Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:59 11.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Re: Появиха сенови [re: DannyDeVito]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано19.07.19 13:17



И по-горе беше казано: има разлика до 1918 г и след това.
Айде, ако македонците са били сепаратисти, каква е логиката Одринско и Тракия да се бори за нещо различно от обединение с България.?!
И друго, казах го вече: няма никаква борба за независима Македония в Пиринско след 1912 г. Ако имаше такива стремления, щяха да ги обявят. До края на 1918 г всички от ВМРО са под знамената на българската армия.

Редактирано от goga на 19.07.19 13:19.



Тема Re: Появиха сенови [re: jingiby]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано19.07.19 13:47



Делчев умира прекалено рано, за да гадаем дали би се борил за независима Македония. По онова време това понятие е "нонсенс". Борят се за автономия по клаузите на Берлинския договор, за същия статут, какъвто е имала Източна Румелия. Вървят в пакет с Одринско и Западна Тракия.

Янето го видяхме какъв социалист и борец за независимост е: при младотурците превръща Серския окръг в родово владение, а после си намира мястото в Царство България, без никакви намерения да се бори за независимост.

Никой не отрича, че ВМРО се бори за независима Македония. Но това е поколение след Гоце.



Тема Re: Появиха сенови [re: goga]  
Автор jingiby (АнтиFYROMизатор)
Публикувано19.07.19 14:38







Тема Re: Появиха сенови [re: goga]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано19.07.19 15:40



Ама аз това не го споря. Само отбелязвам, че организацията трябваше или е трябвало да се бори открито за българската кауза, а не за нямякаква имагинерна автономия, която може да се тълкува по по n на брой начини днес и като подмолна цел тогава.

Редактирано от DannyDeVito на 19.07.19 15:41.



Тема Re: Появиха сенови [re: DannyDeVito]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано19.07.19 15:45



Това - да, и аз мисля като теб.
И друг път съм го казвал: сепаратизмът от 30-те и 40-те години е заложен като хипотеза още в първите години на ТМОРО.
В началото е звучало нелепо да се поставя под съмнение равенството между македонец и българин. Ама, виждаме как идеите еволюират след три неуспешни войни.



Тема Re: Появиха сенови [re: goga]  
Автор Superserb (малоум)
Публикувано21.07.19 19:54



Според мен...най-правилната формулировка е ВМОРО се е борило за "свободна Македония". Исторически коректно е. И дава права за собствена интерпретация в двете държави. В БЪлгария под "свободна Македония" да се разбира присъединена към свободна България (не случайно този термин свободна България съществува по онова време), а в Р.Македония да си го разбират като независима Македония.



Тема Re: Появиха сенови [re: Superserb]  
Автор mulcho ()
Публикувано21.07.19 21:20



Е нали с тази комисия искаме да спрат да лъжат хората във Вардарска Македония, а не с обтекаеми формули да продължат с пропагандата си. Сега ни е паднало и цялото време на света е наше, колкото повече отлагат, толкова по-зле за тях. Достатъчно е да погледнеш икономическите статистики, мача е ясен. Може както при бобата между Северните щати и Конфедерацията да има победи на Юга, може както Първата световна Централните сили да мачкат наред, може както през Втората световна германците да показват чудеса от храброст, но края е ясен погледнеш ли колонките с цифри. Ако не отстъпваме мекушаво и глупаво македонизма е мъртвец, кокошка с отрязана глава която все още тича.

Редактирано от mulcho на 21.07.19 21:22.



Тема Re: Появиха сенови [re: mulcho]  
Автор Superserb (малоум)
Публикувано21.07.19 22:33



Подобно поведение има два изхода според мен. Или се налага тезата за всичко в Македония е българско, както настояваш. Следва реакция на отхвърляне подкрепена от проруски, сръбски и прогръцки кръгове...и ако имаш достатъчно ресурс и сила там на място да го поддържаш то след няколко години, вероятно десетилетия...хваща дикиш. Трябва минимум 1,5 поколения да минат през това.
Другия вариант. Нямаш нужните ресурси и сила вътре в Р.Македония да го поддържаш достатъчно дълго, колкото трябва. И реакцията на отхвърляне надделява и тогава антибългаризма става още по-голям.

Третия вариант е постепенното променяне на македонизма в пробългарска посока.

Аз не виждам други сценарии. Ако някой има друг на ум...да каже.



Тема Re: Появиха сенови [re: Superserb]  
Автор mulcho ()
Публикувано21.07.19 22:43



Това е задача за поне 20-30 години, ще дойдат на нашето за да скъсат с мизерията. А пък ако е след 50 или повече години, то какво от това?



Тема Re: Появиха сенови [re: mulcho]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано21.07.19 22:49



И аз мисля, че ако въобще се стигне до сближаване и някаква форма на ребългаризация - за това ще са нужни минимум 30-40 години. При условие, че се запазят настоящите геополитически и икономически реалности. И България е в постоянно възходящо развитие /което е трудно да си го представим/.

Иначе, е далеч по-вероятно те да се движат в тяхната си орбита, ние - в нашата. И така, докато свят светува... Причината /освен тези, които са извън нас/ - фактът, че българите не сме националисти и не проявяваме достатъчно интерес към частите от бившето българско землище. Освен като туристи за през лятото.

Редактирано от goga на 21.07.19 22:50.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.