Тема Re: Родословното дървонови [re: tormentor]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано22.10.19 14:11



Асъл.



”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”

Тема Гога, нема нужда од втврднување на тонотнови [re: goga]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано22.10.19 14:25



наши сме си тука сите, да покажеме повеќе толерантност кам постарите членове како по стаж така и по возраст.



Тема Напротив, всичко е расказано, даженови [re: goga]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано22.10.19 14:47



това е главното, а останалото са дребулии. Нали всички сме си балгари и страдаме од една обшта болест ... Но, не исках да го правим сасвем на сапунска опера,

..други беа поентите и суштините.
Ех, вече когато се заговори да раскажа до крај. Прабаба ми Спасија(жената на Коста) в брака довежда малко машко дете (Томе) от првиа маж които загива(му забравих името, презимето е Мицев). И тук ште спра..
Можеби друго нешто е “поинтересно“ баба ми Нада се ражда 1924 година среде зимо...след един месец или така нешто вапросната кашта ја захвашта пожар. Доказателства нема, но висчки информации навеждат на помисал че каштата е запалена оти са били балгарофили.

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от SashetoBE на 22.10.19 14:45.</EM></FONT></P>

Редактирано от SashetoBE на 22.10.19 14:48.



Тема Re: Гога, нема нужда од втврднување на тонотнови [re: SashetoBE]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано22.10.19 16:17



Ема не, въртят те на ръжен, се едно си на друго мнение. Професори .



<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от torlakov-93629

Редактирано от torlakov-93629 на 22.10.19 16:18.



Тема Re: Гога, нема нужда од втврднување на тонотнови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано22.10.19 16:52



Саше, всичко е нормално.
Както при вас Охрид и Скопие не се понасят много, така има и разни комплексирани душици от малките градчета на Северо-запада, дето по-големият и напреднал град им е трън в очите

Макар, че няма защо. Всички в Бг сме си със селско потекло.

Аз, например, научих за теб и днешна С. Македония много повече от такъв тип наши емоционални диалози, отколкото от стотици бисери на тема с коя мутра си деля имота
За мен, дори след повече от година общуване с теб, не беше очевидно какво мислиш всъщност и как възприемаш българската идентичност. Не се чувстваш българин, в това няма нищо лошо. Много повече ценя искреността и сложността. Това не е въртене на ръжен, а размяна на емоционални мисли. Така те чувствам по-близък.

Редактирано от goga на 22.10.19 16:53.



Тема Re: Родословното дървонови [re: mak ot Sofia]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано22.10.19 17:01



Всъщност покрай теб ли започна Сашето да пише тук, или как? Или вече сте познавахте форумно, когато разбрахте, че сте рода?
Саше, и към тебе е въпросът. Любопитно ми е, не че има значение.

”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”

Редактирано от MupaM на 22.10.19 17:02.



Тема виновник за нашето запознаваненови [re: MupaM]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано22.10.19 17:19



е участикът в този клуб Черньо Пеев. За което и двамата със Сашето сме му благодарни.



Тема Re: Гога, нема нужда од втврднување на тонотнови [re: goga]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано22.10.19 17:26



Много дълго стана. Можеш да му се извиниш с едно изречение.


Малко ще ти помогна , въпреки, че не заслужаваш пък и не ти достига пипе. Сашето е българин с нас и македонец с македонците. Приема и разбира и двете тези.

Редактирано от torlakov-93629 на 22.10.19 18:05.



Тема Re: Ауф..много, много погрешнонови [re: Superserb]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано22.10.19 20:00







Тема Има еден интересен феноменнови [re: torlakov-93629]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано24.10.19 16:21



кај некои тврди патриоти(во случајов балгарски патриоти) националисти. Тие чувствуваат една голема непријатност и немир кога се “добри“ со и кон македонистот.
Сакаш чинат велепредавство на балгарштината. Гогата е на ивицата да прескочи този комплекс и да се освободи.В този смисол ние хората без идентитет и без нација сме в предимство и сме много посвободни и поопуштени.
Пак ќе го спомнам ЧерњоПеев, тој многу страдаше од овој синдром, така че след поредица хубави беседи и разговори които сме водили, изведнаш без повод и неочаквано ште ми се обадеше со дожд од обиди и много гнасни думи. Веројатно не могал да спие штото се држал човечки и хумано пред един македонист.
Хахахахахахахахаахах



Тема Re: Има еден интересен феноменнови [re: SashetoBE]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано24.10.19 17:16



Като си толкова голем македонист как точно си обясняваш Тодор Александровото:
" Който ми каже, че не съм македонец - ще му отрежа езика,
а който ми каже, че не съм българин - ще му отрежа главата!" ?



Тема Не сам големнови [re: tuzlija-179435]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано24.10.19 17:44



поскоро аз сам пишман македонист или провален балгарин.
Ама Василе, нема ли нешто изнад националноста и етничката припадност, до там ли сме хората ?



Тема Re: Има еден интересен феноменнови [re: SashetoBE]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано24.10.19 18:23



Можем само да мечтаем сънародниците ти и да са наполовин като теб. Прекалено те взеха за даденост колегите. Е, и аз бях остър, но ми стана гадно как незаслужено ти се хвърлят . Чернопеев и мен е хапал, не се чувствай “специален”

Иска да се налага. Не разбират , че форума е за обмен на мнения , пък който научи нещо и оцени друго мнение може да се промени по собствен избор.
Между другото ; респектира ме , че и ти и Дамскина имате лоялност към държавността СВ и от там към съгражданите си. Този ребус с албанците съвсем не е по призмата македонизъм , колкото и идиотски той да се бърка в проблема.
На мнение съм, че при някаква пролет в СВ относно българите ти би бил и още по близък с нас.
Уикенда БЕХ на парти 50 годишнина на приятел от Сандански. Имаше хора от Крушево до Сливен. Драго е да гледаш мак двойка танцува на Бургаски Вечери.

Редактирано от torlakov-93629 на 24.10.19 18:43.



Тема Re: Има еден интересен феноменнови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано24.10.19 18:28



Саше, аз не съм националист. Това първо.
И второ, никога не ми е било проблем да общувам нормално с македонисти, сърби и прочие разновидности. Но трябва да правиш разликата между битово ежедневно общуване и мироглед.
Като българин никога няма да тръгна да се мазня и да си кривя душата, за да се харесам на някой от Скопие.
Открит съм. И може би това дразни.

Редактирано от goga на 24.10.19 18:29.



Тема Re: Не сам големнови [re: SashetoBE]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано24.10.19 19:15



На равна нога - с всекиго.


" Нима е малко да бъдем просто човеци?" - Гоце Делчев



Тема Re: Има еден интересен феноменнови [re: SashetoBE]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано24.10.19 19:58



черньопеев правеше впечатление на сдържан и възпитан човек, даже и да те е попържал е било по изискан и тънък начин



кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш

Тема Честна и достојна позицијанови [re: goga]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано25.10.19 11:09



само че тук нема никој от Скопје на когото би могал да се допадаш или не, а “срешту мен“ не ти требва гард.

Редактирано от SashetoBE на 25.10.19 11:06.



Тема Re: Честна и достојна позицијанови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано25.10.19 11:37



Че аз, Саше, не съм срещу теб.
Към теб винаги се съм се отнасял на лично, човешко ниво. Обиди от мен не си чул. Ако не беше тъй, нямаше да сме приятели във фейса. Аз с македонистки тролове не дружа. Не за друго - просто са тролове, а не хора.

Сега, ти, ако се обиждаш от това, че съм казал, че се нямаш за българин - ами, ти сам си го казвал - какво е обидното, даже за теб си е вид комплимент



На мен ми е ясно, че ти си "бяла врана" , 0,00000001% социологическа извадка от населението на Скопие и С. Македония. И затова те давам често като пример - защото съчетаваш македонистки нагласи, македонско етно-национално съзнание и относително добра осведоменост по отношение на исторически факти, процеси и събития, които касаят връзката България-Македония.
Ти си типичен пример, че етно-националното македонско съзнание няма да бъде изтрито или заличено, ако изведнъж сънародниците ти разберат истината за миналото и българския произход на много от тях. Тук много колеги изпускат фактора "емоция" и разчитат на чистата информация. Ама, тя не чини нищо, ако го няма емоционалния фактор, заченат в семейството.

Ако беше типичен жител на Скопие, едва ли щеше да вирееш в този форум. Както средностатистически българин не би оцелял във ваш исторически форум.

Ти придаваш цвят и щипка подправка на този форум, за което всички тук те ценят. Това поне си забелязал

Редактирано от goga на 25.10.19 11:50.



Тема Re: Честна и достојна позицијанови [re: goga]  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано25.10.19 12:00



Знам, че ще прозвучи идиотски, но 1 човек от 2 000 000 население е точно
0.00005 %, което е доста повече от
0.00000001%





Тема Re: Честна и достојна позицијанови [re: ludo-mlado]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано25.10.19 12:10



Да, така е, но това е просто хипербола. Няма толкова грагани, че да влезе в седмия знак след запетаята. Не, всъщност може. Защото 20% от Сашето е бугарска



Редактирано от goga на 25.10.19 12:11.



Тема Re: Честна и достојна позицијанови [re: goga]  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано25.10.19 13:02



Искам изтънко да намекна, че Македония не е толкова голяма и дори малка група хора, в процентно съотношение, могат да променят пейзажа.



Тема Re: Честна и достојна позицијанови [re: ludo-mlado]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано25.10.19 13:21



За нашите мащаби не е малка. 2 млн. От тях да кажем 1.2-1.5 млн потомци на българи или на бивши българи.

Фактът, че досега няма един общински съветник, не депутат, избран за това, че е македонски българин - показва, че и тези числа са много висока топка за нас.



Тема Море ич не танак, напротивнови [re: tormentor]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано27.10.19 22:08



но да, това беше само на лични, а публично не.



Тема Re: Море ич не танак, напротивнови [re: SashetoBE]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано27.10.19 22:19



И аз имам подобен опит с въпросния джентълмен

Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.