Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:07 21.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Румъния - една година по-късно...нови  
Автор goga (изследовател)
Публикувано09.07.19 17:37



За втори път в рамките на 12 месеца реших да направя едно кратко автопътешествие из бившите северни български земи. Аз обичам да шофирам, а и децата се оказаха издържливи на дълги преходи.
Тази година реших да затвърдя впечатленията си от юго-източна Трансилвания.

Преди година осъзнах, че обикновеният румънец работи за минимум 100-200 евро повече от средния българин. Сега виждам, че северната ни съседка придобива все по-западняшки вид: постоянно подобряват пътищата, градовете и паланките се благоустрояват. Прави ми впечатление, че за година новата магистрала до Плоещ не е мръднала - няма бабуни, няма дупки или овехтели преградни съоръжения. Явно е построена качествено.
Отседнах отново в Брашов: уникална атмосфера - все едно съм в Тюрингия - чисто, подредено, спретнато. Не е само заради историческото наследство, този град се отличава драстично от типичната балканска Румъния.
Ходих на 15 км в едно село, за да разгледам прословутите тевтонски църкви-крепости. Пълно е с немски туристи. Уникална поддръжка и грижа за културното наследство. Между другото местният саксонец продаваше и средновековна карта на региона, в която България е от делтата на Дунав до Оршова, със значителни отвъддунавски владения в Олтения.
Реших да се разходя в селото: там са си все власи, германци няма. На центъра се натъквам на панелен блок, построен от Чаушеску: грозен, гаден, от тези, които вероятно са били без функциониращи бани и тоалетни. Сега обаче е газифициран, а край него е устроен приятен парк с много зеленина и детски катерушки.

Направи ми впечатление, че горивата са на цената на тези в Бг - 2.20-2.50 лв за бензин 95. От обикновения румънец лъха на наскоро придобита заможност и добър стандарт.

Българи на север от карпатските проходи не срещнах. А има какво да се види и опита. Доста различен свят от Влашко.


И друго любопитно: на влизане в Брашов видях надпис: "Бесарабия е Румъния."

Редактирано от goga на 09.07.19 17:41.



Тема Re: Румъния - една година по-късно...нови [re: goga]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано09.07.19 17:52



Не знам, братовчедка моя се омъжи за ромънец, имат западни работи в Букурещ, но упорито търсят работи в Испания. Германия не щат заради немската сърдечност ...
Брат ми преди 20 години работеше за KPMG България и казваше , че е гадно усещане шефът ти холандец да взема пет пък повече само защото трябва да му се равни заплатата с холандската.



Редактирано от torlakov-93629 на 09.07.19 17:56.



Тема Re: Румъния - една година по-късно...нови [re: torlakov-93629]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано09.07.19 23:32



Това е нормално. Ако в България се вдигнат заплатите с 500 лв, да не би да настъпи райско щастие и доволство? Не, разбира се. Човек винаги ще гледа да получава повече за единица положени усилия и умения. Тук някой ай ти или инженер получава 3-4 бона, но се маха, за да вземе пет пъти повече в богата държава. Някои заминават, други остават. Хора всякакви.

Въпросът е, че едни 18-20 млн румънци си стоят в държавата и бачкат. И без да ги идеализирам, констатирам, че са постигнали много последните 20 години. Мисля, че вече като стандарт и покупателна способност са поне с едни 25-30% пред нас.

Преди няколко месеца случайно в късните часове по БНТ попаднах на документален филм за делтата на река Дунав. Кадрите бяха постресаващи: мизерия, сивота, разкази как преди 5-10 години местните крали кръстовете от гробищата, за да изкарат зимата на топло. Викам си: "а, нещо не е наред", защото гледам, че филмът е завършен 2009 г. После като се зачетох за историята му, разбрах нюанса: филмът е сниман 12 години. Тоест видях как са изглеждали румънците през 1997-99 г.И сравних със сегашното: все едно говорим за друга държава и свят. Нищо общо!

Редактирано от goga на 09.07.19 23:34.



Тема Re: Румъния - една година по-късно...нови [re: goga]  
Автор Ганьо Балкански (ентусиаст)
Публикувано09.07.19 23:38



Делтата.


https://www.youtube.com/watch?v=OZMv6kSt_g0



Тема Re: Румъния - една година по-късно...нови [re: goga]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано10.07.19 14:47



Какъв контраст: стотина километра на север от Брашов - прекрасен средновековен Сегешвар, но си личи, че наоколо е доста мизерно. Не знам дали не е умишлено заради унгарското малцинство в района. Пътищата са нови и хубави, историческите забележителности уникално запазени, но новите части на града са овехтели и хората някак по-бедни.



Тема Re: Румъния - една година по-късно...нови [re: goga]  
Автор sofijanec (пристрастен)
Публикувано10.07.19 16:14



Всичко е до манталитет. Когато ние бяхме "гъзари", те гладуваха, така да се каже. Та сега са здраво стъпили на земята, а не като нашите цървули...





Тема Re: Румъния - една година по-късно...нови [re: sofijanec]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано10.07.19 16:33



Коя ли партия управлява в Румъния? Не е член на ЕНП... Може би тука се крие отговора за румънския напредък.



Тема Re: Румъния - една година по-късно...нови [re: cumanich126454]  
Автор sofijanec (пристрастен)
Публикувано10.07.19 16:45



Коя ли партия управлява в Румъния?

А кой ги избира? Може би тука се крие отговора за румънския напредък...



Тема Re: Румъния - една година по-късно...нови [re: sofijanec]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано10.07.19 18:57



Минах вече 1200 км из румънските пътища, магистрала беше само участъка между Букурещ и Плоещ: никъде дупка и бабуни не видях. Вярно, бавно се пътува, защото двулентовите им основни пътища не могат да поемат потока от автомобили и при най-малкия ремонт се чака доста по колоната, но дори в най-затънтените селски райони на Трансилвания пътищата са нови и без забележки.

А нашият все се хвали с магистралите. Да, важни са - ето, сега например, ако си западен инвеститор ще си направиш сметката дали е по-добре да пътуват тировете ти по 2 часа за 80-100 км двулентов път из Румъния или 200 км по магистрала в България. Но пътната мрежа не са само магистрали. При нас има доста лоши примери.

Редактирано от goga на 10.07.19 18:58.



Тема изоставането на Българиянови [re: goga]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано10.07.19 19:10



по отношение на автомагистралите е толкова голяма, че само Румъния беше зад нас. За всичко си има критерии. Може би, не съм проверявал в Гугъл, те са все още зад нас. Дори Македония имаше един аутопат. Сега и те имат повече (от един) :)
Да се критикува ББ, че се е захванал с това изоставане, според мен е въпрос на комунистическо мислене.
Какво е комунистическо мислене. Ще се опитам да го илюстрирам чрез Нова телевизия. Обявиха, че американски самолети ще летят в небето на България. Какъв ужас. Ще бомбардират?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.