Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:14 28.04.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Балкански ратнови  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано13.09.19 23:29



Филм на Ал Джазира на сръбски, за Балканската война. Невероятни кадри, които виждам за първи път. В България са познати само отделни снимки, видно заснети от тези филмови кадри. Български кавалеристи и пехота шетат из превзетия Одрин!





Тема Re: Балкански ратнови [re: komitaO3]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано14.09.19 00:08



Шетат те....след два-три дена ще съм в Одрин, но ми трябва паспорт за да стигна дотам....



Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Балкански ратнови [re: Shtrkot]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано14.09.19 00:10



Така е...но кадрите не са излъчвани в България, а това ни е паметта.



Тема Re: Балкански ратнови [re: Shtrkot]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано14.09.19 16:42



Филма всъщност е за Македония. Всички учени от Холандия, Гърция и Турция, говорят са българи, гърци и мюсюлмани в Македония. Няма сърби, няма македонци...



Тема Re: Балкански ратнови [re: komitaO3]  
Автор persone (върховист)
Публикувано15.09.19 09:31



Много интересно филмче. Кадрите са от братя Манаки, но са доста добре обработени и подобрени. На 14.35 май виждаме отрязаната глава на Лазар Потрайков. Все пак има едно леко внушение колко добра и многоетнически хармонична е била ОИ, докато лошите балканци тръгнали да я нападат и поделят по етнически принцип. Не знаех, че думата синор е от гръцки произход, докато не чух коментара на гъркинята за границите.



Тема Re: Балкански ратнови [re: persone]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано15.09.19 09:35



Към края на филма има Тане Николов, как прави демонстрация с нож. Има няколко уникални сцени на марш на огромни войскови части от бг армията.



Тема Re: Балкански ратнови [re: komitaO3]  
Автор persone (върховист)
Публикувано15.09.19 09:44



Наистина, филмчето е находка. Като цяло снимките от българските войски, особено на парадите са внушителни и показват една страхотна и добре обучена армия, с класа повече от съответните кадри за сърби, гърци и черногорци. Видях едни кадри от 1904 пред Народното събрание, може би с княз Фердинанд, които не бях виждал.

Редактирано от persone на 15.09.19 10:06.



Тема Re: Балкански ратнови [re: komitaO3]  
Автор persone (върховист)
Публикувано15.09.19 09:46



Гледам го на части, че ми идва много. Има доста неточни неща, които трябва да се кажата на Ал Джазира, в момента когато говорят за Карнегиевата анкета. Не може да се смесва и слага знак на равенство при тоталното унищожение на Кукуш и няколкото разрушени къщи на Сяр.



Тема Re: Балкански ратнови [re: persone]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано15.09.19 09:48



Аз продължавам да смятам, че ВМРО беше грешка. Трябваше да поддържаме политиката на Стамболов поне още 20-30 години, преди да решим да търсим силово решение.



Тема Re: Балкански ратнови [re: komitaO3]  
Автор persone (върховист)
Публикувано15.09.19 10:04



Кадрите с Тане Николов са от един филм правен много след войната. Бях ги качил на времето в ютюб. Хубавото е, че ги има.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.