Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:57 16.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Re: България от Карпатите до Бяло моренови [re: komitaO3]  
Автор Amateur (TrollBuster)
Публикувано06.07.19 17:05



Геста Хунгарорум е историческо фентъзи. Главната цел (добре де - една от целите) на Анонимус е била да легитимира правата на богатите унгарски аристократични родове върху владеената от тях земя, като използва имена на техни предци, запазени в родовата им памет. Прави от тях легендарни племенни водачи, победители в несъществуващи епични битки, като за целта е трябвало да си измисли и достойни (но не чак колкото унгарските витези) противници. За тяхното креиране Анонимус използава съществуващи тогава топоними. Например той пише, че реката там, където Лаборц бил обесен, била наречена на негово име, но всъщност връзката е обратна. За името Салан (Саланус) се предполага, че е заимствано от местност със славянското име Саланкемен (Солен камък). Легендарният Салан се прочува в Унгария след написването през първата половина на 19 в. на епоса "Бягството на Залан" от един от най-големите унгарски романтични поети Вьорьошмарти. Който е бил в Будапеща, със сигурност е посещавал туристическата Ваци утца и площада в нейния край, който носи неговото име. Там има и един групов паметник с централна фигура Вьорьошмарти. В поемата си той използва за основа написаното в Гестата, като разбира се привнася и други образи и сюжети. По омировски използва богове-закрилници на враждуващите страни. На унгарците - Хадур (бог на войната), на българите - армань (Зъл). И до ден днешен бръчкат децата в училище с тоя епос. Благодарение на него днес се среща и името Залан, за което аз си мислех, че е заимствано от сърбите, нещо като Зоран или Задор. Не е много често име, но аз познавам двама Залановци.
Какво от Геста Хунгарорум се приема за достоверно и какво - не, аз не мога да кажа, тука Щърка си трябва.

Казваш за някаква карта. Прати линк, че не можах да намеря такава.

***

Редактирано от Amateur на 06.07.19 17:06.



Тема Re: България от Карпатите до Бяло моренови [re: Amateur]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано06.07.19 17:21



Ами нашите от БАН, я сочат на първо място в "Унгарски извори за българската история". А че имената са измислени, вероятно е така. Но и да е фентъзи, е доста ранно такова, защото е творена по времето на крал Бела 3, в края на 12в.

Ето я картата:





Тема Re: България от Карпатите до Бяло моренови [re: komitaO3]  
Автор Amateur (TrollBuster)
Публикувано06.07.19 19:19



Не знам дали е фентъзи, ама е факт, че и унгарската историография тъне в неведение за този период. Ей, най вдясно на картата пише Етелкьоз (населяван от бешеньок - печенеги). Това е унгарският Онгъл. Да, ама и до днес се спори там ли е или по на майната си на изток. И дали се казва Етелкьоз. Защото само един византийски източник съобщава за него и го изписва на различни места по различен начин. А Анонимус е изненадващо подробен. Кой къде отишъл, колко пратеници изпратил, какви дарове занесъл, какво му отговорил другият, кой бил влах и кой бил славянин.

***



Тема Re: България от Карпатите до Бяло моренови [re: Amateur]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано06.07.19 20:49



Да, нашите са приложили от едната страна текста на латински, от другата превода на български. Под черта има обяснения на всички географски понятия.



Тема Re: България от Карпатите до Бяло моренови [re: komitaO3]  
Автор Amateur (TrollBuster)
Публикувано06.07.19 21:12



Какво пише за тази Казария? Хазари стигали ли са чак до там? Днес някъде там се намира Куншаг (от кун-ок - кумани). Но те идват доста по-късно.

***

Редактирано от Amateur на 06.07.19 21:59.



Тема Re: България от Карпатите до Бяло моренови [re: Amateur]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано06.07.19 21:21



Имаше някакво пояснение, от рода, че били останали там отпреди, от времето на Атила.



Тема Re: България от Карпатите до Бяло моренови [re: komitaO3]  
Автор Amateur (TrollBuster)
Публикувано06.07.19 22:06



Да, според Анонимус доводите на унгарците за нападенията били, че се завръщали в завещаната от Атила земя. Нахалници!



***


Тема Re: България от Карпатите до Бяло моренови [re: Amateur]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано06.07.19 22:45



Да, Алмуш бил направо от рода на Атила, така разправят за претенциите си към Панония. Даже Менуморот поискали да се предаде само заради довода, че произхождат от Атила

. Навлеци



Тема Re: Един доста скептичмен анализнови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано07.07.19 06:39





http://archaeoblogia.blogspot.com/2018/03/4.html

Авторът поставя под съмнение основните източници, които сочат за българската власт в Трансилвания... или поне е скептик по отношение на идеята, че България е владеела Трансилвания повече от няколко десетки години.
Някои от доводите звучат просто като заяждане /особено по отношение на сведението за писмото до Расате да не продава трансилванска сол на Моравия, което според мен си е ясно доказателство, че българската държава владее и печели икономически доста от Трансилвания/, но пък прави интересен анализ на анонимната унгарска хроника.

Ако мога да обобщя: в част от българската историография битува мнението, че губим Трансилвания по времето на цар Петър, докато авторът е категоричен, че това е станало преди 900 г. /с уговорката му, че няма 100% доказателства за трайна българска власт там/. И все пак той не дава отговор на въпроса: откъде езическа България изведнъж намира колосални средства за мащабните строежи по времето на Омуртаг и след това?!... Защото според доста наши уважавани историци, тези средства са дошли именно от солните и сребърни мини в Седмоградско/Трансилвания.

Редактирано от goga на 07.07.19 06:41.



Тема Re: Един доста скептичмен анализнови [re: goga]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано07.07.19 10:36



Автора добре аргументира определени неща, но мисля е прекалено критичен към Гестата. Хронологично тя си е много добре, проблема и е че смесва доста понятия, които допускам че идват от писането и 300г., след събитията. Във втората статия на този, в коментарите някакъв доста го натиска и автора Чавдар Кирилов, прави отстъпление от част от тезите си.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.