Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:07 25.04.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Re: Саркофаг на Гоце Делчев от 1923 гнови [re: Superserb]  
Автор JovanDamaskin (makedonec)
Публикувано27.06.19 16:55



Откога югославска Македония отговаря на термина независима и свободна?

не питай мене а питай родоотстъпниците 1946 година които управляваха България. Само че, "юче онако а данас овако" номера няма как да мине. Това на матерният ти език та подобре да ме разбeреш.

Преврътливоста на правителcвата не е аргумент. Нали ако утре дойде някой на власт да отхвърли договора и българите ще ревнат, че така не става ?

Истината май ще се окаже че за македонщината имаме немалка вина и самите ние. Делбите са и още как аргумент за слабост, кой да е виновен на съседите че се възползват от това ?



Da bides denes bugarin vo R. Makedonija e prasanje na intelektualen predizvik.

Тема родоотстъпниците 1946 годинанови [re: JovanDamaskin]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано27.06.19 17:10



когато бях малък, учех че свободата на България дошла на раменете на червеноармейците. Диктатурата била на пролетариата, а всъщност си беше диктатура на Кремъл.
Вината, че Македония тепърва ще тръгва по пътя на демокрацията имат османците, сърбите и комунистите. Разбирай турско робство, Южна Бановина и СФРЮ.



Тема Re: родоотстъпниците 1946 годинанови [re: mak ot Sofia]  
Автор Superserb (малоум)
Публикувано27.06.19 17:14



Това е много офтопик. Ама да попитам в концепцията диктатура на пролетариата...как аджаба милионите - пролетариата, огромното мнозинство от хора, е диктататор на себе си? Ка става в реалността това?



Тема така учехнови [re: Superserb]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано27.06.19 17:30



а пролетариата в България беше по-малко от земеделците.
Та враговете на пролетариата били подложени на диктата на пролетариата. Фабрикантите

Действително фабриките бяха одържавени, а фабрикантите бяха разселени по провинцията
Фабрикант - мръсна дума. И днес по радиото и телевизията уточняват при производствени аварии - частна фирма



Тема Re: Саркофаг на Гоце Делчев от 1923 гнови [re: jingiby]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано27.06.19 17:47



В същност Колишевски е имал малко по добра визия; знаел е, че Делчев винаги ще е Трън в очите и изобщо не е искал да бъде вкарван в схемата. да ашладисат македонизма обаче е било важно за момента.



Тема Re: Саркофаг на Гоце Делчев от 1923 гнови [re: JovanDamaskin]  
Автор persone (върховист)
Публикувано27.06.19 18:10



http://macedonia.kroraina.com/v_mak/1998/m_chakov.html



...
Селото Баница горя три пъти. В последното горене там падна един великан Пею Радев със секретаря си Филев. И самата черква изгоря, но само олтарчето, по чудо, се запазило, заедно с костите на Гоце. Дядо Никола прибрал сандъчето в едно чувалче и през Серес и гара Тополяне пристигна в Ксанти и дойде направо вкъщи, като ми разправи какво е патил по пътя.

Направих ново сандъче, поставих костите в него и до 1923 г. ги пазих вкъщи при иконата, като едно кандилце денонощно гореше. През 1919 г., по силата на обстоятелствата, трябваше да напусна Ксанти и най-напред експедирах сандъчето с костите в Пловдив, с балдъзата ми Василка Д. Банкова.

В 1923 г. се образува македонския филм и костите се изнесоха от квартирата ми на ул. "Владайска" 20 тържествено. Шествието се отправи за гробищата, където положихме венци на гробовете на Пею Яворов, Борис Сарафов, Гарванов и др. По пътя за гробищата, точно при площад "Македония", настигна ме г-н Иван Михайлов и ми предаде следното писмо от Тодор Александров, като ми каза: "Бай Михале, от името на г-н Тодор Александров, моля те да приемете настоящето благодарствено писмо.":

В.М.Р.О.
№ 550
2 август 1923 год. Господин Михаил Чаков
Македония в София

Приятен дълг ми е да Ви изкажа много благодарности от името на другарите - борци за независимостта на Македония и от мое име, за родолюбивата идея да намерите и приберете светите кости на нашия предшественик и велик учител - Гоце Делчев, един от основателите на В.М.Р.О. и за грижите Ви да ги съхранявате като светиня в своя дом, с което сте заслужили признателността на днешна борческа и утрешна независима Македония.

С много поздрави,
Чл. В Цен. К-т на В.М.Р.О.
(п.) Т. Александров

До 12 август костите стояха в черквата "Св. Неделя" на поклонение. След това ги вдигнаха и оставиха в тавана на черквата при костите на Раковски. След няколко месеца, обаче, прибрахме ги от черквата и до днес ги съхраняваме в канцеларията на друж. "Илинден" със следния надпис:

"Заклеваме поколенията настоящите свети мощи да бъдат погребани в столицата на Независима Македония."

Редактирано от persone на 27.06.19 18:35.



Тема Re: Саркофаг на Гоце Делчев от 1923 гнови [re: persone]  
Автор Superserb (малоум)
Публикувано27.06.19 18:44



Значи е измислено от ВМРО. Ама това ВМРО след 1919г., което след 1919г...се бори срещу сърбите и гърците...а в Р.Македония тази борба не ВМРО срещу сърбите...непостои в историческата митология. Съответно и завета за столицата...не важи?



Тема Re: Коце Ципушев:нови [re: persone]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано27.06.19 20:43



Изпъкна въ мисъльта ми, между многото други спомени, и единъ разговоръ, въ който Гоце ни обясни сѫщностьта на нашата борба. Веднажъ, нѣколко души другари го запитахме: „А бе, Гоце, защо ние се боримъ за автономията на Македония и Одринско, когаво по-добре ще бѫде да се боримъ за освобождаването имъ и обединяването имъ съ майката отечество”? Тогава Гоце ни отговори „Другари, не виждате ли, че сега не сме роби на разпадащата се вече турска държава, а сме роби на европейскитѣ велики сили, предъ които Турция подписа своята пълна капитулация въ Берлинъ. Затова трѣбва да се боримъ за автономията на Македония и Одринско, за да ги запазимъ въ тѣхната цѣлость, като единъ етапъ за бѫдещето имъ присъединяване къмъ общото българско отечество”. — Това бѣ ясната и точна преценка на Гоце за борбата на ВМРО.


http://macedonia.kroraina.com/kc2/kc_1.htm



Тема Re: Саркофаг на Гоце Делчев от 1923 гнови [re: Superserb]  
Автор persone (върховист)
Публикувано28.06.19 12:40



По-скоро клетвата е към идните поколения да продължат борбата за независима Македония. Естествено независима от окупаторите били те турски, сръбски и ли гръцки. понеже т.н. македонски историчари не могат да намерят едно свидетелство за някаква хипотетична борба между българи и македонци, вдигат знамето на югокомунистическата борба срещу фашистичкиот окупатор.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.