Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:48 12.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Тема Re: Тема за размисъл:нови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано27.01.19 13:54



Сега ме мързи да преписвам, но прелистих набързо "Архитектурното изкуство на старите българи", на Николай Тулешков, том 1, Средновековие. Разлика между византийско и българско строителство има, както и останали много образци-църкви и крепости.



Тема Re: Харалд Храдрад - Bolgara brennirнови [re: persone]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано27.01.19 13:58



Именно, бойните подвизи на варягите са описани именно при участието им в походите на Василий 2, срещу арабите. След това повечето се завръщат в родината си, тъй като Василий не си изпълнил договора да даде сестра си за жена на Владимир.



Тема Re: Данови [re: Kpakpa]  
Автор persone (върховист)
Публикувано27.01.19 14:16



За нищо, но трябва да ти кажа, че трудно се разбира. Аз знам малко руски и още по-малко полски, колкото да ме набият някъде в Полша, но нещо украинския не го разбирам, особено онзи гуцул. Смеят се хората здраво говорейки за проблемите на мовата, но не се разбират, най-се разбират като се обади по телефона някой на руски. Имай предвид, че сравнително бързо примерно за десетилетие могат да решат проблема в епохата на комуникациите. Знам че и при нашите българи в Северна Македония в началото им е било много смешно като пускат български филми с превод отдолу. Смеели се и хихикали, но после нещата са станали сериозни и псевдоезика започва да си води собствен живот.



Тема Re: Данови [re: persone]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано27.01.19 15:25



Аз попаднах на епизоди на руски език. Та се зачудих дали това не е руско иронично шоу на украински гръб:




Това е шоу излъчвано от 2014 г. насам и има много епизоди. Нещо като нашето "Комиците" по бТВ



Тема Re: Данови [re: cumanich126454]  
Автор Kpakpa ()
Публикувано27.01.19 15:53



Не, не е руско предаване на украински гръб. Актьорите се украински граждани, представленията са в Украйна, самите сценки са на мова или руски. Гледал съм немалко от тях. Забележителни артисти.



Тема Re: Тема за размисъл:нови [re: cumanich126454]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано27.01.19 16:07



Роксолана наистина е от днешна Украина, но по нейно време просто няма разлика между руснаци и украинци, всичките са "русские люди", рутени, роксолани и т.н.

Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Харалд Храдрад - Bolgara brennirнови [re: komitaO3]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано27.01.19 16:10



Византийците наричат "варанги" цялата гвардия от нормани, били те руси, шведи, датчани, норвежци или каквито и да са били там....

Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Тема за размисъл:нови [re: kuduger-96506]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано27.01.19 16:26



Норманите са били франки, на които част от аристокрацията е била с викингско потекло - от Роло, който станал васал на френския крал. Също както руснаците са били славяни с викингска аристокрация. Англо-саксите от друга страна са смесица от англи и викинги, заселили се в Англия след 9ти век, но с английска аристокрация от Уесекс.

Но не за произхода на аристокрациите говорим, а за военната тактика и въоръжение. Норманите са воювали като франки, а англите - като викинги.

p.s. за лъковете: не съм писал, че сме измислили хунския лък, ами че той е имал и (аваро)-българска разновидност. Може да видиш тук другите популярни разновидности - тюркски, скитски, манджурски.

Редактирано от croesus на 27.01.19 16:35.



Тема Re: Тема за размисъл:нови [re: croesus]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано28.01.19 09:26



Добра колекция от лъкове. Фен си е човека, но ако ти направи впечатление скитския бе най-стария, след което изреди и българския, т.е. изобретението очевидно се корени в източния дял на индо-европейските народи и по-точно индо-иранските, към които се отнасят древните българи. Дългия допир между този кръг народи и тюркските им съседи на изток от друга страна, води до разпространяване на този лък измежду хуни, авари и т.н.



Тема Re: Тема за размисъл:нови [re: croesus]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано30.01.19 10:21



Има една много добре илюстрована книга, формат А-4, "Atlas historique du monde Viking" от Angus Konstam. Изрових я едва след като развихме темата. Много добре вътре е описана и материалната култура на викингите и вярванията им и походите, всичко, което е известно за момента за тях, включително разходките им до С. Америка. Богата на снимков материал и множество карти, там много ясно е дадено къде точно се заселват и владеят в Европа и най-вече на британските острови. Ясно разграничени и детайлизирани са нещата за норвежци, датчани и шведи. Не е пропусната като държавно образувание на викингите и Киевска Рус. Разбира се има и няколко думи за Роло и неговото норманско наследство. Изобщо всеобхватна е и на някои от средновековните карти и по-точно на онези които касаят юга и изтока на Европа тогава, са дадени империите на Дунавска България и Волжка България. Френското издание, което аз притежавам е от 2004г., английското от 2002г.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.