Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:17 05.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Шестеово днес  
Автор goga (изследовател)
Публикувано27.06.19 20:38



Да ме прости Сашето. Но не се сдържах - филмът, който ми показа, е много силен: прекрасна работа с камерата, красива и въздействаща документалистика. Може и да сте гледали филма. Абстрахирайте се, че авторът е македонист - син е на дете-бегалец, установило се в Полша. Много красив български език говорят някои от старите, интервюирани във филма:



https://www.youtube.com/watch?v=69pFD1XuU7E

За нас болката е двойна: не просто гърците подтискат нашенците, но е изтрита напълно идентичността на тези хора. Все пак запазили са самобитността си с определението "македонци".

Редактирано от goga на 27.06.19 20:39.



Тема Re: Шестеово днеснови [re: goga]  
Автор Buyer (минаващ)
Публикувано28.06.19 02:52



Действително силен филм, и наистина много хубав език говорят старите, много близък и разбираем с народните говори в Пиринско и други български диалекти, което е странно - дели ги огромно разстояние! Без съмнение Конески и другите като него са успяли нещо много трудно, да направят в езиково отношение от един народ два... Не случайно македоствуващи фигури като Павел Шатев и Венко Марковски са били ужасени от случващото се в края на 40-те години. Едва ли са си представяли Македония на техните мечти такава.

Филмът ми навя мисълта, че преди да бъдем българи, гърци, сърби, македонци и прочее, ние сме преди всичко хора. Никое човешко същество не заслужава да изпита това, което тези родители и деца са преживяли. Национализмите и идеологиите не ги е грижа за обикновените хора, които биват прегазени.



Тема Re: Шестеово днеснови [re: Buyer]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано28.06.19 06:32



Малките дечица как ревали и викали майките си нощем. Покъртително...

Обаче виж - бащата на този режисьор напуска Шестеово на 9 години. Бил е едва на 5, когато всичко българско е изкоренено напълно. Нямал е контакти със свои по-възрастни роднини. Пише на юго-македонски /вероятно са го обучавали на този език в Полша/ - за него това е родната езикова и книжовна норма. Предал е на сина си омразата към гърците и любовта към македонското, което по същество е било просто една регионална идентичност от голямата българска. Но българската е изчезнала напълно. За сина - ние, българите, сме чужди. Може би и врагове /защото видях, че е приятел с македонци от Мелбърн, а те са пословични българомразци./

И другите деца-бегалци върнали се по родните села, когато вече са 42-50 годишни мъже и жени - срещу промяната на имената си с гръцки. Тези хора са вече с отсечени корени. И да са направили деца, едва ли са ги последвали в Костурско.

Но филмът е добър.

Между другото снощи писах на автора на филма. Обясних му кой съм и откъде съм и казах, ако може да потърси нещо за и от Благой Шклифов. Човекът ми отговори лаконично и приятелски с емотикона за вдигнат палец.


Между другото, децата-бегалци са може би едно от обясненията, защо в Чехословакия и Полша се появиха специалности по македонски език и литература. Разбира се, тук се е намесила и официалната югославска страна. Но много от тези бегалци стават после учени и интелектуалци, някои от тях остават в страните, които са ги приели - и започват да бълват представите, с които са отгледани, без нормален контакт с близките си - за македонския народ и самобитност, които постоели от време оно.

Преди време гледах интервю с жената на покойния вече голям български художник Тома Трифоновски . Той е родом от Дреничево, също е дете-бегалец. Бил е на възрастта на бащата на режисьора на този филм, когато го откарват в Унгария. По случайност се връща към българската си идентичност, тъй като има възможност да общува със свои връстници-студенти в Будапеща от България и разбира, че говори техния език. Та, съпругата на Томата точно това каза: децата-бегалци после може би станаха едни от най-влиятелните хора на науката и изкуството в СР Македония - някои от тях се заселват в Скопие, и общото между тях е, че са откърмени с омраза към всичко българско.

Но наистина са били страшни времена. Томата, например, е успял две години преди да умре да посети родното си село. А колко много други така и не се връщат никога...

Редактирано от goga на 28.06.19 07:04.



Тема Re: Шестеово днеснови [re: goga]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано28.06.19 06:47



Какво българско по тези места 1948... България е тотално поразена на 300 км, същата отказва да вземе тези деца, доколкото знам са приемли само гърчета тука, .....тези хора са тежката артилерия на македонистите.



Тема Re: Шестеово днеснови [re: DannyDeVito]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано28.06.19 06:50



Така е. Факт.
Той и Шклифов беше разказал как поне десетина негови връстници искали български паспорти, но така и не ги получили. България не искала да ги приеме. И става въпрос за 60-те години, когато уж сме променили политиката си по македноския въпрос!

Редактирано от goga на 28.06.19 06:50.



Тема И не самонови [re: DannyDeVito]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано28.06.19 11:29



те са саштевремено и тешкиа камак околе нашиа врат..или поне един от камените които са повече а ние сме дребни и слаби и не можем да ги носим. И аз плача когато ги гледам тези филми, всашност аз сам ги слушал тези приказки и трагедии од дете , всичкии сме ги слушали и всеоште ги слушаме, всекое македонско пошироко семејтво има поне един егеец. Професорката Димитра(с. Поздивишта), строга жена пред којато трепереха всички математици и студенти на Природноматематичкиа Факултет, железна жена, којата ја мрзих като малак оти мислех че ја малтертира мајка ми, ми изглеждаше като некоја лоша вештица. Еднош, години покасно в нејниа кабиент ни расказа дел од нејната тешка садба на дете бежалец. След втората реченица, потекоха слзи, плаче професорката , плаче мајка ми (тогава подготвјаше заштита на магистерската си теза кај ментор Проф Др Димитра Карчицка Ламброва) башта ми ведне глава а аз излезох право през вратата за да не заплачам. Малце малце, па некој пак ште заговори за децата бежанци, за клетите грци и пр. Разбирам , трудно е , голјама болка е , разбирам че тези хора не получиха правда и справедливост и че се гневни и непомирливи но не е добре че този гнев се пренасја и на следвачите поколенија(Тупурковски, Груевски,Шичков, Димитрови, Мирка Велиновска, Васко Ефтов итн итн...). Време е вече да го оставиме това в миналото и да се опитаме да погледнеме напред, колко и да звучи като клише.
Претполагам че е саштата приказка и с македонците в Балгарија.

Редактирано от SashetoBE на 28.06.19 16:17.



Тема Re: Шестеово днеснови [re: goga]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано28.06.19 11:37



Проблема е че всички бежанци от Беломорието в България са интегрирани. По една или друга причина, беломорци остават леко чужди и във Вардарско и в Централна и Източна Европа. А тук няма останали компактни общности. Разтварят се като захар в топла вода. Защото тук не се чувстват чужди. И затова и тук не се шуми около тях и останалите им роднини. Единици като Благой Шклифов, Любка Рондова, Христофор Тзавелла са шумяли. Гледам ги и нашите по Пловдив. С Филип Кляшев сме приятели. Има роднини останали там, но е ходил само веднъж. Интересна му е историята, а не роднините там. За него Гърция е Метеора и Халкидики, а не роднините му в Костурско. Но не дава и дума да се издума че е нещо различно от българин. По "Кап. Райчо", имаше и потомци на войводата Шкуртов, пак от Костурско. Пазеха спомена за родния край, но нищо повече. И на Постол войвода племенничка имаше до скоро тук, раждана в Боймица. Просто повечето от тях тук са си устроили живота чудесно. Чолаковите, на една ограда сме в Пловдив, са изселници от Драмско, след 1944г. Половината просто бегло отбелязваха че са преселници от...Гърция и толкоз. Някак си тук го няма този жив интерес, какъвто е запазен сред изселниците във Вардарско, Полша, Чехия и Унгария. Захар в топла вода. Само леля Мария Граматова ме кандърдисва да ходим при роднините и в Зърнево. Ама ме е страх да возя 90г. жена...
Затова и при нас липсват подобни филми. Няма кой да ги снима. Самите потомци са дезинтерисирани. А там за да те приемат, трябва да отидеш при някой. Иначе ще е като чичака в Костур от горния филм. Що говориш македонски? Ми щото всички го говорят. Ама не съм македонец. Любка Рондова беше си ходила в Шестеово при роднини. Много топло си я приеха. Ама не мога да намеря клипа.
Беломорието е кауза. Години трябват да се зарови човек там, за да успее да влезе под кожата на 4-5 човека...
А този автор, много надъхан. И арогантен. И си е македонист. Филма му светкавиччно след излизането му, бе качен във Фейсбук от популярния тук Дунек. Не случайно.



Тема Re: Шестеово днеснови [re: goga]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано28.06.19 11:38



нема за какво аз да проштавам, дали аз , дали ти..или некој друг филма штеше да се појави тук, така или иначе.



Тема Re: Шестеово днеснови [re: SashetoBE]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано28.06.19 11:40



Добър е филма.



Тема Re: Шестеово днеснови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано28.06.19 11:48



Комита, кой да го разкаже? От примерно 15 хил деца-бегалци 100 или 200 да са стигнали в зряла възраст до България.
И да е имало изселници от Костурско - дошли са тук при съвсем друга ситуация, доста преди 1947-48 година.

Ако не беше Шклифов, почти нищо нямаше да знаем за това, което е ставало там между 1925 и 1949 г.

Лошото е, че и егейците в Сев. Македония не знаят за Шклифов. Книгата му е написана на костурски диалект. Лесно ще я разберат.
Виж за днешните книжовници в Скопие - не съм сигурен.

Редактирано от goga на 28.06.19 11:49.



Тема Re: Шестеово днеснови [re: goga]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано28.06.19 11:54



Има много извън децата-бегълци. От същия период.



Тема Re: Шестеово днеснови [re: komitaO3]  
Автор persone (върховист)
Публикувано28.06.19 11:54



Част от филма на Любка Рондова. Бог да я прости, голям патриот и певица беше. И много интелигентна също.


https://www.youtube.com/watch?v=w4pkPsQzQZU
пп
Разтърсващо е как си намери ключа за ккъщата след 57 години.

Редактирано от persone на 28.06.19 11:56.



Тема Re: Шестеово днеснови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано28.06.19 11:57



На мен ми направи впечатление, че от 450 жители в Черешница - към България и Америка се изселват, примерно, 100, от които баш-бугарашите през лятото на 1944 г са не повече от 5-6.

Останалите са или погърчени , или македонизирани, или се изселват във вътрешността на Гърция заради гражданската война. Днес са 9 жители.

Коста Влахов е такова дете-бегалец. Има старо предаване с него в ю туб, доста интересни неща разказва.

Редактирано от goga на 28.06.19 11:59.



Тема Re: Шестеово днеснови [re: persone]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано28.06.19 13:19



Страхотен и въздействащ разказ на Любка. Но...
Това, което гледам като откъс, е много слабо като филм: демоде снимано и монтирано. Но така е в бнт. Филмът, да кажем, е сниман 2006 г с прийоми от 80-те и 90-те. На този младеж от Полша се е получило по-автентично, защото той е вкарал "гонзо" ефект, успял е да филмира от първо лице самото си пребиваване там с разговорите с хората.

Докато нашите разчитат на разказ в разказа и снимки.

Редактирано от goga на 28.06.19 13:27.



Тема Re: Шестеово днеснови [re: DannyDeVito]  
Автор Superserb (малоум)
Публикувано28.06.19 16:49



На България е забранено да ги приема! В България пристигат много егейци след ВСВ и са по нареждане от Москва са изселени. Няма значение преди 60те след 60те. Москва поддържа линията след 48г., че Пиринско е българско, а вардарско югославско. Което значи там признава и поддържа югославския македонизъм, а в пиринско българската позиция.
Те възпитават децата бежанци в самия СССР като македонци. Да не мислиш, че източноевропейските държави тогава сами решават да ги възпитават българи или македонци...няма такова нещо...Москва решава.



Тема Re: Шестеово днеснови [re: komitaO3]  
Автор Superserb (малоум)
Публикувано28.06.19 16:54



Защото у нас вече са минали няколко поколения от мнозинството македонски бежанци. Главните вълни са до около 20те г. Децата на бежанците само са слушали историите...а родителите им са изживяли драмата... То затова до ВСВ България се тресе по македонския въпрос.
Децата бежанци и прочистването след ВСВ в Егейска Македония е последната драма на егейци, на БЪлгария не е позволено да ги приема... Затова тази драма сега се изживява по Австралия и частично в Р.Македония. Тея хора са също интегрирани в тяхните общества...просто са първо поколение...то си замина де. Сега децата им по-малко...и вече внуците....



Тема Re: Шестеово днеснови [re: goga]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано28.06.19 17:00



Да погледнем и другата страна на медала. В самата България . След поредният провал 1944 за обединение и всички негативни последици на война се натрупва и един заряд на незаинтерсуваност , по скоро отказ от мислене в тази насока. Комунистите хващат вълната и допълнително импровизират разбира се.
Ако сте забелязали има сериозно разминаване в националното мислене между генерациите били на по 20 и повече години до 1944 и последващите. Моите родители не знаеха и не се интересуваха , имаха някакви идеи че става дума за един народ, но не им пукаше практически. Бежанците и децата им изобщо не ги разглеждаха като нещо интересно , на принципа живота те засмуква.
Отделно проблематиката бе как да мислиш що годе нормално в нагнетеният пропаганден маскарад.



Тема Re: Шестеово днеснови [re: Superserb]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано28.06.19 17:09



Аз точно това си мислех: къде ги у нас "македонците" , които могат да отидат на гости при роднини в Костурско или Леринско и да ги приемат като свои? Почти няма. Не, че няма интерес. Загубила се е връзката. Тук при нас са вече 3-то, 4-то поколение след преселението. Затова ми е смешно някой като каже какъв македонец бил. Македонските българи у нас останаха само в Благоевградско.



Ето, примерно, Благой Шклифов е могъл все още да направи това, което е направило това момче от филма: баща му е бил жив поне до средата на 90-те години, там роднините, които са израстнали с баща му, са били живи; че и Благой са помнели.
Затова е успял да напише такава книга с автентични разкази и говори. Но си замина. Че и днес, ако беше жив, щеше да е вече на преклонна възраст.

От децата и внуците на преселилите се първо поколение не чакайте да ги боли особено за изгубеното родно място на дядовци и прадядовци. Има такива, но са малко. Всеки си гледа живота тук и сега.

Редактирано от goga на 28.06.19 17:11.



Тема Патриотите срешту “вошкарите“нови [re: SashetoBE]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано28.06.19 17:11



и това нема да спре оште доооолго време.



П.С. Момчето е по произход от с. В’мбел (некои изненаден ?) . Обичам го като брат, ама това е, разбирачка нјама

.



Тема Снимките пак се губјат !!!нови [re: SashetoBE]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано28.06.19 17:13







Тема Сега загатна една многу тешка под-теманови [re: goga]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано28.06.19 17:21



на темата. Баш балгарската тема т.е. најмакедонската . Не знам дали забелеза во филмот како братовчедот на Мито срдито расказва как Мито му е отправил писмо в което го анатемисва и го отписва. Значи тези които потписаха че се по произход Грци(се врнаха в Грција и запоседнаха имањата) и тези които останаха доследни на мекдонизма вапреки всички страданиа и по цена никогаш да не се врнат. Срешти между едните и другите и техните потомци е имало и има но никогаш не са били така срдечни а с подозренија даже. Присуствал сам на такива срешти в село Овчарани (имам стрина од там), некак си куртозано и с напрежение се усетих иако аз бех од страничните гости.

Редактирано от SashetoBE на 28.06.19 17:24.



Тема Re: Шестеово днеснови [re: Superserb]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано28.06.19 17:26



Съвършенно невярно че между 1941-1949г., в България няма бежанци от Беломорска Македония.



Тема Re: Сега загатна една многу тешка под-теманови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано28.06.19 17:28



Не знам как е било в това село, за което говориш - но доколкото знам - тези, които остават и демонстрират лоялност към гръцката власт - след 1951 година получават право да заграбят имотите на заминалите - предимно ниви и пасища. Къщите никой не ги пипа.

Връща се, да кажем, някой, който от 30 години живее в САЩ - и вижда, че е останал без имоти в родното село. Как да се обичат с бившите роднини и комшии? Още повече, през 80-те може да си американски, канадски или австралийски гражданин - щом гръцките сили за сигурност решат, че си неудобен, въобще не те пускат да влезеш в страната. Пък, ако щеш, се оплаквай на арменския поп.

Конкретният случай не го знам - за филма - но мисля, че малко е поукрасил ситуацията: баща му, като гражданин на държава от ЕС, съвсем спокойно е могъл сам да посети родното Шестеово, друг е въпросът, че му е отнет завинаги статута на "местен" - с произтичащите привилегии.

Редактирано от goga на 28.06.19 17:32.



Тема Re: Шестеово днеснови [re: komitaO3]  
Автор Superserb (малоум)
Публикувано28.06.19 17:38



Има ама те са от източния дял на Егейска Македония. Идват с оттеглянето на българската армия. Не преживяват гражданската война. Сред тях има и доста гъркомани...не всички де.
Проблема е с децата бежанци. Тях е решено да бъдат отгледани като ядро на македонската нация. Щото са без родители и не са повлияни много от тях и ще бъдат отгледани от институции и моделирани напълно в новата националност. За тях изрично се държи да не са в България. Попадналите тук са случайни и единични случаи.
Нямаш си на идея този въпрос колко е главен в главата на мустакатия чичко от Кавказ... въпроса с възпитаването на ново поколение, колкото се може по-отделено от родителите си и отгледано в институции...



Тема Re: Сега загатна една многу тешка под-теманови [re: SashetoBE]  
Автор Superserb (малоум)
Публикувано28.06.19 17:42



А то не е ли истото мегу македонците от Бугария и македонците от Р.Македония? Дури мегу роднини...



Тема Re: Сега загатна една многу тешка под-теманови [re: Superserb]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано28.06.19 17:49



Синът на Талев разказваше как през 60- те години им дошли на гости роднини от Прилеп - първи братовчеди на баща му. Вече си били сменили фамилията на Талевски. Срещата била доста тягостна.

Редактирано от goga на 28.06.19 17:50.



Тема Re: Сега загатна една многу тешка под-теманови [re: goga]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано28.06.19 17:51



Палисламов е фамилията на Талев в Прилеп.



Тема Re: Сега загатна една многу тешка под-теманови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано28.06.19 17:59





https://btvnovinite.bg/predavania/120-minuti/vladimir-talev-makedonija-e-chast-ot-balgarija.html

-07.42 мин на видеото.



Тема Re: Сега загатна една многу тешка под-теманови [re: goga]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано28.06.19 18:07



Владимир се прави на интересен. Бях много близък с Бранислав(лека му пръст) и сина му Климент. Бях и в родната къща в Прилеп. Палисламови са.



Тема Re: Сега загатна една многу тешка под-теманови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано28.06.19 18:13



Може. Въпросът е, че техни роднини си добавят окончание "ски" на фамилията.



Тема Re: Шестеово днеснови [re: Superserb]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано28.06.19 18:40



Чета те теб, чета Георги Даскалов и се чудя Георги Даскалов ли пише на ангро или ти...



Тема Re: Шестеово днеснови [re: komitaO3]  
Автор Superserb (малоум)
Публикувано28.06.19 18:58



...в смисъл?



Тема Re: Шестеово днеснови [re: Superserb]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано28.06.19 19:01



Пишеш невярни неща.



Тема Re: Шестеово днеснови [re: komitaO3]  
Автор Superserb (малоум)
Публикувано28.06.19 19:17



Добре...кое не е вярно!
Това съм прочел, това знам в конкретиката.
Колкото до генералният въпрос, защо драмата на последните егейски бежанци след ВСВ е по-изразена в Р.Македония и македонската емиграция, особено в Австралия. Сравнение с България. Ами защото огромния брой егейски бежанци след ВСВ е там. И да максимално е ограничаван броят им към България, вкл. са гонени от България в Югославия някой...
И македонската бежанска драма тресе България от 1878г....та до ВСВ, защото тогава са големите бежански вълни от Македония към България...те също се разтварят и интегрират в обществото много бързо...дори го обсебват.

Та така кое не е вярно?



Тема Re: Шестеово днеснови [re: Superserb]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано28.06.19 19:28



Ми като цяло не съм селския луд, да преписвам стотици страници от няколко различни научни труда за периода 1944-1989г., но най-паче, първата македонистична организация в Полша е създадена в 1960г., 7г., след смъртта на Сталин, създадена е от 7 души и просъществува точно 1г., поради липса на интерес. Първите сериозни пробиви на македонизма в Полша са след 1970г., когато окончателно става ясно, че България няма да ги приеме. Въпреки това, между 1949-1960, над хиляда души от Полша, успяват да се прехвърлят в България. Няма да се учудя ако в архивите изскочи и името на бащата на автора на филма, като писал прошение за преселване в България.

Редактирано от komitaO3 на 28.06.19 19:29.



Тема Re: Шестеово днеснови [re: komitaO3]  
Автор Superserb (малоум)
Публикувано28.06.19 19:35



Значи първо приемаш, че България сама взема решения по македонския въпрос след 1944г. и по време и след Сталин?
И второ имаш ли си идея каква е политиката на СССР по македонския въпрос по време на цялата студена война... и от там насетне...всяко действие на България...си пасва в него...
Нещата не свършват със Сталин... огромна част от политиките му са продължени...дори позитивното отношение към Югославия в Москва е много по-голямо след Сталин.



Тема Re: Шестеово днеснови [re: Superserb]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано28.06.19 19:51



Ти твърдиш че децата-бегълци от ранна детска възраст са подложени на македонизация, което вероятно е вярно за тези попаднали във Вардарска Македония(да се отчита че Виктор Канзуров е егеец), но фактите сочат, че македонизацията на егейските бежанци в Централна и Източна Европа, започва най-малко 20г., след заселването им в съответната държава, като инициативата за това, не идва от държавата-приемник, а винаги тръгва от Скопие и този процес вълнообразно се развива след 1970г.



Тема Re: Шестеово днеснови [re: komitaO3]  
Автор Superserb (малоум)
Публикувано28.06.19 19:58



А, ти как си мислиш че Скопие иска от Варшава, Будапеща, Прага и Букурещ... и те изпълняват?
Скопие може да поиска...само ако Белград първо е поискал... И другите правят...само ако Москва им е разрешила.
Защо си мислиш че македонизацията у нас частично продължава чак до 60те години...като Тито и Сталин късат още 48г.? Москва си има своя политика по въпроса и тя решава в Източния блок и България кой какво ще прави по тоя въпрос.



Тема Re: Шестеово днеснови [re: komitaO3]  
Автор Superserb (малоум)
Публикувано28.06.19 20:18



Мисля че имаш прекалено провинциален поглед върху събитията. Провинциален не в смисъл на място на живеене или такива глупости. Провинциален в смисъл, че гледаш само от българска гледна точка, в конкретика и т.н., но изтърваш глобалния поглед. Влиянието на глобалните фактори или велики сили ако щеш.
Това, което сега се случва между Р.Македония и България...да не на някой в България или там му е текнало на акъла...всичко е по нареждане от горе. Така и със събитията между Гърция и Р.Македония.
Нашите комунисти ходят няколко пъти до Москва да молят, за да им бъде разрешено да махнат културната автономия в Пиринския край и чак когато им разрешават я премахват. Но...Москва никога не губи интерес и желание за влияние или дори приобщаване на Югославия. И днес те имат интереси в Р.Македония и ползват всякакви инструменти...особено пропагандни, за да ги постигат.
И това не е идеологизиране, това си е реалността.



Тема Re: Шестеово днеснови [re: Superserb]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано28.06.19 20:34



Някаква македонизация е започнала веднага: още в началото на 50-те на бегалците се преподава новото книжовно македонско четмо и писмо; втълпява се кои са борци и кои фашисти; бугарите и после гърците са фашаги. Югословените - освободители и братя.
Дали веднага пропагандата е хванала дикиш - друг въпрос. Но защо да не хване, особено при 7-10 годишни деца, без връзка със семейство, баби и дядовци.

Послe остава ужасът от бягството и войната и се асоциира с "лошите".

Редактирано от goga на 28.06.19 21:01.



Тема Re: Шестеово днеснови [re: goga]  
Автор Amateur (TrollBuster)
Публикувано28.06.19 22:12



Абе за чичо Благой (познавах го - беше голям приятел на баща ми) най-добре е да питаш жена му. Ако се сафирясам това лято, ще накарам баща ми да я поканим у нас на гости, и по-подробно да я разпитам за това-онова. Знам телефона и на дъщеря му, която живее в Унгария, ама едва ли ще е толкова в час. Едно нещо мога да кажа от кратките ми срещи с Благой Шклифов - много благ човек, обичаше и гърците като народ, но не можеше да прости на виновните за този геноцид. Като езиковед беше много против буквичките "ю" и "я".

***



Тема Re: Шестеово днеснови [re: Amateur]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано28.06.19 22:22



Запиши направо едно видео с нея, ако се навие - и го качи в ю туб. Такива хора си заминават и трябва нещо да остане от тях. Сега с Благой никъде не се намират видео-разговори и интервюта.

На мен честно казано той ми е кумирът по македонската тема. Някак ми спечели сърцето с книгата и от тогава все си мисля за него и за живота му.

Евала, че си го познавал лично.

Редактирано от goga на 28.06.19 22:23.



Тема Re: Шестеово днеснови [re: Superserb]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано28.06.19 22:26



Гледам на македонизма през призмага на това как може да бъде преборен днес и сега, за да бъде заложена победа за в близко бъдеще. Това какво е македонизма и откъде е тръгнал е мислено и премислено в този форум преди повече от 10-12г. Не откриваш топлата воса. Но имаш сериозни фактологичекски пропуски, които опитваш да прикриеш с лозунги и генерализиране. Индоктринацията няма да помогне да обясниш на хора като Пеце Алексовски защо той днес е македонец, баща му се е родил българин, но е станал македонец, а дядо му се е родил българин и починал българин. Като му навреш в лицето Коминтерна, Москва и Белград(каквото ти въртиш като латерна в 90% от мненията си), той ще ти се изсмее. Но когато му извадиш от архива(което ти наричаш провинциализъм), писмата на хиляди българи от Беломорието, озовали се в Полша, но желаещи да се заселят в България, този човек ще се замисли, макар първоначално вероятно да изпадне в ярост. Та горещо ти препоръчвам да не подценяваш 20 годишната история на клуба, етапите през които е преминал и смирено призовавам към повече оригиналност в мненията и по-малко полтически индоктринирани тези.



Тема Re: Шестеово днеснови [re: goga]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано28.06.19 23:54



Горещо препоръчвам "Македонската голгота" на Иван Бабев(жив е в Несебър), за Ениджевардарско(от турско та до 1945г.) и "Житни поля, кървави хълмове" на Анастасия Каракасиду.



Тема Re: Шестеово днеснови [re: komitaO3]  
Автор Superserb (малоум)
Публикувано29.06.19 15:10



Прав си донякъде...това донякъде е една страна от много комплексен въпрос.
Мнение то ти ми звучи като на вярващ македонист, който казва това си е македонска история, защо българите се намесват в нея? Няма как да говориш за ВМРО и да не намесваш българите... Няма как да говориш за македонизъм без да намесваш сърби руснаци...
Далеч не твърдя, че знам всичко или много. То е очевидно, че повечето тук, които активно се занимавате с въпроса имате повече познания. Не откривам топлата вода. Но тоя форум се надявам, че се чете от повече хора, освен 20те активни участници. Те няма как да са следили 20г. форумните Ви писания. Затова е желателно с по едно две изречения или малко повече да се повтарят факти и причини за тях. На мен ми е сто пъти по-досадно от това. Но инак стават само твърдения.
Аз пък си мисля че доста от твърденията ми са относително оригинални, това не значи интересни.

Колкото до конкретния въпрос за децата бежанци... и колко е идеологизиран по политически причини. Само си помисли защо има деца бежанци...защо майките им не са с тях? Защо са изведени само децата? При всичките предни вълни на егейски бежанци...кога го е имало това чудо...? Как да обясниш, че България приема хиляди етнически гърци комунисти, а отказва да приеме...българи такива? Няма как тези неща да бъдат обяснени без да бъдат поставени в контекста на международни отношения, идеологии и велики сили...
Колкото и да звучи това досадно политиканстване, което по линия на русофилията и реакцията към нея вече е втръснало на всички в България. На фона на това една лична или семейна драма на бежанеци от този регион е стотици пъти по-интригуваща и въздействаща. Ама как да се разгледат причините за всичко това...ако стигаме само до балканското противопоставяне.

Ето в другата тема, където обсъждат какво е македонската история без ВМРО и Самуил...остават само сърбоманите и мърЛячевичите... феодалният управител на няколко града и стотина села, за няколко години е централна историческа фигура в македонската история...за целия период на феодализма...
И същото важи и за днешни времена. Коя е държавата/държавите, които имат интерес Р.Македония да бъде отделена от пронатовската и прозападната ориентация... и съответно поддържат такъв пропаганден наратив... и това в комбинация, че мнозинството вярва в македонизма.



Тема Re: Шестеово днеснови [re: Superserb]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано29.06.19 15:22



Ааа, интересен си при всички случаи. Предизвикваш дискусии. Това е добре. Ако бяхме на варианта-"да, така е", форума отдавна щеше да умре. Полезен си отвсякъде.



Тема Re: Шестеово днеснови [re: goga]  
Автор Buyer (минаващ)
Публикувано04.07.19 16:27



Забравих да спомена, в един момент на този филм се ухилих до уши въпреки тъжната тематика. Едно старче каза нещо от сорта “изфъшкаа го нашиот народ” и си спомних думата изфъшкам или фъшкам, която не бях използвал сигурно от гимназията. Не мога да преценя дали я има в немакедонски диалекти. Използва се още в Благоевградско (главно в контекст на местен жаргон или хумористично). Нямах и понятие, че разпространението й е чак до Костурско.



Между другото това старче ми заприлича най-много на грък от всички. Може би щото приличаше на дядото от “Моята голяма гръцка сватба”. Много са омешани гените на Балканите.

Редактирано от Buyer на 04.07.19 16:29.



Тема Re: Шестеово днеснови [re: Buyer]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано04.07.19 16:33



И в тракийските говори се ползва.



Тема Re: Шестеово днеснови [re: Buyer]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано04.07.19 16:48



Аз като дете също съм я използвал тази дума.



Тема Re: Шестеово днеснови [re: goga]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано04.07.19 16:50



Трейлъра е отпреди 3г.:





Тема Требва малку де учите македонски езикнови [re: Buyer]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано04.07.19 18:05



не става дума за формата изфъшкаа туку думата прчка



во битослките и преспанските говори се срешта формата распрчка или испрчка



Тема Re: Требва малку де учите македонски езикнови [re: SashetoBE]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано04.07.19 18:12



распрчка или испрчка


Ние сме обогатили думата, като я изговаряме разпърца





Тема Re: Шестеово днеснови [re: Buyer]  
Автор jingiby (АнтиFYROMизатор)
Публикувано04.07.19 22:10



Из региона западно от Пазарджик викаме изфъсквам.





Тема Re: Шестеово днеснови [re: jingiby]  
Автор Superserb (малоум)
Публикувано04.07.19 22:51



В Източна България изфъшка и значи изгони. Обаче като се замисля сигурно от там идва и думата фъшкия. И сега идва големото прашане дали идва изфъшкам от фъшкия или фъшкия идва от изфъшкам? Яйцето или кокошката?



Тема Re: Требва малку де учите македонски езикнови [re: SashetoBE]  
Автор Buyer (минаващ)
Публикувано05.07.19 06:23



Ами не знам... той два пъти казва подобна дума, за първия път може и да си прав, но във втория ясно чувам звука “ф” и цялата дума фъшкам. Не говори много отчетливо човека, но това няма значение, учудва ме със смелостта си да каже такива неща пред камера насред Гърция.



Тема Re: Шестеово днеснови [re: Superserb]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано05.07.19 09:10



Изфъшка, изфъшкира, фъшкирай се, фъш оттука - стар жаргон, не е от източна България, ползвали сме го като деца в отвратителната София.





Тема Re: Шестеово днеснови [re: WlSP]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано05.07.19 09:28



Сигурен бях, че Пловдив принадлежи на Запада





Тема Re: Шестеово днеснови [re: goga]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано29.08.19 23:16



Мамка им мръсна комунистическа. 1 час комунистически глупости. Все едно гледам Цола Драгойчева. Тъпа, нагла и лъже. За първи път започнали борбата в 1945г. Ама че 3г., в Дъмбени е една от най-силните структури на Охрана, ни вопъл, ни стон. В 1945г., била за първи път започнала борбата. Мамка ви дейба комунистическа. И като я питат защо изведохте децата от селата и дава супер тъпи обяснения. Църната мория да ви изтръшка всички комунистически мастии. В пъклото да горите. И се изтърва мамка и мръсна, на 25 минута. Защо не ви даваха в партизанските отряди да не говорите македонски? Защото бълг....ъъъ макед...ъъъ, загубиха войната, абе фашистите загубиха войната. Мамка ви мръсна.



Редактирано от komitaO3 на 29.08.19 23:23.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.