Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:30 22.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема и аз не разбирам от физиканови [re: goga]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано06.06.19 19:28



Завърших радиотехника и отидох да работя в Атомния център, в Института по електроника, където работех в секция "Уникална научна апаратура". Колега се майтапеше, че всъщност сме уникална секция


Та като започнах да трупам данни и да ги обработвам, показах разпечатка на физик. И той каза: За пръв път го виждам от наш човек, иначе съм чел в списанията за това явление.
Сега по спомени. Фонът за Земята е около 10 микрорентгена на час. По време на Чернобилската катастрофа е измерено около 38 микрорентгена на час. Във филма беше казано: Пожарникарите са облъчени с 2000 рентгена. Смъртоносна доза. 7 от тях са починали преди 13 или 14 май, когато Горбачов излезна със съобщение по Центаралната съветска телевизия. Счита се, че 200 Рентгена е начало на лъчевата болест, а 600 Рентгена е с фатален край.
На всичкото отгоре международните организации промениха единицата за радиоактивно облъчване. Сега официалната единица е Сиверт и радиационният фон на Земята е 100 наноСиверта за час.
Но филмът е забележителен, защото се опитва да покаже: Атомната енергия е хубаво нещо, но трябва да бъдем много внимателни.
Сега за София. Много страдаме заради превишение на финните прахове частици във въздуха. Но аз успокоявам, радиоактивнато замърсяване е по-ниско от средното за Света.

Редактирано от mak ot Sofia на 06.06.19 19:37.



Тема Re: и аз не разбирам от физиканови [re: mak ot Sofia]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано06.06.19 19:49



През лятото на 1987 в Осогово уред на военните показваше 0,8 нещо си, като старшината, работещ с уреда каза, че нормата за местността била 0,2.
Това "нещо си" какви единици е, много ли е, малко ли е?



Тема радиационният фон на земятанови [re: tuzlija-179435]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано06.06.19 20:06



е характерен за всяка точка от Земята и зависи от много неща. Та не е ненормално на различни места да е различен. Човек се е родил в тези условия и си живее и се размножава. Физиците предизвикаха важни международни договори, като доказаха, че с опитите на бомби радиационният фон Земята е започнал да се повишва. Първият такъв договор беше да не се гърмят бомби в атмосферата. Може, но в дупки под земята.



Тема Re: радиационният фон на земятанови [re: mak ot Sofia]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано06.06.19 20:14



Би ли казал Гайгер-Мюлеровия брояч на военните в какви единици мери и какво е това 0,2 и 0,8 ?



Тема Гайгер-Мюлеровият броячнови [re: tuzlija-179435]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано06.06.19 20:27



прилича на дозиметър, но не е. Той измерва електрически заряди, преминаващи през цилиндърчето му. Но може да показва, че има повишена радиация. Защото при радиацията се раждат токоносители. Та един от начините да търсиш повишена радиация е да си носиш Гайгер-Мюлеров брояч.
На Гайгер-Мюлеровата тръба и е необходимо някакво време след отчитане на частица, за да премине пак в непроводимо състояние. Затова Гайгеровият брояч не може да работи при силна радиация – просто датчикът провежда ток непрекъснато.
Аз не съм правил Гайгер-Мюлеров брояч. Но съм правил брояч на фотони. Нещо повече - правил съм гама телескоп. И веднага ще успокоявам. На Земята падат милиарди гама кванти с изключително високи енергии. Но те не влияята на хората, защото земната атмосфера ги изяжда.
Гама фона на Земята се дължи не на космическите лъчи, а има земен произход.
ПП Това го имаше във филма. На въпросите от Кремъл: Какво става, ръководството на централата отговаряло. Нищо страшно. 3,6 Рентгена. А всъщност дозиметрите, с които е била въоръжена централата са "зашкалили", т.е. показвали са максималното, което може да измерват.

Редактирано от mak ot Sofia на 06.06.19 20:50.



Тема Re: Любими исторически филминови [re: goga]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано07.06.19 02:21



Искам да благодаря на Мак от София за свежото предложение — Чернобил, защото имам поредица от 10-20 калъча с филми и бях спрял да гледам каквото и да е. Сега го пускам.



Lion of The Desert (1981)

Поръчан лично от Муамар Кадафи. Бюджет 35 милиона долара. Забранен в Италия.

.........................
В един спор печели загубилият, защото научава нещо ново.

Тема Re: тя беше най-интереснанови [re: mak ot Sofia]  
Автор dilber_tanasovski (минаващ)
Публикувано07.06.19 09:49



есента на 1987 - аз ст. школник (фазан) давам помощник-дежурен по поделение. Случих се с химика(командира на химическата рота ) на полка. Той ми вика
- Школа я да измерим радиацията - в дежурната стая имаше такъв уред ( приличаше на днешните handheld терминали ,не му помня името вече) .
Обаче си спомням много ясно - отчете близо 2 пъти повече от естественоя радиационен фон.
Да, беше под нормите за опасност , но си го имаше.



Тема Re: Нов руски филм за войната в Афганистаннови [re: goga]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано25.06.19 17:17



Съвсем нов е. Излязал е преди няколко месеца. Хипер-брутален и реалистичен. Направо документален, макар че се води художествено кино. Казва се "Братство". Все още няма субтитри. Гледах го с руско аудио от замундата.

Редактирано от goga на 25.06.19 17:17.



Тема Re: Нов руски филм за войната в Афганистаннови [re: goga]  
Автор persone (върховист)
Публикувано25.06.19 17:22



Имаше един също добър руски филм за войната в Афганистан - "9 рота". Спомням си ги афганците мой набор, по студентските бригади в края на 80-те. Още тогава бяха като братство или мафия, разбирай го както искаш.



Тема Re: Любими исторически филминови [re: goga]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано05.07.19 11:33



Снощи гледах руския "Тобол". Добре направен и зрелищен филм по реални исторически събития: малко известната руско-джунгарска война в началото на 18-ти век.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.