Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:45 28.04.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Зурнинови  
Автор Buyer (минаващ)
Публикувано18.09.19 06:48



Една от любимите ми сцени в Мера според мера почва от 0:40.

Не знам дали си падате по зурните като инструмент, но мен ме кефят. В Петричко са най-добрите зурнаджии, истинската егейска школа. Дедо ми Бог да го прости много харесваше зурни. Като малко дете ме развеждаше по селските събори из околните села... Сладки спомени от далечни времена....





Тема Re: Зурнинови [re: Buyer]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано18.09.19 08:58



Поздрав:





Тема Re: Зурнинови [re: Buyer]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано18.09.19 09:02



Последно съм бил преди много години - 1985 на събора на ден Св.Троица в с.Склаве.3-4 приятели, на гости у един колега от селото.
Насред свирят двама със зурни и двама тъпанджии - слаб интерес.Питам ги- те ми викат: Срам ги е да играят- да не ги помислят за пияни.
Така ли?! Какво беше това срам - яде ли се, пие ли се?Скъсахме се компанията да играем хоро…Пресрамиха се постепенно и някои други.
После известно време току някой запита: " Верно ли сте водили пиянското оро у Склаве?"
Викам: " Орото си е оро- за кеф.

Нема значение - пиянско или не.

Надявам се, че при по- младите поколения тези комплесси да са понамалели.

Пияни ли?На стрелбището пръснахме капачките.Единият колега стреляше повече от добре- хем беше тренирал спортна стрелба, хем почти не виждаше с лявото око, ама с дясното...

Друг спомен оттам ми е, че колегата от селото, двамата му братя, татко му имаха по някаква татуировка, само майка му нямаше.Баба му имаше татуиран кръст между веждите.Това било местен обичай от турско време, особено сред местните власи ( колегата комай беше с такава жилка, но не е ставало дума за това).Имало случаи преди 1912 на отвлечени малки деца от или по поръчка на бездетни турски семейства, та татуираният кръст да предпази да бъде избрано за отвличане конкретното дете.

Стана тогава дума и че Склаве произлизало от " роби, робски пазар" и че божем навремето лично Спартак прекалил на панаира с мелнишкото вино и когато се освестил видял, че е окован на борда на галера, която цепи вълните накъм Италия...Барем звучи поучително, ако не друго...

На другия ден олабвахме в минералния басейн на Австрийския хотел в Сандански.

Приятни спомени...



Тема Re: Зурнинови [re: Buyer]  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано18.09.19 09:02



"Най-обичам турцка музика." - цитирам по памет от филма.





Тема Re: Зурни [re: ludo-mlado]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано18.09.19 09:08



И аз си спомням зурните, но на тях свиреха само цигани. Мисля, че това е близкоизточен инструмент.



Тема Re: Зурнинови [re: Buyer]  
Автор leyte (старо куче)
Публикувано18.09.19 09:18



Над Асеновград, Св. Кирик, където прекарвах летните ваканции като ученик, пасеше овцете един Дедо Аргир. Македонец, но дори не знам от кой край е.

Един ден се завъртях покрай него, докато седеше под един орех да си гледа овцете. Свиреше или пищеше по-точно на някаква самоделка, зурла. Исках да имам и аз такава. Докато се разговаряхме първо издялка "пищуля" от едно клонче, после обели кората пак от ореха някакъв клон. Нави я на фуния, плюнчи я нещо да залепне и с клечка я фиксира в широката част, а накрая постави "пищуля" на тясната страна.
После надувахме с него докато излезе звук някакъв от моята, че и завъртулка.

Падна яко врява и надуване по пътя докато се прибирах. Чак ушите ми пищяха. Няма смисъл да казвам, че ми бе абсолютно забранено от нашите да вия на нея с хора наоколо. Обаче си я пазих дълго време. "свиреше" докато кората не изсъхна съвсем и се деформира. Опитах сам след това да си направя и един-два пъти ми се получи, само на звук беше различно.

Обаче, още помня почти мо-тамо как се прави и свива, че го гледах Аргир в ръцете. Ако (Дай Боже) се сбереме и има орех наблизо мога да ти издялкам една, че и звук да извадим.


Само да има кой да ни търпи



Тема Re: Зурнинови [re: leyte]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано18.09.19 09:45



Ето нещо случило се с мене, когато бях 5 годишен:

Циганска сватба със зурни и тъпани тръгва от центъра към циганската махала. Явно ме е пленила тази музика, и аз невръстно дете се присъединих към сватбарите. И така до колибата на младоженците в махалата. Като свърши музиката изведнъж осъзнах, че не знам къде се намирам и се разплаках... Една циганка ме попита чий съм и като разбра ме хвана за ръчица и ме достави при баба ми. Горката старица, се беше се изплашила. Вероятно съм ял и бой, но за него нямам спомен.



Тема Re: Зурнинови [re: Buyer]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано18.09.19 10:07



Зурните са из цяла Македония. В разложкия край



Редактирано от DannyDeVito на 18.09.19 10:17.



Тема Re: Зурнинови [re: tuzlija-179435]  
Автор Buyer (минаващ)
Публикувано18.09.19 14:52



Интересни спомени споделяш. Баба ми е родом от Склаве. Баща ми имаше теория, че името Склаве произхожда от племето Склавини, които населявали целия район. Не съм чувал за този обичай с кръстчето.

А между другото май истинския зурнаджийски район поне навремето беше по на юг от Склаве, сега не знам как е.



Тема Re: Зурнинови [re: komitaO3]  
Автор Buyer (минаващ)
Публикувано19.09.19 06:05



Е, това беше добро, изкефи ме! Интересно е да се види как хора с носии от различни етнографски области се разиграват от ритъма на тъпана и зурната




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.