Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:45 25.04.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Брезницанови  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано08.08.19 23:46



За "преселението" от Масър, за неподправената простотия на Мира Добрева, за изневярата, за сблъсъка със съвремието и за източнобългарския диалект в село Брезница, Пиринска Македония.





Тема Re: Брезницанови [re: komitaO3]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано09.08.19 07:59



По-вероятно са посещавали Масър-чарши в Цариград.





Тема Re: Брезницанови [re: komitaO3]  
Автор Superserb (малоум)
Публикувано09.08.19 08:19



То на половина да беше истина за произхода от Мисир на помаците...голяма файда щяха да станат. Щото в продължение на векове масово слизат от Родопите в Беломорската низина и там южняшките болести ги затриват масово.
То трябва да им се направи един филм от Египет, да видят какво е населението там... от всички араби сигурно тея в Египет са най-черни...с най-много африкански примес.
Много е грешно да казва етноси, вярно е...ама поне БНТ уж по свястни редактори.



Тема Re: Брезницанови [re: cumanich126454]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано09.08.19 09:45



А още по-вероятно е пасъл мисирки.



Тема Re: Брезницанови [re: Superserb]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано09.08.19 09:50



И аз това си викам, уж БНТ, уж отговорни редактори, пък помаците, гагаузите, че и капанците станаха етноси, наместо етнографски групи.



Тема Re: Брезница [re: komitaO3]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано09.08.19 10:33



Или е отглеждал царевица (масър-пазар се нарича още и царевичен пазар)

https://loyal-travel.com/patevoditel/masar-charshi-istanbul-U4BZ46



Редактирано от cumanich126454 на 09.08.19 10:34.



Тема Re: Брезницанови [re: komitaO3]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано09.08.19 10:41



Това е нареждане на политкомисарите в БНТ....



Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Брезницанови [re: Shtrkot]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано09.08.19 10:50



Мисля че си е чисто нейно незнание да направи разлика между етническа и етнографска група.



Тема Re: Брезницанови [re: komitaO3]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано09.08.19 10:54



Не знам дали има значение, но и самата Мира е помакиня от Златоград. Вероятно не прави разлика между термините. Но и обикновения зрител на едва ли вниква в разликите.



Тема Re: Брезницанови [re: komitaO3]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано09.08.19 10:57



Гагаузите не са ли етнос все пак? Най-малкото езикът им не е български.

Иначе кое етнос, кое етнографска група, наистина често на никой не му пука. За хърцоите (съседни на капанците) също бях срещнала квалификацията "етническа група".

П.П. Сетих се нещо. Баба ми и дядо ми по бащина линия са по произход от Кюстендилско-Радомирския край. Семействата им са се установили в София, там са се оженили, а дядо ми по-късно е работил на доста места из страната. Та майка ми обича да разправя как някаква жена, недотам осведомена за етноси и етнографски групи, подобно на Мира Добрева, в Харманли ли беше, Симеоновград ли (тогава град Марица) попитала баба ми: "Госпожа Еди-коя си, вие, шопите, българи ли сте?". Това на майка ми и го била разправяла баба ми. За вярност по евентуално разваления телефон не гарантирам.
По-якото е, че според мен явно за майка ми сичкото Западна България от Видин до Петрич (от Ванкувър до Владивосток) без съмнение са шопи (макар и българи иначе ;)), даже и нас като деца ни обиждаше на шопи, когато ни се караше, докато баща ми твърдо се противопоставяше на всеки опит да се твърди, че населението извън горе-долу Софийското равно поле е шопско.


”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”

Редактирано от MupaM на 09.08.19 11:22.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.