Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:29 24.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Тема Re: За причините и подбудителите...нови [re: torlakov-93629]  
Автор leyte (пристрастен)
Публикувано15.04.19 15:16



Звучи абсурдно. Нали най-малкото ще им спрат енергията, тогава какъв бизнес... Даже по-скоро ще си заявят или "продадат/прехвърлят" вземанията енергийните доставчици и биха фалирали "бизнесите". Не са толкова глупави, мисля.

По-вероятно е да доведат до фалити спиране на държавни плащания. Тези, въпросни енергийни проекти, само един стигащ до 10% от БВПто на цялата държава, те са реална заплаха. Ако ти или друг знае, в коя държава по света, демократична, свободна, само един проект, в един промишлен отрасъл, една държавна фирма се кани, похарчила е или ще похарчи 10% от стойността на текущ БВП, без планирана печалба за 15 години напред.... Кажи, моля те!?
Допускам, че наистина аз не съм у ред.

Друго, ако могат да правят пазарни разни и други стрес тестове по цени на европейски и световни пазари, толкова ли ще е трудно да се изготви анализ, тест, как този проект ще се отрази на цените за енергия в домакинствата, бизнеса, социалните учреждения!? Ще има ли поскъпване и какво ще е то при такива и такива обстоятелства. Някак, да правиш тест на свободен и независещ никак от теб ценови пазар да можеш, а на своя си, регулиран да не правиш, ми изглежда меко казано странно.
Изграждането на Турски поток през България от държавна фирма, част от общ държавен енергиен холдинг, как ще се отрази на регулираните от държавата цени на енергиите за крайните потребители в следващите 15 години, примерно.
Все пак лишаваш въобще от печалби най-големия си държавен холдинг. Мен не ме интересува къде Русия ще си продава газ, нито откъде ще им влиза на сърбите. Интересува ме от утре и занапред на мен колко ще ми струва ползваната енергия. Северен поток така ли се строи, с държавна немска фирма?



Тема Re: За причините и подбудителите...нови [re: cumanich126454]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано15.04.19 15:47



Е, не случайно посочвам немците, а не французите. Те имат съвсем друга визия с 58-те си реактора (повече от Русия и комай втори след Щатите). Но това прави ли ги по-умни?

А "германското недоразумение" е най-големият износител на електроенергия в света (10,4% от световния износ), като над 38% процента е от възобновяеми източници. Над 25% е от вятър и слънце (19% от вятър). Нищо не знаеш за германската енергетика ти...


Или черпиш от грешни източници отново (с .ru накрая).



Тема Re: За причините и подбудителите...нови [re: leyte]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано15.04.19 16:28



Изграждането на Турски поток през България от държавна фирма, част от общ държавен енергиен холдинг, как ще се отрази на регулираните от държавата цени на енергиите за крайните потребители в следващите 15 години, примерно.

Проф. Атанас Таксев го е обяснил в пъвия линк, който дадох:

Той припомни и изказването на руската страна, че няма да участва в строежа на газовия хъб „Балкан“. „Никой не ви е канил да участвате в газовия хъб „Балкан“. От вас се иска само да докарате газ до нашата граница. Оттам-нататък всичко е наш проблем“. Така че, както виждате, тук не е нужно излишно да вървим по тази хипотеза за гаранции. Ние сме гаранцията. Ние изцяло спазваме пакета. Ние изграждаме инфраструктура, която може да пренася във всички възможни направления газ и сме в състояние да извършваме и търговия, както виждате, на трансграничен капацитет. Освен това имаме 10 % свободен капацитет, който ще бъде предмет на търгове отново в съответствие с европейския регламент“...
...На наша територия просто ще постъпват едни определени количества газ. Всички постъпващи количества най-напред трябва да задоволяват нашите нужди, които са за около 3,3 млрд. куб. м., а останалото ние ще го предлагаме на съответните страни, заключи проф. Тасев. По думите му на границата ни вече са изтъргувани тези количества газ - някой отнякъде купува този газ на турската граница, купува си капацитет на западната граница и го изнася някъде. Това нас не ни интересува“, добави Тасев. По думите му ние транзитираме всякакъв газ. Тоест ние купуваме, продаваме и пренасяме през нас каквито щете количества газ, но това вече е наш проблем...
...По отношение на средствата за изграждането на газовата инфраструктура у нас проф. Тасев смята, че това може да се случи по два начина. Единият вариант предвижда при сключването на договорите за закупуване на капацитет всяка една от страните да дава финансова гаранция по системата „Ship or pay”, тоест транзитирай или плащай. „След като вие сте закупили капацитета, вие трябва да го гарантирате. Това могат да бъдат и ефективни финансови инструменти, могат да бъдат и банкови гаранции. Това обаче се издава в полза на „Булгартрансгаз“, поясни Тасев





Тема Re: За причините и подбудителите...нови [re: WlSP]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано15.04.19 16:42



Би ли ме осветлил на кого Германия продава ел. енергия след като германската ел. енергия е най-скъпа в ЕС? (наравно с Белгия и Дания). Освен трите държави да си менкат ток.





Тема Re: За причините и подбудителите...нови [re: cumanich126454]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано15.04.19 17:55



Би ли ме осветлил на кого Германия продава ел. енергия след като германската ел. енергия е най-скъпа в ЕС? (наравно с Белгия и Дания). Освен трите държави да си менкат ток.

На съседите, естествено. И парадоксално - най-много на Франция. Цената на немската електроенергия е най-висока за домакинствата, но най-ниска на едро. И то заради големия дял на възобновяеми източници. Ето една интересна дописка по въпроса за януари, т. г:



Между другото, нашият износ е на 18-то място в света, веднага след Русия с 1,8% дял, срещу 2,1%. Все пак, изоставаме от страни като Чехия, Унгария, Словения...



Тема Re: За причините и подбудителите...нови [re: leyte]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано15.04.19 17:57



Чух го адвокат, който смята това да са му най лесните пари в живота. Просто отива на върховен съд и иска към платеца пада.



Тема Re: За причините и подбудителите...нови [re: cumanich126454]  
Автор leyte (пристрастен)
Публикувано15.04.19 18:06



Много му здраве и на този професор от мен да му носиш! Първо, хъба го няма, тепърва ще го строи пак дъщерно дружество на БЕХ. Около 2,6 милиарда евра, четох някъде ще струва. Такъв наблизо има само Австрия от 70те години на миналия век. Оборудването за него има ли смисъл да питаме откъде ще е!? Няма да ги питаш русите... Друг път! Ще лазиш даже.
Второ, ако няма тръба от Турция, няма смисъл от Хъб. Ако правилно съм разбрал професора, без Хъб няма смисъл от тези вече заплюти параметри на тръба...
Къде отиваме!? Откъде толкова пари, хора!? Кой, как и кога ще ги връща!?
На всеки един от нас, от джоба му какво ще се търси вече буквално от утре, някой казва ли?!
Спри да им следиш глупостите! Мисли от къде пари, колко и как ще ги връщаме. Това "ние" ще го усетиш с джоба си първо ама на изпразване. Говорят за плюсове, но никой не говори за нашите общи минуси, докато или ако въобще добият плюсове. Нали всичко ще е със заеми. За разлика от нас сърбите казват "нашата част е предвидена в бюджета". При нас са предвидими заеми и лихви само. Дори стойност на оборудването не включва подготвителни и завърши телни работи, съпътстващи услуги и т.н. Както обикновено.



Тема Re: За причините и подбудителите...нови [re: torlakov-93629]  
Автор leyte (пристрастен)
Публикувано15.04.19 18:21



Дай да видим, хайде!
Кой ще откаже да си плаща за енергия и ще продължи да работи, докога. Ще има ли и колко преди това покачване в цените на енергия от регулатора. Ако да, защо.



Тема Re: За причините и подбудителите...нови [re: leyte]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано15.04.19 18:26



Пич, това става и е практика. Когато му дойде времето ще ти кажат.





Тема Re: За причините и подбудителите...нови [re: torlakov-93629]  
Автор leyte (пристрастен)
Публикувано15.04.19 18:33



Този виц го знам - планот е готов, ке бегаме!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.