Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:33 27.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Ако тебе това те потресуванови [re: goga]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано19.03.19 09:50



замисли си какво ми прави на мен !?



Тема Re: Идеологическа промяна на македонизма и българизма?нови [re: mulcho]  
Автор leyte (пристрастен)
Публикувано19.03.19 09:56



Точно!

Само като вметка - За да заработят пречката е езика. Докато в Гърция е въпрос на изселване, изчезване безследно, затвор или публичен линч само ако проговориш български, то по Вардар е обратно. В Гърция има грамадна маса гръцки преселници, които създават нова среда. На Север сърбите имат езиков проблем. По-скоро сръбските заселници проговарят нашенски. Точно заради близостта на езиците е рядкост в МК някой да знае литературен сръбски, освен ако не е живял и учил в сръбска среда. Говорим когато е нямало ТВ и не пътуваш с кола за 3 часа до граница.
Има безброй опллаквания на сръбски даскали и администратори заради езика.

Поне така съм чувал





Тема Re: Ако тебе това те потресуванови [re: SashetoBE]  
Автор leyte (пристрастен)
Публикувано19.03.19 10:51



Трудно се схваща или придобива представата какво е да си в перманентно състояние на война в продължение на 50 - 70 години и тя да се води непрестанно на твоя територия, в твоя дом, нива, двор, училище, църква, гора и река. Разликата, огромна при това между Македония и околните краища е, че нашите са виждали на живо всякакви видове войска и въоръжение. От турси ятаган до напалм, като всичкото се сипе на неговата глава от 1878 поне до 1949. В днешна България никой цивилен няма представа що е то. За всеки македонец оръжието, войната, насилието е ежедневие и бит през цялото това време.
Мир под каквато и да е форма, забравяне на раните от миналото, вярата в новия строй са най-естественото желано състояние на нещата след 1944.
Виж, анти-българизма си е подлост. Не можеш така да се отнасяш към бегълците, спасилите се свои. Те също са жертва. Те имат своя лек в лицето на българизма. За мен македонец, който мрази българите не е македонец и българин, който не цени кръвта на своите не е българин.
Помниш - българин се прави с бой и ебан. Или ще мре на фронта, за да има какво да ебе удома или ще ебе удома, че утре ще мре я на фронта, я в Организацията.
Кога стана мир, българите изчезнаха от там. А, как сте днес с ебането, чакам да кажеш.





Тема Re: Идеологическа промяна на македонизма и българизма?нови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано19.03.19 12:00



Да ама настоящие официален македонски е безбожно сърбизиран.



Тема Re: Ако тебе това те потресуванови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано19.03.19 12:27



Замислям се. Затова, колкото и да ми е криво понякога, се старая да не съдя никого оттатък, при вас. Защото ми е ясно колко целенасочено са ви объркали главите през изминалите 80 години.

Но мисълта ми е, че всичко това, което се случва след 1944 г, не би било възможно в тези размери, без доброволното съучастие на обикновените хора.

И при нас го имаше този момент: пред партийните и оф-събрания говориш едно, а вкъщи сред близките - друго.

При вас като, че ли малцина са говорели друго, когато са били насаме, вероятно защото новата перспектива, която им дават Тито и юго-македонистите, макар и лъжовна, им опонира на настроенията.

Ако повече македонци бяха говорили истината насаме, нямаше да се стигне до днешния абсурд: Любчо Георгиевски да осъзнае на 30+ години, че бил с бугарски произход.

Редактирано от goga на 19.03.19 12:28.



Тема Re: Идеологическа промяна на македонизма и българизма?нови [re: komitaO3]  
Автор leyte (пристрастен)
Публикувано19.03.19 13:15



Който дори професорите им не спазват



Речника не е толкова фатален. Там всяка махала си говори нейното, а и се мени. На мен добро впечатление ми прави как си държат и си обичат диалектните думи.

Но си напълно прав, след толкова години изолация и окупация няма как да не е. Ние без такава сме напълнили езика си с русизми и не само. Също не говорим, пишем и четем като мякога. Тук е анатема да кажеш нещо "на селски".



Тема Re: Идеологическа промяна на македонизма и българизма?нови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано19.03.19 13:31



Галиба е така





Тема Re: Идеологическа промяна на македонизма и българизма?нови [re: komitaO3]  
Автор leyte (пристрастен)
Публикувано19.03.19 13:50



Ако знаеш какъв кеф ми е да слушам родопчани как си говорят! Майкоооо...
Но и тях ги е малко срам га че ли


Адски напевно, човек. Ходил съм нарочно при тях заради говора.



Тема Re: Идеологическа промяна на македонизма и българизма?нови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано19.03.19 14:24



След като цял живот емоционално митарствах по разни чужди етнографски области, в последните години твърдо и устойчиво се завръщам към тракийското. Частична слабост ми остават южните македонски говори, които за първи път чух от съпруга на лелята на майка ми, родом кукушанин.



Тема Re: Идеологическа промяна на македонизма и българизма?нови [re: komitaO3]  
Автор leyte (пристрастен)
Публикувано19.03.19 14:47



О-о-о, не си казал не съм те завел да слушаш, макар родени долу да не останаха, хеле от Кукуш. Но пак го поназнайват децата им.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.