Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:21 11.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Навършват се 143 години от Априлското въстание  
Автор persone (върховист)
Публикувано20.04.19 09:15





Навършват се 143 години от Априлското въстание. Априлското въстание избухва на 20 април стар стил (1 май нов стил) 1876 г. в Копривщица и е организирано от Българския революционен централен комитет. Въстанието избухва предсрочно на 20 април заради предателство.

По план е трябвало да започне на 1 май 1876 г. Подготовката на въстанието е осуетена от османските власти. От 95 въстанали села и градчета във въстанието участват едва около 10 000 мъже, въоръжени с огнестрелно оръжие.

Прибързаното обявяване на въстанието, подготвеността на османските власти за евентуален бунт след Старозагорския опит за въстание и след Босненско-Херцеговинското въстание, крайно недостатъчното снабдяване с оръжия и не на последно място неопитността на апостолите, тяхната несъгласуваност и пълната липса на международна заинтересованост обясняват бързият му и кървав край.



Тема Re: Навършват се 143 години от Априлското въстаниенови [re: persone]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано20.04.19 09:16



Без това въстание, нямаше да има нищо.

Поклон пред героите!



Тема Re: Навършват се 143 години от Априлското въстаниенови [re: persone]  
Автор jingiby (АнтиFYROMизатор)
Публикувано20.04.19 12:13



Като роден в Панагюрище се чувствам горд от това събитие. Като израснал в Пазарджишкия регион, мога да кажа, че 70% от въстанието е било там. Ако и другите региони са били толкова активни, можеше и сами да се освободим, а не да чакаме на друг. Но националният ни дух е бил заспал, а и до ден днешен си е такъв...



Тема Re: Навършват се 143 години от Априлското въстаниенови [re: jingiby]  
Автор persone (върховист)
Публикувано20.04.19 14:30



Така е, панагюрци имат особена роля в това въстание. Имам двама много добри приятели оттам, на единия даже съм кум и ги поздравявам, както и всички панагюрци. И тук трябва да се отбележи ролята на Г.Бенковски за цялата извършена работа, другите апостоли даскалчета от БРЦК просто се провалят. Стамболов даже бяга унизително и срамно от революционнния си окръг. Горе долу ако можем да съотнесем нещата към ВМОРО и Илинденското въстание нещата са подобни. Даскалчетата с идейното си отношение се провалят, успешни са само тези които са били български офицери или минали през офицерската и военната служба в България.



Тема Re: Навършват се 143 години от Априлското въстаниенови [re: jingiby]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано20.04.19 15:07



Писал съм го неведнъж. Дядо ми е от Панагюрище. Неговия дядо участва като стража(не като делегат) на Оборище. Той е и сковал дървената маса на която стоят апостолите. Бие се при местността Кукла. После се изтегля в гората. В непосредствена близост е до Бенковски, когато произнася думите "Аз забих кървав нож в сърцето на султана". След края на кланетата, отива при свои приятели юруци(неучаствали в погрома на Панагюрище). Дават му 2 чувала брашно, срещу пушката му. Сабята му оставят. Днес тази сабя е в музея в Панагюрище, предадена там през 70-те г., от дядовците ми.
Въпреки това смятам, че въстанието е неуместно. Прекъсва укрепването на Екзархията и затвърждаване единството на българските етнически земи. Само 8г. от издаване на фермана и землището ни е разпокъсано на 5 части.

Редактирано от komitaO3 на 20.04.19 15:11.



Тема Re: Навършват се 143 години от Априлското въстаниенови [re: persone]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано20.04.19 15:18



Представяш ли си днес да се събираше комисия да решава това български или румелийски празник е



Редактирано от goga на 20.04.19 15:21.



Тема Re: Навършват се 143 години от Априлското въстаниенови [re: goga]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано20.04.19 15:22



Ако Съединението не се беше състояло и някоя Велика сила бе съзряла интерес Източна Румелия да стои отделна държава, то като стой та гледай щеше за 40-50г. да се развие и отделна идентичност.



Тема Re: Навършват се 143 години от Априлското въстаниенови [re: goga]  
Автор persone (върховист)
Публикувано20.04.19 15:36



Не си го представям. Тогава самите пловдивчани са казвали, че Пловдив и Източна Румелия са измислица. Ако това беше продължило 10-20 години обаче, местен национализъм щеше да се прояви и развие.



Тема Re: Навършват се 143 години от Априлското въстаниенови [re: persone]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано20.04.19 20:49



Груев, Сугарев, Узунов, Патчев, Развигоров, Александров и мнозина още са даскалчета, не минали през казармата.



Тема Re: Навършват се 143 години от Априлското въстаниенови [re: persone]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано20.04.19 23:29



Преди дни ми попадна сборник със спомени на участници във въстанието от Панагюрище. Записани са някъде в началото на 20-ти век.

Малко известен и дискутиран факт: уличните боеве в Панагюрище са изключително кръвопролитни за редовния турски аскер. Над 250 войници от редовната армия са бастисани там. За да прикрият огромните загуби, нарочно офицерите нареждат да бъдат подпалени къщите и там хвърлят труповете на убитите войници.

Вярно е и друго: колкото и да са били отмъстителни и кръвожадни турците, и сред тях е имало доста човечни и добри хора. ЕДИНИЯТ от мемоаристите си спомня как турчин му носи храна и кафе в зандана в Пловдив, защото не забравил за някаква добрина, която нашият българин му направил преди време; освен това - колоната от пленени въстаници от Панагюрище към Татар Пазарджик и Пловдив е над 400 човека. Повечето от тях все пак оцеляват и доживяват Освобождението.
Пловдив посреща враждебно нашите герои, навързани с вериги. По простата причина, че по това време евреи, турци, цигани и гърци са мнозинство.

Редактирано от goga на 20.04.19 23:34.



Тема Re: Навършват се 143 години от Априлското въстаниенови [re: persone]  
Автор o_megas (BG)
Публикувано22.04.19 15:42



Прибързаното обявяване на въстанието, подготвеността на османските власти за евентуален бунт след Старозагорския опит за въстание и след Босненско-Херцеговинското въстание, крайно недостатъчното снабдяване с оръжия и не на последно място неопитността на апостолите, тяхната несъгласуваност и пълната липса на международна заинтересованост обясняват бързият му и кървав край.

не е само това..,а и ..
-лоша организация
-лоша подготовка
-лошо въоражение
-лошо разузнаване
-лоша комуникация
-липса на опитни военни кадри
- никаква международна дипломация за подръжка

било е обречено


направи паралел с гръцкото въстание...



Тема Re: Малко известен фактнови [re: persone]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано26.04.19 08:20



Съпротивата около Стрелча продължава повече от година, до идването на руските войски. Оцеляват неколцина въстаници, които водят активни партизански действия и отмъщават



Тема Re: Обесени са и двама башибозушки главатарянови [re: persone]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано03.05.19 12:23



В спомените си един оцелелите от Панагюрище въстаници - Найден Дринов - казва, че докато лежал в пловдивския зандан, там били докарани и башибозуци, арестувани и съдени заради издевателствата над мирното българско население. Двама от тях са обесени.
Вярно, това е станало под напора на европейското обществено мнение, но все пак е показателно. Аз не знам за случай, в който сръбската или гръцката власти бесят андарти или сърбомани заради издевателства над българите.

Редактирано от goga на 03.05.19 12:24.



Тема Re: Обесени са и двама башибозушки главатарянови [re: goga]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано03.05.19 15:03



Мидхат паша се е опитал да премахне башибозука докато е бил велик везир, но не успява.

.........................
В един спор печели загубилият, защото научава нещо ново.


Тема Re: ЗАБРАВЕНОТО ВЪСТАНИЕнови [re: persone]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано05.05.19 19:04



НАСКОРО, както става ясно от това, което пиша по темата, ми попаднаха автентични свидетелства на преки участници във въстанието, записани през 1900 г, когато повечето от поборниците са били живи и с акъла си...

Направи ми впечатление колко малко знаем за Еледжик и осемте села между Пазарджик и Ихтиман, които мобилизират на 100% населението си, изваждат под знамената 2 хиляди въстаници и организирано се отрбаняват на предварително подготвени позиции повече от седмица.

Първо, ми прави впечатление, че разорението и издевателствата в този край са били в пъти по-страховити от случилото се в Панагюрище, тъй като по-голямата част от Панагюрище оцелява, огромната част от населението успява да избяга в горите преди редовната войска и башибозука да влязат в градчето - тук има значение грамотната военна тактика на коменданта на града Иван Соколов, който все пак успява да спре за няколко часа аскера и спечелва време за панагюрци, в което те да избягат.
Всички ходим в Копривщица. Но Копривщица остава непокътната. Най-големите мъченици са под Еледжик - Мухово, Церово, Славовица и т.н.. Там не е имало прошка за никой - нито за дете, нито за старица. Всичко е изнасилвано, измъчвано, колено, палено - младите булки са изнасилвани стотици пъти, след което им разпорват въртешностите от половите органи нагоре.
Там обаче е и жестоката житейска истина: нашите също действали свирепо - например, в Мухово е избито цялото семейство, барабар с децата на местен турчеещ се циганин, за който се знаело, че редовно донася на полицията в Ихтиман. Не са пожалени малки деца и баба. Подпалено е турско село и са избивани наред.
Водачите на въстанието не са убити от турците, а от свои. Имало е позорни чети, събрани от избягали в гората бивши въстаници, чиято единствена цел е била да издирят и избият доскорошните си водачи, за да получат опрощение от турските власти. Близките и семействата на тези водачи /доскоро уважавани имотни българи, някои от които са участвали в общинското управление/ са насилвани и тормозени от оцелялото българско население, като мъст за сполетелите ги беди.
Същото, но в по-малки размери, се случва и в Панагюрище. Иронията на съдбата - само година и половина по-късно руснаците идат, турците масово бягат, и всички масово започват да си спомнят какви герои са били по време на въстанието.
Между другото, направи ми впечателение, че едни от най-свирепите и жестоки преследвачи на доскорошните си другари и водачи във въстанието в Церово са двама мъже с фамилията Кошлукови. Те първо са въстаници, но след разгрома тръгват да убиват бившите си водачи. От това село знам, че е родата на Емил Кошлуков.

Говори се, че един от предателите в Славовица е бащата или дядото на бъдещия земеделски вожд Александър Стамболийски.

И още нещо, през 1900 г паметта за събитията е било жива, имало е родова памет - тъй че вече не ми е толкова странно, че през 1912 г нашите са се отнасяли доста брутално с турци и помаци - помнело се е как всичко живо и младо е било насилвано, избивано и опозорявано. Тъй че с няколко шамара и разграбена покъщнина - общо-взето леко са се разминали българите-мюсюлмани от Доспатско.

Редактирано от goga на 05.05.19 19:16.



Тема Re: ЗАБРАВЕНОТО ВЪСТАНИЕнови [re: goga]  
Автор Amateur (TrollBuster)
Публикувано05.05.19 20:39



Колкото и да ми е противен Кошлуков, компромати от преди 150 години ми идват в повечко. Недей да казваш на Антон Тодоров, че цяла книга може да напише. Не знам как дядото на Христо Иванов (пак от един твой линк) се побра само в едно предаване.

***



Тема Re: ЗАБРАВЕНОТО ВЪСТАНИЕнови [re: Amateur]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано05.05.19 20:53



ти не си добре.
Честно.

Ходи да плачеш за Местан. Горкият. Как можаха да му вземат книжката тези български байганьовци





Тема Re: ЗАБРАВЕНОТО ВЪСТАНИЕнови [re: goga]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано06.05.19 00:04



Добре, кой е източникът ти?

.........................
В един спор печели загубилият, защото научава нещо ново.


Тема Re: ЗАБРАВЕНОТО ВЪСТАНИЕнови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано06.05.19 08:14



Книгата е издадена 2018 г. Взех си я от библиотеката. Казва се "Забравените българи" и е просто сборник от събрани спомени, лично написани от участниците във въстанието. Не знам по какъв повод - направено е през 1900 г. Вероятно тогава е издаден.

Езикът е леко диалектен. С речитатив отпреди 120 години.
Между другото, там е спомената фраза, изречена от Бенковски по отношение на Македония: нещо в смисъл, че там българите не са узрели за подобни действия, тъй като гъркоманите са много силни.

И друго, например, Иван Соколов е родом от Радомирско, бил е учител. В Щип са учителствали българи от Плевен, а в Татар Пазарджик - от Македония. Нямало е регионално делене в това отношение. Все са били българи.

Редактирано от goga на 06.05.19 08:39.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.