Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:44 12.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Re: Ауф..много, много погрешнонови [re: torlakov-93629]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано21.10.19 18:08



ходи си карай тира из Минесота и не се заяждай.

На никой не се репча, а водя диалог чрез който научавам важни неща. Ако на Сашето не му е интересно, няма да ми отговаря.

А към теб въпроси нямам.

Редактирано от goga на 21.10.19 18:06.



Тема Re: Ауф..много, много погрешнонови [re: goga]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано21.10.19 18:20



Още не съм бил в Минесота. Един път ходихме на почивка на границата с нея.
А и нещо си ми сбъркал професията.
Ма той Комитата е виновен , че ви изсипа пловдивски айляци с бай Лазо...





Тема Re: Ауф..много, много погрешнонови [re: torlakov-93629]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано21.10.19 18:31



Нямам нищо общо





Тема Re: Ауф..много, много погрешнонови [re: torlakov-93629]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано21.10.19 18:35



Комитата няма нищо общо, макар че го познавам по физиономия извън форума.

Общо-взето, форумът е да си обсъжда всеки, каквото го интересува по начин, който счете за подходящ.

Нито ме засягат твоите отношения с други участници тук / с някои от които очевидно не се харесвате/, нито пък съм тръгнал да се навирам в диалозите ти.

Със Сашето сме приятели в социалните мрежи. Щом сме станали такива, значи е имало защо. Той е по-възрастен от мен с 1 година и, ако нещо не го кефи във въпросите ми, спокойно може да ми каже: "Глей си работата".

Така, че и аз те съветвам да си гледаш твоята.



Редактирано от goga на 21.10.19 18:37.



Тема Виж как стојат нештата,нови [re: goga]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано21.10.19 19:23



аз нјамам никакво доказателство че некој от моите преки претци се имал за балгарин. Значи преполагам, и много е верјатно да е било така до некаква степен, нарочито че двама прадедовци учасници во големото востание са били писмени и са ходили в балгарско училиште на детска возраст (което е 100% потврдено) при това едениа и два класа тогавашна гимназија в Битоља а и сашто е имал достап до преписки на организацијата, но, нјамам устно (нито написмено) предание , намек или било каква приказка от било кого от којато бих могал с мирна совест да кажам и да тврдам че са били с балгарко самосознание или пак оште повече че са се залагали за балгарштината в пошрок смисал нито пак как са восприемали балгарското име(ако изопшто) и до какав степен са го разбирали като припадност генерално.
Напротив, единственото семејно предание за прадедо ми Дончо поврзано с балгарштината е по некаква начин отрицателно т.е. като такво е пренесено до мене от башта ми. Дедо ми Флоре некојпат е бил казал пред башта ми че след провала на востанието прадедо ми Динчо е преживјавал много трудни денове, четата била растурена, предавтсва и потери на сите страни, и на 2-3 пата е бил близо да баде заловен от турците(след това некак си успјал с чужди документи да се истегли през Србија и Романија и со брод избегал за САШт). Приказната има два три варијанти но воглавно суштината е: една вечер некаде помеѓу 1930 и 1935 година соратник на прадедо ми, Иљо от село Живојно които му бил и војвода на четата по едно време дошел е на гости ... всичките жени и деца били испадени од стајата но дедо ми Флоре като најстар от децата се добрал да слуша какво говорат... Дедото Иљо казал че можеби балгарите ште се врнат и нешто в този стил ... но прадедо ми се наљотил и остро му отврнал че не иска ни да чуе ни да ги види балгарите оти както разбрал от преписки след востанието цитирам “Те (се мисли на нашите војводи и првенци на организацијата) са се борили само за Балгарија и са мислили само за Балгарија а не за нас“. Какво наистина е мислил дедо Дончо, дали наистина така е казал и какво е разбал малкиа Флоре много трудно ште утврдим оти дедото Дончо строго е пазил да не говори за тие нешта даже и когато е бил упорито попитван от внуците (башта ми много го еинтересувало на пример дали е убил турчин некога).
Та искам да кажа че тук има голем проблем оти настава одреден прекин в колективната и семејната меморија от коиот произлизат преданија които се половични е можеби и навеждат на прогешни изводи и пр.. В секи случај постои една доза на нејаснотиа и недореченост т.е. как аз да кажа на сина си че прадедо ти Дончо бил балгарин или не бил македонец или нешто от сортата ?

Редактирано от SashetoBE на 21.10.19 19:26.



Тема Re: Ауф..много, много погрешнонови [re: komitaO3]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано21.10.19 19:23



Вече си набеден

в същност радвам са че са тук.



Тема Re: Виж как стојат нештата,нови [re: SashetoBE]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано21.10.19 19:30



“Те (се мисли на нашите војводи и првенци на организацијата) са се борили само за Балгарија и са мислили само за Балгарија а не за нас“.

Именно това е интимната, вътрешно затворена причина, корена на македонизма. "Българите", идват и си отиват, страдаме ние. "Бефме бугари", но от това само пострадахме. И турци, после сърби и гърци, ни унищожават, защото сме бугари. Да си бугар, носи опасност за живота, за потомството. И окончателного пречупване идва след ВСВ. След нея, вече няма изход, няма спасение. "Македонец", ти дава правото, хем да си различен от тормозителите, хем да запазиш бъдещето си и да не те тормозят. Положението в Егея е поради ябсолютно същите причини. Инстинкт за самосъхранение.



Тема Re: Виж как стојат нештата,нови [re: SashetoBE]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано21.10.19 20:15



Говорели сме си го с тебе.
Отчиташ факта, за, както го казваш прекино в меморията точно помежду цитираните поколения, което е правило, също както и недоволството към тези от революционерите, засълнали семействата си в България.



Тема Re: Виж как стојат нештата,нови [re: SashetoBE]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано21.10.19 20:20



Сега...прашаш ли ни нас бугарите шо ни е? Дедо Дончо колне организацията дека работела само за Бугария. А дедо Драги (Георгиевски) колне дека организацията немала ништо заедничко со Бугария.

Запомнете едно луге. Не беше проблемот дали лугето се бугари или македонци. Македония изгоре, защото Сърбия и Гърция сакаха лугето во Егея да се гърци, а кай Вардаро сърби!



Тема Re: Ауф..много, много погрешнонови [re: torlakov-93629]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано21.10.19 20:23



Къде ме прати в него комарник чак там... колкото ти си от Кълараш, толкоз аз съм от Пловдив.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.