Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:44 18.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Тема Re: Балакнска Демографиянови [re: osoitza-86326]  
Автор croesus (anarcho-commie)
Публикувано14.08.19 00:32



Причината за спадащата раждаемост по целия свят е възходът на капитализма и разпадането на малките общности, които споделят риска за оцеляване между членовете си (и така го намаляват за отделния индивид). Капиталистческият човек е конкурентен човек и има по-малко деца, за да минимизира риска за собственото си оцеляване, извън сигурността на малката общност. Ето тук една симулация за това какво се случва с размера на популацията на някакви виртуални същества, ако започнат да стават по-конкурентни (може директно да се прескочи на 3:40):



Не са индустриализацията и урбанизацията причината за ниската раждаемост. В централна Африка, където хората не са помирисвали индустрия и асфалтови пътища, също се раждат по-малко деца, сравнено с преди 20 години. За сметка на това в Швеция и Норвегия раждамостта съвсем бавно расте, не заради имиграцията, а заради северните си региони, където имигранти няма. Уви и в двата случая още не е достигнала нивото при което новородените ще са повече от умрелите. Социалната държава в съвсем слаба степен компенсира изчезването на малките общности, но е обект на постоянни политически атаки, така че сама по себе си едва ли ще успее да върне раждаемостта от 40те и 50те години.

А в дългосрочен план, ако гъстотата на населението спадне много, самото общество ще се разпадне отново на малки изолирани общности, и може би двата ефекта - на намаляване и на увеличаване, ще фиксират броя на населението около някакъв стабилен брой.



Тема Re: Балакнска Демографиянови [re: komitaO3]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано14.08.19 11:17



Абе, твърде опростено и несериозно е да се обяснява всичко с бирата, дискотеките и лайфа.
Ясно, че парите са "оправдание" в тоя смисъл, че напълно стигат за основните житейски нужди и на повече деца, а знаем, че поколенията, които са имали повече деца, никак не са живели по-добре. Само че страхът и нежеланието да имаш деца днес според мен изобщо няма връзка с желанието животът ти да е непрекъснат купон, както го разбираме днес купона - не като малко повече свободно време в сравнение със селянина отпреди сто години (аз лично си го представям него като човек, който няма време да вдигне глава от работа, поне в сезоните извън зимата), а като бира и дискотеки.
По-скоро роля играе общото разбиране, общата представа какъв е "нормалният" живот - в това число какъв е "нормалният" брой деца, какво трябва да им се осигури материално и като време, разни такива. Хората с по едно дете - това е по-масовият модел, не този на бездетните, - не си употребяват повечето време за денонощен купон, а ги употребяват за неща, без които смятат, че едно дете не може или поне не бива. Мен лично свекърва ми ме е упреквала (мен и сина си, де), че сме оставили децата на самотек и не им обръщаме достатъчно внимание. А да речеш, че са боси, мръсни и сополиви и ни виждат с баща им в седмицата веднъж, не е така. Просто "критериите" на обществото за внимание, което образцовият родител отдава на детето, някак си неусетно се завишават. Мисля, че тук се крие част от причината. И с парите е до някаква степен така. Не че ще умрат от глад повече деца в едно семейство, ама, нали, аз искам за мойто дете да е осигурено всичко. Не само за да му е кеф в момента, макар че и това е важно, но и защото се предполага, поне от някои, че само "всичко най-добро" ще му осигури конкурентно образование, добър старт в живота и пр., а и правилно развитие като личност. Това не го казвам аз като мое мнение, а се опитвам да опиша моята представа за мотивите на много от хората. Ако това е общото разбиране, общата мярка, няма как в Рим да не се държиш като римлянин.
Бездетните над определена възраст, колкото ги има, са предимно моми и ергени, не двойки, нежелаещи деца, и по-голямата част също не са по купони цял ден. Твоят ден например какво включва? И останалите са така.

Как постепенно се е формирал този съвременен стандарт за "нормалност", е ясно повече или по-малко. В целия "бял" свят, както знаем, нещата са така от почти век насам. А дали има дребни разлики между нас и другите, дали тези разлики не са случайни и моментни до някаква степен и конкретно на какво се дължат, нямам представа (тя за това е темата, де, за разликите, аз само възразих срещу укорителните приказки за бира и чалга, пък то стана дълго мнение не точно по темата).

”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”

Редактирано от MupaM на 14.08.19 11:23.



Тема Re: Балакнска Демографиянови [re: Superserb]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано14.08.19 11:28



От цялата тая работа разбрах само, че у града образованието е ценност, обаче селяните не бива да се бутат за него, нито пък да ги учим, че им трябвало.



”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”

Тема Re: Балакнска Демографиянови [re: croesus]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано14.08.19 11:40



Вярно е, вижда се, че по-често там, където повече хора от едно семейство живеят заедно или тясно свързани, и отделните двойки имат тенденция към повече деца. Ма дали само едното е причина за другото (оцеляването), или двете имат по-обща причина, не знам.

”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”


Тема Re: Балакнска Демографиянови [re: MupaM]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано14.08.19 12:39



Съгласен съм с това което пишеш. Но ако отчетем статистиката за абортите, плод повече на иначе моето опростенческо описание на проблема, получаваме реалната картинка.



Тема Re: Балакнска Демографиянови [re: komitaO3]  
Автор osoitza-86326 (КАГАН)
Публикувано14.08.19 12:50



Аз познавам и такива с 6 :) Но май почти всички с над 3 са свещеници. Всъщност от моите познати православни(такива дето ходят в в Неделя на църква) повечето млади семества, които имат деца имат 3 и повече и товае една от причините да съм убеден че православието може да ни спаси като нация. Иначе имам познати с 3 деца и без да са религиозни, но те по скоро са изключения и никой от тях няма повече от 3 (не че са малко де, дълбок поклон пред всеки, който е дръзнал да се грижи за 3 деца:)


Редактирано от osoitza-86326 на 14.08.19 12:52.



Тема Re: Балакнска Демографиянови [re: MupaM]  
Автор Superserb (клонинг)
Публикувано14.08.19 12:56



В едно нормално общество... колко трябва да са високо образованите, колко средно и колко ниско образовани? И конкретно в България, където икономиката и обществените отношения далеч не търсят висок процент такива. Значи да кажем 30% от първите две групи... И за тях е нормално да им създадаеш високи претенции и от там и такива очаквания...и възможност мнозинството да ги осъществят.
Обаче...кво става с останалите 70%? На които нито им трябва такова образование, нито опит за него и още по-малко им трябват елитарните претенции... Образованието ги набива на всички...
Тези 70% трябва да са прости, полуграмотни, да се радват на малко, да влачат по 2-3-4 деца след себе си по улицата и да им крещят в опит да ги осмирят...и да работят не харесваните работи, които са около 70% от всички. Може да звучи гадно...но точно това е правилното.
Не може на най-обикновени хора да им набиваш елитарни обществени норми, за висока култура, за четене на класическа литература, за почивки по чужбина, за коли по 50 хил. минимум, за ремонти по 100 хил. за маркови дрехи...и подобни.
Човека е социално животно...винаги ще търси и социалното си осъществяване. И проблема е защо се задава, толкова висока социална норма за мнозинството? И точно училищата имат огромна роля във това!

Редактирано от Superserb на 14.08.19 12:57.



Тема Re: Балакнска Демографиянови [re: komitaO3]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано14.08.19 12:57



Те абортите в масовия случай (не 100%, но масовия) са "контрацепцията" на неуспелите с контрацепция. Иначе пак причините би трябвало да са същите като за незабременяването изначално.

”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”


Тема Re: Балакнска Демографиянови [re: Superserb]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано14.08.19 12:58



Не, бе, аз съм съгласна за претенциите и девалвацията, хареса ми просто, че в града образованието е задължително за що-годе успех, а на село е вредно. Така звучиш.

П.П. За липсата на неоправдани претенции тип "аз съм вишис" простотията и полуграмотността в буквалния смисъл, мисля, не е задължителна.

”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”

Редактирано от MupaM на 14.08.19 13:00.



Тема Re: Балакнска Демографиянови [re: croesus]  
Автор Superserb (клонинг)
Публикувано14.08.19 13:04



Това далеч не е така! Хората с високи доходи нямат по много деца! Евтини левичарски пропаганди.
Загубата на патриархалните защити на малката общност води до "радикализация" в града, във вяра в примамливи идеологии и начини за изкарване на пари, в поддаването на упойващи субстанции с цел намаляване на стреса, в силна индивидуалност и т.н.
В малката общност срещу социалната защита даваш строго спазване на нормите и труд. В голямата общност висока социална защита води до мързел и тарикатлък. Там проблема се решава с високи социални норми, които за да ги постигнеш трябва да работиш по усилено. Още изисква и много ресурс за подготовката на дете за успешно включване в обществото.
Става парадокс. Хем трябва да имаш висока норма, за да я гонят и работят, хем високата норма им пречи да гледат много деца... затова трябва баланс.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.