Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:51 24.04.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема САШт, за лошо или добро  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано24.06.19 16:34



понеже често се говори че САШт са след господ т.е. ако САШт искат , има да те нема. В този контекст и честите анализи зашто САШт не позволиха Македонија да се подели след распада на Јогославиа и зашто когато вече ни “спасиха“ сега ни уништожават на рати т.е. “не предават“ лека полека на албанците. Мислене на Џими Картер, кои са САШт денес.



Редактирано от SashetoBE на 24.06.19 16:54.



Тема Re: САШт, за лошо или добронови [re: SashetoBE]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано24.06.19 17:05



Ако ви дават на албанците, значи ви дават и на нас





Тема Имах предвид черните паринови [re: komitaO3]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано24.06.19 17:56



които албанците(т.е. техната нарко и останали мафии) наливат през тахните “лобита“ в конгреса и сената на САШт но и на МПРИ. Струва ми се че при администрацијата на Трамп нештата не им врват така мазно.



Тема САЩ не са искали Македония да я няманови [re: SashetoBE]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано24.06.19 19:30



Веднага след Референдума, след който се обяви новата държава, САЩ изпратиха 200 войници, някъде в околностите на Скопие. Това действие беше предназнаено за Милошевич. В резултат Македония беше единствената бивша югославска република, която се отдели от Югославия без война.
Не си спомням коя година беше, ама беше след обявяването на нова държава, имаше война между албанци и македонци. Фронтът за освобождаване на Косово навлезна на територията на Македония. Македонските въоръжени сили заградиха навлезналите военни около Арачиново и щяха да ги ликвидират (барабар със селото), но САЩ се намесиха и изведоха аланците извън Македония. Но в същото време ги посъветваха, повече да не влизат. И албанците проявиха разум и повече не досаждаха на новата държава.
Сега да повдигна и един друг въпрос. Според официалната историография на новата държава Македония е държава от 1944 година. А според мен не е така. Създаването на СФРМ е създаване на федерална единица в рамките на Югославия (СФРЮ).
И тук естествено пак се злоупотребява. Македонците отправиха критики към Гърция: Защо 1944 година не протестирахте за името, а едва след 1990 се сетихте да протестирате.
Отговорът е прост. През 1944 вие не бяхте междудържавен субект. Бяхте една от няколкото югославски републики, които на международното поле, бяхте представяни от Югославия, с нейният велик водач генералисимус Тито.



Редактирано от mak ot Sofia на 24.06.19 19:50.



Тема Не така, молја !нови [re: mak ot Sofia]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано26.06.19 16:52



те ги помилиха , молим ви не нападајте кутрата МАКедонија и те послушаха, така ли ?

А Рамковниа договор от Охрид ? т.е. им казаха зашто да ги нападате и да гинете и вие и те когато Охродскиа договор ви гарантира че ште го получите заслуженото, само малко ште требва да изчакате.

Редактирано от SashetoBE на 26.06.19 16:54.



Тема Re: САЩ не са искали Македония да я няманови [re: mak ot Sofia]  
Автор JovanDamaskin (makedonec)
Публикувано26.06.19 16:55



Веднага след Референдума, след който се обяви новата държава, САЩ изпратиха 200 войници, някъде в околностите на Скопие. Това действие беше предназнаено за Милошевич. В резултат Македония беше единствената бивша югославска република, която се отдели от Югославия без война.

все едно слушам Стоян Андов...обаче "не ми харесва наратива"



Da bides denes bugarin vo R. Makedonija e prasanje na intelektualen predizvik.

Тема охридският договор уреди на хартиянови [re: SashetoBE]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано27.06.19 08:57



проблемите, предизвикали убийствата.
Македонецот силно люби и мрази. Мрази САЩ, албанци, Заев, бугари...

Усмивката означава, че пиша повече на майтап, отколкото сериозно.
Сега ще сложа едно руско клипче с хумористична песен

Та се запитах: А кого обичат македонците? И пак на майтап: Филип Македонски, Александър Велики, македонскиот язик и македонската азбука, АСНОМ, Тито и ВМРО

Редактирано от mak ot Sofia на 27.06.19 09:03.



Тема Re: охридският договор уреди на хартиянови [re: mak ot Sofia]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано27.06.19 09:36



С изключение на последно време, когато повече или по- малко свенливо се пробват да включат и Тодор Александров, и т.н. в митологията си, за тях истинското ВМРО беше ВМРО (обединена).



Тема и това го правят некоректнонови [re: tuzlija-179435]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано27.06.19 09:54



правят го заради Майският манифест. По-късно, като разбрал за какво сткава дума, той заявил, че не го подкрепя.
Сега ще ти разправя една история от моето минало. Съученикът ми от СССР, с който седях на един чин ми разправяше след време, че ходил в командировка в една от бившите републики на СССР. Като излезнал на предгаровия площад гледа Ленин, ама с дръпнати очи. Попитал посрещача си защо е с дръпнати очи. Посрещачът му отговорил: Ленин е бил красив човек.
Същото става и сега в Македония. Как може ГД да е бил българин? Той е бил много свестен човек!





Тема Забрави Јогославијанови [re: mak ot Sofia]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано27.06.19 11:39



највече обичаме Јогославија и помалко србите.
Кое ми пречи и ме јадосва ? Единствено и само факта че македонците бјагат от родните си места и дедови огништа които са под албанско упавление, при това много повече отколко од останалите места. Аз не сам против бинационална држава, всичко ми е приемливо, но не и етническото чистене в “полза“ на албанците. Те казват че с ништо не придонесват за това и че македонците своеволно си напускали имиотите !? Нешто не сам убеден.

Редактирано от SashetoBE на 27.06.19 11:39.



Тема "доброволното" напускане на родния имотнови [re: SashetoBE]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано27.06.19 12:44



Аз съм се родил в мир, живял съм в мир. Пък и на мен се наложи да напусна родния дом. Къща с двор. Понеже съм живял в къща с двор, пък сега живея в паннелка - разликата е голяма. Та в двора имаше чемшири. Тези чемшири отидоха първо в Ботевград, от там сестра ми пренесе от тях в къщата, която си купи в село Радовене, на Искъра.
Македонците не от вчера зарязват родното огнище. Дядо ми и баба ми са направили това преди 101, 102 години. В България и Македония няма точни данни, по най-скептични данни до края на ПСВ 30000 души от Македония са се преселили в България. От Гърция - 70000. А има и цифри по 5 пъти повече.
Та дедо ми си е ходил до родното място по време на световните войни. Баща ми и леля ми са ми разправяли как при едно връщане домъкнал диня (любеница) от неговия си бостан. Тя излезнала зелена и през следващата война донесъл три - за по сигурно. Те се оказали хубаво узрели


Та наследници на семейството на дедо ми са се преселили в САЩ и Канада.
Пишех си с една племеничка от южен американски щат (Мемфис), тя знаеше няколко думи от езика на своите родители.
Пък от клуб Македония се запознах и се срещнах с един македонец от Мелбърн.
Та Македония е много изстрадала земя, но ето, че вече я има на картата на света.

Редактирано от mak ot Sofia на 27.06.19 12:49.



Тема Re: Забрави Јогославијанови [re: SashetoBE]  
Автор Superserb (малоум)
Публикувано27.06.19 12:50



А, поддържането на антиалбанска истерия от сърбомани/русофили дали не го стимулира овой процес на изселуване?



Тема Re: Забрави Јогославијанови [re: Superserb]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано27.06.19 12:58



И един мърмот сгъва шоколад.



Тема Re: Забрави Јогославијанови [re: komitaO3]  
Автор Superserb (малоум)
Публикувано27.06.19 16:22



...принципно никога не съм го разбирал анималистичният хумор.
А, безпринципно... разбира се че поддържането на перманентна истерия в медиите относно колко са лоши албанците...влияе на избора на хората в смесени с тях региони да напускат. Правят го за собствени политически цели - врага, от който само Русия и Сърбия могат да те спасят. Не твърдя, че няма напрежение, но когато се преувеличава и проектира навсякъде създава изселнически нагласи.



Тема Re: Забрави Јогославијанови [re: Superserb]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано27.06.19 16:30



Чудя се, дали има нещо което да не индоктринираш.



Тема Re: Забрави Јогославијанови [re: komitaO3]  
Автор Superserb (малоум)
Публикувано27.06.19 16:45



...можеш да подхвърлиш някакъв аргумент, за да защитиш позицията си, а не да обръщаш спора относно личностните ми нагласи...
И да създаването и поддържането на нагласи за враг е базов пропаганден метод на такива, които се борят за влияние някъде. Русия го прави от векове. Тя цялата концепция на антибългаризма в Р.Македония е заради това.
То ако не бяха пропаганди, а всичко бе естествено, както русофилията/сърбоманията твърди - просто близост в езика и културата и вярата... ми то антибългаризма няма да съществува в Македония, щото по вяра, език, култура и история...сме еднакви... събуди се...

Редактирано от Superserb на 27.06.19 16:58.



Тема Re: Забрави Јогославијанови [re: Superserb]  
Автор Superserb (малоум)
Публикувано27.06.19 17:03



Македонците в Р.Македония имат обща история с албанците в борбата срещу сръбския окупатор. Това никога не се споменава в Р.Македония. Съзнаваш ли каква основа е за създаването на лоялност на албанците към Р.Македония и позитивно отношение и към държавата и към македонците? Обаче никога не се прави...защо?
Съзнаваш ли антиалбанското говорене с десетилетия каква реакция поражда у всеки албанец в Македония и какво отношение към държавата и хората?
Кой печели от всичко това...задай си тоя въпрос.



Тема Re: Забрави Јогославијанови [re: Superserb]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано27.06.19 17:03



Какъв аргумент? Албанците пълзят на изток, север и юг от 14в., нима не го знаеш за да ти го казвам? Не случайно гърците изселиха всички чами, защото бяха мюсюлмани, а си оставиха само православните, които асимилираха. Какъв русизъм и сърбизъм, когато албанците напълзяха в Горния и Долния Полог, преди 200г.? Правят го и сега, защото са диви и агресивни. А македонската държава не ги защитава, защото е слаба. И ако няма държавна защита за македонците в Тетово и Гостивар, то е заради рамковото споразумение от Охрид 2001г. и заради постоянния натиск от американското посолство.



Тема Re: Забрави Јогославијанови [re: Superserb]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано27.06.19 17:06



Глупости. ВМРО директно оперира срещу самозабравилите се албански банди и бегове до 1912г. Конюктурни операции като Охридско-Дебърското въстание са инциденти и ограничени във времето. Да тиънапомням ли за превантивния удар на Васил Чекаларов в Колония в 1903г.?



Тема Re: Забрави Јогославијанови [re: komitaO3]  
Автор Superserb (малоум)
Публикувано27.06.19 17:09



Не ми вади аргументи какво е преди 200г., когато управлява мюсюлманска държава.
Албанците са хора...хората се възпитават.
И точно за това го прави американското посолство. Македонското ръководство избира винаги да е със сърбия, а сърбия от 30г. е антиамерика...е познай защо ги подкрепят американците...албанците в Македония...



Тема Re: Забрави Јогославијанови [re: komitaO3]  
Автор Superserb (малоум)
Публикувано27.06.19 17:12



това преди 1913г. След 1913г. имат обща борба. Сега въпроса е защо днешната македонска пропаганда избира да не пропагандира общото след 1913г., което ще е стъпка за доближаване на най-голямото малцинство към държавата...обаче избира да жали...християните в Косово?



Тема Re: "доброволното" напускане на родния имотнови [re: mak ot Sofia]  
Автор persone (върховист)
Публикувано27.06.19 17:15



Мемфис, щата Тенеси. Родината на Кънтрито/Нешвил и Бързия Мемфиски блус резвит в началото на 20-те и 30-те близо до Мемфис.



Тема Re: Забрави Јогославијанови [re: Superserb]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано27.06.19 17:19



Защото съдбата на християните в Косово е идентична с настоящата съдба на християните в Тетово, Гостивар, Дебър, Кичево и Струга. И защото заради външни сили, са безсилни да защитят населението си. Няма какво общо минало да търсиш с албанците, когато днес в цялата община Тетово, работят само 3 македонци(четох статия в началото на седмицата).



Тема Re: охридският договор уреди на хартиянови [re: tuzlija-179435]  
Автор persone (върховист)
Публикувано27.06.19 17:21



Във ВМРО (обединена) имаше хора като Методи Шатаров и Павел Шатев. Дори ВМРО (обединена) си беше българска организация, което не се харесваше на титовистите, макар и организирана от комунистите и коминтерна.



Тема и Елвис Преслинови [re: persone]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано27.06.19 17:22







Тема Re: Забрави Јогославијанови [re: komitaO3]  
Автор Superserb (малоум)
Публикувано27.06.19 17:25



Не е точно така! Там в Косово има създадено противопоставяне и кланета, който е 10 пъти повече, отколкото в Македония. Няма нужда изобщо да се ходи по тоя път, точно обратното. Ти знаеш ли в колко общини там работят сърби, особено в столицата, а инак какъв % са от населението, като сложиш и сърбоманите и така във всички институции...
С антиалбанското говорене как помагат на всичко това?



Тема Re: и Елвис Преслинови [re: mak ot Sofia]  
Автор persone (върховист)
Публикувано27.06.19 17:27



Да кралят на рока Елвис.

В Мемфис е починал, но иначе е от щата Мисисипи.



Тема Re: Забрави Јогославијанови [re: Superserb]  
Автор persone (върховист)
Публикувано27.06.19 17:31



Дрънкаш без да имаш понятие изобщо за помюсюлманчването и поалбанчването на християнското сръбско и българско население на Косово.



Тема роден е в Мисисипинови [re: persone]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано27.06.19 17:33



като младеж са се преселили в Мемфис.

роден на 8 януари 1935 г. в град Тюпълоу, щата Мисисипи

През 1948 г. семейство Пресли се преместват в Мемфис в щата Тенеси


Редактирано от mak ot Sofia на 27.06.19 17:36.



Тема Re: роден е в Мисисипинови [re: mak ot Sofia]  
Автор persone (върховист)
Публикувано27.06.19 17:36



Жена ми има един братовчед Петърчо, роден в Америка, Кливланд, дошъл с майка си тук при комунизма, когато починал баща му. Някой път ще ви разказвам какво му се е случвало с милиционерите. Нещо от сорта, "а с дънки ходиме и се правиме на американци, а"... и бой... Дано да е жив и здрав, не можахме да го откриеме, като ходихме.

Редактирано от persone на 27.06.19 17:38.



Тема Re: Забрави Јогославијанови [re: Superserb]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано27.06.19 17:38



Ма как да не ти соча 200г., като това е безспирен процес, в който просто албанците сменят покровителя? Да ти припомням ли албанските набези 1941-1943г., когато имаха за покровители Италия? Никога албанците не са спирали да наглеят. Опита ти да пречупиш албанската народопсихология през някаква македонска русофилия е смешен. Припомни си българските военни доклади от 1916г., които говорят за железен юмрук облечен в кадифена ръкавица, за справяне с албанския проблем. Припомни си бежанците от Дебърско в 1941-1944г., към българската зона. Няма да намериш дослук с албанците. Утре Македония да е българска, проблема става автоматично наш. И никаква русофилия и сърбомания не играят тук.



Тема Re: Забрави Јогославијанови [re: komitaO3]  
Автор Superserb (малоум)
Публикувано27.06.19 18:19



Ей това е да разсъждаваш в пропагандни категории. Ти не виждаш никакво решение, не опитваш да намериш такова.
Просто те са такива и такива и те са врага, толкоз! Разбира се винаги има няколко исторически примера за доказателство и това е! Завършена и готова идея, вкара че и не подлежи на промяна.
И какво следва от тук, по тази логика на мислене...тя вече автоматично ти подрежда визията за свои и чужди...а тя е много важна личностна идентичност, от нея следват действия и мисли...



Тема Re: Забрави Јогославијанови [re: Superserb]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано27.06.19 18:36



Македонците са ми по-скъпи от любимите ти албанци

. Които ти си готов да пожертваш, защото в твоята глава са сърбомани-русофили. Без въобще да схващаш че става въпрос за нестихващ междуетнически конфликт, довел до изтикване на българския(македонския) народ 50-100км. на изток. Пали колата и отиди в Тетово да им говориш за разбирателство. Когато американеца ти е зад гърба, не знам за какво разбирателство говориш. Мисля че вътрешномакедонските проблеми са ти доста чужди.



Тема Re: Забрави Јогославијанови [re: komitaO3]  
Автор Superserb (малоум)
Публикувано27.06.19 18:40



...питам...как ти виждаш решението на този проблем?Явно от тук трябваше да почна.



Тема Re: Забрави Јогославијанови [re: Superserb]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано27.06.19 19:23



Ампутация на албанските общини от Македония.



Тема Re: Забрави Јогославијанови [re: komitaO3]  
Автор Superserb (малоум)
Публикувано27.06.19 19:48



Значи тя тръгна така тази тема. Сашето се оплакваше, че македонците се изселват от албанските общини. Ти го искаш същотото плюс тяхното отделяне от Р.Македония. Ти дефакто искаш това, което искат албанските националисти...

Р.Македония минава твърдо в американската сфера на влияние, без никакви просръбски и проруски залитания. Съответно американците спират да поддържат албанския сепаратизъм. Напротив дори ако има проблем ще го тушират, щото и двете страни са им съюзници и македонци и албанци. В Р.Македония се поддържа среда на приятелство с албанците, а не антиалбанска истерия. Което да поддържа поносими отношения между хората на ежедневно ниво, намаля напрежението и нуждата македонците да напускат смесените региони по тези причини. С времето и албанците преминават демографския преход и раждаемостта спада, то и сега се случва с времето ще става все повече. Приятелството със Запада ще доведе до отваряне на границите към ЕС. Съответно огромна емиграция към Западна Европа на македонски албанци. Щото албанските общини в Македония са пренаселени, огромен дял от тях са безработни и просто нямат тези общини икономически потенциал да го поддържат това население, емиграцията е единственият им шанс. Демографският и икономическият натиск спада това още повече намаля напрежението между албанци и македонци и прави съжителството им нормално. Колкото по-дълго и по-спокойно живеят двете общности заедно, толкова повече възможността за противопоставяне намалява.
Така с емиграция и осъвременяване се реши демографският проблем с турците у нас. Надяваме се че и с циганите така ще се реши.

Защо да не се ходи по този път и в Р.Македония? Защо не се ходи по този път още от преди 30г.?

Това е моята гледна точка, ти го подхвърли идеологизарането. А и го има наистина на този въпрос от сръбска и руска страна...те наистина така печелят влияние в Р.Македония.



Тема Re: Забрави Јогославијанови [re: Superserb]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано27.06.19 20:58



Изселването не трябва да продължава. Македонците по Тетово и Гостивар трябва да си стоят по местата, докато дойде момент за разделяне. Тогава на техен гръб ще се спасяват градчетата Струга и Кичево. Това е тактика. Ако след 10-15г., не е останал никакъв македонец в Тетово и Гостивар, ще изгорят покрай тях и други територии. Сърбия трябва да черпи че се отърва от Косово и и изрязаха раковото образование, преди да стане злокачествено и с разсейки. Същото е и с Македония. Несъвместими са македонци и албанци в една държава. За целта изселването трябва да се задържа, за да се запазят повече общини за македонците. А нашата роля е да прилапаме македонската част. След 10-15г. Това са моите виждания и верую. И за това Македония трябва да бъде мотана за ЕС. А единствения и шанс да е аншлус. Било той и зорноволен. Било той и с гарантиране на национални права на македонско малцинство в по-голямата България.



Тема Re: Забрави Јогославијанови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано27.06.19 21:25



Ако бях македонец, бих се притеснил сериозно от твоето визионерство





Тема Re: Забрави Јогославијанови [re: komitaO3]  
Автор mulcho ()
Публикувано27.06.19 21:40



Подкрепям с тези забележки:
Срока ще е по-дълъг, вероятно двойно, а може и 50 години да трябват.
Трябва да е след референдум / референдуми там, по тяхна молба.
И ,,м" да няма от македонци, да заповядат като българи.



Тема Re: Забрави Јогославијанови [re: mulcho]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано27.06.19 21:50



+1.

И аз мисля, че този сценарий е възможен само при взаимно желание. А за да се стигне до там, пътят е много дълъг, ако въобще се случи до такъв развой.

Редактирано от goga на 27.06.19 21:51.



Тема Re: Забрави Јогославијанови [re: goga]  
Автор mulcho ()
Публикувано27.06.19 22:19



По-вероятно е да не се стигне, но мисля, че трябва да гониме максимума за да го докараме поне до един приемлив за нас вариант. Ако не се стигне до Целокупна България, то няма да е защото е невъзможно, а защото ще сме меки с тях.

Редактирано от mulcho на 27.06.19 22:23.



Тема Има гонови [re: Superserb]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано29.06.19 10:55



не можам да одречам.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.