Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:35 13.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Румъния - една година по-късно...  
Автор goga (изследовател)
Публикувано09.07.19 17:37



За втори път в рамките на 12 месеца реших да направя едно кратко автопътешествие из бившите северни български земи. Аз обичам да шофирам, а и децата се оказаха издържливи на дълги преходи.
Тази година реших да затвърдя впечатленията си от юго-източна Трансилвания.

Преди година осъзнах, че обикновеният румънец работи за минимум 100-200 евро повече от средния българин. Сега виждам, че северната ни съседка придобива все по-западняшки вид: постоянно подобряват пътищата, градовете и паланките се благоустрояват. Прави ми впечатление, че за година новата магистрала до Плоещ не е мръднала - няма бабуни, няма дупки или овехтели преградни съоръжения. Явно е построена качествено.
Отседнах отново в Брашов: уникална атмосфера - все едно съм в Тюрингия - чисто, подредено, спретнато. Не е само заради историческото наследство, този град се отличава драстично от типичната балканска Румъния.
Ходих на 15 км в едно село, за да разгледам прословутите тевтонски църкви-крепости. Пълно е с немски туристи. Уникална поддръжка и грижа за културното наследство. Между другото местният саксонец продаваше и средновековна карта на региона, в която България е от делтата на Дунав до Оршова, със значителни отвъддунавски владения в Олтения.
Реших да се разходя в селото: там са си все власи, германци няма. На центъра се натъквам на панелен блок, построен от Чаушеску: грозен, гаден, от тези, които вероятно са били без функциониращи бани и тоалетни. Сега обаче е газифициран, а край него е устроен приятен парк с много зеленина и детски катерушки.

Направи ми впечатление, че горивата са на цената на тези в Бг - 2.20-2.50 лв за бензин 95. От обикновения румънец лъха на наскоро придобита заможност и добър стандарт.

Българи на север от карпатските проходи не срещнах. А има какво да се види и опита. Доста различен свят от Влашко.


И друго любопитно: на влизане в Брашов видях надпис: "Бесарабия е Румъния."

Редактирано от goga на 09.07.19 17:41.



Тема Re: Румъния - една година по-късно...нови [re: goga]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано09.07.19 17:52



Не знам, братовчедка моя се омъжи за ромънец, имат западни работи в Букурещ, но упорито търсят работи в Испания. Германия не щат заради немската сърдечност ...
Брат ми преди 20 години работеше за KPMG България и казваше , че е гадно усещане шефът ти холандец да взема пет пък повече само защото трябва да му се равни заплатата с холандската.



Редактирано от torlakov-93629 на 09.07.19 17:56.



Тема Re: Румъния - една година по-късно...нови [re: torlakov-93629]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано09.07.19 23:32



Това е нормално. Ако в България се вдигнат заплатите с 500 лв, да не би да настъпи райско щастие и доволство? Не, разбира се. Човек винаги ще гледа да получава повече за единица положени усилия и умения. Тук някой ай ти или инженер получава 3-4 бона, но се маха, за да вземе пет пъти повече в богата държава. Някои заминават, други остават. Хора всякакви.

Въпросът е, че едни 18-20 млн румънци си стоят в държавата и бачкат. И без да ги идеализирам, констатирам, че са постигнали много последните 20 години. Мисля, че вече като стандарт и покупателна способност са поне с едни 25-30% пред нас.

Преди няколко месеца случайно в късните часове по БНТ попаднах на документален филм за делтата на река Дунав. Кадрите бяха постресаващи: мизерия, сивота, разкази как преди 5-10 години местните крали кръстовете от гробищата, за да изкарат зимата на топло. Викам си: "а, нещо не е наред", защото гледам, че филмът е завършен 2009 г. После като се зачетох за историята му, разбрах нюанса: филмът е сниман 12 години. Тоест видях как са изглеждали румънците през 1997-99 г.И сравних със сегашното: все едно говорим за друга държава и свят. Нищо общо!

Редактирано от goga на 09.07.19 23:34.



Тема Re: Румъния - една година по-късно...нови [re: goga]  
Автор Ганьо Балкански (ентусиаст)
Публикувано09.07.19 23:38



Делтата.


https://www.youtube.com/watch?v=OZMv6kSt_g0



Тема Re: Румъния - една година по-късно...нови [re: goga]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано10.07.19 14:47



Какъв контраст: стотина километра на север от Брашов - прекрасен средновековен Сегешвар, но си личи, че наоколо е доста мизерно. Не знам дали не е умишлено заради унгарското малцинство в района. Пътищата са нови и хубави, историческите забележителности уникално запазени, но новите части на града са овехтели и хората някак по-бедни.



Тема Re: Румъния - една година по-късно...нови [re: goga]  
Автор sofijanec (пристрастен)
Публикувано10.07.19 16:14



Всичко е до манталитет. Когато ние бяхме "гъзари", те гладуваха, така да се каже. Та сега са здраво стъпили на земята, а не като нашите цървули...





Тема Re: Румъния - една година по-късно...нови [re: sofijanec]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано10.07.19 16:33



Коя ли партия управлява в Румъния? Не е член на ЕНП... Може би тука се крие отговора за румънския напредък.



Тема Re: Румъния - една година по-късно...нови [re: cumanich126454]  
Автор sofijanec (пристрастен)
Публикувано10.07.19 16:45



Коя ли партия управлява в Румъния?

А кой ги избира? Може би тука се крие отговора за румънския напредък...



Тема Re: Румъния - една година по-късно...нови [re: sofijanec]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано10.07.19 18:57



Минах вече 1200 км из румънските пътища, магистрала беше само участъка между Букурещ и Плоещ: никъде дупка и бабуни не видях. Вярно, бавно се пътува, защото двулентовите им основни пътища не могат да поемат потока от автомобили и при най-малкия ремонт се чака доста по колоната, но дори в най-затънтените селски райони на Трансилвания пътищата са нови и без забележки.

А нашият все се хвали с магистралите. Да, важни са - ето, сега например, ако си западен инвеститор ще си направиш сметката дали е по-добре да пътуват тировете ти по 2 часа за 80-100 км двулентов път из Румъния или 200 км по магистрала в България. Но пътната мрежа не са само магистрали. При нас има доста лоши примери.

Редактирано от goga на 10.07.19 18:58.



Тема изоставането на Българиянови [re: goga]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано10.07.19 19:10



по отношение на автомагистралите е толкова голяма, че само Румъния беше зад нас. За всичко си има критерии. Може би, не съм проверявал в Гугъл, те са все още зад нас. Дори Македония имаше един аутопат. Сега и те имат повече (от един) :)
Да се критикува ББ, че се е захванал с това изоставане, според мен е въпрос на комунистическо мислене.
Какво е комунистическо мислене. Ще се опитам да го илюстрирам чрез Нова телевизия. Обявиха, че американски самолети ще летят в небето на България. Какъв ужас. Ще бомбардират?



Тема Re: изоставането на Българиянови [re: mak ot Sofia]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано10.07.19 19:28



Да се критикува ББ, че се е захванал с това изоставане, според мен е въпрос на комунистическо мислене.

Аз съм с комунистическо мислене и мисля, че причината да изостанем и зад Румъния е именно Бойко Борисов. Румънците си построиха магистралите с пари основно от ЕС. Същи такива бяха предвидени и за нас, но бяха изхарчени за "подгъзуване" (както се изразяваше дядо ми Еньо) и малко асфалт тук-там, който почват да го кърпят още от следващата година.



Тема знамнови [re: croesus]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано10.07.19 19:32



(че си с комунистическо мислене). Освен това знам, че според комунистическото мислене най-голямата трагедия на България е че някакъв пожарникар е на власт, а не КН



Редактирано от mak ot Sofia на 10.07.19 19:33.



Тема Re: още един повод за сравнениенови [re: mak ot Sofia]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано10.07.19 19:34



Отсядам в стария град на Сибиу/Херманщат. На табелата на входа на града пише, че Херманщат е бил европейска столица на културата през 2007 г

Апартаментът ми се падна сред тесни старинни улички. Така са го направили, че въпреки малкото място да може да се паркира удобно и целодневно. Взеха ми по 2 леи на час от 08.00 до 22.00. Това са около 80 ст.

В Пловдив ни доят за 1,50 лв без да има нищо повече като услуга и инфраструктура.

В Херманщат има доста германски фирми: заплатите са от 700 евро нагоре. В Пловдив заплата е поне с 200 евро по-ниска. Но нас ни доят повече местните управници, без реално да предлагат нещо повече като услуга.

Редактирано от goga на 10.07.19 19:37.



Тема и аз съм доволен от ръмънските цени за паркираненови [re: goga]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано10.07.19 19:39



Ходил съм в Букурещ (преди време). В центъра намерих паркинг. По будките няма никой. Заговорих един полицай, той на хубав английски ми каза: Тудей ис фрии. Неделя!!!
Проверих в архива си. 19 октомври 2008




Редактирано от mak ot Sofia на 10.07.19 20:49.



Тема Re: знамнови [re: mak ot Sofia]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано10.07.19 19:58



Не, софмак. Единствено във вождистките партии могат да станат такива трагедии - партията да е на власт, но вожда да не е станал началник.

Все ми я тая дали КН ще стане министър-председател. Даже мисля, че Орешарски, Драгомир Стойнев, Деница Златева че даже Милен Велчев и Симеон Сакскобурготски са по-добри варианти от нея. Според мен и на КН не й пука много.





Тема Re: Румъния - една година по-късно...нови [re: goga]  
Автор sofijanec (пристрастен)
Публикувано10.07.19 20:02



Инвестиционният климат не са само магистрали. А у нас все лоши примери. Ама си го избираме де.



Тема аз се съгласявам с тебнови [re: croesus]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано10.07.19 20:10



по следните въпроси:
ГЕРБ е еднолична партия. Както партията на Симеон, на Путин...
КН като министър-председател на България не е оптимистичен вариант. На мен не ми е все тая (такава възможност).



Тема Re: аз се съгласявам с тебнови [re: mak ot Sofia]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано10.07.19 20:41



ГЕРБ е еднолична партия.

+1





Тема Re: изоставането на Българиянови [re: mak ot Sofia]  
Автор sofijanec (пристрастен)
Публикувано10.07.19 20:45



То проблемът е, че с каквото се е захванал ББ го е провалил. Некачественото строителство на пътища си е направо бял кахър. Ама от комунистически кадър какво друго да очакваш.

Някои обаче си го харесват. Комунистически мислене, какво да правиш.



Тема изводът какъв е?нови [re: sofijanec]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано10.07.19 20:56



За да загуби ББ избори трябва да се забрани комунистическото мислене в България?



Тема Re: още един повод за сравнениенови [re: goga]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано10.07.19 21:10



Сега, като пообиколих Трансилвания, си давам сметка колко обширна област с германски поселища и градове е имало: всичко това е играло цивилизаторска роля. Например, в германския Херманщат са открити първата болница, аптека, училище и манифактура за хартия на територията на Румъния. Това се случва през Средновековието.
Прави ми впечатление, че румънците нямат нищо против германските корени: изписват имената на градовете и на двата езика. Унгарското малцинство ми се струва вкарано в ъгъла.
Въобще румънците прилапват апетитна австо-унгарска хапка през 1918 г...

Иначе, до момента впечатленията ми са много позитивни. Добре се отнасят с туристите от България. Примерно, като видят кола с български номер в техен град да шофира леко мудно / защото не познава средата/, не тръгват да псуват, а са супер толерантни. Гърците не са такива. Почват да се мусят.Дребни детайли, но важни.

Редактирано от goga на 10.07.19 21:11.



Тема е хубаво денови [re: goga]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано10.07.19 21:15



в Гърция, в Солун, се преустроих от дясна лента в най-крайната лява лента кажи речи на сфетофара. Никой не ми свирна, напротив, дадоха ми път





Тема Re: изводът какъв е?нови [re: mak ot Sofia]  
Автор sofijanec (пристрастен)
Публикувано10.07.19 21:18



Като за начало може повечко хора да излязат да гласуват. Тогава ще се види Народ ли сме или мърша.





Тема Re: е хубаво денови [re: mak ot Sofia]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано10.07.19 21:21



В Александрополис някакви се нацупиха като паркирах до магазина им /беше свободно/; тази година в стария град на Драма се обърках и влязох в еднопосочна на 3-4 метра - веднага някакъв в пикап се разкреща, аз просто дадох на заден и проблемът беше решен за секунди.

Редактирано от goga на 10.07.19 21:22.



Тема Re: аз се съгласявам с тебнови [re: croesus]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано10.07.19 22:52



Аз по скоро я намирам за двулична...





Тема Re: знамнови [re: mak ot Sofia]  
Автор mulcho ()
Публикувано11.07.19 07:20



,,Освен това знам, че според комунистическото мислене най-голямата трагедия на България е че някакъв пожарникар е на власт, а не КН"

------


Гавазина на другаря Живков е бил комунист, а КН не.

Редактирано от mulcho на 11.07.19 07:25.



Тема трябванови [re: sofijanec]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано11.07.19 07:57



Незаинтересуваност от изборите не говори добре за тези, на които им е все тая. После не е логично да се оплакват


Едно съм сигурен. Ако се увеличи броят на грасувалите ще спаднат процентите на ДПС.



Тема Re: трябванови [re: mak ot Sofia]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано11.07.19 09:49



Ако се увеличи броят на грасувалите ще спаднат процентите на ДПС.

Това не е сигурно. Справка: мощното рамо за ДПС от Северозапада.
Извод: Който има финансов ресурс, той печели (си купува) изборите.



Тема не ме разбирашнови [re: cumanich126454]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано11.07.19 10:19



Когато гласувалите се увеличат броят на купените гласове, както и броят на гласовете за партии, които не са минали бариерата относително намалява.



Тема Re: Румъния - една година по-късно...нови [re: goga]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано11.07.19 10:49



С указ на президента Йоханис от вчера беше потвърдено предложеното от соцправителството и гласувано от парламента на Румъния вдигане на т.нар. базова пенсия в съседната нам държава от над 600 лв. на над 900 лв. или с 50%. Това съобщи известният журналист Владимир Береану, позовавайки се на официална информация в Букурещ. Попитан от 19 минути дали под базова се разбира минимална пенсия, той отговори утвърдително. Напомняме, че у нас след увеличението с 5,7% стана 219,43 лв., а средната е 386,27 лв. Повече от половината ни пенсионери се вместват месечно в тези граници.



Тема Re: знамнови [re: mulcho]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано11.07.19 11:51



Ами познавам двама-трима, които са, може да се каже, гавази - охранявали са Първанов, Плевнелиев, Стоянов.
Това им е професия, без значение кой и от коя политическа боя е охраняваното лице.



Тема Re: Румъния - една година по-късно...нови [re: cumanich126454]  
Автор Ганьо Балкански (ентусиаст)
Публикувано11.07.19 12:06



Това е от миналата година. Очевидно т. нар. pension point не е минимална пенсия.

The pension point based on which all state pensions in Romania are calculated increased by 10%, from RON 1,000 to RON 1,100 (EUR 236), starting July 1.

The minimum pension guaranteed by the state also went up by 23%, from RON 520 to RON 640 (EUR 137), local News.ro reported.

The Social Democratic Party’s governing program provides that the pension point should further increase to RON 1,265 in 2019 and RON 1,775 in 2020.



https://www.romania-insider.com/pensions-increase-july-2018



Тема о времена, о нравинови [re: goga]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано11.07.19 12:21



Германия. Град Аахен. 200000 население. Светофар. Аз - свидетел. Свети червено, а един турчин тръгна да се престроява. А линиите - непрекъснати. Зад турчина се случи полицейска кола. Тя само пибипна. И турчина си продължи направо.



Редактирано от mak ot Sofia на 11.07.19 12:24.



Тема Re: Румъния - една година по-късно...нови [re: Ганьо Балкански]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано11.07.19 12:25



Вероятно е "хибридна новина". кто съдя от "надеждните източници", които я съобщават:





Тема Re: Румъния - една година по-късно...нови [re: cumanich126454]  
Автор bajganjo1-200904 (ентусиаст)
Публикувано11.07.19 12:34



От 01.09.2019 базовата става 268 евро. Чак от 01.09.2021 става 397 евро.


https://www.romania-insider.com/president-signs-pension-law



Тема народна песеннови [re: bajganjo1-200904]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано11.07.19 12:50



Прабългарин и славянка
срещнали се на полянка
Цуни гуни
вади тури
Народили чукундури
Всички злобни и ебливи
и ужасно завистливи...


Чуждото яйце винаги е по-голямо от нашето



Тема Re: Румъния - една година по-късно...нови [re: goga]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано11.07.19 13:47



Там, откъдето минах, съм със следните впечатления:

доста заможни региони - Букурещ, Плоещ, Брашов, Сибиу;

Трансилвания на север е зле като стандарт.

На юг - Олтения - като манталитет и жизнен стандарт все едно си в Северна България; Пътищата тук още се изграждат, видимо по-зле са от другите региони, през които минах.

Редактирано от goga на 11.07.19 13:48.



Тема Re: Румъния - една година по-късно...нови [re: goga]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано11.07.19 15:36



Моите (повърхностни) впечатления от Румъния са, че животът там не е охолен, но е много по-лесен, отколкото в България.

Например цените на недвижимите имоти са на практика изравнени из цялата държава, като значение има само вида на апартамента, квартала и още едно-две подобни неща. Нищо общо с България, където в София цените са двойни на останалите градове и четворни, спрямо селата. А за такова чудо, властта да изпомпва държавния бюджет, за да държи цените на имотите в столицата високи, румънците не са чували.

Стандартът на живот там е много по-изравнен между регионите. Не колкото в западна Европа, но чувствително по-изравнен от този в България. Освен пътя, по който си минал, е добре в Констанца и региона (Варна + 25%) и в Тимишоара (Пловдив + 50%). За съжаление не съм ходил към Арад-Тимишоара, но доколкото съм чувал това е най-богатия регион в Румъния. Не съм ходил и в най-бедният им - към молдовската граница (от който Ганьо услужливо предостави видео). В Олтения изливат пари, за да заприлича и тя на развит регион, само че първо тези пари са ограничени, освен това както и аз съм писал, въпросът за благосъстоянието на Северна България и Южна Румъния е един и същ, и не може да бъде разделен на две.

За разлика от България, картелирането на пазара в Румъния е нищожно. Затова цените на много основни стоки - храни, лекарства, ... са по-ниски, отколкото тук или поне на същото ниво, само че за по-платежоспособни клиенти. Като вземем предвид, че у нас картелите са организирани от държавата, спокойно можем да кажем, че в Румъния има пазарна икономика, а в България - командна. В Румъния има и горе-долу работеща съдебна система, която сериозно попарва ищаха за картелиране.

В Румъния планинските райони са много по-запазени и жизнени, отколкото в България. Има и изоставени села, но са рядкост.



Тема Re: Румъния - една година по-късно...нови [re: croesus]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано11.07.19 15:59



За следващото лято съм си оставил Липова със замъка на Фружин, Тимишоара и нашенците в Банат.

Но е много уморително да се шофира: или водачите масово не спазват ограничения и знаци, или изведнъж колоната спира и пъплим с часове по 20-30 км/ч.



Тема Re: Румъния - една година по-късно...нови [re: goga]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано11.07.19 17:15



Ти какво пътешествие направи, братче. Може да се пусне тема за снимки от пътувания. От Румъния не, но от Роженския събор бих пуснал видео и снимки, стига да сколасам с ангажиментите. Яд ме е, че вятъра ми отнесе дрона.



.........................
В един спор печели загубилият, защото научава нещо ново.

Тема Re: Румъния - една година по-късно...нови [re: croesus]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано11.07.19 17:24



В отговор на:

[...] където в София цените са двойни на останалите градове и четворни, спрямо селата. [...]



Около Мадан има апартаменти за 1000 до 3000 лева. В София ще си купиш квадрат и половина за тия пари.

.........................
В един спор печели загубилият, защото научава нещо ново.

Тема Re: Румъния - една година по-късно...нови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано11.07.19 18:34



За 3 дни - толкова




Като за туризъм: истината е в Трансилвания. Поне за мен е така.

Редактирано от goga на 11.07.19 18:36.



Тема Нещо тематичнонови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано11.07.19 21:43





https://youtu.be/_gBarnTcRHE



Тема Re: Румъния - една година по-късно...нови [re: goga]  
Автор sofijanec (пристрастен)
Публикувано15.07.19 09:17





https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://btvnovinite.bg/bulgaria/zagubena-pamet-rushi-se-rumanski-han-ukrival-botev-i-levski.html&ved=0ahUKEwib_YGWorbjAhVloYsKHTfcCx8QqQIIKSgBMAE&usg=AOvVaw1gdyuTTg6TWC-uXc5FTOeC




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.