Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:35 17.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: tuzlija-179435]  
Автор leyte (пристрастен)
Публикувано25.01.19 10:42



Да, но в крайна сметка жертва е сръбското население. Тези близо милион са предимно сърби.
Бяга ми логиката, защо да не им признаем, че са яли бой от всички близки и далечни, като е факт! Имат колосални цивилни жертви.
Не обсъждам сами ли са си виновни, заслужили ли са си го и т.н. Говорим за човешки животи.



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: Superserb]  
Автор leyte (пристрастен)
Публикувано25.01.19 10:49



Половината от изказаното срещам за пръв път.
Аз знам едно: Мъртвият не ни е враг!
Като християни сме длъжни да поменем всички. За нас е думата, не за тях. Инак ще са прави, че сме като животни.
Те какви са е отделна тема. Аз жаля за загиналите сърби без разлика вина и статус. Съвестта на живите си е тяхна работа.
Искам и друг път, ако не дай си Боже някой наш падне в Лим, да има кой да го вади. Това уважавам и искам мен така да ме уважават. Като тача своите и чужди жертви.
Инак съм като онзи урод с чука.



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: leyte]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано25.01.19 11:00



Разбира се, че е жалко за всеки убит.
Казваш, че този милион убити са предимно сърби.Имаш ли по-точни числа по народности?А има и казус - сърби убиват сърби.В числото включват ли се жертвите на реванша през първите месеци след войната?



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: tuzlija-179435]  
Автор leyte (пристрастен)
Публикувано25.01.19 11:30



Има го в уикипедия жертви и процент население. Препратки към комисии и свидетелства. Окупирани са, бият се, трепят ги. Може и сами да се трепат. Все е тъжно.
Сега са колкото са. Коментираме показатели, че са след нас. Говорим за нашите жертви смислени или безсмислени, от свои и чужди.
Аз твърдя, че е нужно да не се водим по "личната си справедливост" само, но е нужно и да отчетем загиналите им ПСВ и ВСВ, които в окупирана държава са в пъти повече от нашите.
Ако се имаш за краен победител в реванш някакъв е редно да уважиш жертвите. Всички.
Малко ми е криво да обяснявам защо така трябва, но ти разбра.
Изказах първоначално предположение само, че в боя с нас са давали жертви, които са по-малко. По-милостиви сме от другите им врагове и да го подпечатам с признание и уважение за всичките им дадени жертви. Дали и как те биха отговорили на това, не ме интересува. Само случаят в Лим да беше, пак ще съм им длъжен даже.
Не е проблем да сме "харт" патриоти. Не струваме ако не останем хора, християни, милостиви. Така и инак, ето го резултата - почти едно дередже с безкрай отнети животи.

П.п. Не страдам от реваншизъм. Нито постижим, нито полезен може да бъде. Напротив, заедно и двете страни ще сме по-силни. С това не е задължително всеки да е съгласен. Но трябва да се паметят умрелите за добро и лошо. Уроци безценни са.



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: leyte]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано25.01.19 11:43



Загуби през II световна война според двама изследователи:









Тема Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: cumanich126454]  
Автор leyte (пристрастен)
Публикувано25.01.19 11:59



Имаш ли някъде в тотали колко са нашите жертви от всички войни в 20век за пример?
Да се видим заедно.

Редактирано от leyte на 25.01.19 11:59.



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано25.01.19 12:11



Е ние дори в 1923г. и 1944г. заедно, трудно можем да достигнем сблъсъка Дража Михайлович-Тито от 1941-1945г.



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано25.01.19 12:12



В Лим ни помагаха санджаклийските помаци.



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: tuzlija-179435]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано25.01.19 12:13



Има и друго - сърбите дават повече жертви, защото не просто се стремят към национално обединение, а ламтят за чуждо и искат да правят регионална империя за сметка на всички свои съседи. Която става факт със създаването на кралска Югославия.

И ние да бяхме прилапали излаз на Адриатическо и Бяло море и граница по Днестър, отвъд Ниш и по Мидия-Енос - щяхме да патим много при евентуални бъдещи военни конфликти. Защото щеше да се наложи война на много фронотове срещу съседи с континентална и дори световна тежест - като Русия и Османската империя.

Жертвите на гърците да не би да са по-малки от на сърбите - като сметнем какво става в Анадола и Македония...

Редактирано от goga на 25.01.19 12:15.



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: komitaO3]  
Автор leyte (пристрастен)
Публикувано25.01.19 12:16



Не ми бяха известни що за етнос са били. По инерция ги сърбизирам всички.
Минавал съм от там, има църква. Но щом знаеш е така.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.