Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:46 18.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Красив български език от Корча  
Автор goga (изследовател)
Публикувано03.08.19 21:42





https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=6VxnWuYfW_o#



Тема Re: Красив български език от Корчанови [re: goga]  
Автор Buyer (минаващ)
Публикувано04.08.19 03:53



Супер, благодаря за постването. Невероятно близък и напълно разбираем от гледна точка на книжовния български. Сто пъти по разбираем за мен от родопските говори.

Между другото, Връбник е Костурско, май единственото Костурско село, останало в Албания.



Тема Re: Красив български език от Корчанови [re: Buyer]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано04.08.19 04:30



Да, и на мен костурският ми е много близък. И на говоримо, и на писмено ниво /имам предвид наследството на Благой Шклифов/ - му хващам всичко на 95% от първия път, без нужда от внимателно вслушване или търсене на допълнителни пояснения.
А моите диалектологични познания са слаби - аз съм от поколението, което спря да говори на диалект. Имам само някакъв далечен спомен за диалекта на бабите и дядовците северо-западно от Пловдив - когато съм ходил летните ваканции на гости.

Не знам на какво се дължи тази особеност на костурския говор, но аз съм убеден, че вероятно има значение и фактът, че от една страна - там са били темелите на българската държавност през Средновековието, а от друга - районът е планински и донякъде изолиран от преки външни влияния. Там не са стигнали сръбските езикови особености от 14 век, нито пък е имало значимо елинизиране до края на Средновековието.



Тема Re: Красив български език от Корчанови [re: goga]  
Автор Superserb (малоум)
Публикувано04.08.19 07:58



Нишо общо със сръбски езикови особености!!!
Диалектите в Егейска Македония източно от Солун са източно български, а тези западно от Солун смес източно и западно български. Затова диалектите в Костурско са по-близки до официалния български(основан на източни диалекти), отколкото Кюстендил например.



Тема Re: Красив български език от Корчанови [re: Superserb]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано04.08.19 08:00



Има теории, че все пак през 14 век е имало някакво сръбско езиково влияние в зоната около и северно от Скопие.

И друго, как най-югозападните части на българското землище се оказват "източни" говори? Това е интересното. Заселническите вълни с българско население през османското владичество са вървели от юго-запад на северо-изток и изток, а не обратното. Говорим за Македония. Не за Поморавието.

Редактирано от goga на 04.08.19 08:06.



Тема Re: Красив български език от Корчанови [re: goga]  
Автор Superserb (малоум)
Публикувано04.08.19 08:11



...щото линията е диагонал... Най-югозападните не са източни, а смес имат харектеристики и на източни и на западни.

Не разбирам чак толкова от лингвистика...ама поне слухово не виждам да са омекнали говорите в Северна Македония под сръбско влияние...

Редактирано от Superserb на 04.08.19 08:15.



Тема Re: Красив български език от Корчанови [re: Superserb]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано04.08.19 08:21



И аз не съм лингвист.
Това, което съм чел, че около Скопие казват "бугари" от време оно - предполага се някакво сръбско езиково влияние, а около Преспа и Костурско си казват "българи/болгари", имат си звука "ъ". Все пак Скопие е било и сръбска столица, макар и за кратко.
Да не скочиш като бик на червено: това, че има някакво езиково влияние, не означава, че са били сърби, а че просто са използвали някои думи със сръбски оттенък поради причината, че там е бил центърът на Душановата империя.

Редактирано от goga на 04.08.19 08:22.



Тема Re: Красив български език от Корчанови [re: goga]  
Автор Superserb (малоум)
Публикувано04.08.19 08:26



Лексикално влияние е най-простото - това са думи/зборове...примерно в българския(което значи и в македонския) турските думи са...хиляди!
Думата компютър преди 70г. на никой неизвесна...днес съществува сигурно в 2 000 езика по света. Нови думи влизат лесно...за влияние в езика аз приемам по-сериозни промени.



Тема Re: Красив български език от Корчанови [re: goga]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано04.08.19 08:27



Според мен, има значение фактът, че там е била българската твърдина Кутмичевица - най-фанатичното българско население от времето на Кубер и Персиян. С най-големите и влиятелни български книжовни центрове.



Тема Re: Красив български език от Корчанови [re: goga]  
Автор Superserb (малоум)
Публикувано04.08.19 08:33



Също да не се бърка сръбско влияние със остатъци от средновековни славянски влияния. Примерно в българския има запазени най-много падежи в Родопите мисля...това не значи че са под най-силно сръбско влияние...
Мисля че влашкия и гръцкия играят най-голямо влияние върху средновековния български.

Редактирано от Superserb на 04.08.19 08:35.



Тема Re: Красив български език от Корчанови [re: Superserb]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано04.08.19 08:39



Да, така е. Торлашката зона / с изключение на най-западните й покрайнини/ никога не е била сръбска до 19 век. Но си имат особеностите на западните български говори.
По идентичност определено не са се имали за сърби. Пиротско е било част от сърцето на българската държавност - до нейния залез - търновското царство.

Редактирано от goga на 04.08.19 08:52.



Тема Re: Красив български език от Корчанови [re: goga]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано04.08.19 11:13



Почти навсякъде са казвали "бугари", примерно солунското село Бугариево. Според някои иследователи дори гърцизираното през 19 в. костурско село Вогацико, т.е. Богатско в оригинал е било Бугарцко. "Бугар" идва от сръбско влияние, защото не съответства на езиковите правила на местните диалекти, в по-голяма част от македонските диалекти според фонетичните развития би следвало да имаме "болгари", но противно на правилата имаме бугари.



Тема Re: Красив български език от Корчанови [re: Dean Dimov]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано04.08.19 11:30



Де брееееее, в костурско обикновена заместват "ъ", с "а" и изговарят балгари, балгарцко, вместо българи и българско.



Тема Re: Красив български език от Корчанови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано04.08.19 13:08



Има ги и двете форми:

"Тета ти Тана на свички комити им уши български знаменца за шапките. На людето им се отвори сърцето. Навсекъде се пееше песента „Нашата майка Стара България бог да речи да се разшири“. Полето ехтеше от наши песни. Най-любима беше „Ай да бегаме, море Васе, у Бугария, у град София“. Но това беше само един сон и скъпо платихме за него.

От София пристигнаха во Костурско видни костурчани от Костурското братство – опълченецо от Македоно-одринското опълчение Спиро Василев от Загоричени и Васил Стумбов от Вишени. Кемаль – Цильо Киров се лразвика насред село:
-Во Вишени пристигнаха българите и тука ке дойдат.

Той бил Стумбов, а не войска. Пред селото държа реч за мъките на българите во Македония и и за идното спасение. Той им плени сърцата на вишенци со неговата пламенна реч. Се разплакаха свички и викаха: „Да живее България, да живее цар Борис!“" "


А специално около Преспа мисля, че Панде Ефтимов беше разказвал, че в неговото село казвали "Болгарин/Болгария", но понякога ползвали и звука "ъ".



Тема Re: Красив български език от Корчанови [re: goga]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано04.08.19 13:43



...понякога ползвали и Ъ...
...вълк, волк, вук, вък...
...вЪлна, волна, вуна, въна...



Тема Re: Красив български език от Корчанови [re: Dean Dimov]  
Автор Superserb (малоум)
Публикувано04.08.19 13:59



Дупница и тя ли е под сръбско влияние, а не Дъбница?



Тема Re: Красив български език от Корчанови [re: Superserb]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано04.08.19 19:39



В ДУпница е друго. ДЪб се е пишело с ЮС, онази буква дето прилича на ж или на паяк. На дупнишни тя мисля , че се трансформира на А. Т.е. , ако е от дъб, трябва да е ДАбница или с потъмняване ДАПница, ама не е, вероятно идва от друга дума

.

На централномакедонски и на повечето други говори от Македония, групата -ъл или -лъ се изяснява на -ол, т.е. вълк - волк, дълго-долго, мълча-молча и т.н., с което би трябвало да се получи болгари, но е разпространето бугари.



Тема Re: Красив български език от Корчанови [re: komitaO3]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано04.08.19 19:48



Ако бъдем прецизни, никога не трябва да казваме с какво се замества Ъ. Трябва да кажем с какво по правило е заместен дългият ер , с какво юс, с какво краткият ер , и с какво групата ъл- -лъ и групата -ър-ръ. В един и същи говор, някои от гореспоменатите могат да водят до звук ъ, а други не. В случая за българи е релевантно да кажеш в какво се трансформира групата -ъл - лъ. Т.е как е на костурски вълк, мълча, кълна, дълъг, сълза и подобни.



Тема Re: Красив български език от Корчанови [re: Dean Dimov]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано04.08.19 19:56



Македонистите отнасят като куцо пиле домат подобни "разлики". А е добре да се посочват подобни примери в испанския, френския, руския език.



Тема Re: Красив български език от Корчанови [re: Dean Dimov]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано04.08.19 20:00



От турско влияние е, Дупнидже...

Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Красив български език от Корчанови [re: Shtrkot]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано04.08.19 20:33



Дупнидже значи ли нещо на тюркче? Мислех, че Дупнидже е турска реплика на Дупница. Примерно Склопица - Исклопидже, Белица - Белидже, Цалапица - Чалапидже, Яница - Йенидже...



Тема Re: Красив български език от Корчанови [re: Dean Dimov]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано04.08.19 23:40



Било е някаква Дубница и е станало Дупнидже и оттам Дупница...така ми се струва, ама кой знае...

Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Красив български език от Корчанови [re: Shtrkot]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано04.08.19 23:53



Абсолютен Assville си е цялата работа







Тема Re: Красив български език от Корчанови [re: komitaO3]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано05.08.19 03:46



Тоя урок комай съм ви го предавал:

Как била освободена Дупница на ср@нье?
(предание)

Първите дни на 1878.Рано преди разсъмване.Откъм Радомир идват като авангард част от четниците на дедо Ильо Марков.Мъгла, на 2 разкрача се не види.По едно време един от главатарите( защо не и самият Пулевски?) го напънало по голема нужда.Рекъл да се отдели на няколко крачки и да не се загуби в мъглата, взел една от двете сигнални тръби.Като си свършил големата работа си разменили няколко сигнала с тръбача докато се прибрал при четата..Не щеш ли, оказало се, че в мъглата били стигнали вече почти досами Дупница.Местните турци - гузни, някои от тях, заедно със самоковските, ходили по- предната година да грабят и убиват след Априлското въстание.Като чули тръбите, викнали :"Вай, Аллах, гяур Москов гелийор!", па побегнали , та чак къде Симитли се спрели.Само няколко престарели старци и бабички забравили в калабалъка...

Редактирано от tuzlija-179435 на 05.08.19 03:50.



Тема Re: Красив български език от Корчанови [re: goga]  
Автор Superserb (малоум)
Публикувано05.08.19 12:52



Пак сръбски очички...такива малки...мръсни...мазни...свалете ги да видите слънцето...

Защо веднага от сръбски. В българският език си има диалекти, в които ъл се произнася у... И по бръснача на Окам... е по-вероятно да е влияние от тези диалекти...



Тема Re: Красив български език от Корчанови [re: komitaO3]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано05.08.19 15:05



Отсечката Дупница- Серес кефи.....



Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Красив български език от Корчанови [re: Shtrkot]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано05.08.19 15:41







Тема Re: Красив български език от Корчанови [re: Superserb]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано05.08.19 18:07



В част от торлашките? За други не се сещам.



Тема Re: Красив български език от Корчанови [re: Dean Dimov]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано05.08.19 18:51



Кюстендилско, Дупнишко, Самоковско, Софийско - вуна,пуно,вук- югозападни ( не торлашки), У вместо -ЪЛ- при НЯКОИ,положения.



Тема Re: Красив български език от Корчанови [re: tuzlija-179435]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано05.08.19 19:18



Така е в някои положения и там, проверих. Но пък са все говори от Печката патриаршия по турско, изключая Софийско. Епархии Самоковска и Коласийска.

Редактирано от Dean Dimov на 05.08.19 19:19.



Тема Re: Красив български език от Корчанови [re: Dean Dimov]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано05.08.19 19:29



Коласийска...
Преди 5-6 години в Колушката църква един млад датчанин беше впечатлен, когато му казах : "Дис ис бишъп чърч".Имало е периоди, когато турците са отстранявали епископа от Кюстендил и е резидирал в Колуша( Коласия) или Слокощица, където църквицата е още по- малка.



Тема Re: Красив български език от Корчанови [re: tuzlija-179435]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано05.08.19 19:34



Чудех се що се е наричала така. Сега разбрах.



Тема Re: Красив български език от Корчанови [re: Dean Dimov]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано05.08.19 20:21



Абе и ти бая работи си чел, ама и мойта брада, дето я нося,не е на колец раснала, а на глава

.
Моя милост е последният жив участник в археол.експедиция в Колушката църква в 1976, когато бях на 15.Махни другото, не само аз бях на тази възраст тогава, имаше още 3-4 момчета .



Тема Re: Красив български език от Корчанови [re: tuzlija-179435]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано05.08.19 21:42



Е можеш да разкажеш нещо повече за нея и за Колуш, ако искаш?



Тема Re: Красив български език от Корчанови [re: Dean Dimov]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано05.08.19 23:12



За Колуша и храм "Св.Георги" можеш да прочетеш в Уикипедия и не само.
Ръководителката на разкопките в 1976 се казваше Николова, от София.
Мястото е било некропол и преди построяването на църквата около XI век, та до 1966- 68 г.
При разкопките околовръст храма, на около 3 м., както и вътре се откриха християнски погребения - тези вътре - отпреди храма.
Според тогавашните обичаи - без гробни дарове.Изключение - детски гроб отвън до сев.стена- с мъжки бронзов пръстен с 2 риби - христ.символ и стъклени бижута.
Пак отвън пред самата абсида бяха погребани мъж и жена ( грубо се определя от съотн.между раменния пояс и тазовата кост.)Мъжкият скелет - може би на воин - с масивни кости,запазени зъби, на черепа - голям белег от преживяна и възстановена посечна рана.Без артефакти.
Според мен няма индикации някой от погребаните да е цар Михаил Шишман.
През следващи години, но не съм го виждал, при разкопки в по- широк периметър, казват, че били откривани останки от сърмени дрехи, но като имаме предвид, че около храма постоянно са погребвани свещеници...
Или, както веднъж казах на един по този повод : Това не е царо, а попо, с епатрахило".

След свалянето на живописния слой от 1880 върху старите има интересни графити - от отпреди 170 год. ,та до няколкостотин год.
Кефи ме един със ловна сцена - как на св.Евстатий се явява елен с кръст между рогата.

В музейната сбирка има вкл.икони от стария храм "Св.Мина" в града -1860 от майстор Васил от Струмица.
Обратно на твърдение на Дунек, в 1860 струмичанецът е употребявал буквите Й, Щ, Ю, Я.За Ъ и Ь да не говорим.
Препоръчвам, има какво да се види.

Редактирано от tuzlija-179435 на 06.08.19 04:38.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.