Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:32 01.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Re: екзархия и патриаршия в Пиринска Македониянови [re: burdzan-93344]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано24.08.19 17:11



Да, все едно е излязла от тези амфори . Остър нос и т.н. Баба и’ , след смъртта на съпруга , остава в Ксанти и по късно пак се омъжва, сестрите му вземат детето и емигрират. Те го и отглеждат. Но интереса и обучението на гръцки е запазено у него. Тя го предава и на децата си. В същност жената има икономическо образование , знае перфектно френски, съчетанието от двата езика и’ е помогнало много в кариерата, в комунистически условия. Нали разбираш, че с баща “фабрикант” , който дори “доброволно” не си е предал компанията на Партията ( което дядо ми е направил , и се измъкнал със кратък затвор и други по дребни неприятности), пребивавал 7 в Белене и пратен после на майната си , без право дори да посети града , тя е спирана от университет две години.
В същност , когато възстановихме връзките си с тези хора след 1989, дядото, към 90, ни разказваше, че водел живот на Казанова, но дядо ми, моралист, го предупредил, че ще се разделят ако не се задоми . Оженил се и защото жена му отказа консумация без брак. Знаеш, че на тези години стават мъдри е шегаджии.
Френският и’ пък е от баща и’, учил за инженер тъкачество в Лион - Меката на този бизнес .

Редактирано от torlakov-93629 на 24.08.19 17:19.



Тема Re: екзархия и патриаршия в Пиринска Македониянови [re: torlakov-93629]  
Автор burdzan-93344 (член)
Публикувано24.08.19 18:01



Добре, да приемаме, че твоята позната наистина има баба гъркиня. Неотдавна бях коментирал нещо за това, че много българи си измислят, че имат гръцка жилка и един се включи, мъж на около 40 години, заяви убедено, че не било рядкост сред бежанците българи от Източна и Западна Тракия жените им да са гъркини. Когато го попитах на какво основание твърди това, заяви, че прабаба му и прадядо му били от Дедеагачко, като прабабата била гъркиня. Каза, че са от село, но не помнел кое. Всеки сам може да провери колко гръцки села е имало в Дедеагачко. И в хода на разговора мъжът сам призна, че не е чувал за други подобни случаи, българин бежанец да е дошъл с гъркиня у нас, ама иначе прави категорични изявления. Ей така най-нагло се изопачават нещата. накрая същия този каза "може прабаба ми да е била патриаршистка". Въпросът е как от такива хора, които определено имат симпатии към чужд етнос и държава без нищо да ги свързва с тях даже, може да очакваме да възпитават децата си в родолюбие? Отговорът е никак.



Тема Re: екзархия и патриаршия в Пиринска Македониянови [re: burdzan-93344]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано24.08.19 23:12



Има такъв феномен, незапознати и неинтересуващи се наследници на български бежанци, да твърдят че имат предци гърци. Навремето познавах един дядо от Сереско село роден, също твърдеше че майка му била гъркиня и че баща му я бил крал от града. Има такива случаи , но редки, много редки. Пловдивчани сигурно знаят за Малено, дето почина, и дето беше бивш шеф на Вагабонд, рокерския клуб. Майка му е критянка родом, но от преселници в Гр. Македония. Баща му я откраднал малко преди да дойде в България.



Тема Re: екзархия и патриаршия в Пиринска Македониянови [re: Dean Dimov]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано24.08.19 23:19



Малено беше и русофил и путинист освен всичко друго.



Тема Re: екзархия и патриаршия в Пиринска Македониянови [re: komitaO3]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано24.08.19 23:19



И това е верно.



Тема Re: екзархия и патриаршия в Пиринска Македониянови [re: Dean Dimov]  
Автор burdzan-93344 (член)
Публикувано25.08.19 09:30



За съжаление Деане въобще не е рядък феномена, има доста от наследниците на български бежанци, не само от Беломорието, което твърдят, че предците им не са българи, а всъщност са. Попадал съм на трима човека, които имат предци от Източна Тракия, които твърдяха, че бабаите и дядовците им са турци. "Логиката" е ясна - щом сега Източна Тракия е в Турция, значи предците им са турци. Вярно, че тези тримцата бяха хора с ниска обща култура и нисък интелектуален капацитет, но все си мисля, че никой грък, сърбин или румънец колкото и да е с ниска историческа грамотност да тръгне да си измисля, че има примерно български произход. Навремето, преди няколко години ти беше го написал много точно, в една тема за Асеновград, че има там наследнички на бежанци, които си измислят, че имат гръцка жилка, но не мога да го намеря този коментар. На доста куриозни случаи съм се натъквал. Една позната си мислеше, че цялото население на Варна има нещо общо с гърците, защото във Варна имало Гръцка махала. Говоря за сегашноото население, не едно време. Според нея, направо 330 000 души във Варна, колкото е населението на града горе долу са гърци. Смях в залата. Вярно, че момичето беше камериерка в Германия, но и разните му там професори, лекари, инженери и т.н. повечето също са на такова ниво. Имах една преподавателка в университета, потомка на тракийски бежанци, не правеше разлика между етнос и етнографска група. А Васко Гюзелев й е чичо. Поне да беше й обяснил

Редактирано от burdzan-93344 на 25.08.19 09:33.



Тема Re: екзархия и патриаршия в Пиринска Македониянови [re: Dean Dimov]  
Автор burdzan-93344 (член)
Публикувано25.08.19 09:32



Деане, само не разбрах, на този дядо майка му, където баща му я е крал от града, наистина ли е била гъркиня или го даваш за пример, че и той си измисля гръцка жилка?



Тема Re: екзархия и патриаршия в Пиринска Македониянови [re: burdzan-93344]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано25.08.19 10:35



За съжаление...голЕм дЕл от народО е многУ проС...





Тема Re: екзархия и патриаршия в Пиринска Македониянови [re: burdzan-93344]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано25.08.19 11:55



Не знам, струва ми се странно, той си знае. Дядото беше много стар през 90 -те години. Съсед ми беше. Родом от някъде в Сереско и от 23 -та г. в България.

Редактирано от Dean Dimov на 25.08.19 14:02.



Тема Re: екзархия и патриаршия в Пиринска Македониянови [re: Darkages]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано25.08.19 13:59



ерунда....да, има прилика, но нищо такова....ония си мислели, че геронда, с едно меко г, което звучи като й, е някаква почетна титла, нещо като старейшина, и то действително било така в случая, но нашият човек ги врътнал и спечелил селото за Светата екзархия....



Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.