Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:46 18.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Така е, комитанови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано26.09.19 19:12



Моят бивш автомонтьор си купи 2 апартамента, а все ревеше, че работи за без пари


Хванах го няколко пъти в крачка и му извадих червен картон. Иначе, като твоя "много свестен".
На тая гилдия гешефтът на дребно им е в кръвта. Въпросът е да не попаднеш на прекалено алчен. Но сега, като ги легализират и ги задължат да пишат фактури за всичко - ще си дойдат нещата на мястото.
А не както е в момента - не взема уж много пари, ама си го избива с гевезлъци да ти пробутва стари части за нови или да играе с доставчиците и да си слага 30-40% надценка за поръчаната част.
.

Редактирано от goga на 26.09.19 19:12.



Тема Re: Така е, комитанови [re: goga]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано26.09.19 20:05



Този в много случаи, дори не ми е взимал пари, говоря за дребни повреди. А за последния ремонт, ми каза, колкото ми е на сърце. Тъй като колата ми закъса до вкъщи, я заведох първо в най-близкия сервиз. Там ми поискаха 3 500лв., само за частта. Моя човек ми намери частта, макар и китайска, за 350лв. Лошото е че човека наистина не разполага с много, но точно поради изкривеното общество, ще се натресе десетилетия напред с ипотека. Иначе пишман-майсторите са много. Пъследния такъв, след смяна на амортисьори не ми беше завъртял болтовете на гумата докрай и аз с 140 по магистралата, се чудех какво по-дяволите тропа така. На другата сутрин-бам в сервиза, викам виж кво става тука, лагери да няма разбити. Пък то, болтовете на половина...



Тема Re: Така е, комитанови [re: goga]  
Автор mulcho ()
Публикувано27.09.19 04:32



Доходите на доказал се и търсен автомонтьор съвсем не са за подценяване въпреки често мизерната обстановка в сервизите и маслото по ушите. Със собствен труд или с 5 - 6 работника в който и да е бранш може да се стигне до заможност, не повече. На приказки всеки е зле и едвам бута, така е прието да се говори, зер някой може да завиди или да ти поиска заем. Освен от труд монтьорите изкарват и от части, масла и т.н. при ремонтите за които ползват добри отстъпки от търговците. Понякога купувам части чрез съсед-майстор с който си правим взаимно услуги, отстъпките са му по 30 - 40%. Молете се да не успеят да им изсветлят бизнеса, ще плащаме и чакаме значително повече. Големите искат да изчистят дребосъка който ги подяжда.

Редактирано от mulcho на 27.09.19 05:47.



Тема Re: Така е, комитанови [re: mulcho]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано27.09.19 07:33



Да, по-скъпо ще е, но средата на сегашните гаражни майстори създава по-благоприятни условия за измами: не може да търсиш сметка за подменени части, за техния произход и гаранция и т.н. Показателен е фактът, че аз в Пловдив много трудно намирам сервизи /казвам: сервизи, а не майстори/, които надлежно да издават фактури за всичко, което са подменили - и така да се проследява ясно произхода на частите. За мен това е важно, защото ползвам единия си автомобил като служебен.

Друго на ръка, че през годините съм хванал поне трима от омаслените "добряци" в откровени лъжи и измами - къде фиктивно е извършен ремонт, къде е правен сбирщайн /да, по-евтино е, но не ти казват, че са стари части/, къде реалната лична надценка за част е над 80%.

Редактирано от goga на 27.09.19 07:36.



Тема Re: Така е, комитанови [re: goga]  
Автор mulcho ()
Публикувано27.09.19 08:19



Купувам сам частите, като винаги гледам да е от най-доброто. От търговеца взимам документ и уговарям смяна ако се окаже, че нещо не съвпада. Ако майстора ,,не се сети" да сложи в багажника сменените неща си ги искам под претекст да ги имам за образец. Бързо се научават какво очакваш. Монтьора има интерес сменените шарнири, дискове, съединители и т.н. да остават при него защото като се посъберат ги кара на вторични суровини и им взима 100-200 лева.



Тема Re: Така е, комитанови [re: goga]  
Автор mulcho ()
Публикувано27.09.19 08:23



,,Показателен е фактът, че аз в Пловдив много трудно намирам сервизи /казвам: сервизи, а не майстори/, които надлежно да издават фактури за всичко, което са подменили - и така да се проследява ясно произхода на частите."

---

Доста години си подържах колите в сервиза на официалния вносител на марката за България за което не взимах фактури, интереса беше взаимен, така не ми начисляваха ДДС върху цената за час труд. Та и само големите да останат...



Тема Re: Така е, комитанови [re: mulcho]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано27.09.19 08:30



Явно майсторът ти е приятел или просто караш сааб



Това, което най-много мразят майсторите, е да им занесеш ти части



Тема Re: Социализма и катастрофата!нови [re: cumanich126454]  
Автор balkanian (умерено лош)
Публикувано29.09.19 00:50



В Скандинавия няма социализъм, а социална демокрация. Доста различно е.


В Китай партията се казва комунистическа (не социалистическа). И дотам с комунизма. Само името и тоталитарното управление останаха. Прегърнаха частната собственост и започнаха да забогатяват след като спряха с тъпотиите на Мао.

Японска техника брат - полуоска от \"Тойота\"


Тема според мен социализманови [re: Superserb]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано29.09.19 11:22



сам по себе си не е катастрофа. Катастрофа става, след като се приложи в изостанали държави. Например в КНДР си е катастрофа.
Според мен социализмът си е катастрофа и за Русия. Вярно, че СССР завладя много територии след Втората световна война, но от това завладяване не остана нищо. Империята СССР се сви до Руска федерация. А животът в тази федерация се счита за не много добър, горе долу както е и в България. Съвсем скромно считам, че животът в България е малко по-добър, отколкото в Руската федерация.



Тема Re: Социализма и катастрофата!нови [re: balkanian]  
Автор persone (върховист)
Публикувано29.09.19 12:34



Китай е една страна - две системи. Милионери и милиардери капиталисти, могат да стават само избрани партийни дейци доказали своята привързаност към партията и комунистическите идеали и с доказани качества.

Също като у нас.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.