Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:33 28.04.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Последниот богомилнови  
Автор Protostrator (ентусиаст)
Публикувано28.11.18 05:46



од Македонија во 21 век. Последниот му албум го најдов случајно пред пар дена. После Падот на Византија, Анастасија, Мизар и друго, овој човек продолжува да прави ремек дела, иако реално е игнориран, и во сопствената земја а и надвор. На youtube, неговите песни се по пар илјади погледи, но да се родеше во некоја нормална земја ќе беше суперстар.
Пар примера:



Химна на денешната самоцентричност.



Бесмислата на (македонската) историја


Шекспир


Рацин


Коле Неделковски (Македонски литературен кружок)




Тема Re: Последниот богомилнови [re: Protostrator]  
Автор Protostrator (ентусиаст)
Публикувано07.12.18 04:55



Another shameless plug,
Византискиот хибрид на Вилијам Блејк и Мајаковски. Грчки жени, Македонци, Влашки режисери, распнати човек над картата над Егејска Македонија..



Редактирано от Protostrator на 07.12.18 05:08.



Тема Re: Последниот богомилнови [re: Protostrator]  
Автор leyte (пристрастен)
Публикувано07.12.18 09:52





Това ми се хареса.

За другото - малце за внатрешна употреба ми изгледа.

Ако те е жал за твоите хора (умишлено не казвам народ, защото и аз съм от него, но нема да се разбереме чий е - мой или твой), добре е да кажеш нещо и за другите жални хора. Сите жалосни да те разберат.
Ако си радостен, сите радостни да те разберат.

Еве, язка сум радостен сега и не можам така добро да го разберам. Сиреч, ушите седат, ама очите и ръцете нещо поарно барат от тоа.



Тема Re: Последниот богомилнови [re: leyte]  
Автор Protostrator (ентусиаст)
Публикувано07.12.18 13:36



За вкусовите не вреди да се расправа. Иако признавам, го слушам Горан повремено, ама кога тоа ќе се случи, прилично е интензивно.



Тема Re: Последниот богомилнови [re: Protostrator]  
Автор leyte (пристрастен)
Публикувано07.12.18 13:45



Не ти ли става малко тъжно, ядосано? Тези чувства са интензивни, но разрушителни понякога.
На мен ми стана тъжно от твоите линкове, затова питам.



Тема Re: Последниот богомилнови [re: leyte]  
Автор Protostrator (ентусиаст)
Публикувано07.12.18 14:14



Апсолутно не ги доживувам како тажни. Напротив, некои песни се чист адреналин. Други пак се необично спокојни. Но на сите нив, текстовите се многу добри.

Редактирано от Protostrator на 07.12.18 14:20.



Тема Re: Последниот богомилнови [re: leyte]  
Автор Protostrator (ентусиаст)
Публикувано09.12.18 03:22



Сега разбрав, кога велиш за внатрешна употреба мислиш на песни на македонски, а тие се допаѓаат овие на старословенски. Нема проблем!
Во тој случај, има и подобри верзији , според мене.
На пример, сите се ова прикаски од Библијата:


Ова е мнгоу стара, исто од Горан

Не е од Горан, ама одлична.

Инаку еве како почна Горан,1985 година, мене ова ми изгледа и денес посвежо од бучкуриш што се пее деновиве, протостраторски проздрав, со оглед дека се работи за падот на Византија.

Редактирано от Protostrator на 09.12.18 04:28.



Тема Re: Последниот богомилнови [re: Protostrator]  
Автор leyte (пристрастен)
Публикувано09.12.18 10:09



Имах предвид, че е синкретизъм (syncretic), не е попско, но не и светско. Поп да пее светски песни или танцува е голям грях. Грях е и да се пеят светски песни в църква или на религиозна тематика (Хоматиан Охридски). Работи и въздейства, когато темата е грехът като причина.

"Моите робски пранги са най-тежки" означава, грехът при теб или проявен към теб е най-силен. Но така е само според теб или за теб. Няма да бъдеш разбран лесно.

"Нов богобил" по-му отива. Синкретизмът се приема за естествен при ценности в състояние на преход. Затова и така пасва в тълкуване на съвременни тематики с религиозни текстове. В крана сметка те кара да избираш - с новото или със старото?

На мен ми е повече интересно, отколкото приятно (и ми напомня, в днешния неделен ден, че не съм се черкувал скоро), но то такава явно и е целта - да провокира. Има всички предпоставки да се развие в нещо още по-добро, стига да напусне синкретизма.
Ти като протостратор ги следиш вие работи. Не ли?



П.П. Шо значи "протостраторски проздрав"? Да не е от Василий І? Он е тракиец, живеел во България. Не е чисто "наш" (ако да го пишат Македон)



Тема македонски език, старословенски езикнови [re: Protostrator]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано09.12.18 11:27



то е едно и също, днешният македонски преди много години е бил славянски, днес, за да правим разлика, го наричаме старословенски.
Специално отворих уикипедията на руски и английски. И в двете версии пише, че старословенският е друго име на старобългарският. Нормално е да пише така, защото ако пишеше, че е старомакедонски, щеше да настане голяма какафония.
Нали затова е голямата борба на гърците срещу името Македония и македонски.
Възприето е по света (но не и в Република Македония) старомакедонски да се нарича езикът от времето на Александър Македонски. Пък той не е савянски





Тема Кај го најде ова жити се ?нови [re: Protostrator]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано09.12.18 12:39



имав еден другар, ме потекваше со овие, буквално не можев да ги смислам, јавно чоеко бил далеку пред мене и пред своето време, го поздравувам ако чита сега

. Јас тогаш бев заљубен во Дженифер Раш, Френки Гоус ту Холивуд и по малце со Симпл Мајндц.









“Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...“

Редактирано от SashetoBE на 09.12.18 12:44.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.