Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:04 21.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема сега ще тролянови [re: leyte]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано10.09.19 13:07



демек лакардии. Демек кръчмарски приказки.
Чул съм, че авторитета на българското каропроизводство е бил толкова висок, че известна фирма (например Пентагона) купил два високоповдигача, с цел изпробване. Резултатът: Не купили повече, а сключили договор с шведи. Шведските били доста по-скъпи, но за 24 часа повдигнатият товар се смъквал само с 1 см, а българските - със 6. Целта била да се повдигне двигателят на военен самолет и да се монтира.


Нито имам източник, нито мога да го цитирам.
Но американците не страдат от манията всичко да правят сами. Обективите на камерите в космическите им кораби били от Цайс!



Тема Re: сега ще тролянови [re: mak ot Sofia]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано10.09.19 13:12



Нито имам източник, нито мога да го цитирам.

Важното е да оплюем родното, лепейки му етикет комунистическо. Под този етикет, разградихме икономиката си, за която платихме с 2 фалита и много заеми. Т.е. хем фалирахме, хем взехме заеми, хем след това подарихме изграденото. А икономиката няма цвят, тя беше наша.



Тема Re: интересна алтернативканови [re: leyte]  
Автор croesus (anarcho-commie)
Публикувано10.09.19 13:22



И ти си избрал на кого да вярваш.



"Фалит" (default) има тогава, когато не можеш да платиш на падеж някоя вноска по кредит. Погледнах в Уики - България е фалирала само два пъти в най-новата си история - през 1932 и 1990. Цяло чудо е, че през 1944-1989 нямаме нито един дифолт, предвид че не сме член на МВФ, нито имаме достъп до международния паричен пазар.



Тема готов съм да спорянови [re: komitaO3]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано10.09.19 13:28



по този въпрос. При социализма се наричаше "социалистическо съревнование", при капитализма - конкуренция. Спечелиш ли при конкуренцията ставаш богат, спечелил си съревнование, получаваш медал.
Аз внимателно следя днешни публикации за успехите по време на социализма. Например наскоро имаше предаване по телевизията за Иван Попов. Едни от първите електронни калкулатори в социалистически лагер бяха българските. Да ги сравним с японските. Общи характеристики - почти еднакви, но българските бяха с LED индикатори, а японските - с течнокристални. Голяма работа. Не е голяма, но японските заляха света.
Още един интересен случай. Изнасяме за Индия голям брой калкуратори. Половината ги връщат - не работят. Инженерите веднага открили причината. Слагали ги в найлонови торбички. Електростатично електричество. Гърмят процесорите. Веднага бяха направени корекции. Първо тензух торбичка, после найлонова. Но тези дребни неща влияят на продажбите.
Още една лакардия. Имах роднина, брат на баба ми. Той беше почетен делегат на един от последните конгреси на БКП. На всички делегати бяха подарили електронни часовници. Като добър роднина похвалих часовника, но все пак се произнесох, че не конкурентно способен. Беше два пъти по дебел от жълтите, пак беше със светодиоди, вместо с течни кристали, беше с две батерийки.

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от mak ot Sofia на 10.09.19 13:37.</EM></FONT></P>

Редактирано от mak ot Sofia на 10.09.19 13:45.



Тема Re: интересна алтернативканови [re: ludo-mlado]  
Автор croesus (anarcho-commie)
Публикувано10.09.19 13:32



Ееее, бива ли така? Сакън БКП да не заимства нещо от челния германски опит, и ти веднага да се хванеш за него.



Паричната реформа е 1:1 с паричната реформа във ФРГ през 1948. Там даже е много по-дървена - всеки получава по 40 нови марки и има право да обмени до 12 допълнително. Отделно са нулирани определени депозити, влогове и кредити. Който е имал пари или скрита стока на склад, за да върти спекула, е пил една студена вода.

Не разбирам защо се е оплаквал дядо ти. Мисля че тузлия беше писал, че като наближила паричната реформа, баща му изтеглил спестяванията и тръгнал да обикаля с влак България.

Другото, което сме заимствали от челния германски опит, са панелните блокове, така че според мен е ненужно да захващаме тема и за тях.



Тема Re: готов съм да спорянови [re: mak ot Sofia]  
Автор persone (върховист)
Публикувано10.09.19 13:38



при комунизма - конкуренция

сигурно имаш предвид капитализма. Все пак за калкулаторите, правихме износ за Швейцария. Когато сега намериш българско производство да се изнася в Швейцария, ми се обади...



Тема Re: сега ще тролянови [re: komitaO3]  
Автор persone (върховист)
Публикувано10.09.19 13:39



Точно...



Тема Re: интересна алтернативканови [re: croesus]  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано10.09.19 13:42



Подобни реформи изтеглят стойност от гражданите. ФРГ да го направи 48-ма - ясно! Като си нулираш разплащанията освобождаваш капитал за по-важни неща. Имаш държава да възстановяваш. Решението е политическо и в условията на демокрация много тежко. Ама това да стане в "просперираща" комунистическа България почти 20 години след войната, която не се е водила на наша територия, си е пладнешки обир. Това дето ти наричаш спекула - аз му викам свободна търговия, особено когато няма война.
Та като те чета още не си излязъл от схемата на командната икономика.
Твой проблем. Само спести халосните за това, че комунистическата икономика беше успешна като модел и че живеехме богато и пребогато. Също така си задръж и панелките.
ПП. Тези работи не съм ги чул от дядо ми, а от човек, с който нямам кръвна връзка.



Тема Re: готов съм да спорянови [re: mak ot Sofia]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано10.09.19 13:42



Не ми се спори. Идеологията унищожи направеното. Сега го няма. Когато една фирма фалира, имуществото и не се подарява, разпродава се. Да не говорим, че когато е апетитен бранш, се дава на стратегически инвеститор, за оздравяване.
Плюете по Балканкар, но ще заплачете ако сега влезете по бившите му заводи.



Тема Re: интересна алтернативканови [re: ludo-mlado]  
Автор croesus (anarcho-commie)
Публикувано10.09.19 13:51



Ама това да стане в "просперираща" комунистическа България почти 20 години след войната

Паричната реформа е през 1952, а не през 1962. Основната цел, както и в Германия е да се ударят спекулантите, които са натрупали много пари през войната и да се ликвидира черния пазар. През 1948 възстановяването на Германия от войната още не е започнало, а в България през 1952 даже не става въпрос за възстановяване, ами за изграждане от нулата.

Цитирал съм тук няколко пъти мемоарите на Ерхард за това какво е било положението в Германия през 1948 и какви са били прогнозите за следващите години. Ако искаш ще го цитирам още няколко пъти.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.