Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:41 25.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Демографската криза при чувашите  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано06.12.18 02:10





Тези са горе-долу колкото македонците на брой. Една стотинка не сме им пратили, какво остава за танкове. Казват, че са българи. Гордеят се с културата си. Дума не са казали срещу нас.

Дебългаризирани македонци работят в България, учат в България, ерата на информацията е. Един не намери сили да каже: "Аз съм българин." Югославия, Югославия, Югославия. Не е точно така, ама така, ама иначе...

Войниците им се чумериха като сърдити госпожици пред Румен Радев.

Щом с бой си сдадоха името, по пътя на логиката, с бой ще си го върнат.

.........................
В един спор печели загубилият, защото научава нещо ново.

Тема Re: Демографската криза при чувашитенови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор persone (върховист)
Публикувано06.12.18 16:20



Честно казано не виждам какво общо имаме с чувашите. Колкото до македонците, къде видя бой? Сдадоха всичко без бой, само на нас се зъбят, а трябваше и ние да им посмачкаме фасона като гърците. Една от големите ни грешки е, че в продължение на 30 години им викахме братя и ги галехме с перце и се чудихме какво да им угодим, а те се чудеха каква мръсотия да ни измислят.



Тема Re: Демографската криза при чувашитенови [re: persone]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано06.12.18 16:30



Когато си прав, прав си. Факт.





Тема Re: Демографската криза при чувашитенови [re: persone]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано07.12.18 15:53



Как какво общо. За волжки българи не си ли чувал?

.........................
В един спор печели загубилият, защото научава нещо ново.


Тема Re: Демографската криза при чувашитенови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано07.12.18 16:52



Чували сме. Към 1241г., държавата им е превзета от татарите. Оцелелите след кланетата волжски българи, участвата в етногенезиса на днешните татари. Това прави ли днешните татари волжски българи?



Тема Re: Демографската криза при чувашитенови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано07.12.18 16:59



Аз го разбирам колегата. Иска му се да има нещо повече. Евала, че хората около Казан искат да се наричат "Българи". Но реално, освен името, нищо не ни свързва с тях. Дори потомците на Алцековите Българи в Италия са ни по-близки генетично от тези в Поволжието.

Аз подозирам, че и преди монголското нашествие вече разликите между Дунавска и Воложка България са били колосални. Едва ли е било възможно да се разберат, ако се срещнат - да не говорим, че манталитетът и обичаите вече са били тотално различни. За гените да не говорим.

Може би по времето на Самуил, все още е имало доста повече общи неща, въпреки , че те приемат исляма, а ние сме християни.



Тема Re: Демографската криза при чувашитенови [re: komitaO3]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано07.12.18 17:10



Татарстан е създаден на 27 май 1920-та. Хората са преименувани насилствено на татари.

Тартария е географски термин, използван от западни картографи през средновековието.

.........................
В един спор печели загубилият, защото научава нещо ново.


Тема Re: Демографската криза при чувашитенови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано07.12.18 17:12



И това е така. Но това не означава, че имаме нещо общо с чувашите.



Тема Re: Демографската криза при чувашитенови [re: goga]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано07.12.18 17:18



В момента приказваш 1:1 глупостите на Пламен Пасков, за когото бях писал в другата си тема. Той даже изцепи, че се наричали българи по името на някакъв град, а не като етноним.



Много странно някакви хора да ходят на гроба на бащицата си Крум, и да нямат нищо общо с нас.

Другата лъжа на Пламен Пасков, която се папагалства е, че тези хора "се кълнат в Турция" като тяхна майка! Буквален цитат — кълнат се.

.........................
В един спор печели загубилият, защото научава нещо ново.

Тема Re: Демографската криза при чувашитенови [re: goga]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано07.12.18 17:22



Може да има разлика в езиците на чувашите, марийците и татарите, но все са в приволжието, в Приволжкия федерален окръг на Руската Федерация.

.........................
В един спор печели загубилият, защото научава нещо ново.


Тема Re: Демографската криза при чувашитенови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано07.12.18 17:24



Не ми вкарвай думи и мисли, които не съм казал. Те и хърватите искат да почитат Кубрат, но това не ги прави българи.

Покажи ми едно доказателство поне за някаква езикова, фолклорна, битова близост между нас, българите" и чувашите, за които говориш. Една-единствена дума, която да е обща, извън понятието "България". Един обичай или нещо, което да кажеш "общо е". Ние с иранците имаме повече общи неща, отколкото с чувашите



Редактирано от goga на 07.12.18 17:24.



Тема Re: Демографската криза при чувашитенови [re: goga]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано07.12.18 17:43



В отговор на:

Те и хърватите искат да почитат Кубрат, но това не ги прави българи. [...]



В такъв случай да се пишат българи, защото това е български владетел. Да не говорим, че са от нашето тесто в културен план, и генетично едва ли са кой-знае колко далече.

Ти изгледа ли видеото? Носията на човека на индийска ли прилича? Дай да забелязваме простите неща първо, пък после да отричаме или потвърждаваме. Все още никой от Дунавска България не се е занимавал да ги изследва.

.........................
В един спор печели загубилият, защото научава нещо ново.

Тема Re: Демографската криза при чувашитенови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано07.12.18 17:48



Това с носията е малко като наблюдението на Алеко Константинов, че някои индиански одежди приличали много на шопските





Тема Re: Демографската криза при чувашитенови [re: goga]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано07.12.18 18:57



Ми не е така.

И сричковата азбука на Секвоя наглед съдържа удивителни съвпадения, но който знае нейната история ще е наясно, че това не означава нищо. През акъла не им е минало, че са българи.



Малко се правиш на ударен с мокър парцал.

.........................
В един спор печели загубилият, защото научава нещо ново.

Тема Re: Демографската криза при чувашитенови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано07.12.18 19:02



Не се правя. Интересна ми е историята на Воложка България.

Но към днешно време, честно, не виждам кой знае какви допирни точки. С уж небългарите от Македония имаме генетично сходство, чийто процент е по-висок от това, което е между Северна и Южна Германия. Чувашите са ми хептен чужди. Да, интересно , любопитно е да се обменя информация, научни делегации и т.н. , но за нещо повече - не виждам основателна причина. Да ти задам така въпросът: какво би спечелила България, ако 200 хил чуваши решат да кандидатстват за българско гражданство? Според мен, нищо. Само проблеми ще си създадем. Защото, ако дойдат тук, ще са една напълно чужда за масата българи общност.



Тема Re: Демографската криза при чувашитенови [re: goga]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано07.12.18 19:39



Защо да ги завличаме в казана? За да може Топлофикация да им обявява сметки за парно по 6000 лева на месец и да не могат да направят нищо за да се защитят? Или да търпят агалъка на Бойко? Ми те по-добре да се преместят в Челе ди Булгерия и да живеят в хубава европейска държава.

Гога, нашите земи някога са били центъра на света, но това е било много отдавна.

Идеята да търсим пълнеж за справяне с демографската криза на сега окаяната си държава, е изключително егоистична. Първо трябва да си върнем имигрантите като си стегнем държавата горе-долу.

Така че дишай спокойно — щом краен шовинист като мен не иска да ги докара тук, гаранция друг няма да го пожелае. Засега е достатъчно да установим елементарни културни връзки с региона и да научим повече едни за други, пък после ще го мислим.

И тук е заровено нещо друго. Македонците ни обиждат на татари, макар да не знаят абсолютно нищо за тях.

В Ютюб имаше един коментар, от рода на: "Ми като си признавате, че сте татари сречан ви пат."

И отдолу разни българи му се оправдават, че не сме татари. Боже!

Вместо да се оправдаваме, можем да си държим на сложните корени и да ги изследваме напук на ширещата се комплексарщина в днешни дни на Балканите. Така ще се покажем като много по-възвишени хора.

.........................
В един спор печели загубилият, защото научава нещо ново.


Тема Re: Демографската криза при чувашитенови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано07.12.18 19:47



Че те , макетата, са по-татари от нас, бре

Куманово, Кубер и т.н.



Тема Re: Демографската криза при чувашитенови [re: goga]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано07.12.18 19:58



Ми то Македония се намира в Пеония, но на Радио Скопие са му размотани намотките.

.........................
В един спор печели загубилият, защото научава нещо ново.


Тема Re: исторически филмнови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано16.12.18 06:49



Вчера гледах нов руски военно-исторически филм по действителен случай. Заглавието е "Несокрушимьiй". Става въпрос за екипаж на танк КВ, който успява в едно сражение да унищожи сам 16 немски танка. Командирът на танка е Симеон Коновалов. Оцелява през цялата война и умира през 1989 г в Казан. Той е вписан в чувашката енциклопедия. Нищо чудно да има някакви далечни воложко-български корени



Редактирано от goga на 16.12.18 07:03.



Тема Re: исторически филмнови [re: goga]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано16.12.18 22:32



Първо благодаря за филма, който ще изгледам.



Ако се разровиш има много известни личности, които са чуваши и татари.

Винаги с уговорката, че "татари" е насилствено наложен етноним. Създадената на 27-ми май 1920 г. Република Татарстан след това на 2 пъти е отправяла искане за преименуване на Булгаристан, като и двата опита са отбити. Преди това има само географска област, обозначавана като Тартария от западни картографи.

.........................
В един спор печели загубилият, защото научава нещо ново.

Тема Re: исторически филмнови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано16.12.18 22:34



Етнонима татари на територията на днешен Татарстан е много по-стар от 1922г. Република Татарстан на официално ниво никога и никъде не е правила усилия за преименоване в Булгаристан.



Тема Re: исторически филмнови [re: komitaO3]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано16.12.18 22:49



Не е етноним, а название за мюсюлманин.

.........................
В един спор печели загубилият, защото научава нещо ново.


Тема Re: исторически филмнови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано16.12.18 22:54



Това ми звучи като македонското, че са се наричали българи, защото това било названието за селянин-християнин.



Тема Re: исторически филмнови [re: komitaO3]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано16.12.18 23:09



Ми раздели двете неща. В другата тема написах, че има фундаментални разлики.

.........................
В един спор печели загубилият, защото научава нещо ново.


Тема Re: Демографската криза при чувашитенови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано22.02.19 02:27





.........................
В един спор печели загубилият, защото научава нещо ново.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.