Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:00 25.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: DannyDeVito]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано23.01.19 01:29



Ха-ха

Какъв влах, бре? По нашите краища власи няма. Те се давят на Дунава или в Кутмичевица

Доколкото схващам, работиш в сферата на услугите и туризма /Предварително се извинявам, ако греша или не съм разбрал правилно/.

Вярно е, че румънските туроператори, хотелиери, ресторантьори са като цяло на светлинни години след българските си колеги. Или поне класата им е доста по-скромна. Такива са и моите впечатления.

Но аз говоря като цяло - как да кажа на черното бяло, като в Румъния видях повече усмихнати и добре облечени пенсионери, които обикалят и си харчат парите по замъци и курорти; видях процентно повече по-нови и по-скъпи автомобили отколкото в БГ;

Вярно е и друго - отсядах и нощувах на определени места, които и за самите румънци са си "класа" - Букурещ центъра, Брашов, курорта Синая. Това не са типични средностатистически румънски населени места и начин на живот.

Брашов си е немско градче, особено стария град - там много ми хареса, както цялостната атмосфера, така и инфраструктура, чистота и услуги. Единственото място в Румъния, където уцелих заведение за хранене по мой вкус - като интериор, цени и качество на приготвената храна. Като уреденост на живота в Брашов - не съм виждал такъв български град. Просто немската култура си личи. Влашко е по-близо като манталитет до нас.

Спирам по бензиностанции, влизам в магазини и туристически забележителности - една идея румънците са по-заможни. Може при други неща да не са нещо повече - примерно, пътищата им не са по-добри. Но потребителската им кошница е поне 15% по-богата от нашата.

Това са фактите. Самият факт, че масово румънци идват тук да си харчат парите, а не ние при тях - не е вярно, че няма къде - имат страхотни замъци, планниски курорти, интересни исторически места и петзвездни хотели - говори сам по себе си.

И АЗ ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ДА Е ВЕЛИКА И МНОГО БОГАТА. Ама, уви, не е. Само с пожелателно бодрячество няма как да стане.

Редактирано от goga на 23.01.19 01:39.



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: balkanian]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано23.01.19 13:57



[redЕдна идея сме по-напред. И то не във всичко. Но в повечето важни неща сме по-напред. ] +1000

Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: goga]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано23.01.19 14:33



Нямам нищо общо с туризма, освен като клиент :-)
Никакво бодрячество няма тук. Картинката с известни нюанси е същата и за двете страни. Румъния просто е два пъти и половина по-голяма и девиациите са по-големи. Gini ефекта в регионално отношение за двете страни е подобен. Доходите в Букурещ са съизмерими със софийските, доходите в най-бедните им краища на нашите такива, грос-а е по-висок поради повечето данъци които те плащат.
Напредъкът на Румъния е ясен, но всички остават слепи за напредъка на България.
Румънците обичат да идват в България по същите причини, по които българите обичат да ходят в Гърция. Румънците виждат в България стабилност във растежа без големите цикличности при тях, магистрали, хубава храна, слънце, луксозни хотели, ски, природа, ... Българите не виждат нищо в Румъния затова и не ходят там, но за разлика от нас гърците виждат много неща в България, затова и те идват тук. За качеството на живот не е достатъчно да вземаш по-голяма грос заплата и по-хубава кола, качеството е да не пътуваш във същата кола по 4 часа на ден в Букурещ за да ходиш на работа, както и да не пътуваш 5 часа 120 км от Букурещ до Брашов за уикенда. Качеството е и да запалиш колата си в Пловдив и след един час да караш ски на Пампорово или да се къпеш на Дедеагач или Бургас.
Като им видиш техните предимства - нито съдебната им система е на някакво кой знае колко по-високо ниво, данъчните им не правят по-малко проблеми на бизнеса.
По едно нещо съществено се различаваме българи и румънци. Румънците, типично по влашки никога няма да признаят българско или друго превъзходство във нещо. Само ние сме такива нихилисти от всички съседни народи. Мога много да говоря на темата, но когато имам желание, нямам време и обратното.





Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: rimskia]  
Автор persone (върховист)
Публикувано23.01.19 14:54



България не е по-назад от Сърбия, но на фона на всичките ни предимства, като членка на ЕС и зоната за свободна търговия, както и факта че Сърбия преживя разпада на Югославия и война за югославското наследство завършила с бомбардировки на Белград, трябваше да сме доста по-напред.



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: croesus]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано23.01.19 15:01



Аз наистина не знам откъде ми дойде тази слава, че все Сърбия ми е в устата... би ли ми дал пример? Ще станат вече 20 години да следя и пиша в тоя форум, нямам никакъв спомен да съм фаворизирал която и да било друга кауза освен българската.



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: DannyDeVito]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано23.01.19 15:12



""Българите не виждат нищо в Румъния затова и не ходят там, но за разлика от нас гърците виждат много неща в България, затова и те идват тук."

Не е така. В Трансилвания и Карпатите има места и забележителности, за които Ганю не е сънувал. Има какво да се види и опита. Доста повече от плескавици и крушовица в Сърбия.
Да си реалист, не означава да си нихилист. Има разлика.

Като стане в Бг средната заплата извън София 1600 лв, тогава можем да си ги мерим с румънците.

Редактирано от goga на 23.01.19 16:13.



Тема Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: persone]  
Автор leyte (пристрастен)
Публикувано23.01.19 16:01



Де-факто цяла бивша Югославия си остава близък пазар и стокообмема им е... Може би дори по-добър от едно време. Поне със сигурност печеливш.
Ние сме облагодетелствани освен от ЕС, то и от Турция, като пазар с положително наше салдо, както и с шенгенска и еврозонова Грция. Башка Черно Море, газови/нефтени потоци и АЕЦ.
Отделно Румъния е третия ни по значимост пазар след Германия и Италия. Редно е Сърбия да е там някъде. За самочувствие някакво национално може да вършат работа подобни сравнения. Националните ни и вътрешни проблеми изглеждат твърде различни и по своему сложни. Нито един показател не дава основание заогромно някакво задоволство у когото и да е.

Най-доброто случило се на региона са тези срещи между Гърция-Румъния-България-Сърбия. Никой (освен Гърците заради морето) не може без другия. То може и да може, но нищожно, не в целия си капацитет.
Прав си, но това "още по-напред" ще стане само западно (тук исках да напиша "заедно", но и така става). Викам.

Редактирано от leyte на 23.01.19 16:03.



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: leyte]  
Автор persone (върховист)
Публикувано23.01.19 16:08



Така е, прав си. Истината е че сме обречени да си сътрудничим независимо под какво върховенство - европейско, американско или хипотетично руско. Дали ще стане по трудния или по-трудния начин, натам отиват нещата. Все пак искаше ни се някакъв позитивен реванш, поне за едно нещо, но явно в друго измерение, може би.



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: leyte]  
Автор Superserb (малоум)
Публикувано23.01.19 16:26



Най-доброто случило се на региона са тези срещи между Гърция-Румъния-България-Сърбия. Никой (освен Гърците заради морето) не може без другия. То може и да може, но нищожно, не в целия си капацитет.

Не съм съгласен. Може и без Сърбия. Заобиколима е от всякъде. Няма нито кой знае какъв пазар, ресурси или технологии. Ако бъдат изгонени сръбските колонисти от Р.Македония - влиянието им там ще замине за няколко години. Силно ограничено влияние в Черна Гора. Остава им само една Р.Сръбска в Босна. Всъщност Балканите ще са много по-добре без Сърбия...



Тема Re: Наистина ли Сърбия е много по-добре от България?нови [re: Superserb]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано23.01.19 16:39



Тя и Швейцария е заобиколима отвсякъде... А и Рейн пресъхва...






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.