Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:05 11.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
Тема Re: За роботите и компотитенови [re: persone]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано20.04.19 14:21



За масовия грабеж- приватизацията през 90-те /а и не само/ си абсолютно прав.

Но, че в НРБ всичко било мед и рози - това са приказки под шипковия храст. Нито компютрите, нито роботите, нито автобусите, нито мотокарите, произведени в НРБ, биха издържали на пазарната конкуренция. Съществуването им беше възможно по две причини: СИВ и огромните държавни дотации, с които се финансираха високо-технологични производства, за да играят ролята на "витрина на напредналия соц-блок". Нито едно високо-технологично производство в НРБ не е било печелившо. Даже има куриозни случаи държавната да вложи 300 млн валутни лева и да получи в замяна 100 хиляди печалба.

Но въпреки всичко, това си бяха общонародни активи, които можеше да се ползват по много по-рационален и полезен за обществото начин, вместо да бъдат раздпродадени за скрап, за да могат няколко индивида от предимно червен ченгеджийски произход да си накупят скъпи коли, вили, курортни комплекси.

Редактирано от goga на 20.04.19 14:22.



Тема Re: За роботите и компотитенови [re: goga]  
Автор persone (върховист)
Публикувано20.04.19 14:24



Нито компютрите, нито роботите, нито автобусите, нито мотокарите, произведени в НРБ, биха издържали на пазарната конкуренция. Съществуването им беше възможно по две причини: СИВ и огромните държавни дотации, с които се финансираха високо-технологични производства, за да играят ролята на "витрина на напредналия соц-блок". Нито едно високо-технологично производство в НРБ не е било печелившо. Даже има куриозни случаи държавната да вложи 300 млн валутни лева и да получи в замяна 100 хиляди печалба.
Това изобщо не е вярно. Не изпадай в сляпа антипропаганда за неща, които си чувал не много добре и изкривено от трети лица.





Тема знам, че не мога да знамнови [re: persone]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано20.04.19 14:33



повече от теб :) Иначе нямаше да има спор и въобще размяна на мнения, коментарии.
Сега, кажи ми чистосърдечно, кои страни правят роботи? Бях в заводи на Мерцедес. Роботите не бяха български, а американски. Бил съм и в заводите Камаз. Производствените машини не бяха български, а американски. Кой е Хенри Форд?



Тема Re: знам, че не мога да знамнови [re: mak ot Sofia]  
Автор persone (върховист)
Публикувано20.04.19 14:52



Добре след като не вярваш на мен можеш да повяваш на последния директор на заводите Берое Петър Цаклев, който ти казва, че 80% от продукцията е била за износ и че съветското автомобилостроене е ползвало български роботи. Такъв завод е имало само в Япония по това време. Всъщност България добре се кооперираше с Фанук, който беше номер едно за производство на роботи през 80-те. Не знам за американските роботи за които говориш в Мерцедес, тук имаме участник който като студент е работил в техните заводи, ако иска може да се произнесе. Водеща фирма в Европа за роботи беше шведската АСЕА която по-късно се обедини с щвейцарската Браун Бовери и в момента са производител на роботи номер едно в Европа и чиито роботи са широко използвани и в Германия.

Редактирано от persone на 20.04.19 14:55.



Тема гледай сеганови [re: persone]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано20.04.19 15:08



Не чети писаното от мен като заяждане. Сам похвалих Правец. Но колко компютри сме продали в чужбина. Същото е и с българския телевизор Опера. Много бяха произведени. И продадени в България. Колко Опери сме продали например в Унгария?
Ти спомена: МЕИ. Аз записах и завърших МЕИ сед като баща ми купи Орион. Този Орион го научих наизуст, защото понякога спираше да работи. Та специално този Орион го купихме 1959 година, Операта излезна по-късно.
Какво искам все пак да кажа? Има водещи в дадено производство, има и последователи. В Стара Загора произвеждахме и дискови устройства. Но.. с известно закъснение.
Изнасяли сме и цифрови магнетофони за СССР. Аз лично съм работил и в ЦЛАНП - Лаборатория към БАН, която произвеждаше Камак за СССР.
Какво стана? СССР прекрати своето съществуване и ЦЛАНП - също.
Когато нещо е върви, не трябва да търсим само политиески мотиви. Нещо, в което ти ме упрекна.
А каква сила бяхме в едни програмируеми металорежещи машини. Илиянци пазара си седи, а специалният институт за за тези машини вече го няма.

Редактирано от mak ot Sofia на 20.04.19 15:09.



Тема Re: гледай сеганови [re: mak ot Sofia]  
Автор persone (върховист)
Публикувано20.04.19 15:24



Е, и ти не гледай на написаното от мен като заяждане. Просто понякога ме заболява като кажат че нищо не е имало и не било направено, което не е вярно. Именно заради този нихилизъм сме зле за някои неща. Просто трябваше да успеем като румънците, които имаха много по-тежка промишленост в прекия и преносния смисъл, която успешно приватизираха на 80% срещу нашите 8-9% и развиха впоследствие. Не всичко е било лошо преди и сме имали добри световни постижения. Да, проблем се оказа, че пазара ни е бил основно в СССР. Е това вече е политика, истината е, че след промените у нас, СССР затвори пазара си и нашите заводи фалираха. Това бе преди разпадането на СССР. Дали това беше преднамерен политически натиск или не, нека се произнесат политолозите и политиците. Факт е че СССР можеше да ни помогне в този период в началото на 90-те като си плати поне задълженията по износа на продукцията ни за тях, но те не го направиха, даже си изтеглиха последните 40 милиона долара от съвместната банка и то в момент когато беше жизнено необходимо за България. Изобщо разводът ни не бе гладък, напротив. После през 90-те Русия се наводни със западна продукция и нашите бяха тотално игнорирани, което според мен беше глупост, просто руснаците имаха нужда от своето пазарно освобождение и сляпо вярваха че всичко западно макар и скъпо е супер и си получиха днес санкциите, а ние липсата на пазар там.



Тема съгласявам сенови [re: persone]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано20.04.19 15:33



отрицанието не трябва да е 100%.
Когато бях в Набережни Челни руснаците ни казаха: Защо трява да купуваме Правец 16, когато сега може да купуваме и IBM


Руснаците имат природни ресурси, продават газ и нефт. Ние нямаме. Остава ни да работим, при това здраво, да произвеждаме продаваеми неща.
Едно време България е произвеждала за Европа домати. Днес испанците ни подливат вода
Но в областта на интелигентните пролетарии няма големи и малки страни.
Между другото, спомням си офиса на Фанук, на бул. Ленин (сега Цариградско шосе) малко след Плиска. Отначало работеше, после пердедата бяха все спуснати, накрая си смени собственика.

Редактирано от mak ot Sofia на 20.04.19 15:37.



Тема Re: съгласявам сенови [re: mak ot Sofia]  
Автор persone (върховист)
Публикувано20.04.19 15:47



Еми да това ни остава, да работим здраво. Все пак си мисля, че руснаците вместо да ни обвиняват днес че сме ги предали и не знам си какво и да славят сляпо Сърбия, да бяха си направили една елементарна сметка, че купувайки много по-евтините Правец, който не беше по-лош от айбием тогава, по някакъв начин си запазват влиянието тук. А не после ау какво стана, братушките станали предатели. Днес е много по-лесно да търгуваш и да имаш икономически отношения с една Германия, отколкото с Русия, но затова е необходима политическа основа на взаимоотношенията.



Тема Re: знам, че не мога да знам [re: persone]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано20.04.19 15:49



Хайде пак старите мантри за величието на социалистическата промишленост. Няма ли да се откажеш вече?

Какви роботи, какви компютри на световно ниво? Кои са тия съветски автомобилни заводи с роботи, та камо ли български? Само ни разсмиваш. Има тук и други, завършили МЕИ-то и занимавали се с роботи, ходили по заводи и знаещи за какво става дума. Всичко се лъскаше за височайши посещения и се трепереше да работи поне пред гостите. В останалото време беше трагедия.

Всичките ни компютри от онова време са копия на по-стари модели Apple и IBM. Всеки, който е пипал и едните и другите, знае за какво става въпрос. Бяхме на световно ниво, ама в СИВ. Тайно се внасяха ембаргови компютри от САЩ, истинските работещи неща по заводите ни бяха немски и японски цифрови металорежещи машини, с които се правеха бледи копия на западните продукти, ама само външно.

Опитите да се създадат автоматизирани и роботизирани цехове винаги завършваха с фиаско, липсващи капаци, течове на масло и неработещи според очакванията машини. Смял съм се с глас на "робокарите" в завод "Герги Костов" - тъжни разнебитени колички с открити акумулатори и висящи жици, за един от тях трябваха няколко работника за да направи един цикъл без да спре или да сбърка. Хората предпочитаха да си карат детайлите с ръчни колички и да си ги зареждат сами, ама нали трябваше да се поддържа витрина за пред гостите...

В завода за металорежещи машини в София имаше два напълно автоматзирани цеха - един български и един японски. Общо взето японския беше купен, за да се копира. В японския нямаше никой, само гледаш роботи, робокари и цифрови машини в симбиоза. В българския имаше хора - за помощен персонал на "роботите"



Не разбирам как не се уморихте да заблуждавате по-младите, та нали и ние сме тук - живите съвременници.



Тема Re: знам, че не мога да знам [re: WlSP]  
Автор persone (върховист)
Публикувано20.04.19 15:56



Да, не очаквах нещо по-различно и по-ново от теб.

Проблеми винаги е имало, това не значи че трябва да плюеш непрекъснато в кладенеца от който пиеш или си пил вода. Въпросът е на нивото на компетентност или принципът на Питър.
пп
линк за живия съвременник, дето живял но не видял
https://www.24chasa.bg/novini/article/7410863

Редактирано от persone на 20.04.19 15:57.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.