Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:32 11.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
Тема Re: Алтернативатанови [re: goga]  
Автор JovanDamaskin (makedonec)
Публикувано23.04.19 09:17



После, по време на освободителния поход на Владислав Варненчик през 1444 г полско-унгарската армия се държи изключително враждебно спрямо местното българско население: то е третирано унизително, като хора "втора ръка", защото не са католици, убивано, ограбвано и изнасилвано. По тази причина българите не подкрепят масово "освободителите", за разлика от предната година, когато Ян Хуняди стига до Златица.

Това пък от къде ти е ?

Не мога веднага да ти цитирам исторически извори но като антитеза на написаното на теб и това е интересно за размисъл ...


https://www.bglife.ru/entries/2124/

Da bides denes bugarin vo R. Makedonija e prasanje na intelektualen predizvik.

Редактирано от JovanDamaskin на 23.04.19 09:39.



Тема Re: Спорът дали турското робство е робствонови [re: DannyDeVito]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано23.04.19 21:06



В отговор на:

[...] снизходителен и дай ни [...]



Трябваше да напишеш дай ми. Насила можеш да вземеш, но не можеш да дадеш. Отдолу ми спорят за черните роби — една от най-добре документираните теми. Там какво да пиша? Целта на занятието е да се извърти темата, и човекът да си остане роб поне малко.

Вече пуснах тема, в която разказах напълно истински неща, но хората не вярват. В тази тема си спестих писането, пускайки лаконичен коментар, че проблемът не е в обществото, а в основното училище.

Когато тръгнах на училище, и все още главата ми беше "празен лист хартия" се случи следното.

Бях в едно от най-добрите основни училища в София. Изключително знаещата госпожа беше отговорна и ни водеше на театър за да ни направи хора. Предупреждаваше ни да не казваме "турско робство", а "османско владичество".

След театъра ни заведе в Батак, Брацигово и Перущица. Там гледахме как жените са копали с нокти в земята за да намерят вода за пиене докато църквата е била обградена от турците. Турците това, турците онова, турците всичко. Турците, турците, турците, турците, турците, но: "Не казвайте турско робство, а османско владичество."

След време някакъв професор се беше наел със задачата да разпространява книги по основните училища. Там вече пишеше, че робите са имали земя, разпределена на ленове, за която са разполагали с тапии. Тук нещата започват да издишат, но много слабо. Когато едно малко лапе е попило всичките "турски" кланета "над българите" на емоционално ниво, какво? Ми турците под ножа, то е ясно.

След като реших да изгледам един от най-добрите български филми, а именно Време разделно, за 20-30 минути щях да повърна. Изпаднах във вътрешен конфликт. Мислих го, мислих го, и накрая влязох напрегнат при babam-a и проведох труден разговор, но не за това откъде идват бебетата. Попитах го дали наистина турците са правили това. Той се засмя леко и ме попита: "Според теб за 500 години ако турците са искали да унищожат българите, дали нямаше да успеят?"

Тогава не му повярвах.

В Руанда за 100 дни са убити 1 милион души, само с хладно оръжие.

Аз не можех да тръгна по лесния път "турците на сапун", защото майка ми е българка, баба ми е истинска православна християнка — за нея Конституцията ряпа да яде пред 10-те Божи заповеди. От другата страна всичките са турци мюсюлмани, които целуват Корана и казват: "Аз повече няма да пия." И не пият повече. Няма безалкохолна бира, с Аллах не можеш да се пазариш. По-важното е, че не са помаци. Турци са, с дълбоки традиции в турчалъка. Помак е един мой некръвен роднина на име Бойко, който изобщо не говори турски.

Тоест аз трябваше да разбера нещата, измъкване нямаше.

И когато написах, че турците са роби (да се разбира в саркастичния си контекст) в Република България, никой не ми повярва. Тук нещата отново опират до поговорката, че насила можеш да вземеш, но не можеш да дадеш. Имам основание да вярвам, че НЕ съм халюцинирал случки с десетки турци, които са ми или роднини, или близки познати, декади наред.

Веднъж, с комфорта на 3 измислени български имена — неуредица от възродителния процес, на път за вкъщи попитах въпросната Тюркян как се казва. Естествено тя ми върна въпроса — първо аз да отговоря. Казах си българското име, след което тя ми каза нейното и: "Много мразя да си казвам името."

Защо така бе, Тюркян? Колегите от форума са начетени и казват, че турското робство "не е буквално". Къде ти е логиката? Сега Тюркян е готина, скромна, културна и образована банкерка, заради баща си. Това си го чувал: "Той е турчин, но не е лош човек".

Понеже мога да чета мисли, отговарям — не, не преувеличавам. Това са цитати. Тълкувайте ги както искате.

Божидар Димитров първи ме светна подробно, че баташкото клане не е и минало покрай това, което знаех.

Когато трябва такова усилие, когато ти трябва да намериш История БГ (на колко години?!), когато ти трябват книги, при това не какви да е. Когато ти трябват геополитика и схващане на механизмите за индоктринация, ЗА ДА СЕ СЕТИШ, колкото и да си умен, за какво говорим?! Това е същото като Македония. Със сигурност има много умни хора с македонско самосъзнание. Просто са индоктринирани.

Това са разни работи. Моето виждане по въпроса е от връх Мусала и няма как да бъде разбрано, затова ще го спестя.

Само ще застрелям небуквалните роби отново, с едно изречение:

Какво лошо има да си бил част от велика империя?

Отговор... Адекватен?

Мюсюлмани избили християни преди 300 години, та българите сме роби... не точно роби, но е имало нещо като робство. Ама то не било буквално. Аллах-Аллах! Английската дума slave (роб) е лепната точно на славяните. Slavs идва от slaves. Дайте да броим мнението и тия боклуци, а?

Турско робство е литературен термин, който ни е наврян в очите и му е придадена тежест като образоват децата избирателно. Какво ме водят да гледам православни черепи? Можеха да ме заведат в Албания да видя гораните — християни и мюсюлмани, но българи. Текето на Демир Баба и алевитите. Примери за това, че българин не означава православен славянин, а е цяла вселена. Можеха да ме заведат в Габрово да видя българите, участвали във втората вълна на индустриалната революция. И тъпия български самолет ДАР да показват на децата, пак е по-добре. Те се радват на такива работи. Само че в Уикипедия няма статия за самия проф. Цветан Лазаров на английски поне, а трябва да има на 5-6 езика.

Махали не знам си кого от учебниците. Ми да го махат бе. Искам да учат наизуст стихотворението Теодору Рузвелту, а не Крали Марко.

Османско присъствие... тия полтъргайсти ли са били?! Това е соросоидска глупост, чието лансиране и налагане разделя българите още повече.

"османския период"

Няма нищо за коментиране. Нещата отново опират до финансови и властови лостове. Или до гражданска активност, но това е сложна работа.

.........................
В един спор печели загубилият, защото научава нещо ново.

Тема Re: Спорът дали турското робство е робствонови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор mulcho ()
Публикувано23.04.19 21:29



Може би османско иго като преходно и недотам дразнещо хората свикнали с ,,турско робство,, а след години да се наложи коректното- османско владичество.



Тема Re: Спорът дали турското робство е робствонови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано23.04.19 21:51



Фатката е следната:
Ако татко ти и роднините му( вкл.и ти самият, ако си роден преди декември 1984) са им сменени имената декември 1984-януари 1985, значи властта ги е таксувала като турци.
Ако са сменени в началото на 70- те. - таксувани са като помаци.



Тема Re: Спорът дали турското робство е робствонови [re: tuzlija-179435]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано23.04.19 23:01



В отговор на:

Фатката е следната:
Ако татко ти и роднините му( вкл.и ти самият, ако си роден преди декември 1984) са им сменени имената декември 1984-януари 1985, значи властта ги е таксувала като турци.
Ако са сменени в началото на 70- те. - таксувани са като помаци.



Значи са ги броили за турци. Когато Комита спореше, че в Мадан няма турци, защото е запознат. Та чак ме обяви за лъжец и фантазьор, споменах, че фамилията ми би трябвало да е Сюлейман. Сходната замяна е очевидна, както и всичко останало, което съм написал.



.........................
В един спор печели загубилият, защото научава нещо ново.

Тема Re: Спорът дали турското робство е робствонови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано23.04.19 23:15



Доста време мина от тогава, продължавам да не съм открил нито едно писмено сведение за твърденията ти.



Тема Re: Иво Беров казва обратнонови [re: Amateur]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано23.04.19 23:43



Мислех си през 90-те , че тия хора имат принципи.



Тема Re: Спорът дали турското робство е робствонови [re: mulcho]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано24.04.19 00:49



Никой няма да забрани на хората да говорят за турско робство. Просто ще изчезне от телевизията, вестниците, радиото, учебниците и книгите. Врякането ще е чудо за 3 дни.

Според мен ако историческата гилдия, политически партии и патриотични организации застанат зад това плътно, е възможно да успеем и с референдум. Ще има съпротива от руските подлоги, но има шанс. Това не е свързано с корупцията, така че поне няма да манипулират резултата.

Защо владичество? То и българи са участвали във владичеството. Малко е от трън, та на глог. Османски период е приятно, точно и коректно.

Това би била огромна победа за българите. Мине ли, спестяваме бремето на сегашните първолаци мигновено.

.........................
В един спор печели загубилият, защото научава нещо ново.


Тема Re: Спорът дали турското робство е робствонови [re: komitaO3]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано24.04.19 04:19



Като не си открил влизаш

и натискаш бутона "Add to cart". Ще ти напиша PDF от няколко страници кой какъв е, откъде е дошъл и за чий хои е дошъл.

За още 4 модела на сходна цена, ще допълня PDF-а с информация от овчари и бабички, които не говорят български. Моята баба кажи-речи не говори български. Ще напиша колко човека съм разпитал и къде съм ги разпитал. Ще оформя изследването старателно.

Казваш на водача ви направо да инвестира във второто и да брои тази перла за ваша. Няма лошо.

.........................
В един спор печели загубилият, защото научава нещо ново.

Тема Мдам..нови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано24.04.19 06:30



... очаквах точно от теб да дойде другата крайност - османски период... Османски период може да е приятно и приемливо, но няма как да е точно казано. Това просто не е период за нас, това е период в който нашата държавност е заместена от владеене на една чужда теократична власт при която друговерците, дори и сравнително толерантни за времето си са имали повече права на живот, собственост и придвижване от моите деди. Ако трябва да правя някакъв политически паралел - бих го сравнил с комунистическият "период", който аз също бих го сравнил с крайното "робство".
Но както почти винаги в живота - истината е някъде по средата.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.