Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:24 11.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Тема Re: Дъръ-бъра...нови [re: jingiby]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано24.08.19 19:06



Има поне няколко десетки отлично запазени с всички прабългарски атрибути. Не са само в Добруджа. Но около Варна са най-добре проучени.
За 1300 години миграции да търсим прабългари в Добруджа е доста наивно.



Тема Re: Дъръ-бъра...нови [re: goga]  
Автор jingiby (АнтиFYROMизатор)
Публикувано24.08.19 19:08



Науката е доста по-напред в сравнение с такива общи заключения за сини очи и т.н. Има и руси негри в Централна Африка, но това не ги прави българи.



Тема прабългарски некрополинови [re: jingiby]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано24.08.19 19:10



Доста говорят по темата:



https://www.bnt.bg/bg/a/ezicheska-blgariya-13052019



Тема Re: Дъръ-бъра...нови [re: jingiby]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано24.08.19 19:15



Просто отбелязвам, че в Средна Азия е имало руси хора като типаж. В Уйгурия .


Племе синеоки негри все ощ няма.
Албиносите са 1 на милион.

Редактирано от goga на 24.08.19 19:17.



Тема Re: прабългарски некрополинови [re: goga]  
Автор jingiby (АнтиFYROMизатор)
Публикувано24.08.19 20:05



Според автозомен атлас на генетичните смешения от 2014 г. българите са носители на 2% централнооазиатска ДНК, привнесена от районите на Монголия и Южен Сибир в региона на Балканите през 9 век, което вероятно кореспондира със претопяването на прабългарите в завареното население.[41] Според същия анализ чувашите, които също претендират прабългарска връзка са носители на 9% източноазиатска ДНК, която е примесена на 3 пъти през различни времеви интервали, като приноса през 9 век е обвързан от авторите със създаването на Волжска България и примесването на прабългарите и завареното население.[42][43] Присъствието на тези източноазиатски компоненти в Източна Европа е преценено като последица на преселението на малки групи азиатски номади през Средновековието. Според друго изследване монголоидният компонент сред южните славяни се формира основно по време миграцията на степните народи през Средните векове, като хуни, авари, прабългари, монголи и др.[44] Дори и волжките татари, които са други претенденти за прабългарска връзка, са като цяло генетично близки до източноевропейските популации. Въпреки това, те притежават и някои характеристики на източноазиатските такива, като някои специфики в техните левкоцитни антигени, ги поставят в близост едновременно до чувашите и българите, като тази връзка вероятно е наследство от прабългарите.[45] В тази връзка, някои учени предполагат, че генетичния принос на прабългарите в тези региони е бил символичен и на практика е трудно установим.[46]

Според Атласа, при българите, останалите генетични компоненти са над 40% балто-славянски, като периода на примесването се определя на 500 – 950 г.[47] От данните се предполага, че от този примес 46% е подобен на беларусите, 23% на литовците и 19% на поляците. Останалите над 55% генетични компоненти у българите са предимно източносредиземноморски. Те са основно гръцко, кипърско и левантинско-подобни. Въпреки, че българите са част от славянската етнолингвистична група, те както и повечето други южни славяни се характеризират с преобладаващ генетичен субстрат, който е различен от този на западните и източните славяни. Този феномен се обяснява с езиковата асимилиация на завареното балканско население от средновековните славянски заселници.[48]



Тема Re: прабългарски некрополинови [re: jingiby]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано24.08.19 20:21



Чувашите като гени нямат нищо българско. Или ако имат, е пренебрежимо малко.
Дори между българите на Волга и бившите им роднини край Дунав няма много общо. Защото са се смесвали с тотално различни по тип племена и народи. А както вече беше отбелязано - българите са били народ, който толерира смесването с други племена и родове.
На практика няма какво да се сравни.

Има и друго. Цветът на българската аристокрация и военен елит е изселен в Мала Азия след 1018 г. Цялата боеспособна армия е преместена на източната ромейска граница.

Относно днк-изследванията. Срещал съм и такива, при които сарматските гени са 12%, славяните под 30%.

Редактирано от goga на 24.08.19 20:22.



Тема На кой каквото му харесванови [re: jingiby]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано24.08.19 21:09



Изследвания бол



"- Г-жо Нешева, резултатите от ваше 8-годишно изследване показа, че като генотип сме отдалечени от траките, а сме най-близо до прабългарите. Това предизвика интерес в обществото. Ще се пренаписват ли учебниците?

- Донякъде да, но донякъде не. Защото част от данните, които получихме, показват, че съвременните българи, прабългарите и траките имат западна евразийска генетична структура. Това предопределя позицията на траките, на прабългарите и на съвременните българи. И в литературата, и в историята е писано за този западноевразийски произход на българите. Така че това, което ние потвърдихме, не е голяма изненада. Изненадващото от последните анализи беше балканската позиция на траките, тоест балканската локализация. Траките генетично са разположени между Западна Евразия, Изтока и Средиземноморието. Оттук са минавали много популации, които са повлияли върху генетичния материал на населението по нашите земи. Като цяло идва бронзовата епоха, когато е възходът на тракийската цивилизация, това довежда до формиране и следващите миграции. Още преди години споменахме, че изследванията ни сочат, че нямаме тюркски произход, не сме близкородствени до турци и алтайци.

- Излиза, че не сме славяни, така ли?

- Много малък процент е славянският принос във формирането на съвременните българи. Преобладаващ е прабългарският. До съвременните българи близки са унгарците, италианците, гърците. Интересното е, че унгарците се намират в интересна позиция между съвременните българи и траките. Тоест те са в някаква близост до траките, но и до съвременните българи и прабългари. Ние дори изготвихме генетична карта, сравнявайки информацията от траки, прабългари и съвременни българи. На нея се вижда генетичната позиция на тези популации. От нея наистина излиза, че до съвременните българи са близки унгарците, прабългарите и италианците. Докато до траките - словаците, чехите, австрийците. Това също показва евразийския характер на траките.

- Вие сте изследвали антични проби ли?

Да, изследвахме проби от кости и зъби от прабългарски останки от 8-10-и век и тракийски материал. Тази година завършихме анализа на траките и правим обобщение на информацията. Тракийските проби са многократно анализирани, проверявани, те са датирани в период на 2-3 хил.пр. Хр. Данните за некрополите, от които взехме материалите, са описани в литературата. Ние по всякакъв начин сме удостоверили, че са от този период - и тук, и в Италия. Подробно е описан всеки един скелет.

- Защо от зъб и тазобедрена става? Тези проби са най-достоверни ли?

- В зъбите най-добре се запазва митохондриалната ДНК, която извлякохме, за да извършим анализа.

- Това всъщност е информацията, която се предава от майката, нали така?

- Точно така. Ние сме проследили унаследяването по майчин път и как се е предавало на поколенията. То е времево - от 2-3 хил. пр. Хр. до наши дни. Анализирахме по какъв начин се е повлиявало върху генетичния ни профил развитието на популациите по нашите земи.

- Вярно ли е, че сама сте пренасяли пробите с автомобила си до Италия?

- Да, така е. Нямаше никакви проблеми.

- Защо там извършихте изследването, заради полученото финансиране ли?

- Това изследване започна през 2010 година като тема на дисертацията ми за прабългарите и траките. Тогава с колеги се опитах да изолирам и анализирам митохондриалната ДНК. Тоест исках да проведа това изследване в България. Само че за съжаление ние нямахме условията, защото изискванията за работа с антични проби са много високи. Трябва да има много стерилни условия, сертифицирана и специализирана лаборатория, която е обзаведена по всички стандарти за работа. Такива лаборатории струват около 1 млв. евро. В тях не бива да се работи със съвременна ДНК, а само с антична. Тогава нямахме такава лаборатория и преценихме, че резултатите не са достатъчно достоверни, за да бъдат публикувани. Затова потърсихме лаборатория на европейско ниво.

- Казвате, че са се потвърдили изводите, които сте очаквали. Но все пак може ли да кажем, че това изследване е революционно?

- Това изследване е важно, изключително значимо за българския народ. С него ние доказваме неща, които са предполагани от историци, антрополози. Други неща пък отхвърляме, защото историята ни непрекъснато се пренаписва. Тук вече генетиката се намесва и потвърждава някои неща и отхвърля други. За първи път изследваме тракийски материал на 5000 години. До момента това не е правено дори на Балканите. Ние го направихме за първи път още през 2010 година. През 2015-2016 година пък надградихме резултатите. Разчетохме целия митохондриален геном на траките, използвахме най-новия биоформатичен софтуер за анализ, въведен от тази година за антични проби. Затова бих казала, че българите трябва да се гордеят с това обхватно изследване, което е от български колектив. Включени са и колеги от различни области на науката и различни страни, за да се изгради пълна картина, но все пак работата е върху наши проби.Ч



Тема Re: Дъръ-бъра...нови [re: tormentor]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано24.08.19 21:12



Ами те индоевропейците възникват след тази мутация поне две хиляди години по късно в северночерноморската и прикаспийска степ. И ако се вярва че най-чисти ИЕ са били кимерийците, т.е. последните излезли от матерланда, са описвани като светли и руси. А и се има предвид това което казваш за гена за сините очи, а не за русата коса. Русата коса зависи от комплекс от няколко гена и е възникнала по-рано.
Относно селекцията, селекцията е заслуга и на мъже, имаше един чешки май филм с праисторическа тематика и "синеокия шаман". Има свръхестествени сили защото е със странни сини очи и всички му носят подаръци и му се кланят, а и той измисля ритуали с които така стана, че половината деца в племето бяха негови. Разбира се всички с кафяви очи, но пък за по-следващите поколения





Тема Re: На кой каквото му харесванови [re: goga]  
Автор jingiby (АнтиFYROMизатор)
Публикувано24.08.19 21:26



Става въпрос за комплексни небългарски, повтарям небългарски изследвания. У нас науката е като цялата ни държава - по-добре да ги нема...





Тема Re: На кой каквото му харесванови [re: jingiby]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано24.08.19 21:26



Защо, бре, изследването е правено в Италия






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.