Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:17 27.04.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Ама, и ние сме големи дебили  
Автор goga (изследовател)
Публикувано19.08.18 16:15



Гледам в една от групите за Македония - писал човек от Вардарско, написал ясно и гордо, че е българин от Македония, но го направил на така наречената "шльоковица" - ей толкова много начални учители и "моралисти" се появиха изведнъж

Вместо да приветстват човека, да се опитат да го разберат, нашите "професори" му размахват пръст, че един българин не можело да пише така А, как да пише - да не е ходил на българско училище, да не е е учил книжовен български
език???
Всички бариери и различия са изкуствено подклаждани. Пак казвам - с хората от Македония сме един народ, важното е да имаме желание да вървим един към друг. Както това правят българите от Банат и Бесарабия, наример. Те също са много различни от нас, но си пазят българското.
Какво като някой пише на ново-македонски с диалектното си наречие, щом се смята за българин?!



Тема като деца сменови [re: goga]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано19.08.18 16:32



През 1963 отидох в руско училище. Никой не ми се подиграваше, че не знам руски. Аз за една година го проговорих. Но през цялото време си мислех: Леле, ако някое руско дете попадне в нашия клас в 14 СПГ! И най кретеноидните измежду нас щяха да му се подиграват.



Тема Re: Ама, и ние сме големи дебилинови [re: goga]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано20.08.18 13:43



Глупост, та дрънка. На мен ми е странно да не разбираш (приемаш?), че е напълно нормално човекът да пише по този начин. Предполагам - само предполагам, че те биха казали "ако е българин, трябва(ше) да се постарае да научи книжовния език". Но това явление според мен не идва толкова от отношението към шльокавицата като югославско творение, а от странната нетърпимост у нас изобщо към всеки говор, различен от приетия за книжовен. Почти символично е това, че най-върлите антидиалектисти за всеки "селянин", който според тях говори неправилно, употребяват израза "първо да научи български", "не знае български" и пр. Имам предвид "селяни" от вътрешността на нашата страна, които използват в една или друга степен диалектни обороти.

Малко офтопик. В криминалетата (я друго не четем*) например на Дона Леон, където действието се развива в Италия, повечето от героите говорят на местния си диалект във всекидневието и включват на книжовен италиански само при особена нужда. Едва ли описаното не отговаря на действителността. Подобно е май при немскоговорещите. Вярно, че това са големи езици, с голям брой говорещи и сериозни разлики между диалектите, които не могат да се заличат толкова лесно, но подозирам, че изчезването им у нас се дължи и на тази нетърпимост също.
____________
*Изразът в случая е с произход от Шопско, а не от Скопско. В предишната фирма, в която работел моят човек, веднъж се случило да връчат на служител на техен клиент продукта, който им доставят, заедно с документацията към него (функции и използване). Човечецът с достойнство тръснал документацията на масата и заявил: "Я такова не четем". На мен ми хареса и го употребявам при всеки възможен случай.

”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”


Тема Re: Ама, и ние сме големи дебилинови [re: goga]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано20.08.18 14:50



Да ти пусна една мисъл, която не е толкова еретична, колкото реалистична за жалост. Въпреки договора между нас и тях, съпротивата там към сближаване с България, няма лесно да изчезне у някои среди и по-специално създадените с такава цел: да пречат на това сближаване. Членовете на тези среди ще правят всичко възможно до последния момент, че и след него, ние да не сме в добри отношения с македонците и те с нас, а това включва и следните похвати: хора, които са с перфектен книжовен български, но принадлежат към споменатата по-горе група на пречещите (казано по-ясно македонистите), ще нападат и там в С. Македония и тук в България и на други места по света, македонци с българско самосъзнание по всякакви начини. Вероятно вече няма да са така открити, а с по-рафинирани методи. Иначе казано от тях има достатъчно подготвени хора с нашата книжовна норма, които всячески ще го играят "българи", готови да уязвят от наше име, осъзналите се или никога не загубили етническото си самосъзнание македонци. Имаме ги и в нашия форум. Следи внимателно и без това си често тук.

Редактирано от kuduger-96506 на 20.08.18 14:51.



Тема Re: Ама, и ние сме големи дебилинови [re: kuduger-96506]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано20.08.18 14:55



Близко е до ума наистина, че подобни изяви могат да обидят и отблъснат, обаче дали си струва усилията подобна конспирация на нежелаещите сближаване?


Имам предвид, че по-често обяснението за подобни неща не е чак толкова конспиративно. ;) Разбира се, не съм около тези среди, в които бих могла да имам конкретна информация.

”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”

Редактирано от MupaM на 20.08.18 14:57.



Тема Re: Ама, и ние сме големи дебилинови [re: kuduger-96506]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано20.08.18 14:59



Вероятно го има и това, което казваш. Но едва ли всички, които са коментирали в този стил, са точно тролове с мисия.

Колкото и да не е приятно, но факт - има и такива хора в живота, без значение от националността - падат си по дребнави забележки и заяждания. Тип характер.

Има го и това, което казва Мира - парадиране с българския книжовен език и някакво псевдо-чувство на превъзходство спрямо всеки, който говори диалектно. Така става като някой го изкараш от селото преди 1-2 поколение и сега той/тя всячески се мъчи да се прави на гражданин

, демек на по-голям католик от папата

Редактирано от goga на 20.08.18 15:01.



Тема Re: Ама, и ние сме големи дебилинови [re: goga]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано20.08.18 15:03



Поминава това явление, повярвай ми. Иначе, да, имаше го преди години, че и избуя по едно време. Сега все повече хора разбират, че диалектите са едно умиращо богатство, което трябва да го пазим. Дори наскоро разбрах, че в някои провинциални училища си поддържат в училището тези диалектни форми и така си учат децата, което приятно ме изненада. Другото не го подценявайте. Троловете блуждаещи из нета са изключително активни, бих казал дежурни в буквалния смисъл.



Тема Re: Ама, и ние сме големи дебилинови [re: goga]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано20.08.18 18:39



В отговор на:

Ама, и ние сме големи дебили



Запетая се пише само ако "Ама" е възклицание. В случая май не е, което ме навежда на мисълта, че един българин не може да таралиса айсака.

.........................
В един спор печели загубилият, защото научава нещо ново.

Тема Re: Ама, и ние сме големи дебилинови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано20.08.18 19:33



Не знам, пич. Правописът за мен е машинално действие, запаметено на подпрагово ниво в детските години. Със запетайка ми звучи по-правилно.





Тема Re: Ама, и ние сме големи дебилинови [re: goga]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано20.08.18 20:09



Ебавам се, и мен много ме дразни когато хейтват македонци, които са написали нещо положително за България. Хубаво е редовно да им се припомнят някои неща, но не по първосигнален начин.

.........................
В един спор печели загубилият, защото научава нещо ново.



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.