Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:53 25.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re: Къде теорията издиша пред практикатанови [re: goga]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано07.08.19 14:33



Преселниците и потомците им от Западните Покрайнини в Македония са около 10 000. Малцина от тях се самоопределят за българи. Поне не явно.



Тема Re: Къде теорията издиша пред практикатанови [re: Superserb]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано07.08.19 14:33



Заеби официалното. Поговори с някой местен. Няма да те гледа като извънземен. Веднага на 4 очи ще ти каже, че е българин.
Сърбите там са пришълци.



Тема Re: Гога, (пак за Гоце - 2)нови [re: goga]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано07.08.19 14:34



Не ми се обиждай, казвам го в добронамереният смисъл, но си голямо мрънкало...

. Искаш всички да са като тебе, който не е като теб..., не може, трябва да мисли и усеща като теб, няма друга логика ....
Казвам го с цялата условност, че отдавна не живея в тоя край, почти 30 години, но македонци в смисъла в който го разбират в РМ в Пиринска Македония няма. Тези една-две хиляди дето се декларират като такива са обикновено или са някакъв вид бунтари срещу някакво си статукво, или са директно на заплата за това, или по някаква емоционална причина, но определено само се декларират, не са такива. Дори навремето, като невръстен ученик си спомням, че казвахме на тези оттатък "сръбето" със същата непринуденост и убеденост, каквато споменах че имат ексюготата към българите.
Този регионален македонизъм дето го има (или го е имало) според мен е поради фолклор, история от близкото минало, истории разни, диалект, пропаганда някаква дори, но до голяма степен е подхранено и от държавата и от останалата част от българите. Не знам ти какво би изпитал: да отидеш да си извадиш едно обикновено удостоверение за наследници на кой и да е от родители или дядовци и като извадят копия от документите - навсякъде да пише: националност - македонец. На старите им паспорти навсякъде като националност пишеше македонци. Та тези документи са били валидни повече от 20 години, и не ми се слушат истории за комунисти, Георги Димитров, ситуация и т.н. глупости. Българската държава го е направила. Българската държава изкорени ВМРО, българският премиер каза - вземете си македонците. Ако толкова останалата част е била солидарна с пиринци и възмутени от денационализацията, защо поне едн глас не се надигна, къде бяха останалите българи да ни защитят тогава? В една държава сме били в крайна сметка?
И тъй като заживях сам от невръстна възраст в "немакедонски" край, от същата невръстна възраст аз бях македонеца за останалите, в казармата дори съм ял бой само заради тази причина.
А това което го каза за Петрич и другите краища е глупост според мен, най-много "македонисти" има в Гоцеделчевско. Така че, не се съмнявай в българщината на пиринските македонци.

Редактирано от DannyDeVito на 07.08.19 14:38.



Тема Re: Къде теорията издиша пред практикатанови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано07.08.19 14:35



Специално в Скопие има такава земляческа група, която е, да не кажа голяма дума, голям процент от официално обявилите се за българи в града. Говоря още за мътните години в края на 90-те.



Тема Re: Гога, (пак за Гоце - 2)нови [re: DannyDeVito]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано07.08.19 14:37



Ял си бой като маке. А шопите и майните колко бой са яли. Едните, примерно, в Ямбол, другите - някъде около Горубляне. А варненеци колко "гагаузки" псувни са отнасяли. Това си е част от българския битовизъм. Или поне от този в близкото минало.
СТига, това са пресилени истории.

Редактирано от goga на 07.08.19 14:37.



Тема Re: Гога, (пак за Гоце - 2)нови [re: goga]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано07.08.19 14:39



ОК, така да е.





Тема Re: Гога, (пак за Гоце - 2)нови [re: goga]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано07.08.19 15:50



Имам много познати в Петрич и Сандански и съм ги посещавал много пъти. Да не говорим за Благоевград. Тук-таме познавам и хора от Гоце Делчев, Банско, Разлог и Добринище. За една бройка да стана добринищки зет. Но не съм забелязал регионализъм. По-нахални са от другите българи. По-предприемчиви също. Но регионализъм не съм видял. Напротив, учудване колко здраво са свързани с останалите части на България. А най-големите македономразци които познавам, са от Благоевград. Стабилни мъже, успели. Говорят с презрение за ония оттатък. И ги гърчат паднат ли им в ръчичките.



Тема Re: Гога, (пак за Гоце - 2)нови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано07.08.19 16:06



За Сандански, Благоевград, Разлог и Банско - моите впечатления са същите.
За Петрич - просто това лято ме учуди, че яко говорят на диалект млади майки с колички в заведение в центъра. Не го казвам с някакъв негативен уклон - просто констатация.

Иначе, от Мусомище се оказва, че е един от моите футболни идоли от детството - Георги Славков. Местните пиянки там май са си омовци.

Редактирано от goga на 07.08.19 16:11.



Тема Re: Гога, (пак за Гоце - 2)нови [re: goga]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано07.08.19 16:13



То е хубаво да си пазят диалекта. Не малко петричани са студенствали в Пловдив и в момента са установени тук. Срещал съм лекарка от Петрич, снаха в Стара Загора. Не и беше мръднал диалекта.



Тема Re: Къде теорията издиша пред практикатанови [re: goga]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано07.08.19 16:17



Българите от Западните покрайнини от 1878 до 1919 г. са част и от българската държавна нация, а не само от етнонацията, плюс, че след 1945 г. поне официално имат малцинствени права, макар и постоянно ограничавани...така че това е абсолютно друга история....

Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.