Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:12 27.04.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Тема разговор... с човек от Прилепнови  
Автор o_megas (BG)
Публикувано20.06.19 14:11



накратко цитирам човек:(село близо до Прилеп ,не запомних името)
"--дойдох да уча медицина в София,като македонец,при завършването вече бях българин.т.е осъзнах ,че съм бил българин и винаги съм бил такъв без да го знам.
Двамата ми братя се чудят какво е станало с мен и не могат да го проумеят.
Така е с по-голямата част от граждните на Македония.
Македония сега е като анимационния герой Маугли ,все още не може да се отърси ,че не е вълк,а човек.."

Трябва време и правилен подход."

p.s Човека остава и работи като лекар в София и скоро ще се жени за Пловдивчанка:)



Тема Не всичкинови [re: o_megas]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано20.06.19 14:24



двама мои братовчеди се отказаха едениа след една а другиа след две години и останаха до ден денешен ТВРДИ македонисти.

Редактирано от SashetoBE на 20.06.19 14:25.



Тема Re: Не всичкинови [re: SashetoBE]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано20.06.19 14:25



От какво се отказаха, от следване в София ли?

Язък, а ако бяха завършили...



”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”

Редактирано от MupaM на 20.06.19 14:25.



Тема Re: разговор... с човек от Прилепнови [re: o_megas]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано20.06.19 14:31



Подобен пример дадох наскоро за човек от Битоля. Лекар, остава в Бг.

Саше, явно сте вси от борческа фамилия.





Тема Според тјах имало енови [re: MupaM]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано20.06.19 15:06



натиск да се “пишат бугари“ или ако не искат, да платат повече. Едение веднага се отказа а другиа една година плати и втората се врна в Скопје и до ден денешен ето поминаха 10 години ненавижда Балгарија и балгарите. Когато с врне от Германија задолжително ме пита „Саше..какво ти прајат балгарите , добри ли са“ а пак аз все се чуда зашто си мсили че вие балгарите сте мои ?
Ех, има и обратни случки, мојот соквартирник от студенски денови Трајче Нушев от Кавадарци(ако некои го познава в Софија испраштам му много поздрави) три години се мачеше на нашиа медицински факултет и дори влезе в конфликт с некои професори по банални причини. След това се измести на Софискиа и като песна за 3 години си взема дипломата. Днес е лекар в Софија но за сажаление сме изгубили контакт от години.

Редактирано от SashetoBE на 20.06.19 16:56.



Тема Виж , не мога да му пререча на мојотнови [re: SashetoBE]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано20.06.19 15:11



братовчед заштото в некаква смисал неговото држание е принципно и конзистентно. Македонец сам се родил македонец сам воспитан и така ште си умра. Ако не завршам медицина, здравје. Не приемама каквти и да ми казват балгарите и точка.
Заштото когато братовчед ми Иво ме попита дали сам балгарин казах не сам. но имам балгарски произход тои се смееше и ми каза че моето е ного позле од неговото и в некава смисал е прав. Ми каза че да се имач за нешто което не е в унисон с произхода ти е шизофрено. Точно е некак си, не че неговото не е погрешно.

Редактирано от SashetoBE на 20.06.19 15:14.



Тема Re: Според тјах имало енови [re: SashetoBE]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано20.06.19 15:35



А когато са идвали насам, им е било казано, че ще платят по-малкото, без условия, или как?
Ако така им е било казано от наша страна, не е коректно наистина и биха били прави да си заминат.

Обаче колкото до ненавиждането - който е решил да ненавижда, той си намира причина, пък ако не намери, ще е защото българите са жълти татари.



”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”

Тема Re: Според тјах имало енови [re: SashetoBE]  
Автор Superserb (малоум)
Публикувано20.06.19 15:36



Не е притисок. По закон държавните университети в България се безплатни за бугарски грагяни и етнички бугари от надвор (плакя се минимална такса), повекето го плаща държавата. Ако си просто чужденец, от която и да е държава плащаш се.

А и от друга страна е абсолютно нормално луге кои се живели само година-две да я мразат София...много лош град... и после си мислат дека цела Бугария е ваква...Ама като постоят малко повеке и привикват...дури може и да им хареса.



Тема Re: Според тјах имало енови [re: Superserb]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано20.06.19 15:45



Да, бе, ама въпросът е дали това го разбират на място в София. Ако първо са им казали "ще плащаш Х пари" (малката сума), а на място се оказва, че има и добавка "да, ама ако се обявиш за етнически българин", не е много редно.
Ако са знаели целите условия от самото начало, е друго.

”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”


Тема екзистенциални въпроси [re: SashetoBE]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано20.06.19 15:49



Не мога да разбера защо се раздухва спора в някаква комисия и Гоце Делчев, човек, когото обожават и едните и другите, да става причина за караници.
Като чета какви ли не приказки по повод българин ИЛИ македонец и аз започвам да се притеснявам. Името, което съм си избрал за ползване в този клуб е съкратено от софийски македонец, но нещо преработиха в дизайна и за да се събере в кутийката го съкратих на софмак.
Всъщност нямам никакви притеснения, защото това ИЛИ не го разбирам, за мен то просто е И!
На времето, когато започнах да уча македонски, а то е някъде от когато се появи интернет и много клубове Македония по форумите, аз си мислех, че в Македония живеят добре настроени спрямо нас люде. Разбрах, че греша. Та по това време с някой от БЮРМ спорех: Е сега какво, аз трябва да казвам, че произхождам от смесено семейство, защото бащата и майката на баща ми са родени и отрасли в Битоля, а майката на майка ми е родена в София, пък баща й е от Никопол? Той искрено ми отговори: ДА!


И сега искрено да попитам: От тази комисия ли зависи бъдещето на отношенията между двете държави и хората, които живеят в тях?
Ако членовете на тази комисия се изпокарат и не отидат на банкет, на който да полеят добре свършената работа, да не би по Осогово да сложат телени мрежи и да затворят пропускателните пунктове (един от които изгоря, ама продължава да пуска) и границата между България и Македония стане като границата между Северна и Южна Корея




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.