Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:55 12.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема 20 юлинови  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано20.07.19 09:12



Ха да видим как ще е довечера в Смилево и какво ще е различно от други години.Св.пророк Илия на помощ и дано даде ум и разум!



Тема да видимнови [re: tuzlija-179435]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано20.07.19 10:16



20 юли е и друга дата за отбелязване. Първа стъпка на човек на Луната.



Тема Re: да видимнови [re: mak ot Sofia]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано20.07.19 10:51



Третиот Илинден...





Тема Първиот и Вториот са минали без меннови [re: tuzlija-179435]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано20.07.19 11:42




Но на Третиот бях жив свидетел. Аз си критикувам избирането на събитията, които да се отразяват по телевизиите, вече се изказах, че по онова време БТ го съобщаваше много кратко. Както например днес състезанията от Формуа 1.
От сутринта въртя каналите. Западните отбелязват 50 годишнината от събитието. Източните (българските, руските) се правят, че го е нямало
ПП Гледах обедният информаионен бюлетин на БТ канал 1. Споменаха събитието. Опровергаха ме!

Редактирано от mak ot Sofia на 20.07.19 12:16.



Тема Песен за смъртта на Леонид войводанови [re: tuzlija-179435]  
Автор Darkages (ветеран)
Публикувано20.07.19 14:22



Немаш ли си майка, татко,

немаш ли си две дечиня...

Та си тръгнал да си патиш

за народ и за Родина...



Сам отвръща Леонида,

сам си мръщи гъсти вежди:

Аз съм български комита,

и пред фес не се навеждам.



Войводата Леонид Янков като научил‚ че съм в града Гевгелия‚ една вечер изпрати да ме повикат. Каза ми :” Яс‚ брате‚ дума имам дадену‚ Макийдойна никой път нема да се услубуди‚ додека тука не е стъпнала чизмата на Фердинанда! Ала и ний требе да помогниме!” Хората му бяха малко на брой‚ но той самият струваше колкото половината от нас‚ взети на куп. Името му беше по-страшно от него. Турили го бяха и в песен: ” Триста турци сум утепал‚ а ранени – неброени…”. Затуй две години по-късно‚ когато трябвало да се претърси Гюлов дол‚ за да се хване Лев Балканский‚ както наричаха войводата‚ ( ний от четата отдавна се бяхме пръснали‚ кой да цери рани‚ кой да си гледа имота) срещу него бил изпратен целия гевгелийски гарнизон. Гърмели се до подир пладне – един гарнизон срещу пет-шестима въстаници‚ за толкоз ги имали‚ съдейки по различните места‚ от които се пушкало. Когато стрелбата пресекнала‚ претърсили гората и намерили Леонид мъртъв‚ захапал дулото на пищова. Около него ни живи‚ ни ранени. Сам се сражавал‚ сам загинал. „Машалла! – гладели бради старите турци. По заповед на каймакамина тялото му било изложено в двора на околийското управление. И се случило онова‚ което никой в България не бе сторил ни пред баба Гина Кунчева‚ ни пред Иванка Ботьо Петкова. Стегнат в униформата на сердар каймакаминът на Гевгелия турил ръка на сърцето си‚ поклонил се на Ката Янкова‚ майката на Леонид и почел мъката й с най-добри думи за храбростта на нейния син. После се обърнал към скръбното българско събрание : – Честит съм‚ че имах за свой враг този мъж! И заповядал да не се правят никакви спънки на българите от целия край‚ дошли да се простят със своя герой. Там някъде ще да е припламнала и неговата песен „ Тръба тръби в Гевгелия…”‚ наречена по-късно химн на цяло Вардарско.
------

Тая песна едва ли се учи във Вардарско, а не вярвам да бъде включена и сега в учебниците...







Тема Re: Песен за смъртта на Леонид войводанови [re: Darkages]  
Автор JovanDamaskin (makedonec)
Публикувано20.07.19 14:50



Там някъде ще да е припламнала и неговата песен „ Тръба тръби в Гевгелия…”‚ наречена по-късно химн на цяло Вардарско.

има я разбира се, макър и във малко адаптиран вид ....


https://www.youtube.com/watch?v=2WJkJlFltg0


https://www.youtube.com/watch?v=0nptm-i2i64

Da bides denes bugarin vo R. Makedonija e prasanje na intelektualen predizvik.

Тема Re: Песен за смъртта на Леонид войводанови [re: Darkages]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано20.07.19 15:00



Песента за Леонид Янков в различни варианти е популярна в Сев.Македония.
Текстът тук е от правнука му Румен Леонидов, вдъхновен от песента.
Нищо чудно мелодията да е съчинена от първия братовчед на Леонид - Аргир Манасиев, дългогодишен войвода и дипломиран музикант и преподавател.Той доживява до 1932, а биографията му е хептен трудна за преглъщане от македонистката пропаганда.
Навремето съм имал някое и друго упражнение по изобразително изкуство при Аргир Манасиев - внук, в Джумаята.



Тема Re: 20 юлинови [re: tuzlija-179435]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано20.07.19 19:51







Тема Re: 20 юлинови [re: komitaO3]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано20.07.19 20:10



Нещо превод?



Тема Re: 20 юлинови [re: tuzlija-179435]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано20.07.19 20:28



На мен автоматично ми го преведе. Разказва се за въстанието, как въстаниците не закачали мирните мюсюлмани, защото се борили за права на всички. Пише се за българи и българско. Накрая се пише, че македонския въпрос продължава да е неглижиран в Гърция. Пише че е препечатано от гръцкия вестник "Червен???", където е отпечатано на стр.2, преди няколко дни.

Редактирано от komitaO3 на 20.07.19 20:28.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.