Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:57 26.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Въпрос към македонците  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано05.12.18 23:07



Искахте да има самостоятелна държава Македония-международно призната е.
Искахте да има международно призната македонска нация и език-Гърция ви ги призна с Преспанския договор, а България не ви ги оспорва чрез договора за добросъседство.
Искате в НАТО и ЕС-вратите ви са широко отворени за НАТО, а след това идват преговори с ЕС.
Искате защита на македонските малцинства-никой в Албания, България, а вече и Гърция не пречи на някой да се самоопределя като македонец.
И въпреки това сте все недоволни. Продължавате да определяте Гърция и България като врагове. Нещо все ви стягят обувките, без всъщност България и Гърция да се месят във вътрешните ви работи. Какъв точно ви е проблема? С какво конкретно България ви пречи?
България извърши насилствено преименоване на българските турци и изгони 360 000 турци само в периода 1985-1989г, но 80 милионна Турция с 600 000 армия, не ни определи за свои врагове.
Защо на вас ние сме ви проблема? Радваме се за разпада на Югославия-пак излизаме виновни, все едно ние сме я разпаднали.
Аз отговорите ги знам, ама ми е интересно да ви чуя, защо сме ви врагове.



Тема Re: Въпрос към македонцитенови [re: komitaO3]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано05.12.18 23:25



Мрзиме ве оти сте жолти татари и немате место во Европа.....



Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Въпрос към македонцитенови [re: Shtrkot]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано05.12.18 23:31



Ми то горе-долу точно това си мислят. Самото ни съществуване ги дразни. Типичен еничарски рефлекс.



Тема Re: Въпрос към македонцитенови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано05.12.18 23:55



Утрепки и аутсайдери като омовци няма как да бъдат толерирани. Съжалявам.

Даже аз мисля, че България прекалено много се надупи /извинявайте за нецензурния израз/. С идеята - на потомци на българи от Македния - като шефа на БГНЕС, че майната му на миналото, важното е сега да се сближаваме. С кой да се сближаваме, бе, хора? Не виждате ли, че масата оттатък Осогово са като зомбирани. Дори по-интелигентните и по-широко скроените подсъзнателно си имат винаги едно наум за "великобугарския шовинизъм". Сашето е красноречив пример. Факт.



Тема Re: Въпрос към македонцитенови [re: goga]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано06.12.18 00:03



Ааа Сашето, ееех, Сашетоооо. Сашето ще е последният македонец на тази земя.



Тема Re: Въпрос към македонцитенови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано06.12.18 00:08



С него може да се говори. Той умее да влиза в роля, за да разбере отстрещната страна. Толерантен е. Наясно е с много факти. Но македонизмът му е разбъркан като бетон в главата, няма разбиване.

А, де, всички македонци да бяха като Сашето - щяхме да сме първи приятели, въпреки някои особености в тяхното мислене. Напротив, масата е тъпа, враждебна и без капка собствено мислене: щом масово реват, че им отнели истинската антична идентичност

Даже един техен професор вика: на мен ми е по душа да съм древен македонец Ебати и аргумента. На мен ми е по душа да съм индианец
И като някой техен политик каже истината - го засипват с тонове плювни, без да размислят как и защо им го казва.

Редактирано от goga на 06.12.18 00:10.



Тема Re: Въпрос към македонцитенови [re: komitaO3]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано06.12.18 00:13



Еми не могат да разберат защо до 1989 им се радваха , че се правят на идиоти а сега не.





Тема Re: Въпрос към македонцитенови [re: goga]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано06.12.18 00:17







Тема Re: Въпрос към македонцитенови [re: torlakov-93629]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано06.12.18 00:22



При чичо ми във Велинград редовно идваше до 1995г. Ацо от Кочани, международен шофьор. Все едно американци идваха. То шоколади ли не носеха, дънки, сръбска музика на видеокасети(особено оборотна стока за периода). Сега Ацо вече не води семейството си. И телефона не си вдига. Няма пари вече за Велинград. Аз мисля че българите сме виновни за това. Еееее, живеееелааа Югославияяяяяя.



Тема Re: Въпрос към македонцитенови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано06.12.18 00:43



Още 2011 г Младен Сърбиновски им го каза: македонизмът ке закопае Македония.

Но на такива като него не вярват. Вярват на Васко, Ристе и Миленко.

А Младен Сърбиновски е много по-голям македонец от тримата, взети заедно. Нищо, че е писал за неотдавнашното българско минало на Вардарско. Просто човекът е визионер и ги усеща нещата интуитивно.



Тема Re: Въпрос към македонцитенови [re: goga]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано06.12.18 00:53



Ние идентитетот не си го даваме. Македония е се и ке биде! А бугарите са фашисти и окупатори.



Тема Re: Въпрос към македонцитенови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано06.12.18 00:54



Факт.





Тема Re: Въпрос към македонцитенови [re: goga]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано06.12.18 01:01



Немам докази, али тврдим!



Тема Фашисти, окупатори, негаторинови [re: komitaO3]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано06.12.18 01:20





Окупаторите:

За въздигането на новоосвободените земи България увеличава бюджета си от [12] 8,46 милиарда лева в 1940 г. на 14,39 милиарда в 1942 г. (1,7 пъти) и на колосалните 27,58 милиарда в 1943 г. (3,3 пъти) при относително еднакъв курс към долара през 1941 – 44 г.[13] С тези десетки милиарди на българският народ се преобразяват изостаналите под чуждо управление области – построяват се нови училища, болници, гари, пристанища, ж.п. линии, граждански и промишлени обекти, отводняват се блата, прокарват се пътища, изграждат канали за напояване на Сярското поле, корабостроителници в Кавала и на о. Тасос, благоустрояват се селищата, залесяват се голите баири оставени от чуждото управление[14]. Само за 1941 година са залесени 500 декара при 650 декара за цялото сръбско управление между 1918 – 1941 година. За укрепване на пороищата в Битолско за 1942 година са предвидени 82 128 000 лева, предвидено е построяване на 84 km нови горски пътища и ремонт на 70 km съществуващи горски пътища. [15].

Началото на реорганизацията на културния живот започва с празнуването на 24 май. На 23 май 1941 година в Скопие пристигат Добри Немиров, Елисавета Багряна и Стилиян Чилингиров и професор Никола Стоянов заедно с множество ученици, културни дейци и други. Там пристига и бившия деец на ВМРО, тогава председател на Илинденската организация Лазар Томов, който донася знамето на дружеството „Вардарски юнак“, закрито през 1918 година от сръбските власти. Денят на българската азбука и писменост се празнува в много градове на Вардарска Македония – Битоля, Велес, Прилеп, Охрид, Ресен и други. До края на 1941 година в Скопие са създадени 64 културнопросветни, спортни и други дружества, между които хор „Борис Дрангов“, спортните клубове „Вардар“ и „Македония“, дружество на запасните офицери и други. В Прилеп е създадено дружество на македоно-одринското опълчение, а в Битоля хор „Георги Сугарев“. От 1 септември в Скопие са открити Народна библиотека с 206 000 тома българска и чужда литература и народен музей[11]. За директор на библиотеката е поставен Георги Шоптраянов. На 3 октомври 1941 година Скопския народен театър поставя първата си постановка, написана специално от писателя Кирил Христов. Създадени са и местни дружества на Бранник и на СБНЛ (виж: Легион „Борис Дрангов“), които организират учениците от Вардарска Македония и развиват антикомунистическа дейност[16]. През лятото на 1941 г. в Битоля се създава читалище „Пейо Яворов“. Освен това читалище, подобни се създават в селата Дихово, Велушина, Бач, Старавина, Радобор, Новаци, Иваневци, Стругово, Буково, които се попълват с книги изпращани от Министерството на просветата, Дирекцията за национална пропаганда и различни културно-просветни дружества и организации[17]. Читалищата в Битоля са контролирани от Околийски читалищен съюз под управлението на Н. Найденов. Отделно се създават туристическо дружество „Пелистер“, планинарско дружество „Пелагония“. Освен дружествата се открива и университет в Битоля в чийто управителен съвет влизат: областният директор Христо Гуцов, като председател и членове митрополит Филарет, кметът Илия Ненчев, областният директор за земеделие и животновъдство Иван Димитров, областният ветеринарен лекар д-р Татарчев, Христо Ризов, Христо Светиев, Александър Костов и Коста Църнушанов.[18]

Още от самото начало в по-големите градове на Вардарска Македония започват да се създават клонове на БНБ, Българска земеделска и кооперативна банка, Македонска народна банка, Популярна банка, Банка български кредит и други. Българската земеделска и кооперативна банка до 30 ноември 1943 отпуска заеми в размер на 24 650 000 лв. Пак чрез банката до края на 1941 година са раздадени 365 плуга, 270 брани, 32 триори и други[11]. Започват да се образуват земеделски задруги в Скопска област (Горни Полог, Глишик, Романовци, Доляни, Студена бара). В Битоля и Скопие са създадени Областни стопански камари и областни стопански дирекции, които да отговарят за събирането на реколтата. Пречистени и обезпаразитени са 10 млн. кг пшеница. В края на юни от България пристига Иван Странски, който провежда беседи с местни специалисти за подобряване на почвите и други. Във връзка с изселените сръбски колонисти, които наброяват 36 451 души е създадено Върховно аграрно наместничество. Освободените от тях земи са раздадени на безимотните и малоимотните селяни. Към края на 1941 година в Скопска област са раздадени 1 500 000 дка земи, а през 1942 още 280 500 дка на 12 020 семейства[11]. Създадени са 72 кооперации (до началото на 1943) в Скопска област: 15 в Гевгелийска околия, 12 в Скопска околия, 7 в Струмишка околия, 6 в Беровска околия, 2 в Щипска, 2 в Охридска и по 1 в Радовишка, Ресенска, Светиниколска околии.

На 25 май 1941 година е създадено дружество на инженерите и архитектите начело с Димитър Чкатров. Започва да се изгражда жп линията Гюешево-Куманово с дължина 105 км. Започва прокопаването на тунел Гюешево-Крива Паланка, който остава недовършен с 100 м. Трудовите части на българската армия, в които участват и български младежи от Македония построяват 262 км теснолинейна жп линия Горна Джумая-Кочани, Кочани-Щръбце. В строежа участват 12 000 работници[15]. Отделно са прокопани 259 км напоителни канали и са залесени 13 692 дка гори в Скопско, Велешко и Дебърско. Прокарана е телефонна линия София-Скопие-Битоля. Започват да пътуват редовни автобуси по направленията Скопие-Кюстендил-София, Сурдулица-Валандово – гара Удово, Дойран-Валандово, Щип-Радовиш-Струмица, Струмица-Петрич. От държавните финански са отделени 20 400 000 лв за строителство на пътища[11]. Отделно от това са запланувани 6 шосета свързващи областта с България, за които се изразходват 77 млн лева.

Създадено е Главно комисарство за Македония, което разпределя хранителни запаси за населението. Към 31 май 1941 комисарството внася в Скопие 145 000 кг захар, 13 000 литра олио и десетки тонове брашно, жито и други. В края на годината и Битолското областно комисарство раздава значителни количества брашно, захар, олио, месо, цървули, дърва за огрев. В края на 1941 година в Битолско са изпратени 11 500 000 тона храни, а в Скопско 2 000 000 тона за прехрана на населението. Прочистени са 10 100 тона пшенично семе, а 40 000 овощни дръвчета са подготвени за засаждане[15]. Наред с тези мероприятия са открити и обществени кухни в Скопие, Велес, Битоля (2 кухни за 400 бедни семейства[15]) и Щип. В битолска област има 90 ученически трапезарии, в които се хранят общо 60 000 ученика. Открити са дневни детски градини в Битоля, Прилеп, Охрид и Ресен. В Скопие са открити детски сиропиталища, 2 старчески дома, 2 детски дома.

Обърнато е внимание и на лекарската помощ. На 18 юни 1941 е създаден Български лекарски съюз за Вардарска Македония. В периода май-декември са създадени в Скопска област 37 държавни амбулатории. Открити са болници в Скопие с 400 легла, Щип с 100 легла, Куманово с 80, Враня с 90 легла и други[11]. Учреден е воден синдикат в Кочани и се преминава към отводняването на Скопското и Струмишкото полета, започва и опит за ограничаване на маларията[15].

На 2 февруари 1943 година е приет „Закон за отпускане на народни пенсии на особено заслужилите в освободителните борби дейци“, чрез който се отпускат пенсии на доказани революционери от Македония, Тракия, Добруджа, Поморавието и Пиротско[19]. През четирите години на Българско управление в Македония постоянно се провеждат тържества и помени за събития и личности, с особено значение за българската история. През 1943 година по време на честванията на 40-годишнината от Илинденското въстание Антон Кецкаров, Кирил Пърличев и Асен Каваев създават фонд Охридска общогражданска фондация „Св. Климент“, чиято цел е построяването на Македонски културен дом в Охрид (по подобие на домовете в София и Варна). За целта Българското правителство отпуска 10 млн. лева[20]. На 4 май 1943 година в село Баница се провежда панихида по повод 40 години от смъртта на Гоце Делчев, на която присъстват редица български общественици от Стара България и от Македония. Издигната е паметна плоча на лобното му място и е основан дарителски фонд с първоначален капитал 100 000 лева, чрез който да бъде построен паметник на Гоце Делчев на това място[21]. За построяването на паметник на Рашанец, Охридско, където през Илинденското въстание става голямо сражение, започва набирането на сума в размер 100 000 лева[22].

Редактирано от komitaO3 на 06.12.18 01:43.



Тема Re: Фашисти, окупатори, негаторинови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано06.12.18 01:53



И само има-няма 5-10 години по-късно всички добрини са забравени, заклеймени и обругани. Майната им на юго-комунистите, но и овчият народ не го оправдавам.

Който има усет, не забравя доброто. Дядо ми едно време, колкото и беден да е бил преди 9-ти септември, и с каквито и пропаганди да му излизаха комунистите, си пазеше тайно портрета на Цар Борис Трети. Прост селяк, ама помни доброто.... Защото Борис Трети е правил само добро на България и българите. Простите хора са го усещали и са му вярвали.

И друго си мислех наскоро: колко лоши родители са някои изтъкати дейци на ВМРО и уж големи българи, че да допуснат децата им да бъдат заразени с най-гнусата анти-българска пропаганда. А такива примери след 45-та е имало много. Ти можеш да си говориш всичко на партийните събрания, но вкъщи, ако имаш чест, ще си тачиш истината и традицията.

Редактирано от goga на 06.12.18 01:55.



Тема Re: Въпрос към македонцитенови [re: komitaO3]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано06.12.18 02:26



Межд шофьор е еквивалент на космонавт по юго стандарти, а шИбан шаулич е писал лунната соната.



Тема Re: Въпрос към македонцитенови [re: komitaO3]  
Автор mulcho ()
Публикувано06.12.18 08:50



Те са искали и искат да продължат да са югославяни.



Тема Протостратор спинови [re: komitaO3]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано06.12.18 11:41



а аз за инат не ти отговарам.

“Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...“


Тема Ти как смееш да говориш за мен ?нови [re: goga]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано06.12.18 11:44



опита ли разрешение от Славе ?

“Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...“


Тема Re: Протостратор спинови [re: SashetoBE]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано06.12.18 11:45



Все повече си мисля че в македонците има много повече шопско отколкото всички препдолагаме.



Тема Re: Ти как смееш да говориш за мен ?нови [re: SashetoBE]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано06.12.18 11:46



Издал съм му нотариално заверено пълномощно.



Тема Re: Протостратор спинови [re: SashetoBE]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано06.12.18 11:53



Антон Страшимиров разказва за следната случка. Късната есен на 1912г., българските войски са по бреговете на Мраморно море. Срещнали възрастен овчар, оказал се от Пирот. Той много се зарадвал че вижда български войници. Как са нашите по Пирот, попитал той? Ами посърбиха се, засрамено отговорили войничетата. Аааа, не може това да е истина, обронил глава овчаря. То къде се е видяло яре след юница да върви...



Тема Re: Ти как смееш да говориш за мен ?нови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано06.12.18 11:59



Симпатичен си ми. Защо да не говоря. Съвсем добронамерено го правя.



Тема Виж, за теб и Митконови [re: goga]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано06.12.18 12:01



аз би могал да предадам македонизма ама за Славе, ЈОК!

“Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...“


Тема Re: Виж, за теб и Митконови [re: SashetoBE]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано06.12.18 12:05



Ти никога няма да предадеш македонизма. При това осъзнато и информирано.



Тема Специално за Сашетонови [re: komitaO3]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано06.12.18 12:10



Резултатът от обучението в сръбските училища:

Изисква цялостно прочитане на материяла.






Тема С удоволствие събирам шеги за шопи, македонци.нови [re: komitaO3]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано06.12.18 12:33



Една от тях беше. Слага се в тенджера камък и македонска (шопска) глава. Ври, докато камъкът омекне. След 4 часа и главата е сварена





Тема Re: С удоволствие събирам шеги за шопи, македонци.нови [re: mak ot Sofia]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано06.12.18 12:57



Анджък.



Тема За пари не бих,нови [re: komitaO3]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано06.12.18 17:10



но за да удоволам на хората които ми харесат, бих. Толкова от принципите.
Иначе между своите аз минавам ја за бугараш, ја за балгарофил, само тук сам македонист.

“Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...“


Тема Re: За пари не бих,нови [re: SashetoBE]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано06.12.18 17:42



Просто имаш повече информация от заобикалящата те среда.



Тема Re: Фашисти, окупатори, негаторинови [re: komitaO3]  
Автор Protostrator (ентусиаст)
Публикувано07.12.18 05:06



Јас на пример сакам да не манипулирате. Факт е дека и ние не сме цвеќа за мирисање, ама ми се чини вие повеќе претерувате. Пар пати за ова сме разговарале, ама ајде пак.
1. Дали ти е позната колкава е инфлацијата во Бугарија кога зборуваш за зголемување на буџетот?

2. Зошто на 31 мај се праќа жито и масло, откаде недостатокот на тие работи? Има кај мемоарите за Филов за тоа нешто...

3. Колку ресурси се извлечени од Македонија, чисто за да се направи нето баланс.



Тема Re: Фашисти, окупатори, негаторинови [re: Protostrator]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано07.12.18 07:27



3. Колку ресурси се извлечени од Македонија, чисто за да се направи нето баланс.

Статистическите данни от дирекциите на „Разпределението" и „Храноизноса" показват слабите възможности на стопанството в Македония да изхранва населението без външна помощ. Това обяснява чувството на паника, обзела местните жители, както и действията им за разграбване и запасяване с едни от най-важните военновременни продукти – брашно, мас и захар. През целия военен период 1941-1944 г. в пределите на Вардарска Македония се внасят хранителни стоки от първа необходимост. София експортира към областта хиляди тонове земеделски продукти – пшеница, ръж, ечемик, овес, царевица, фий, просо, боб, нахут, леблебия, картофи, ориз и фураж. От включените в статистиката 15 артикула от Македония се изнасят в старите предели само памучно семе (275 т.) и опиум (66 т.). Направената обща калкулация на внос/износ в посока София-Скопие е показателна. В областта са внесени 34 651 т., а са изнесени 341 т., т.е. съотношението е приблизително 100:1.





Тема Re: Фашисти, окупатори, негаторинови [re: Protostrator]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано07.12.18 07:37



Протостраторе, без значение каква е стойността, факт е, че Царство България влага в новоприсъединената си област 1,5 пъти от своя годишен БВП. Това, ако не е титанично усилие, здраве му кажи. Ако бяхме окупатори, един лев нямаше да ви дадем. А щяхме само да влачим като сърбите през първите 23 години от окупацията.



Тема Re: Фашисти, окупатори, негаторинови [re: cumanich126454]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано07.12.18 08:00



...опиум (66т.)...
И аз си мислех за афиона...
Кога е трябвал повече морфин, ако не в разгара на II световна война?
И, както някой някъде беше писал - кой ще ти остави на някаква си България най- добрата територия за производство на дрога в Европа?



Тема Re: Фашисти, окупатори, негаторинови [re: tuzlija-179435]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано07.12.18 08:06



...опиум (66т.)...
И аз си мислех за афиона...


Предполагам, че Александър Гребенаров нарочно е употребил думичката "опиум", защото четивото е за българския читател и на него "афион" му звучи някак си екзотично.



Тема Неосъществената мечта на Йован Дамаскиннови [re: komitaO3]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано07.12.18 10:10







Тема Re: Неосъществената мечта на Йован Дамаскиннови [re: komitaO3]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано07.12.18 13:17



Защо Дамян Велчев е на снимката с униформата и петлиците на българските танкови/бронирани войски? Той няма и никога не е имал във военната си кариера нещо общо с бронираните и танкови подразделение в Българската войска, още повече, че те са създадени през 1935г, когато него го изгонват от България!



Тема Re: Неосъществената мечта на Йован Дамаскиннови [re: kuduger-96506]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано07.12.18 13:19



Това важно ли е според теб, отчитайки съдържанието на текста?



Тема Re: Неосъществената мечта на Йован Дамаскиннови [re: komitaO3]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано07.12.18 13:30



Може би не, но е интересно и любопитно! Все пак защо? Ако някой знае, нека пише...



Тема Re: Неосъществената мечта на Йован Дамаскиннови [re: kuduger-96506]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано07.12.18 13:35



Няма ли да е по-лесно да попълниш формата за контакт със страницата, чиято е статията?



Тема Re: Фашисти, окупатори, негаторинови [re: goga]  
Автор Protostrator (ентусиаст)
Публикувано07.12.18 13:43



Од каде тоа 1.5 од БВП, мислиш вкупно за 3 години? Сакаш да кажеш половина од БВП одело во Македонија секоја година?



Тема Re: Фашисти, окупатори, негаторинови [re: cumanich126454]  
Автор Protostrator (ентусиаст)
Публикувано07.12.18 13:51



Пази најверојатно нивото на економија било повисоко во Бугарија од Македонија. Но тоа не значи дека Македонија не била експлоатирана. Не значи ни дека и била експлоатирана. Потребно е многу подетална анализа.
Никој во Англија не се фали колку пруги изградиле во Индија или Африка, нити колку школи отвориле. Сите нивни колонији се посиромашни од матицата, но јасно е кој бенефетира. Не викам ни дека Македонија била колонија, но невкусно е да стално се набраја колку работи влегле таму без сметка што излегло.
Од порано зборување со старите, знам дека во просек луѓето живееле полошо после 1941 отколку од пред 1941. Тоа не значи дека Србите се подобри од Бугарите - едноставно во војно време, речиси секогаш е полошо.



Тема Re: За пари не бих,нови [re: SashetoBE]  
Автор headhunter (Z-95)
Публикувано07.12.18 13:59



Иначе между своите аз минавам ја за бугараш, ја за балгарофил, само тук сам македонист.

Не се коси...
То винаги е така, когато имаш мислене различно от групата, в която живееш, но пък и не си приет в групата, с която имаш сходно виждане по разни проблеми.

General Protection Fault in module 0xDEEBAA. Рестартирайте държавата!


Тема Re: Фашисти, окупатори, негаторинови [re: Protostrator]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано07.12.18 14:01



Виж статистиката в началото на цитирания от комитата текст.
Не са важни подробностите, важна е насоката. Царство България е давало от залъка си /без да е богата държава/, за да компенсира икономическата изостаналост на вашия край, който умишлено е държан така от кралска Югославия.

Проблемът е, че от края на 1942 г икономическата ситуация в старите предели се влошава драстично заради войната. И няма как в Македония да е мед и рози. Но със сигурност, без българската власт във Вардарско щеше да има масов глад и мор. Както междвпрочем се случва на същинската част от Гърция.

Редактирано от goga на 07.12.18 14:07.



Тема Re: Фашисти, окупатори, негаторинови [re: Protostrator]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано07.12.18 14:12



Чакай, чакай. Да сравняваш Македония с Индия е лудост

Всяка държава "експлоатира" териториите си. Но докато Англия експлоатира Индия за егоистично обогатяване, България развива Македония и буквално я спасява от глад. От Вардарско са изнесени 300 тона храни, а са внесени 30 хил тона!
Да кажеш, че сме я ограбвали е все едно да смениш кон за кокошка.

Редактирано от goga на 07.12.18 14:12.



Тема Re: Фашисти, окупатори, негаторинови [re: goga]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано07.12.18 14:19



Имам дълбокото убеждение, че ако 1941-1944г., не бяхме влязли в Македония, а след 1945г., не бе извършена македонизация, към днешна дата македонските българи щяха да ни обвиняват, защо не сме влязли, защо не сме ги освободили и защо не сме отворили поне 3 войни между 1945-1989г., за да ги отървем от сръбския гнет.



Тема Re: Фашисти, окупатори, негаторинови [re: goga]  
Автор Protostrator (ентусиаст)
Публикувано07.12.18 14:39



Добро де, еве Уганда сме, ако тоа повеќе ти одговара во илустрацијата.
Пред 1941 нема глад. Да ти подедноставам, нека во Македонија се произведувало само опиум а во Бугарија само брашно. Пред 1941 имало некаков еквилибриум, да речеме 1 кг опиум за 100 кг брашно, преку размена, бил доволен да прехрани Македонија иако воопшто не се произведава храна (во тоа хипотетичко сценарио). После 1941 имаш дибаланс и цена на 1кг опиум за 50 кг брашно. Во такво сценарио Бугарија се ја зголемува својата куповна моќ а Македонија го намалува. Нема тоа врска кој кого храни, чисто илустрација како имаш трансфер на вредност.



Тема Re: Фашисти, окупатори, негаторинови [re: goga]  
Автор Protostrator (ентусиаст)
Публикувано07.12.18 14:48



Виж статистиката в началото на цитирания от комитата текст.

Што пишува комита:
За въздигането на новоосвободените земи България увеличава бюджета си от [12] 8,46 милиарда лева в 1940 г. на 14,39 милиарда в 1942 г. (1,7 пъти) и на колосалните 27,58 милиарда в 1943 г. (3,3 пъти) при относително еднакъв курс към долара през 1941 – 44 г.

Си слушнал за инфлација? Комбинирај таблица 3 и 4 да ја преметаш инфлацијата.
колосалните 27,58 милиарда в 1943 (ако се точни) се 15% од ГДП.


In general, during the World War I1 period the real national income in
Bulgaria declined, as the nominal income was nearly four times greater than the
one in 1939 = 100, but at the same time national currency devaluation was nearly
six times greater.



Тема Re: Фашисти, окупатори, негаторинови [re: Protostrator]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано07.12.18 15:00



Ааа, да си имаме уважението, Уганда е най-големият износител на кафе в света, а столицата Кампала е едно от най-спокойните места за живеене в Африка.



Тема Re: Фашисти, окупатори, негаторинови [re: Protostrator]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано07.12.18 15:05



Най-вероятно в този период България е печатала пари без обезпечение.



Тема Re: Фашисти, окупатори, негаторинови [re: komitaO3]  
Автор Protostrator (ентусиаст)
Публикувано07.12.18 15:08



Сигурно постои уште помала и по безвредна колонија да ја опише разликата помеѓу малата и сиромашна ( и неблагодарна) Македонија и големата и богата ( и великодушна) Бугарија



Тема Re: Фашисти, окупатори, негаторинови [re: Protostrator]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано07.12.18 15:15



Виж, икономическите изгоди за България от придобиването на Вардарска Македония са били предмет на спорове още преди 1912г. Казвали са "защо са ни голите чукари на Македония". Но не икономически са били причините България да иска Македония. Било е по любов.



Тема Re: Фашисти, окупатори, негаторинови [re: Protostrator]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано07.12.18 15:23



Защо се захващаш за нули и букви - дали са милиони или милиарди - по-важното е каква част от харчовете на българската държава са за новоприсъединените територии. Ами, огромна. Окупаторът не си харчи парите за кефа на окупираните, не им строи болници, училища, театри, а просто налага репарации и изнася всичко ценно. При Царство България не е било така: то е влагало повече отколкото е получавало от Вардарско, защото новите земи са възприемани като родни, а не като чужди. България за 3 години прави повече от Сърбия за 30.

Редактирано от goga на 07.12.18 15:24.



Тема Re:Така е - угодия няманови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано07.12.18 16:54



.... Спомням си какво разказваше синът на Димитър Талев, когато в началото на 60-те в дома им в София гостували роднини на баща му от Прилеп. Малкият Талев тогава бил надъхан с патриотизъм, обяснявал на някаква своя леля как с танкове ще се върнем да ги освободим - а тя му отговорила невъзмутимо, че няма нужда. Веке не били бугари, а македонци.

Говорим за хора, които в рамките на своя живот, в зряла възраст си сменят националостта напълно доброволно и невъзмутимо. Говорим за роднини на един от най-големите български патриоти - Димитър Талев, които след 1945 г променили фамилията си от "Талеви" на "Талевски".
Куриоз и обрат на съдбата - днес един от Талевските е отново баш-бугараш

Редактирано от goga на 07.12.18 17:30.



Тема Re:Така е - угодия няманови [re: goga]  
Автор morskomake (ветеран)
Публикувано07.12.18 17:09



Аз пък налетяха на един 80 годишен дето бил от загоричани и не бил съвсем българин.Аз му рекох че жена ми е полубременна,сеирджиите ПОСЛЕ го довършиха.



Тема Re:Така е - угодия няманови [re: morskomake]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано07.12.18 17:19



Точно от това поколение, за съжаление, започват да се македонеят. Това са от децата-емигранти през втората половина на 40-те.

До 1945 г в Костурско македонизмът е бил пълна екзотика - докато, да кажем, на север вече си е бил доста масова идеология сред по-младите "борци". После под влияние на гръцката гражданска война и политиката на Тито - масата българи в Егейско стават "македонци". От една страна, граничат с приятелската СФРЮ, от друга - да запазят различието си от гърците. И трето, София им забива нож в гърба с насилственото македонизиране на хората в Пиринско. Има възрастни хора, избягали от Костурско през 40-те, които в България са били третирани като "гръцки политемигранти"!
Някаква малка част от това поколение /75-85 годишните/, които са намерили реализация извън Скопската държава, са запазили българското си самосъзнание /благодарение на връзките с роднини и родовата памет/. Но тези, които са избягали във Вардарско, днес са върли българо-мразци.

Редактирано от goga на 07.12.18 17:20.



Тема Не е само това,нови [re: komitaO3]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано09.12.18 23:20



тук играе и характера на човек. Ако аз сам се бил родил балгарин, недај боже, много
веројатно штјах да сам толерантен и попустлив кам македонистите.

“Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...“


Тема Re: Не е само това,нови [re: SashetoBE]  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано10.12.18 07:58



Ако аз сам се бил родил балгарин, недај боже ...

Не се кОси брат, не може всички да сме съвършени ...





Тема Ха ха .. преди некој ден шокирах едни грцки шовининови [re: ludo-mlado]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано10.12.18 12:03



сти.....просто не знаеха какво да правјат след като им казах че сам с балгарски произход а македонец.

“Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...“


Тема не си ги изненадал гърцитенови [re: SashetoBE]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано10.12.18 12:25



това те го знаят.
Те са много гневни, че има приказки, че сте потомци на Александър. А затова допринесе и Груевски.

Редактирано от mak ot Sofia на 10.12.18 12:25.



Тема Ама апсолутнонови [re: mak ot Sofia]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано10.12.18 12:44



те беха шокирани од моето признание ... до сега н беха видели такова нешто. след 2-3 саата един каза...остави го , този не е нормален.

“Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...“

Редактирано от SashetoBE на 10.12.18 12:44.



Тема Re: Ама апсолутнонови [re: SashetoBE]  
Автор Darkages (ветеран)
Публикувано10.12.18 13:13



Ти па никакъв ход не си им оставил.





Тема Хаха..апсољутно никакавнови [re: Darkages]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано10.12.18 16:28



този Петрос видјал че сам от Битоља и се опита да ме присвои кам техните грковласи Грко-Византијски номера ! Всепак, мисља че го изненадих с отговора на провокацијата.





“Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...“

Тема Re: Хаха..апсољутно никакавнови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано10.12.18 16:40



Така е, Саше. Много нагли тези маляки.

Ако България беше победила през Първата Световна Война, сега този Петрос щеше да ти носи куфарите на някоя гара в Костурско, а ти нямаше да имаш проблеми с идентитета. Щеше да си част от господарска нация, която властва над Балканите от Одрин до Ниш , от Дунав до Бяло море и от Тулча до Костур.

Но, уви, не се случи.

И сега и вие, и ние, си ближем историческите рани. А гърците ни се подиграват.



Тема Re: Фашисти, окупатори, негаторинови [re: komitaO3]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано10.12.18 17:25



Любовта трае от шест месеца до три години, а сифилисът е за цял живот....



Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Фашисти, окупатори, негаторинови [re: Shtrkot]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано10.12.18 17:46



Значи нашето е обсесия





Тема Re: Фашисти, окупатори, негаторинови [re: komitaO3]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано10.12.18 18:02



fatal affection....



Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Хаха..апсољутно никакавнови [re: SashetoBE]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано10.12.18 21:36



тя и фамилията ти малко библейски звучи. да нямаш и някакъв процент еврейска жилка около 75те % българска такава



кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш

Тема Re: Фашисти, окупатори, негаторинови [re: goga]  
Автор Protostrator (ентусиаст)
Публикувано13.12.18 06:19



Добро, зарем не ти е барем малку непријатно - велеше пред пар поста дека Бугарија трошела 1.5 од Гдп, сега испаѓа 10 пати помалку и велиш што сум запнал за нули и букви. Без објективна компаративна анализа , се е манипулација.



Тема Re: Фашисти, окупатори, негаторинови [re: Protostrator]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано13.12.18 08:14



Точната цифра е 40% от всички държавни разходи за 20% от територията на Царството - Македония. Направих си труда да проверя точните цифри, за да си доволен.





Тема Искрено да си кажам, баба минови [re: goga]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано13.12.18 10:49



Надежда со една скромна заплата од овие пари многу помогна да се прежиеват тешките години на војаната за нивното семејство, 5 деца а без татко.

“Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...“


Тема Re: Фашисти, окупатори, негаторинови [re: goga]  
Автор Protostrator (ентусиаст)
Публикувано13.12.18 15:24



Не може да биде 40%.
Пак реченицата:

За въздигането на новоосвободените земи България увеличава бюджета си от [12] 8,46 милиарда лева в 1940 г. на 14,39 милиарда в 1942 г. (1,7 пъти) и на колосалните 27,58 милиарда в 1943 г. (3,3 пъти) при относително еднакъв курс към долара през 1941 – 44 г.

Прво од горе не е познато колку од тој буџет оди во Македонија а колку во остатокот на Бугарија (вклучувајќи ги и другите нови територии). Тоа е манипулација 1.

Второ како што реков не се смета инфлација (дури се спомнува курсот бил стабилен). Тоа е манипулација 2.

Трето за колку е реално зголемен буџетот. Ако го отвориш линкот што го ставив , ќе видиш дека во 1940 буџетот е 13% од ГДП а исто толкав е и во 1942. Тогаш за какво зголемување се зборува ? Тоа е манипулација 3.

Тоа е само за таа реченица. Ако почнам за другите работи ќе треба многу да пишувам, реално немам желба , бидејки знам сеедно пак ќе кажеш нешто неодбранливо. Од типот за тие три години мед и млеко било во споредба пред војната.



Тема Re: Фашисти, окупатори, негаторинови [re: Protostrator]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано13.12.18 16:10



Хващаш се като удавник за сламка за цифри, за които пойма нямаш. Колкото и да въртиш курсовете, фактите остават.
40%. Това са голите факти. Ако наистина си такъв професионалист, за какъвто се представяш, сам можеш да намериш данните, за които говоря.



Тема Re: малко за размисълнови [re: Protostrator]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано13.12.18 16:17



"За въздигането на новоосвободените земи България увеличава бюджета си от 8,46 милиарда лева в 1940 г. на 14,39 милиарда в 1942 г. (1,7 пъти) и на колосалните 27,58 милиарда в 1943 г. (3,3 пъти) при относително еднакъв курс към долара през 1941 – 1944 г.[23] С тези десетки милиарди на българският народ се преобразяват изостаналите под чуждо управление области – построяват се нови училища, болници, гари, пристанища, жп линии, граждански и промишлени обекти, отводняват се блата, прокарват се пътища, изграждат канали за напояване на Сярското поле, корабостроителници в Кавала и на о. Тасос, благоустрояват се селищата, залесяват се голите баири оставени от чуждото управление."


"Една трета от средствата в бюджета на Министерството на строежите и благоустройството отиват в новоосвободените земи, главно в областите Скопска, Битолска, Ксантийска. Западните покрайнини – Трънско и Босилеград са към Софийска област. Влагат се много средства в благоустрояването."

Отделно заплатите за държавната администрация в новоосвободените земи са с 20-30% по-високи от тези в Царството. Сред новите чиновници - мнозинството са местни хора. Всеки местен, който има някакъв ценз и е изявявал желание да работи - е получавал работа. Доста по-добре платена от тази в старите предели.

Ами, онези над 30 хиляди тона храни, с които бива изхранено населението във Вардарско - те да не са паднали от небето безплатно? Това пак е внос, финнасиран от бюджета на българската държава.

Но няма смисъл да се спори с някого, който предварително е решил, че бугарите са фашисти и окупатори.

Редактирано от goga на 13.12.18 16:47.



Тема Re: малко за размисълнови [re: goga]  
Автор Protostrator (ентусиаст)
Публикувано13.12.18 17:12



Ако буџетот е околу 15% од БДП, 5% односно една третина оди за Македонија+Западни Покраини+ Ксантийска, како од таму излезе 40%, објасни ми ја таа алхемија.

при относително еднакъв курс към долара през 1941 – 1944 г.
Па тоа и зборував како пример на манипулации. Тоа е исто како што беше еднаков официјалниот курс на рубљата за време на СССР и нешто сосема друго во реалноста. Како и во другите земји во Источна Европа во тоа време, Бугарија не е исклучок.

In general, during the World War I1 period the real national income in
Bulgaria declined, as the nominal income was nearly four times greater than the
one in 1939 = 100, but at the same time national currency devaluation was nearly
six times greater
.

Редактирано от Protostrator на 13.12.18 17:36.



Тема Re: Това са окупаторите: дават и ризата си...нови [re: Protostrator]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано13.12.18 18:24



за братята си от Македония. Знаеш ли какво значи глад в Гърция по същото време?????

"Създадено е Главно комисарство за Македония, което разпределя хранителни запаси за населението. Към 31 май 1941 комисарството внася в Скопие 145 000 кг захар, 13 000 литра олио и десетки тонове брашно, жито и други. В края на годината и Битолското областно комисарство раздава значителни количества брашно, захар, олио, месо, цървули, дърва за огрев. В края на 1941 година в Битолско са изпратени 11 500 000 тона храни, а в Скопско 2 000 000 тона за прехрана на населението. Прочистени са 10 100 тона пшенично семе, а 40 000 овощни дръвчета са подготвени за засаждане[15]. Наред с тези мероприятия са открити и обществени кухни в Скопие, Велес, Битоля (2 кухни за 400 бедни семейства[15]) и Щип. В битолска област има 90 ученически трапезарии, в които се хранят общо 60 000 ученика. Открити са дневни детски градини в Битоля, Прилеп, Охрид и Ресен. В Скопие са открити детски сиропиталища, 2 старчески дома, 2 детски дома.

Обърнато е внимание и на лекарската помощ. На 18 юни 1941 е създаден Български лекарски съюз за Вардарска Македония. В периода май-декември са създадени в Скопска област 37 държавни амбулатории. Открити са болници в Скопие с 400 легла, Щип с 100 легла, Куманово с 80, Враня с 90 легла и други[11]. Учреден е воден синдикат в Кочани и се преминава към отводняването на Скопското и Струмишкото полета, започва и опит за ограничаване на маларията[15].

На 2 февруари 1943 година е приет „Закон за отпускане на народни пенсии на особено заслужилите в освободителните борби дейци“, чрез който се отпускат пенсии на доказани революционери от Македония, Тракия, Добруджа, Поморавието и Пиротско[19]. През четирите години на Българско управление в Македония постоянно се провеждат тържества и помени за събития и личности, с особено значение за българската история. През 1943 година по време на честванията на 40-годишнината от Илинденското въстание Антон Кецкаров, Кирил Пърличев и Асен Каваев създават фонд Охридска общогражданска фондация „Св. Климент“, чиято цел е построяването на Македонски културен дом в Охрид (по подобие на домовете в София и Варна). За целта Българското правителство отпуска 10 млн. лева[. На 4 май 1943 година в село Баница се провежда панихида по повод 40 години от смъртта на Гоце Делчев, на която присъстват редица български общественици от Стара България и от Македония. Издигната е паметна плоча на лобното му място и е основан дарителски фонд с първоначален капитал 100 000 лева, чрез който да бъде построен паметник на Гоце Делчев на това място. За построяването на паметник на Рашанец, Охридско, където през Илинденското въстание става голямо сражение, започва набирането на сума в размер 100 000 лева."


Редактирано от goga на 13.12.18 18:24.



Тема Re: Това са окупаторите: дават и ризата си...нови [re: goga]  
Автор Protostrator (ентусиаст)
Публикувано13.12.18 18:31



Ќе одиме и за тие работи, ако треба. Кажи прво за тие 40%.



Тема Re: Това са окупаторите: дават и ризата си...нови [re: Protostrator]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано13.12.18 19:08



Казах ти - вадиш бюджета на Царство България за 1941-44 г и смяташ за 20% от териториите /без Южна Добруджа/ какви пари са били налети. По спомен - бяха между 36 и 40%. За съжаление, в нета няма точно линк, в който да го пише черно на бяло, но в икономическите архивите от онзи период всичко си стои и го има. Стига да имаш желание и нагласа да го изследваш.

Да ти задам другояче въпросът: За какво всъщност спориш? Че левовете 1941-44 г са нямали стойност? Че тези пари не са вложени в новите територии? За кое точно спориш?

Или може би тази информация просто не се вързва с вашите фентъзи-романи за това как бугарите изнесли националното богатство на Македония и ви ограбили? От истината боли - така е.





Тема Re: Това са окупаторите: дават и ризата си...нови [re: goga]  
Автор Protostrator (ентусиаст)
Публикувано13.12.18 19:56



Па спорам за тие 40%. Прво тврдеше дека Бугарија потрошила 1.5 од БВП на Македонија. Па после намали на 40%. Врз основа на некаков си линк кој сега не можеш да најдеш. Јас те прашувам логично прашање - ако буџетот бил 15% од БДП, а 1/3 од тој буџет оди на комбинација на Македонија, Западни Покраини и јужна Тракија, која е таа математика која ќе произведе 40% од БДП. Мислам дека е јасно прашањето.



Тема Аз пък да не знам ...нови [re: komitaO3]  
Автор JovanDamaskin (makedonec)
Публикувано13.12.18 20:11



Превратът е издаден от жена – Наташа Дерманчева, разведена рускиня, по думите на сръбския министър-председател през 1935 година Милан Стоядинович – „много красива, висока блондинка, с добри маниери и неизрядно поведение“. Тя е любовница на югославския посланик Александър Цинцар-Маркович. Едновременно с това е и любовница на столичния началник на полицията Малинов, както и агент на съветското разузнаване. Чрез Наташа Дерманчева плановете на югославското разузнаване са добре известни на българските власти.


Айде айде чак пък незбъдната мечта.... Ти поскоро си задай въпроса защо изобщо се е достигнало до това развитие на нещата че да има звенари във България. И после не намирам и капка благодарност към руснаците дето са ви "спасили". Нещо паметник на тая госпожа някъде ?

И какво всъшност са целили звенарите ? Откъсване на България от руската орбита ?



Da bides denes bugarin vo R. Makedonija e prasanje na intelektualen predizvik.

Тема Re: Това са окупаторите: дават и ризата си...нови [re: Protostrator]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано13.12.18 20:36



Ами, потрошила е - ако сравниш парите, които е потрошила за себе си 1940 г и после сумите, дадени в три поредни години за братята отвъд Осогово. Като ги сметнеш грубо спрямо бюджета от 1940 г влизат няколко пъти в повече.
България не е забогатяла с новите 25% територии. Тя е обедняла с тях. БВП на глава от населението е паднал, разходите са се вдигнали. Поради една-единствена причина - сантимент.
Ако бяхме като британците и сърбите, камък върху камък нямаше да ви оставим. Щяхме да ви оставим да мрете от глад и да си продавате керките за една консерва, както са го правили надменните гърци.

Редактирано от goga на 13.12.18 20:36.



Тема Re: Фашисти, окупатори, негаторинови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано23.12.18 14:49







"Това е снимка-спомен от новопристигналите медицински автомобили в Скопие от 12 ноември 1942 година. Ази съм първия в дясно на снимката на височинката... Медицинските автомобили бяха закупени директно от Германия и бяха най-модерните. Дори в София нямаше такива по това време."

Редактирано от goga на 23.12.18 14:51.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.