Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:29 25.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?  
Автор rimskia (набор dir.2001 )
Публикувано22.01.19 19:18



Многократно съм чувал баналния рефрен: "България е най-зле в Европа, дори на Балканите всички са по-добре". Хората са пътували из Холандия, Германия, Великобритания и др., сериозно вдигат летвата на очаквания и изисквания, и е логично да стигнат до тези заключения.
Любимата държава за сравнение съм забелязал, че е Сърбия. Тук прозират русофилските нагласи на част от българите, а Сърбия я смятат за ревностна защитничка на православието и вярна съпруга на Дядо Иван, която отблъсква наглите опити за прелъстяване от страна на ЕС и САЩ. Нейните въображаеми успехи се дължали на близостта ѝ до Русия и отдалечеността ѝ от ЕС и САЩ, съответно нашите неуспехи - обратното . Тази държава бива възвеличавана в социалните мрежи и форуми в теми или новини касаещи бедност, заплати и др.
Затова ще направя скромно сравнение между двете страни и дали има почва за вярване на тези митове, които се разпространяват из България.
Сърбите и българите са съседни народи, православни, славяни, с идентична култура и манталитет, дори визуално не се различаваме. Двете държави са с долу-горе еднакво по брой население, площта също, намират се в един и същи регион, имат много идентични проблеми. Със сигурност по-голямата част от сърбите са добри хора, оставяйки настрана историческите комплексари от двете страни, които незнайно какво делят в XXI век. Дотук се изчерпва общото.
Първият въпрос, който се сещам, че много пъти се сравнява от българи и се самозаблужават, че са прави, това е този за инфраструктурата. Всички знаем, че в България има голям проблем, но в Сърбия лично се убедих преди седмица, че там наистина е катастрофално състоянието. В Сърбия няма винетки, има ТОЛ такси. От българо-сръбската граница до сръбско-хърватската граница платих 29 лв., това е за 400 км. от които около 330 км. са ТОЛ участъци. Мисля, че за толкова километри е много скъпо. Това е все едно София-Бургас да е почти 30 лв. От тази цялата отсечка, единствено между Калотина и Ниш е що-годе изрядна магистралата, защото е нова. Всичко след това е на вълни, дупки, неравности, необичайно много завои насред равно поле. Тук има един друг подмит - "вижте, сърбите строят магистрали без ЕС". Сърбите с държавни пари нищо не могат да направят, поради което са ги отдали на концесия, дори бях чел за един участък, който го държави турска фирма. Този факт е в разрез с митовете за "капиталистическа деколонизация". Минава се през Белград, има два варианта - супер странното селско околовръстно, където едвам се разминават ТИР и кола, нещо като Горнобански път в София или минаване през самия град, където за толкова голям град е тесен булевардът и съоветно има зверско задръстване, не като нашето Цариградско шосе с 10 ленти. София е на светлинни години откъм транзитен трафик. Букурещ е същото, но там е друга тема. Пътищата извън магистралата към големи градове, като Лесковац, неговите граждани могат да завидят на нашите междуградски пътища от клас I. Аз не видях нищо от този мит за прекрасната сръбска инфраструктура, а за което видях, моята оценка е че се плаща скъпо.
Следващото нещо, което ме впечатли това беше цената на горивата. Много висока, необичайно висока, при положение за много близките руско-сръбски отношения. В България заредих дизел в Шел на Калотина за 2,14лв., след това заредих в Сърбия в един Лукойл за... 2,65 лв. Първоначално си помислих, че е на магистрала, в Западна Европа на магистралите е по-скъпо. След това проверих във fuelo.bg - ахнах, след като видях, че това са средните цени в Сърбия.
Ставайки дума за цени - долу-горе е като в България, няма да е грешка ако се каже, че е малко по-скъпо дори, но с уточнението, че сме по-богати от западните ни съседи, което е притеснително също. Дали се дължи на силното присъствие на големи западни търговски вериги магазини в България и по-малко в Сърбия, не съм убеден, би било спекулация, но това са фактите.
Сръбските градове и села ми се сториха не толкова цветущи. За Белград, София е нещо като Прага за София. В смисъл много по-развит и благоустроен град. Белград няма метро.
Дотук бяха по-субективни впечатления, сега ще изложа няколко чисто статистически факти. За да е по-прегледно ще ги поставя в таблица.

България
Сърбия
Население
7 100 000 души
7 020 000 души
Площ
111 000 кв. км.
88 300 кв. км.
БВП
66 млрд. долара
41 млрд. долара
БВП на човек
9500 долара
5900 долара
БВП (покупателна способност)
171 млрд. долара
107 млрд. долара
Безработица 2018г.
5,2%
14%
Заетост
3 205 000 души
2 829 000 души
Минимална заплата
286 евро
228 евро
Дължина автомагистрали
801 км.
632 км.
Туристи, 2017г. (според Уики)
11,6 млн.
3,1 млн.



За тези показатели на пръв поглед се сетих, но изводът ми е, че май няма показател, няма нещо в което Сърбия да е в по-добра позиция. Може би само в прираста на населението, но не можах да намеря точни и коректни данни за двете държави, но разликата е около 2000-3000 души, в полза на Сърбия, тоест малко по-бавно намалява. Но това вероятно се дължи и на факта, че ние имаме свободен достъп до почти целия континент.
България е зле, но на фона на "клуба на богатите". Но в компанията на държави извън ЕС, България е в що-годе прилично състояние, ако използвам по-горното сравнение - ние за Сърбия сме това, което за нас е Чехия. А за Молдова или Македония ние сме Германия.


Нови правила, но същата игра.

Тема ТОЛ системата в Съриянови [re: rimskia]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано22.01.19 19:46



От българо-сръбската граница до сръбско-хърватската граница платих 29 лв., това е за 400 км. от които около 330 км. са ТОЛ участъци.
Според мен ТОЛ таксите в Сърбия са сравнително ниски. Не помня точно, но от сръбско-хърватската граница до Загреб ни взеха 25 евро! Сериозни са и тези такси в Италия. Затова страни като Германия, Белгия.. ми се струват рай.
Вярно е, че магистралите вече са остарели и са хълмисти :) Същото и е в Македония. Пуснали ли са участъка между Бела Паланка и Ниш?



Тема Re: ТОЛ системата в Съриянови [re: mak ot Sofia]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано22.01.19 21:23



Вярно е, че магистралите вече са остарели и са хълмисти :)

То така е от 15 години поне.
А че е скъпо, скъпо е. В Гърция например, за същото разстояние (Солун - Игуменица) таксата е 8,40 евро. И магистралата си е магистрала, не дунавски вълни.



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: rimskia]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано22.01.19 22:45



Още през лятото на 2007 г, когато пътувах с личния си автомобил от София за Одензе /Дания/ и минавах през Сърбия - забелязах, че в малките населени места извън главните пътища положението не е никак цветущо. Тогава не минах през Калотина, а през пункта откъм Видин - за да избегна чакането. От там до магистралата Ниш-Белград селцата и градчетата изглеждаха по-зле и от тези в Северозападна България тогава.
Белград ми хареса - тогава не открих големи разлики със София. Но все пак това са мимолетни впечатления - с две-три спирания на бензиностанции.
Когато минавах през Войводина, си дадох сметка, че това е друга страна, друга цивилизация. Много по-подредено и някак по-приветливо.

Та, мисълта ми е, че още през 2007 г, без да гледам статистически данни, си направих субективния извод, че сърбите не живеят по-добре от българите. А дори напротив.

Редактирано от goga на 22.01.19 22:58.



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: rimskia]  
Автор balkanian (умерено лош)
Публикувано22.01.19 23:09



Една идея сме по-напред. И то не във всичко. Но в повечето важни неща сме по-напред.

Бях си правил труда преди да вадя статистика за убийствата и самоубийствата, за депозитите в банковата система и т.н. Ние сме по-добре. Но не с много. Разликата между нас и тях е много по-малка отколкото между нас и Чехия.

Японска техника брат - полуоска от \"Тойота\"


Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: balkanian]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано22.01.19 23:17



Ако вярваме на данните за покупателна способност, през 2017 г България е по-добре от Сърбия, почти толкова, колкото е по-зле от Румъния.





Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: goga]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано23.01.19 00:06



Абе ти тая Румъния Америка я изкара... да не си някакво скрито влахче?
Мине се не мине време и тук в тоя форум се появават някакви възторжени поети на тема Румъния, чак неудобно да ти стане. Мине се не мине тема - отново ... с повод и без повод. То не беше великата румънска икономика, доходи, МУЗИКА, правосъдие... абе човек комплекс да развие направо. И ние сме ходили, па сме видели, чули, де...



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: goga]  
Автор balkanian (умерено лош)
Публикувано23.01.19 00:30



Да. Такова сравнение ми се струва по-правилно.

Японска техника брат - полуоска от \"Тойота\"


Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: goga]  
Автор balkanian (умерено лош)
Публикувано23.01.19 00:34



И разбира се не може да подмина руското икономическо и правно развитие:




Сергей от Гугъл може и да излезе прав.

Японска техника брат - полуоска от \"Тойота\"

Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: DannyDeVito]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано23.01.19 00:43



Айде с'я! Ти пък да не си сърбоман, че все Сърбия ти е в устата?



Сравненията с Румъния са болезнени, защото преди 10 години бяхме икономически на един хал с тях, а политически - много по-добре позиционирани. За пръв път ходих в Букурещ през 2001 и бях отвратен: улиците дори в центъра приличаха на руини. Най-лъскавия магазин беше една книжарница и влязохме вътре, не за да купим румънски книжки, ами защото беше единственото лъскаво нещо, което видяхме.

Сега вече нещата са съвсем различни, румънците яко пердашат напред, докато ние лъкатушим. Четох прогноза, че т.г. се очаква да задминат и Унгария по покупателна способност.



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: DannyDeVito]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано23.01.19 01:29



Ха-ха

Какъв влах, бре? По нашите краища власи няма. Те се давят на Дунава или в Кутмичевица

Доколкото схващам, работиш в сферата на услугите и туризма /Предварително се извинявам, ако греша или не съм разбрал правилно/.

Вярно е, че румънските туроператори, хотелиери, ресторантьори са като цяло на светлинни години след българските си колеги. Или поне класата им е доста по-скромна. Такива са и моите впечатления.

Но аз говоря като цяло - как да кажа на черното бяло, като в Румъния видях повече усмихнати и добре облечени пенсионери, които обикалят и си харчат парите по замъци и курорти; видях процентно повече по-нови и по-скъпи автомобили отколкото в БГ;

Вярно е и друго - отсядах и нощувах на определени места, които и за самите румънци са си "класа" - Букурещ центъра, Брашов, курорта Синая. Това не са типични средностатистически румънски населени места и начин на живот.

Брашов си е немско градче, особено стария град - там много ми хареса, както цялостната атмосфера, така и инфраструктура, чистота и услуги. Единственото място в Румъния, където уцелих заведение за хранене по мой вкус - като интериор, цени и качество на приготвената храна. Като уреденост на живота в Брашов - не съм виждал такъв български град. Просто немската култура си личи. Влашко е по-близо като манталитет до нас.

Спирам по бензиностанции, влизам в магазини и туристически забележителности - една идея румънците са по-заможни. Може при други неща да не са нещо повече - примерно, пътищата им не са по-добри. Но потребителската им кошница е поне 15% по-богата от нашата.

Това са фактите. Самият факт, че масово румънци идват тук да си харчат парите, а не ние при тях - не е вярно, че няма къде - имат страхотни замъци, планниски курорти, интересни исторически места и петзвездни хотели - говори сам по себе си.

И АЗ ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ДА Е ВЕЛИКА И МНОГО БОГАТА. Ама, уви, не е. Само с пожелателно бодрячество няма как да стане.

Редактирано от goga на 23.01.19 01:39.



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: balkanian]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано23.01.19 13:57



[redЕдна идея сме по-напред. И то не във всичко. Но в повечето важни неща сме по-напред. ] +1000

Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: goga]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано23.01.19 14:33



Нямам нищо общо с туризма, освен като клиент :-)
Никакво бодрячество няма тук. Картинката с известни нюанси е същата и за двете страни. Румъния просто е два пъти и половина по-голяма и девиациите са по-големи. Gini ефекта в регионално отношение за двете страни е подобен. Доходите в Букурещ са съизмерими със софийските, доходите в най-бедните им краища на нашите такива, грос-а е по-висок поради повечето данъци които те плащат.
Напредъкът на Румъния е ясен, но всички остават слепи за напредъка на България.
Румънците обичат да идват в България по същите причини, по които българите обичат да ходят в Гърция. Румънците виждат в България стабилност във растежа без големите цикличности при тях, магистрали, хубава храна, слънце, луксозни хотели, ски, природа, ... Българите не виждат нищо в Румъния затова и не ходят там, но за разлика от нас гърците виждат много неща в България, затова и те идват тук. За качеството на живот не е достатъчно да вземаш по-голяма грос заплата и по-хубава кола, качеството е да не пътуваш във същата кола по 4 часа на ден в Букурещ за да ходиш на работа, както и да не пътуваш 5 часа 120 км от Букурещ до Брашов за уикенда. Качеството е и да запалиш колата си в Пловдив и след един час да караш ски на Пампорово или да се къпеш на Дедеагач или Бургас.
Като им видиш техните предимства - нито съдебната им система е на някакво кой знае колко по-високо ниво, данъчните им не правят по-малко проблеми на бизнеса.
По едно нещо съществено се различаваме българи и румънци. Румънците, типично по влашки никога няма да признаят българско или друго превъзходство във нещо. Само ние сме такива нихилисти от всички съседни народи. Мога много да говоря на темата, но когато имам желание, нямам време и обратното.





Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: rimskia]  
Автор persone (върховист)
Публикувано23.01.19 14:54



България не е по-назад от Сърбия, но на фона на всичките ни предимства, като членка на ЕС и зоната за свободна търговия, както и факта че Сърбия преживя разпада на Югославия и война за югославското наследство завършила с бомбардировки на Белград, трябваше да сме доста по-напред.



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: croesus]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано23.01.19 15:01



Аз наистина не знам откъде ми дойде тази слава, че все Сърбия ми е в устата... би ли ми дал пример? Ще станат вече 20 години да следя и пиша в тоя форум, нямам никакъв спомен да съм фаворизирал която и да било друга кауза освен българската.



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: DannyDeVito]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано23.01.19 15:12



""Българите не виждат нищо в Румъния затова и не ходят там, но за разлика от нас гърците виждат много неща в България, затова и те идват тук."

Не е така. В Трансилвания и Карпатите има места и забележителности, за които Ганю не е сънувал. Има какво да се види и опита. Доста повече от плескавици и крушовица в Сърбия.
Да си реалист, не означава да си нихилист. Има разлика.

Като стане в Бг средната заплата извън София 1600 лв, тогава можем да си ги мерим с румънците.

Редактирано от goga на 23.01.19 16:13.



Тема Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: persone]  
Автор leyte (пристрастен)
Публикувано23.01.19 16:01



Де-факто цяла бивша Югославия си остава близък пазар и стокообмема им е... Може би дори по-добър от едно време. Поне със сигурност печеливш.
Ние сме облагодетелствани освен от ЕС, то и от Турция, като пазар с положително наше салдо, както и с шенгенска и еврозонова Грция. Башка Черно Море, газови/нефтени потоци и АЕЦ.
Отделно Румъния е третия ни по значимост пазар след Германия и Италия. Редно е Сърбия да е там някъде. За самочувствие някакво национално може да вършат работа подобни сравнения. Националните ни и вътрешни проблеми изглеждат твърде различни и по своему сложни. Нито един показател не дава основание заогромно някакво задоволство у когото и да е.

Най-доброто случило се на региона са тези срещи между Гърция-Румъния-България-Сърбия. Никой (освен Гърците заради морето) не може без другия. То може и да може, но нищожно, не в целия си капацитет.
Прав си, но това "още по-напред" ще стане само западно (тук исках да напиша "заедно", но и така става). Викам.

Редактирано от leyte на 23.01.19 16:03.



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: leyte]  
Автор persone (върховист)
Публикувано23.01.19 16:08



Така е, прав си. Истината е че сме обречени да си сътрудничим независимо под какво върховенство - европейско, американско или хипотетично руско. Дали ще стане по трудния или по-трудния начин, натам отиват нещата. Все пак искаше ни се някакъв позитивен реванш, поне за едно нещо, но явно в друго измерение, може би.



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: leyte]  
Автор Superserb (малоум)
Публикувано23.01.19 16:26



Най-доброто случило се на региона са тези срещи между Гърция-Румъния-България-Сърбия. Никой (освен Гърците заради морето) не може без другия. То може и да може, но нищожно, не в целия си капацитет.

Не съм съгласен. Може и без Сърбия. Заобиколима е от всякъде. Няма нито кой знае какъв пазар, ресурси или технологии. Ако бъдат изгонени сръбските колонисти от Р.Македония - влиянието им там ще замине за няколко години. Силно ограничено влияние в Черна Гора. Остава им само една Р.Сръбска в Босна. Всъщност Балканите ще са много по-добре без Сърбия...



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: Superserb]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано23.01.19 16:39



Тя и Швейцария е заобиколима отвсякъде... А и Рейн пресъхва...





Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: Superserb]  
Автор leyte (пристрастен)
Публикувано23.01.19 16:51



Като се замислиш... Тях освен турци дето са ги клали, то и унгарци, австрийци, усташи, нацисти, бошнаци, албанци, отделно граждански борби помежду им, че и ние с едно-друго. Въобще, паднат ли им, никой не им е простил. И...? Какво от това!?
Имат точно толкова пазар колкото и ние. Заслужили са си мястото на Балканите и е абсурдно в днешно време да ги гониш. Даже на фона на всичките им жертви в 20ти век дадени в бой с близки и далечни, ние май ги "жалим" най-много. Патилата им от нас са несравними с на другите.
Както се казваше в края на "Църна маца, бел котак" - Виждам начало на едно добро приятелство


По нашенски така, малко цигански номера, малко балкански, но един без друг не можем.



Тема данови [re: WlSP]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано23.01.19 17:15



В Гърция магистралите са нови и евтини.



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: leyte]  
Автор Superserb (малоум)
Публикувано23.01.19 18:39



Мисля че проектираш нашата национална трагедия върху сърбите... което далеч не е реално, напротив. Не са ощетявани нито австрийци, нито от унгарци - дадоха им Войводина да заселят и Поморавието 1878г. По време на османско слязоха от Динарите и днешна заселиха равнина сърбия. Какво са им направили бошнаци и албанци, което не е било отговор на тяхни атаки?
Какви патила са имали от нас? Правят войни срещу нас, насилствено асимилират и прочистват българи и когато нашите... воюват да го предотвратят... те са жертва?
Да не споменаваме имперските им мераци и идеологии да асимилират, което немогат да унищожат, всичко славянско на Балканите. Което и до ден днешен се опитват да пробутат, където е възможно... Те тези дори нямат такова опарване от войни като българи, гърци и турци - това да загубиш територии населявани от твоя народ хиляда и кусур години, стотици хиляди ...милиони бежанци на палатки, глад изтребление... Те това и 10% не го преживяха 90те. Загубиха три околии в Хърватия и 2 в Косово...за което бяха компенсирани... Те затова изобщо не са си охладили имперските мераци.
Осм. нашествие ги заварва едни буферни племена в 5 планински долини на Динарите. А излизат заселили три пъти по-толкоз. 20 век империя им дадоха Великите сили... видяхме как го управляваха всичко това... и накрая ощетени и жертви... баш пък сърбите.

И са и икономически маловажни и заобиколими напълно. То имали война на Балканите 19 и 20 век дето да не са участвали... чак пък толкова...

Редактирано от Superserb на 23.01.19 18:55.



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: Superserb]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано23.01.19 23:30



И понеже това е така, да поясним детайлите: руснаците им дават пиротско и нишко за наша сметка 1978г. Австрийците ги предпазват от възможно връщане на тези територии към България по време на сръбско-българската война. Отново руснаците чрез румънците им помагат (както и на гърците) да не бъдат смазани и от там изтикани от Македония в Междусъюзническата война. Антантата брутално ни отнема Македония след ПСВ, за да я подарят на сърбите. Съюзниците от ВСВ затвърждават статуквото, поддържайки странната комунистическа югославска мини империя. Накрая, руснаците отново поддържат сърбите в опита им за задържане на Косово.
Теглим чертата и какво виждаме: Русия, Австро-Унгария, Великобритания, Франция и дори САЩ там дават, наливат, окуражават, дотират, компенсират за да си отгледат в крайна сметка едно балканско изродче, варварче от което не само се отказаха всички с изключение на Русия, но и решиха да го накажат, когато чашата преля. Това не изглежда да им е било урок, не са изпили чашата до дъно, така както се случи в миналото с България най-вече, но и Гърция, че и Турция в някаква степен.

Редактирано от kuduger-96506 на 23.01.19 23:52.



Тема Re: Нова магистрала в Северозападанови [re: rimskia]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано24.01.19 16:14



"В участъка на международен път Е 79 от Видин до Монтана ще бъде изградена автомагистрала, а от Мездра до Ботевград - скоростен четирилентов път. Това съобщи министърът на регионалното развитие Петя Аврамова, която проведе във Видин работна среща за напредъка на проекта за модернизация на пътя Видин - Ботевград, предаде БНТ."



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: rimskia]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано25.01.19 03:21



Ако говорим с термините от 19 век , Македония би трябвало да бъде Болният Човек, а България -Умиращият Човек.



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: kuduger-96506]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано25.01.19 08:33



Напълно съгласен, с изключение на някои детайли. Нишко е дадено на сърбите по Санстефанския договор, но Пиротско минава към тях по Берлинския договор, а руснаците са бариерата, която държи сърбите настрани от София, тъй като по време на войната са окупирали и Брезник включително и имат претенции за доста повече земи. Именно руснаците ги спират от по-нататъшни действия за окупация на по-широк периметър в Западна България. Тогава има даже сблъсъци между сърби и руснаци в граничната зона, но Берлинският договор определя точните граници, такива, каквито са до 1919 г.

Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: kuduger-96506]  
Автор leyte (пристрастен)
Публикувано25.01.19 10:03



Двете тези не се взаимоизключват. Ние губим маса територии населени с българи.
Въобще не сравнявах наши и сръбски загубени територии с ролята на съюзниците за едната и другата страна.
Идеята ми беше за цивилните жертви при окупация.
През ПСВ сръбските жертви се сочат над половин милион.
ВСВ над милион. Това са причинените от нашите съюзници, с наше участие. Ние за всичките ни войни с калпави съюзници нямаме дадени наполовина на това. Малко... Грехота е да не се отчита.
Отделно югославската война им отне много живот най-вече. Там с участието на техните си, бивши съюзници.
Има война, има и престъпления срещу човечеството. За капак, хем губеха най-много цивилни във войните, хем накрая тях съдеха.

Моят извод е, че като българи ценим живота си и този на близките си повече от сърбите. Кръв за кръв, но своята не я даваме лесно в битки, от които резултата пак ще е същия. ВСВ сърби, гърци, че и румънци губят стотици хиляди цивилни. Ние излизаме с териториално разширение/връщане (Добруджа) на наше си население. А сме сред губещите! Загубата ни е социална и икономическа с обществения строй дето ни го набиха, но той си отиде.

Ако ще се сравняваме със сърбите не може само нас си да гледаме и нашите минуси да броим. Нито само техните плюсове, защото те имат огромни човешки минуси. Отделен е въпроса как се прави полотика с човешки животи, това ме е гнус да го коментирам.



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: leyte]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано25.01.19 10:15



През ВСВ голям дял от жертвите, дадени от Кралство Югославия са резултат от действията на други поданици на кралството.



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: leyte]  
Автор Superserb (малоум)
Публикувано25.01.19 10:15



... През ПСВ огромният брой сръбски жертви... ги направи Сърбия! Те фанатизираха до лудост сръбското население. Когато сръбската армия взе да губи и да се изтегля... фанатизираното със сръбски шовинизъм население панически бяга заедно с отстъпващата сръбска армия. Противниковите армии не са го гонили това население или масово клали... те си го направиха... Да не говорим, че те започнаха ПСВ.
През ВСВ... може да се запиташ защо хърватите желаеха да имат обща държава със сърбите преди 1918г., а едно поколение по-късно през ВСВ отваряха концлагери за сърбите... Какво се промени за 20г., кой управлява тези 20г....
По време на югославските войни сърбите не са с най-много цивилни жертви... Второ защо не оставиха републиките да се отделят мирно, а... направиха война. Техните им съюзници не са ги мамили... предварително им казаха, какво трябва да дадът от империята и им бяха подготвили тлъсти компенсации...



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: tuzlija-179435]  
Автор leyte (пристрастен)
Публикувано25.01.19 10:42



Да, но в крайна сметка жертва е сръбското население. Тези близо милион са предимно сърби.
Бяга ми логиката, защо да не им признаем, че са яли бой от всички близки и далечни, като е факт! Имат колосални цивилни жертви.
Не обсъждам сами ли са си виновни, заслужили ли са си го и т.н. Говорим за човешки животи.



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: Superserb]  
Автор leyte (пристрастен)
Публикувано25.01.19 10:49



Половината от изказаното срещам за пръв път.
Аз знам едно: Мъртвият не ни е враг!
Като християни сме длъжни да поменем всички. За нас е думата, не за тях. Инак ще са прави, че сме като животни.
Те какви са е отделна тема. Аз жаля за загиналите сърби без разлика вина и статус. Съвестта на живите си е тяхна работа.
Искам и друг път, ако не дай си Боже някой наш падне в Лим, да има кой да го вади. Това уважавам и искам мен така да ме уважават. Като тача своите и чужди жертви.
Инак съм като онзи урод с чука.



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: leyte]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано25.01.19 11:00



Разбира се, че е жалко за всеки убит.
Казваш, че този милион убити са предимно сърби.Имаш ли по-точни числа по народности?А има и казус - сърби убиват сърби.В числото включват ли се жертвите на реванша през първите месеци след войната?



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: tuzlija-179435]  
Автор leyte (пристрастен)
Публикувано25.01.19 11:30



Има го в уикипедия жертви и процент население. Препратки към комисии и свидетелства. Окупирани са, бият се, трепят ги. Може и сами да се трепат. Все е тъжно.
Сега са колкото са. Коментираме показатели, че са след нас. Говорим за нашите жертви смислени или безсмислени, от свои и чужди.
Аз твърдя, че е нужно да не се водим по "личната си справедливост" само, но е нужно и да отчетем загиналите им ПСВ и ВСВ, които в окупирана държава са в пъти повече от нашите.
Ако се имаш за краен победител в реванш някакъв е редно да уважиш жертвите. Всички.
Малко ми е криво да обяснявам защо така трябва, но ти разбра.
Изказах първоначално предположение само, че в боя с нас са давали жертви, които са по-малко. По-милостиви сме от другите им врагове и да го подпечатам с признание и уважение за всичките им дадени жертви. Дали и как те биха отговорили на това, не ме интересува. Само случаят в Лим да беше, пак ще съм им длъжен даже.
Не е проблем да сме "харт" патриоти. Не струваме ако не останем хора, християни, милостиви. Така и инак, ето го резултата - почти едно дередже с безкрай отнети животи.

П.п. Не страдам от реваншизъм. Нито постижим, нито полезен може да бъде. Напротив, заедно и двете страни ще сме по-силни. С това не е задължително всеки да е съгласен. Но трябва да се паметят умрелите за добро и лошо. Уроци безценни са.



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: leyte]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано25.01.19 11:43



Загуби през II световна война според двама изследователи:









Тема Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: cumanich126454]  
Автор leyte (пристрастен)
Публикувано25.01.19 11:59



Имаш ли някъде в тотали колко са нашите жертви от всички войни в 20век за пример?
Да се видим заедно.

Редактирано от leyte на 25.01.19 11:59.



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано25.01.19 12:11



Е ние дори в 1923г. и 1944г. заедно, трудно можем да достигнем сблъсъка Дража Михайлович-Тито от 1941-1945г.



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано25.01.19 12:12



В Лим ни помагаха санджаклийските помаци.



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: tuzlija-179435]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано25.01.19 12:13



Има и друго - сърбите дават повече жертви, защото не просто се стремят към национално обединение, а ламтят за чуждо и искат да правят регионална империя за сметка на всички свои съседи. Която става факт със създаването на кралска Югославия.

И ние да бяхме прилапали излаз на Адриатическо и Бяло море и граница по Днестър, отвъд Ниш и по Мидия-Енос - щяхме да патим много при евентуални бъдещи военни конфликти. Защото щеше да се наложи война на много фронотове срещу съседи с континентална и дори световна тежест - като Русия и Османската империя.

Жертвите на гърците да не би да са по-малки от на сърбите - като сметнем какво става в Анадола и Македония...

Редактирано от goga на 25.01.19 12:15.



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: komitaO3]  
Автор leyte (пристрастен)
Публикувано25.01.19 12:16



Не ми бяха известни що за етнос са били. По инерция ги сърбизирам всички.
Минавал съм от там, има църква. Но щом знаеш е така.



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано25.01.19 12:17



После ги наградиха с българско гражданство. Бяха с мюсюлмански имена.



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: leyte]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано25.01.19 12:20



Тука:

има списъци на всички военни жертви начиная още от сръбско-българската война.



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: cumanich126454]  
Автор leyte (пристрастен)
Публикувано25.01.19 12:29



Да, то цивилните ни са основно дадени от нашите извън пределите, по бойните действия. Ние броим войници, четници и партизани главно.
ВСВ от бомбардировки са към 1800, ако няма точна бройка.
При нас само преселниците след ПСВ са 600 000, цитирана в уикито цифра.

Пазили сме се колкото можем. За мен тази ни остава главната военна заслуга.



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: komitaO3]  
Автор leyte (пристрастен)
Публикувано25.01.19 12:32



Всекиму чест за такава постъпка!



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано25.01.19 12:34



На наша територия от 1878г. е нямало военни действия. Изкл. вътрешните сблъсъци 1923-1944г. и бомбардировките от ВСВ.
След ПСВ бежанците мисля са в най-разширено тълкование 300 000.



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: komitaO3]  
Автор leyte (пристрастен)
Публикувано25.01.19 12:50



А сме най-голямата армия на Балканите, практически воювала с целия континент, че и оттатък...



Тема данови [re: leyte]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано25.01.19 12:52



с австралийци, кандци и африканци във френската армия!



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: komitaO3]  
Автор leyte (пристрастен)
Публикувано25.01.19 12:53



+ Моллов-Кафандарис?



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано25.01.19 12:59



Повече врагове, повече слава





Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано25.01.19 13:02



От Беломорието са към 80 000 между 18-26г. От Западна Тракия, над 70 00, но тук влизат и частично заселени 13-18г. беломорски македонци, източнотракийци и малоазийци. От Вардарска нямам представа. Има от Добруджа и от Западните Покрайнини към 15-20 000.



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: leyte]  
Автор Superserb (малоум)
Публикувано25.01.19 14:11



Аз като говоря за сърби и Сърбия имам предвид народа като цяло. С идеологията, политиците и народа като цяло. Та този сръбски народ е с невъобразимо ужасни действия и срещу околните народи, специално към българите... и накрая към самите себе си... Затова заслужават ненавист и презрение. И не само поради миналото, а и заради това, че и в дневно време го правят... същото... просто не толкова брутално с масови убийства... от скоро. Нито са се покаяли, нито извинили за всичко сторено, напротив превърнали са го част от героиката на нац. си идеология... и до ден днешен го поддържат...
Съвсем отделно си е отнощението човек към човек. Разбира се се дължа уважение на всеки, който е човек и човешко отношение... то това трябва изобщо да не се поставя под въпрос... то трябва да си възпитан в това... изобщо като един от най базовите поведенчески модели...
Това въобще не отменя колективната им вина като народ. Щото тая идеология не е инцидент... те я поддържат повечето им елит и интелигенция повече от век. Това са няколко генерации, при различни режими и вътрешно и външно политическа конюктура... все е същото и го продължават това. Ето защо като нация заслужават точно крайно негативно отношение. Само си представи те как ползват тези жертви за които ти говориш за пропагандни цели и за оправдание за тяхните престъпления. Само преди година-две обявиха за мъченици на православната вяра сръбски попове убити от нашите през ПСВ... мъченици на ПРАВОСЛАВИЕТО... ние от кои сме? ...
Така мисля аз.



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: komitaO3]  
Автор Superserb (малоум)
Публикувано25.01.19 14:18



Българската народност дава стотици хиляди жертви във войните, нищо че не са от територията на България. Стотици хиляди са избити, стотици хиляди са изселени, милиони са подложени на брутална насилствена асимилация... земи, където българите са мнозинство от над хиляда години бяха опустушени и българската народност изтрита от там... Няма как сръбски, гръцки, турски или румънски жертви от войните(в повечето случаи войни започнати от тях) да бъдат оправдание за това! Едно е да имаш човешко отношение към всеки отделен човек вкл. невинно загиналите цивилни, съвсем друго е да имаш реалистично отношение към тях като народ в цяло с крайните им националистически идеологи. Които всеки с малко повече мозък може да си представи докъде ще води това в множеството смесени региони на Балканите.



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: Superserb]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано25.01.19 15:37



И сърбите имат право на прошка и втори шанс. Проблемът е, че не виждам някакво
разкаяние и осмисляне на миналото и причините да се стигне до сегашната ситуация. Напротив. Продължават да се бълват зловредни национални митове и да се избират митотворци и българомразци като Вучич.

Иначе, ние с тях няма какво толкова да делим днес. Не са ми братя, но не виждам и защо да са ми врагове на всяка цена. Чисто прагматимно погледнато обаче - нормални отношения не може да има поради споменатото вече в първия абзац.

Редактирано от goga на 25.01.19 15:38.



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: Superserb]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано25.01.19 15:38



Около 200 000 са убитите във войните между 1912-1918г. Убитите в Източна Тракия в 1913г., са около 15 000. Убитите в Беломорска Македония и Вардарска Македония между 1913-1945г., са под 5 000 в област. Жертвите от Илинденското въстание в Македония и Тракия и борбите на ВМОРО срещу андарти, сърбомани и турци са общо към 50 000. Жертвите на депортираните 25 000 западнотракийски българи по островите в 1925г., са към 7000. Отвлечените добруджански българи в 1917г., са 25 000. Неизвестно ми е колко от тях са умъртвени. Не ми е известно числото на бесарабските българи, загинали от Голодомора и насилствените преселения след 1944г. В Тимошко, Моравско, Косоно и Западните Покрайнини, загиналите между 1878-1944г. е под 1000. Насилствено асимилирани(по днешни данни) са между 800 000 и 1 000 000 българи в Сърбия, в гореизброените райони. Превърнатите в македонци по националност(вкл. тези по други държави-Сърбия, Австралия,САЩ, ЕС) са около 1 500 000. Гърцизираните българи в Беломорска Тракия и Македония са към 200 000(за периода след 1878г.)(не вкл. тези с остатъчно българо-македонско самосъзнание). Денационализираните по верски признак са между 300 000 и 600 000 помаци в Турция и 80 000 помаци в Западна Тракия. Влахизираните българи в Румъния са около 500 000, процеса при тях не е особено насилствен.



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: goga]  
Автор Superserb (малоум)
Публикувано25.01.19 15:46



Именно заради това... сръбската национална идеология е същата и днес, както преди 100 години.

Май имаме какво да делим...Вардарска Македония, историята в Поморавието... Когато нац. им и имперската им доктрини са в конфликт с българщината във Вардарска Македония и за сметка на нея... сякаш няма как да сме приятели. А като капак като се пробутва на българите по русофилска линия братство със сърбите, което върви разбирай с приемането от наша страна... поне на част от тяхните претенции... как мислиш...



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: komitaO3]  
Автор Superserb (малоум)
Публикувано25.01.19 15:49



Цифрите за Източна (вкл. Западна) Тракия и Беломорска Македония за 1913г. са силно занижени.



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: Superserb]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано25.01.19 15:51



Поправи ме, приемам корекции. Темата е отворена.



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: komitaO3]  
Автор Superserb (малоум)
Публикувано25.01.19 15:53



... и така по тези данни... като теглиш чертата кой народ и държава ни е навредил най-много? А има ли нужда да казвам, че едва ли гърци, впоследствие и турци биха посмяли 1913г. да завземат тези територии от нас... ако не знаеха, че и този същия народ и държава ще ги подкрепят на принципа на доминото...
После питайте още защо трябва баш тях да се ненавиждат толкова... а като капак се пробутва някакво братство по славянска и православна линия...



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: komitaO3]  
Автор Superserb (малоум)
Публикувано25.01.19 15:55



Доколкото си спомням само в Армаганската долина жертвите са няколко десетки хиляди, а това е само епизод от изтреблението в Източна Тракия.



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: Superserb]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано25.01.19 15:57



В Армаганската дорина са от Западна Тракия. Загиналите са около 1000.



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: Superserb]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано25.01.19 16:08



Не очаквай някога да признаят, че до 1878 г Ниш е бил български етнически град, нито пък, че в Зайчар и Неготин до началото на 20-ти век са живели "бугари".
Това няма да стане. Но поне да променят реториката към съвременността и да спрат да се правят на жертви и на света вода ненапита. Макар , че явно позата им дава ефект, като гледам каква емпатия предизвикват сред някои наши сънародници /нещо като "стокхолмски синдром"/.

За Вардарска Македония какво да ти кажа... И там деленето, ако го има, ще е по-скоро символично. Да стигнем до там масата македонисти да кажат, че са по произход българи, макар и днес да не са такива. Това ми стига.


Редактирано от goga на 25.01.19 16:25.



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: komitaO3]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано25.01.19 16:35



Дража Михайлович се е бил с всички - първо с правителствените войски на Недич, немците, италианците, после с усташите, албанците, комунистите, даже с други четници (Печанац). Има една книга на Велизар Енчев, мисля че се казваше "Югославия - последната балканска империя". Там са описани всичките му подвизи.





Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: Shtrkot]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано25.01.19 16:42



Отдръпването от Сърбия е още когато се подкрепя Тито като лидер , а не Михайловисти или изобщо традиционни партии. Бързото рухване на Югославия 1941 разбива илюзията , че конгломерат от народности на Балкана може да върши черна работа . Дори е нарушаващ регионалният баланс на силите. Независимата политика на Тито и Студената Война забавят само края на проекта.
Сърбия , че и Ромъния са обезпечени с български земи като компенсация за техни земи в Австрия и Русия. И за отвличане на вниманието от тях.



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: torlakov-93629]  
Автор Superserb (малоум)
Публикувано25.01.19 22:31



Не всичко е Велики сили и имперски политики. Сърбите имаха възможност да си вземат тяхното от австрийците плюс двойно и Адриатика и ние да се бием на тяхна страна в ПСВ... ако ни върнат нашето. Дори и англичаните поне си правят думата пред сърбите... отговора знаеш ли какъв е...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.