Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:11 01.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Впечатления от Македония, Скопие и Охрид  
Автор rimskia (набор dir.2001 )
Публикувано17.08.18 19:16



След многократно отлагане, анулирания, заради несигурната ситуация в Македония, най-сетне съм в Скопие където съм роден преди много години. В известен смисъл съм отново в Родината си. Това пътуване беше планувано на няколко пъти и се проваляше. Последният път беше по време на бунтовете срещу Груевски.

Тръгнахме с кола от София през Дупница и Кюстендил. Пресякохме българо-македонската граница, която изглеждаше замръзнала във времето на 90те години на миналия век. Всичко е запуснато и от двете страни като че ли нямаме желание да развиваме никакви отношения. На границата имаше само два камиона и 4 коли. Таблото с името "Република Македония", килнато на една страна с две полуизтрити средни букви ми заприлича на ламарината, на която баба ми преди 50 години печеше чушки. От наша страна беше малко по-добре, но общото впечатление за отдавна отминала епоха беше потискащо. Полицаите любезни хвърлиха по един поглед на документите, а македонката дори се усмихна и пита къде ще ходим, пожела ни приятен път и ни предупреди да не караме бързо защото пътят не бил хубав. Всъщност пътят не беше и толкова лош, друсаше, но нямаше дупки, виждали сме и по-зле в България. Пуснахме навигацията и с ужас установих, че няма карта за Македония. Точно се бях отчаял какво ще правим и как са ни излъгали в агенцията и изведнъж ми просветна. Когато търсехме адреса, задавахме Македония, но според навигацията на колата такава държава не съществуваше сменихме на FYROM и оооо велико облекчение, всичко се появи.

Първи впечатления от Скопие. След софийската лудница, Скопие е прекрасен град без задръствания, ненатоварен трафик, провинциално спокоен и отпускащ. Настанихме се в хотел в центъра за да можем да разглеждаме всичко пеша. Мога да разделя центъра на града на 3 части.

Първата част са новите административни сгради построени от Груевски. Красиви са, наистина ми харесаха въпреки, че се съмнявам в качеството на материалите и не знам дали с течение на времето няма да деградират. Ние на Балканите имаме тази традиция да направим нещо хубаво и след това да не го поддържаме. Статуите по речното крайбрежие са истинско произведение на изкуството. Разхождах се с часове, разглеждах ги една след друга и си мислех как е възможно толкова красиви неща да бъдат поставени толкова близо едно до друго. Ефектът се губеше, окото се уморяваше от пищността на детайлите и майсторската изработка и към това се добавяше фактът, че имаше хора каращи колите си в пешеходната зона. Нищо ли не ви напомня това? Това е единствената ми критика. Тук е пълно с просторни сенчести кафета и ресторанти с добро обслужване. Дори бутафорните кораби бяха на мястото си и се вписваха в обстановката. Поставям оценка 5 от 6.

Втората част от центъра е площад Македония, статуята на Александър, паметникът на Самуил, арката и десетките знайни и незнайни камъни, които са нахвърляни там като че ли от някакво друго измерение. За мен беше ужасно. Не харесах комбинацията от мрамор и тъмни елементи, не харесах мешането на бяло и златно, не харесах и големината на това чудовище, но най-много ме отблъсна гъстотата и смесването на различни стилове. Не е добре тази част, срам за градските дизайнери и архитектите. Не искам да пиша повече за това недоразумение. Поставям оценка 3 от 6.

Третата част е старо Скопие отвъд реката, албанския квартал и чаршията. Минавайки по моста ме посрещна още една бомбастична фигура, този път на Филип македонски, но след него всичко беше от добре по-добре. Типичният Ориент с дюкяните, златарите, търговците и просещите деца, жегата и тая обстановка на алъш вериш, която те кара да купиш нещо за да се пазариш просто ей така за идеята. Красиво е, прашно е, топло е, въздухът не трепва, изведнъж емоционално попадаш съвсем близо до Истанбул, а минаретата и белите капи на албанските мъже насядали по столовете на кафаните само засилват тази прилика. Става време за хранете. Сядаме в кебапчийницата. Албанският сервитьор буквално търчи. Люти ли са кебапчетата, питам аз? Не, но има люти чушки и специален боб в кален гювеч, и ръчни питки и агнешко с праз и бамя, и ... Чакай, чакай, казвам, дай ми две кебапчета и една пита. Сервитьорът се смее, Ама тука нашите кебапчета не са като в България, дребни са, я какъв мъж си, а и най-малко порцията е от 5. Аз също се смея, добре, дай десет и чушка дай и боб ама да не е лют, донеси и вода, че в тая жега не се живее братко. Литва сервитьора, движи се бързо, ловко заобикаля, косата му бяла, годините над 50. Яденето е превъзходно, по-добро от това при нас. Сметката е обидно ниска. Като я видях и ми стана криво. Дадох бакшиш, но с един бакшиш живее ли се? Друго и трябва на Македония, друго, а не бакшиши. На тази част поставям оценка 6 от 6.

За музеите. Археологически музей, нов, красив, чист, добре подреден. Експозицията е осветена със стотици малки светлини като звездно небе. Имат какво да покажат, организирано по епохи. Личи си, че е пипано професионално с вкус.

Музеят на македонската борба и жертвите на комунизма. Тук беше най-голямата ми изненада. Очаквах, че всичко в него ще бъде антибългарско, фалшифицирано и агресивно, дори не исках да влизам в него. С такова впечатление бях останал от форумните дискусии. Да фалшификации, премълчавания и най-вече недоизказани неща има, но не това е основното. В целия музей българската нишка и произход на борбите е лесно проследима, десетките текстове на български, историческите артефакти от общата ни история са доказателство за пъпната връв, която ни свързва и всичко това е там, малка част, но е там, не е скрито. Който има очи го вижда. Частта за жертвите от комунизма, на тавана са закачени снимките на част от избитите македонци от титовия режим. Самите снимки са прозрачни, лек ветрец ги полъхва и те се люшкат като камбанки за помен. Има огромни картини за сръбските зверства, дейността на ВМРО.

На входа на музея, в ляво до рецепцията има една голяма картина от руски художник за ПСВ. Заприлича ми на прословутата на нож. Фронтално в центъра на картината в дълбочина, български офицер с изваден револвер води в атака македонско паравоенно подразделение срещу французите на Южния фронт. А де! Останах с отворена уста. Излязох и започнах да се питам, да не би офицерът да е руски, но тогава какво правят французите на картината? Хубав музей, емоционален. Толкова хубав, че с открито сърце казвам: Ние в България нямаме подобно нещо. Ако не сте ходили вече, не ви се свидят 300 денара и имате път към Скопие отидете в тези музеи.

Музеят на Холокоста за съжаление беше затворен заради пренареждане на експозицията.


Нови правила, но същата игра.

Тема Re: Впечатления от Македония, Скопие и Охриднови [re: rimskia]  
Автор persone (върховист)
Публикувано17.08.18 19:46



Намери ли някой български артефакт?

Мога да се похваля, че благодарение на Дамаскина намерих за 45 минути разходка из центъра 5 български артефакта, които нито един местен или външен не ги знае. И които биха изчезнали ако властта ги намери.



Тема Re: Впечатления от Македония, Скопие и Охриднови [re: persone]  
Автор rimskia (набор dir.2001 )
Публикувано17.08.18 20:06



Не, нямах време, много топло и нямах местен човек да ме води. Говорих с хора по улиците при всеки повод, но това е за друг пост. Леле колко сме близки, знаех го ама като се убедиш на практика за пореден път е друго.


Нови правила, но същата игра.

Тема Re: Впечатления от Македония, Скопие и Охриднови [re: rimskia]  
Автор Darkages (старо куче)
Публикувано17.08.18 20:13



А какво е станало с родната ти къща в Скопие?



Тема Re: Впечатления от Македония, Скопие и Охриднови [re: rimskia]  
Автор persone (върховист)
Публикувано17.08.18 20:13



Моето чуство беше същото. Дори се возих ведно такси с някакъв локален националист привърженик на Вардар Скопие. Пита ме директно откъде съм, аз директно му казах от София. Човекът реагира спонтанно и даже се ухили и взе да ми обяснява как стоят нещата в София. Също като нашенските капацитети, от дълбоката провинция които знаят всичко. Когато говориш нормално с хората "литературната норма" изчезва и си нагаждаш разговора по нашенски. И наистина ги чустваш близки все едно са българи от България.



Тема Re: Впечатления от Македония, Скопие и Охриднови [re: persone]  
Автор cumanich126454 (ивохристовист)
Публикувано17.08.18 20:22



Мога да се похваля, че благодарение на Дамаскина намерих за 45 минути разходка из центъра 5 български артефакта, които нито един местен или външен не ги знае.

Тъкмо ще използвам повода да попитам, някой дали знае съдбата на този "артефакт":



Вдигна се шум и после всички забравиха



Тема Re: Впечатления от Македония, Скопие и Охриднови [re: Darkages]  
Автор rimskia (набор dir.2001 )
Публикувано17.08.18 20:25



Нямали сме родна къща в Скопие. Царството ни е настанило, администрацията е поемала разходите.


Нови правила, но същата игра.

Тема Re: Впечатления от Македония, Скопие и Охриднови [re: cumanich126454]  
Автор persone (върховист)
Публикувано17.08.18 20:26



Това не съм го виждал.
пп
Имай предвид, че там всичко се следи, така както винаги е било.

Редактирано от persone на 17.08.18 20:27.



Тема Re: Впечатления от Македония, Скопие и Охриднови [re: persone]  
Автор rimskia (набор dir.2001 )
Публикувано17.08.18 20:40



Моето чуство беше същото. Дори се возих ведно такси с някакъв локален националист привърженик на Вардар Скопие. Пита ме директно откъде съм, аз директно му казах от София. Човекът реагира спонтанно и даже се ухили и взе да ми обяснява как стоят нещата в София. Също като нашенските капацитети, от дълбоката провинция които знаят всичко. Когато говориш нормално с хората "литературната норма" изчезва и си нагаждаш разговора по нашенски. И наистина ги чустваш близки все едно са българи от България

Ха,ха точно така. Мале, мале като копия сме с македонците.

Говорих с една жена над 70 години, кокона, добре облечена с капа, възпитана, очила с позлатени рамки, види се от сои. Търся опинци казвам и, тя ме гледа и пита от къде сте. От далече съм отговарям. От България. Тя ме хваща за лакътя и тихо реди, те така стана от България да си и да викаш, че си от далече. Имам сестра в София, казва и като отприщи на македонски български нема спиране. Ние вика, македонците, сме лоши, вадим си един на друг душата, албанците са по-добри, държат се заедно и са по справедливи, та затова ако искате опинци трябва да идете при албанците. Те албанците ги правят, ние веке нищо не можем да правим само политикансваме и се тепаме по между си.

Хванах се за главата. Това може да се случи само с българи, а явно и с македонци, да срещнеш чужденец на улицата и да кажеш колко ти е лош народа и държавата. Ама явно мен не ме брои за чужденец.


Нови правила, но същата игра.

Тема Re: Впечатления от Македония, Скопие и Охриднови [re: rimskia]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано18.08.18 10:44



Последно: различен народ ли са или са исти като нас ?



Нищо различно няма. Един народ сме. Но насила хубост не става. Все едно заралии да се отделят и да кажат: "От Берое по-велико няма" и да обясняват как останалите българи са по-долна категория от тях и т.н.

По същата логика - едно към едно ли сме с бесарабските българи? Ами, не сме. Ама, те са българи. Те тва е разликата с македонците.

Редактирано от goga на 18.08.18 10:44.



Тема Re: Впечатления от Македония, Скопие и Охриднови [re: rimskia]  
Автор jingiby (АнтиFYROMизатор)
Публикувано18.08.18 11:09



Римски, за първи път всичко написано от теб ми допада: 6 от 6!





Тема Re: Впечатления от Македония, Скопие и Охриднови [re: jingiby]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано18.08.18 16:16



Да, когато иска, може...



Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Впечатления от Македония, Скопие и Охриднови [re: goga]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано18.08.18 20:49



И аз това щех да питам; ем сме едно ем не сме. Тая баба нещо го омаяла от предният пост.





Тема Re: Впечатления от Македония, Скопие и Охриднови [re: goga]  
Автор rimskia (набор dir.2001 )
Публикувано19.08.18 19:19



Последно: различен народ ли са или са исти като нас ?

Манталитетът им е като нашия в политиката. Говорих с десетки хора и никого не попитах "Ти българин ли си?" Не ме интересуваше, а и беше без значение. И да, почувствах ги като различен народ. Все едно семействата на двама братя - братя са, но всеки се е задомил, ново огнище е запалил, друга къща е построил. Ходят си братята на гости, обичат се, но не се командват един друг какво и как, всеки храни своите деца, всеки оре своята нива. Така ги видях аз нещата. Няма връщане назад.


Нови правила, но същата игра.

Тема Re: Впечатления от Македония, Скопие и Охриднови [re: rimskia]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано19.08.18 19:37



А, да хванем бас, че след 20 год поне половин милион македонци ще се пишат българи.

Толкова за различието.



Тема аз бих се хванал,нови [re: goga]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано19.08.18 19:40



защото съм сигурен, че българите в Македония ще са колкото и днес, може да достигнат 2 процента.



Тема Re: аз бих се хванал,нови [re: mak ot Sofia]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано19.08.18 20:20



На мен друга ми беше поантата:

като е изгодно да са различни, ще са различни; ако се окаже, че е по-престижно да са българи, ще си спомнят, че са имали дедовци-бугари. Всичко зависи от това как България ще се развива следващите 20-30 години и как ще се отнася с потомците на българи в Македония.

Различията са изкуствено създадени. Те могат да продължат, но и да нямат особено значение, когато жизнената ситуация не налага подхранването им.

Разбира се, също е твръде вероятно да стане това, което казваш.

Навремето Младен Сърбиновски го питали: "От какво имате нужда като помощ от България?" Той казал: "От нищо. Нека България да стане богата и цивилизована европейска държава - това ще е най-добрата реклама за българщината в Македония."

Не искам никой да засягам, но Македония е обречена на бавна агония и мизерия, ако продължи да упорства по титовските клишета.

Примери, колкото щеш: Любчо Георгиевски сам признава, че навремето е пукал гуми на ватомобили с българска регистрация.
Онзи другият македонец от Охрид, за който някой беше пуснал линк - дето преди 20 години се установил първо в Хасково, а сега работи в Лондон - той не казва, че е българин, ама всичко, което прави - го прави точно такъв - 100-процентов българин. Видял е човекът, че тук са истите хора като оттатък, че го уважават и обичат - защо да упорства да се прави на различен?!
Сега не говори, че след Острова ще се връща в Охрид, а в Хасково - това усеща като свой дом.

Напоследък в Пловдив се натъквам на доста подобни примери с младежи от Вардарско. Остават тук и им харесва, защото приемат средата за родна. В прав текст няма да ти кажат, че са станали бугари, но дефакто точно това става.

Редактирано от goga на 19.08.18 20:27.



Тема Re: Впечатления от Македония, Скопие и Охриднови [re: rimskia]  
Автор rimskia (набор dir.2001 )
Публикувано19.08.18 20:27



Тежък е пътят за Охрид. Навремето майка ми казваше, че най не обичала когато пращали татко там по работа. Цял ден се пътувало и по тия чукари страшни работи ставали. Така и не попитах кой е правил тези страшни работи, ние българите ли, или ония другите. Женски работи и страхове, може и вярно да е било, може и не.

Напускаме Скопие бързо и лесно. Градът е малък, шофьорите възпитани, движението ненатоварено. Пълним резервоара и гумите захапват нагрятия асфалт, съскат с обещание "ей сега, ей сега ще ви заведем там за където сте тръгнали, вие само дръжте волана". Селата остават в страни с белите си джамии и черквите до тях, маркиращи мислената граница между едните и другите. Завоите започват да се стягат, колата влиза в серпентините, скоростната кутия започва по-често да търси точната предавка, а моторът се събужда доволен от предизвикателството, ръмжи и тегли като пришпорен кон.

Пътят е лош, много лош. И опасен. Настилката е износена, тясно е, кръпките са неравни и подритват машината. На няколко места групи от работници правят нещо, движението е отбито само в едната лента. Напредваме бавно, шофьорите са изнервени започват да рискуват. Пред един завой облечен в кожено яке мъж ни маха да намалим и след секунди зад скалата виждаме трагедията. Четири пет коли са спрели вижда се, че нещастието току що се е случило. Спираме и ние. В лявото платно на асфалта лежи човек, моторът му е паднал на десетина метра по-далеч, каската е на главата му и около нея малка локвичка кръв. Клекнал до него друг моторист го държи за ръка и му говори нещо. Дали го чуват или думите идват прекалено късно. Искаме да помогнем. Една от жените около ранения е медицинска сестра. Не трябва да го местим докато не дойде линейката за да го обездвижват в носилката, ако има счупване на гръбначния стълб ....

Потегляме отново, никой не говори в колата, а на пътя никой вече не изпреварва. Само Елизабет промълви, на колко ли години е било това момче? На 32, разбрахме го от новините. Тогава се сетих за думите на мама и ужаса и от пътя за Охрид. Замислих се, дали най–страшните работи не си ги правим ние самите.


Нови правила, но същата игра.

Тема естественонови [re: goga]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано19.08.18 20:41



Ако разликата между България и Македония беше като разликата между Швейцария и бедната Италия (между другото имаше един филм "Хляб и шоколад") можеше ли италианците да напомнят на италианците в Швейцария, че са дъжни да помнят, че са италианци.
Аз тази Швейцария много я харесвам. Там живеят германци, французи и италианци, но това не им пречи да са си направили държава, в която жителите заявяват: А защо ни е ЕС?

Редактирано от mak ot Sofia на 19.08.18 21:07.



Тема Ве гледам и се чудам !?нови [re: torlakov-93629]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано19.08.18 20:47



интелигентни хора, образовани , прошетани и начетени !?

КАКВА ВРЗКА СИ ИМА ЕДНО СО ДРУГО КАКВИ СМЕ И КАКВИ КАЗВАМЕ ЧЕ СМЕ !!? СМЕ БИЛИ САШТИТЕ НО НИЕ СМЕ КАЗВЛАИ ЧЕ НЕ СМЕ БАЛГАРИ ! АБЕ СТИГА СТИГА, АМАН ! БАДЕТЕ СПОКОЈНИ, ШТЕ ПОМИНАТ ОШТЕ 100 ГОДИНИ ДОКАТО НАИСТИНА СТАНЕМЕ РАЗАЛИЧНИ, т.е. САШТИТЕ.

“Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...

Редактирано от SashetoBE на 19.08.18 20:49.



Тема Re: аз бих се хванал,нови [re: mak ot Sofia]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано19.08.18 20:48



Никой и не очаква да се пишат българи и загърбят последните си 100 години. По скоро ще се измени разбирането за македонец и българин у тях, то вече става.

Редактирано от torlakov-93629 на 20.08.18 00:15.



Тема Мерси Римскинови [re: rimskia]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано19.08.18 20:50



не сам бил там поне 6 месеца, добре ме освежи стози репортаж. А ти с Аматера ли беше ?

“Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...“


Тема Re: Мерси Римскинови [re: SashetoBE]  
Автор rimskia (набор dir.2001 )
Публикувано19.08.18 22:50



Не, ние не се познаваме. 4 човека сме, но само аз съм българин. Ако знаеш как когато се опитвах да им разкажа за нашите македоно-български страсти, как кимаха с разбиране без нищо да разбират, мани, мани ... Хората искат прости неща – чаша вино, усмивка, да е сигурно, добра храна, сносни хотели, исторически забележителности, музеи, черкви, красиви гледки. За тях нашите истерии с 100 години давност са ... глупави. Отказах се да им обяснявам за комитетските работи и клонираните ВМРОта. Оставям ги да се радват и наслаждават на прекрасната Македония.


Нови правила, но същата игра.

Тема Re: Мерси Римскинови [re: rimskia]  
Автор Amateur (TrollBuster)
Публикувано20.08.18 10:01



Значи сме се разминали с колите. Аз по същото време пътувах от Охрид за Скопие.

***


Тема Re: Впечатления от Македония, Скопие и Охриднови [re: rimskia]  
Автор rimskia (набор dir.2001 )
Публикувано20.08.18 10:26



На зло куче, зъл прът. Така съм научен, така съм живял.

В Скопие първата вечер сядаме в една механа точно срещу новата сграда на Македонската народна банка. Посреща ни управителя, настанява ни на хубава маса и бързо носи менютата, две бири Скопско и две малки бутилчици от 187мл бяло вино от Тиквеш, Александрия траминер. Големите вентилатори движат въздуха и нагрятата кожа започва да си отдъхва. Вече никой не се поти. Водата е в красиви стъклени бутилки, отразява светлината като бисер. От Хърватия я внасят. Виното не е по–лошо от българското, дори аз го предпочитам защото е по-сухо от нашето. Всичко се нарежда добре, очертава се приятна вечерна компания с приятели.

Управителят казва на един сервитьор да ни вземе поръчката. Младо момче е, високо, светло с руси коси. Не казва добър вечер, мълчи. Аз започвам да поръчвам за всички с моя мешан българо-македонски говор, но не всички са готови, не са си избрали все още. Момчето дума не обелва, просто си тръгва. Гледа лошо. След минути всичко сме уточнили с приятелите, всеки си е избрал нещо македонско. Викам го отново, той вече ме е намразил и ме гледа лошо. Започва да говори на чист сръбски, не знам дали нарочно или просто си беше сърбин. Непрекъснато ми казва, че не разбира. Гледа ме високомерно с презрение. Нямам аз време за подобни драми, ставам и отивам при управителя, искам друг сервитьор. Няма проблем, веднага господине, извинявам се много, управителят потъва в дън земя. Не е добре това, казвам, къде е македонската гостоприемност, остави ме мен, ние си се знаем, но приятелите ми с какво впечатление ще си тръгнат от вашата страна?
Извинявайте, извинявайте, това повече няма да се повтори ми обещава началникът.

От тук нататък всичко беше както трябва и храната и хората в ресторанта. Всяко стадо си има черната овца и в този ресторант попаднах на нея.

Нищо не казах на спътниците си остана си между мен и управителя. Не плюх по сърбите, не обвиних Македония. Отговорността е винаги индивиндуална.


Нови правила, но същата игра.

Тема Re: Впечатления от Македония, Скопие и Охриднови [re: rimskia]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано20.08.18 10:30



На тоя тъпак какво си му виновен - отишъл си да му изработиш заплатата с поръчките си. Това е малоумие, такъв човек трябва веднага да бъде уволнен: той не си харесва работата, през оная работа му е и си мисли, че е унижение да носи таблата и менютата.

Между другото в Букурещ имах подобен случай - не точно да се прави, че не разбира - говорихме си на английски, но някак не му се занимаваше, а в заведението нямаше клиенти. Дойде неговият шеф, обслужи ни както трябва - накрая си получи бакшиша от 5 евро. А "умникът" зад бара си остана без тези пари, които му бях приготвил. Поръчката беше за 30 -35 евро.

Редактирано от goga на 20.08.18 10:32.



Тема Re: Впечатления от Македония, Скопие и Охриднови [re: rimskia]  
Автор leyte (ентусиаст)
Публикувано20.08.18 11:11



Тук всички сте някакви У-ни-кал-ни образи, заклевам се!

Само тук за един ден мога да бъда възхитен, унизен, засрамен, заблуден, ожесточен, възгорден и винаги впечатлен.



Тема Re: Впечатления от Македония, Скопие и Охриднови [re: rimskia]  
Автор osoitza-86326 (КАГАН)
Публикувано20.08.18 13:40



Аз пътувах вечерта. Пътя ми се стори зле, но на много места беше в ремонт. Тайнос е надявам да го оправят. Към България също беше зле пътя.




Тема Re: Впечатления от Македония, Скопие и Охриднови [re: osoitza-86326]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано20.08.18 13:45



От Паланка до Деве Баир си видял големите бели кръпки по пътя.Все е кяр в сравнение с дупките преди това.



Тема Re:Поукатанови [re: rimskia]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано20.08.18 14:40



Има още един аспект, за който се сещам, като коментираме твоята история.

Карл Густав Юнг е въвел в понятийния си апарат едно понятие "синхроничност".

Да ти го кажа горе-долу как ми изглеждат на мен отстрани нещата: на теб този скопски цървул ти се е правил на интересен, докато по същото време в този клуб ти пишеше надълго и нашироко как трябва безрезервно да подкрепяме Северна Македония за НАТО и ЕС.

Помисли си дали този незначителен битов случай не е знак, че може би трябва да преосмислиш позицията си

Един вид - ти даваш безрезервна подкрепа с емоции и кеш за доброто на хората в Македония, а този субект ти отвръща със среден пръст. Да не стане същото и с България, когато само безрезервно дава и не внимава кой с какви намерения е отсреща.

Редактирано от goga на 20.08.18 14:40.



Тема Ште си позволам да добавам две нештанови [re: rimskia]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано21.08.18 15:47



понекога скопскиа сленг може да ти изглежда на чист српски и второто е че македонците наистина не разбират балгарски (думите които се различни или от руски произход).
Поведението на момчето е за осуда од професионален аспект но не сум сигурен дека има некаква врска со балгароомразата.

“Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...“

Редактирано от SashetoBE на 21.08.18 17:32.



Тема Re: Ште си позволам да добавам две нештанови [re: SashetoBE]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано21.08.18 17:17



В нашата кръчма е бъкано със сръбски и македонски келнери и ме разбират чудесно( миналата седмица бях на концерт на Джеф Лин и я навестих пътьом) Сърбина дори иска да понаучим и сръбска дума , но от любезност и да покаже колко е близка да речем с българската. За македонците дори смея да твърдя , че са с далеч по голямо уважение и внимание към клиента от колегите от старите предели.



Редактирано от torlakov-93629 на 21.08.18 17:26.



Тема Re: Ште си позволам да добавам две нештанови [re: SashetoBE]  
Автор rimskia (набор dir.2001 )
Публикувано22.08.18 23:46



понекога скопскиа сленг може да ти изглежда на чист српски и второто е че македонците наистина не разбират балгарски (думите които се различни или от руски произход).
Поведението на момчето е за осуда од професионален аспект но не сум сигурен дека има некаква врска со балгароомразата.


Аз също се замислих над това. Може би си прав, но това беше единствения случай когато не се разбрахме с някого в Македония. В Музея на македонската борба говорих на дълго и на широко с бременната рецепционистка, младо момиче. Имаше думи, над които и аз и тя се замисляхме, но намирахме начин да ги обясним. Мисля си, че има ли желание, малко добра и воля всичко се нарежда.


Нови правила, но същата игра.

Тема Re:Поукатанови [re: goga]  
Автор rimskia (набор dir.2001 )
Публикувано22.08.18 23:54



Да ти го кажа горе-долу как ми изглеждат на мен отстрани нещата: на теб този скопски цървул ти се е правил на интересен, докато по същото време в този клуб ти пишеше надълго и нашироко как трябва безрезервно да подкрепяме Северна Македония за НАТО и ЕС.

Да, така е. Но това беше един единствен път, всички други бяха любезни и добронамерени, хубави хора. Не мога една лоша дума да кажа за македонците. Отговорността е винаги индивидуална, а не на целия народ.


Нови правила, но същата игра.

Тема Re: Впечатления от Македония, Скопие и Охриднови [re: rimskia]  
Автор rimskia (набор dir.2001 )
Публикувано23.08.18 01:45



Ех, Охрид.

Хвърлихме куфарите в хотела и хайде с пълна пара към манастира Св. Наум. Всички го очакват с нетърпение, гледали са снимки, чели са, а ако някой е пропуснал имаме си и един "професор" с нас. Нали се сещате за какъв тип хора говоря? Той всичко е разучил, подготвил се е, а след това го е пречупил през протестантския си мироглед и е наредил пъзела в главата си. Приятели сме от дълго време. Оставям думите да се плъзгат покрай ушите ми. Този път аз карам колата и мога да си позволя привилегията на мълчанието. Съсредоточавам се на лицата край пътя, спрелите коли и малките плажове по брега. Има много народ на шосето. Внимавам, алармата за опознаване на пешеходци звъни непрекъснато, предупреждава, предупреждава ... накрая ми писва и намирам как да я изключа. Тия играчки не са правени за Балканите където разделението между автомобили и пешеходци е твърде условно.

Излизаме от плажната зона и след един завой виждам жълта табела указваща посоката, артефакт от една отминала епоха "Н.Р. Албания". Попитах се от колко ли време Албания вече не е народна република? Първото нещо, което ме впечатли когато пристигнахме беше чистотата. Чистотата, хигиената на мястото. Няма боклуци, търкалящи се пластмасови бутилки, фасове. Всичко е излъскано и изглежда здравословно. Същото важи и за Охрид, но това го установих по-късно. В България трябва да вземем пример от охридчани. В обществената хигиена сме по–зле от тях. Разходката преди манастира е радост за окото, в дясно плажа, а в ляво лагуната с кристалните си води и полупрозрачни водорасли с цвят на изумруд. Във водата, на пилони ресторант. Хапване набързо, не пием алкохол, много топло е. Влизаме в манастира. Посрещат ни три пауна. Чат, чат, чат, чат .... фотоапаратите започват да тракат като картечници и приятели те ми са възхитени от всичко видяно. Аз не, но не им го казвам. Никога не говоря срещу Македония и България пред чужди. Не ми хареса прекалената комерсиализация на мястото, не мисля, че хотелът е манастир. Да, красиво е, но това не е манастир, в него нямаше духовност.

Уморени сме и се връщаме. В ресторанта на комплекса ни посреща сватба. Любопитството ни гложди и се промъкваме през вратата да видим какво е това чудо. Музиката ни удря в лицето ама не оная фалшивата от тонколоните, а истинска. В средата два кларинета, акордеон и тъпан, до тях певците мъж и жена, а около тях се люшка хоро вито като кравай. Мъжете с искрящо бели ризи, жените красавици, вие се хорото вие, ръцете се полюшват, главите се накланят наляво на дясно, хайде пак на ляво ... Не, тук няма начин, трябва да се правят снимки казва "професора", отиди да ги питаш дали може. Добре, оглеждам аз отрупаните маси и си избирам един човек на моя възраст. Отивам при него и питам да снимаме. Редовния въпрос: Вие от къде сте? Не знам и аз от къде съм, казвам, но те са американци. Никога не са виждали балканска сватба и сега им се ще да имат спомен. Става мъжът от масата, гледа ме "Те са американци ама ти си и българин. Аз съм от Австралия ама съм македонец. Племенник женя, аз всичко плащам тука." и викна на сервитьора "Я веднага една маса да сложиш тука за тия хубави хора." Ама чакай, казвам му, аз не знам дали са съгласни. Е как няма да са съгласни, не могат да ме обидят е сега отивам да говоря с тях казва той. Аз седя в страни, австралиецът говори с "професора", моите хора гледат ококорени нервно се усмихват, след това кимат с глава, добре.

И като се започна та до два часа през нощта. Вярвайте ми, научи ги хоро да играят. Хубав човек, добър и с широко сърце. Ноември ще ми дойде на гости. Тогава пък ние ще се отчетем.

Та искам да кажа, че така става понякога. Пътуваш, пътуваш, изминеш десет хиляди километра, мислиш си всичко съм видял на тоя свят и изведнъж нещо или някой те изненада. И това го казвам не аз, а "професора", който беше сигурен, че всичко е научил за Балканите.


Нови правила, но същата игра.

Тема Re: Впечатления от Македония, Скопие и Охриднови [re: rimskia]  
Автор jingiby (АнтиFYROMизатор)
Публикувано23.08.18 07:51



Интересен репортаж!





Тема Re: Впечатления от Македония, Скопие и Охриднови [re: rimskia]  
Автор cumanich126454 (ивохристовист)
Публикувано23.08.18 07:58



Римски, браво за репортажа. Интересно пишеш и споделяш. Сякаш някой професионален журналист публикува от твоя акаунт.



Тема Око да види, ръка да пипненови [re: rimskia]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано23.08.18 09:29



Живото общуване е много по-богато от проучването чрез интернет.
Моите впечатления от Македония са като твоите. От клуба бях готов да ме ядат по повод и без повод, пък реалните срещи показаха обратното.
Няколко пъти сме ходили в Македония и само един единствен път един собракяджия ме "яде", защото съм българин. Написа акт за нарушение 15 евро, защото нямахме вериги в багажника на колата





Тема Re: Впечатления от Македония, Скопие и Охриднови [re: rimskia]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано23.08.18 20:38



Емил Боев само може да чете и да ти завижда.





Тема Re: Впечатления от Македония, Скопие и Охриднови [re: rimskia]  
Автор mulcho ()
Публикувано23.08.18 22:27



Чудесен пътепис, поздравления!



Тема Re: Впечатления от Македония, Скопие и Охриднови [re: rimskia]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано28.08.18 16:23



"Вярвайте ми, научи ги хоро да играят"
Това е първата крачка към побългаряването. Разбира се според човека, но от там се запалва любопитството към българската култура и после следват купуване на носии, за да си ги носят в САЩ, приобщаване там на място към българските сбирки и т.н. Важи и за канадците.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.