Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:22 05.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Re: Ебати и извинението...нови [re: jingiby]  
Автор cumanich126454 (ивохристовист)
Публикувано10.08.18 20:11



Може ли малко повече разяснения по тази теория с уставите. За първи път я чувам. Още повече онзи ден видях правилника на БМОРК в Благоевградския музей. Македонски историци твърдят, че те имат екземпляри от устава на БМОРК, а наши учени твърдят, че този устав първо е открит и публикуван от скопските кратуни. Това да не е някаква задявка?

Историята с устава (и правилника) на БМОРК е пълна с неясноти. Твърди се, че това е първият устав на Организацията приет непосредствено след решенията на Солунския конгрес през 1896 г. Имам големи съмнения, че това е точно този документ. А има големи разминавания в спомените на учредителите взели участие в този конгрес. Но никой не споменава като прието име на организацията като "българска". Изобщо много мимоходом се говори по този въпрос.
----
Цочо Билярски твърди:

Уставът и правилникът на БМОРК са съставени от Гьорче Петров и Гоце Делчев въз основа на взетите решения на конгреса, а са отпечатани след тяхното пристигане в София като задгранични представители. Тъй като не разполагам с корицата на устава, а само с корицата на правилника ще посоча особеностите й, които досега са избягнали от погледа на изследователите, което ще ни даде този път точната година на написването на устава и правилника, за които досега само са правени предположения, наистина доближаващи се до точната година. На корицата на правилника в средата има изобразена седнала жена, която в дясната си ръка държи знаме, върху което пише “Свобода или смърт”. Тази й ръка е облегната върху постамент, на когото е изобразен изправен разярен лъв с корона. Впоследствие някой е задраскал короната с химически молив, но тя прозира под задрасканото. С лявата си ръка жената държи боен щит, който е опрян на лявото й коляно. Върху него, отлявата страна пише “Македония”, а на срещуположната дясна страна с много ситен шрифт пише “1896”,



Как го е видял това "1896" за мене е загадка. Но дори и да е така с годината, не означава, че това е годината на отпечатването на устава (правилника). Просто за репер е ползвана знаменателна година. Според мен тези документи са отпечатани някъде към 1900 г., но веднага са били подложени на редакция. Имаше по тубата едно филмче на което се виждаше ръкописно редактиране (изразяващо се в задраскване) всякъде, където пишеше "български"...

П. П. Докато търсех филмчето попаднах на тази страница (пак у Цочо Билярски):





Редактирано от cumanich126454 на 10.08.18 20:14.



Тема Re: Има слухове че през цјалото временови [re: torlakov-93629]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано10.08.18 20:14



Заев прави сериозна заявка към хардлаЙнАрите в Северна Македония , че всички отстъпки са временни и тактически, то ест до влизането в Еу и НАТО. A и После ще има уста да ни каже, че не прави нищо различно .
Жалко, че няма сериозни хора във властта които да изискат комисията да наложи тези поправки , като условие за наше съгласие за приемане.



Тема Re: Ебати и извинението...нови [re: cumanich126454]  
Автор jingiby (АнтиFYROMизатор)
Публикувано10.08.18 20:34



Билярски твърди: В допълнение искам да отбележа, че преди да публикува уставите и правилниците на БМОРК в България Константин Пандев, те вече бяха публикувани най-напред в Скопие от тамошния историк Иван Катарджиев. Катарджиев смята устава и правилника за действали между 1894-1896 г. Аз съм склонен да приема това виждане.



Тема Re: Апсољутнонови [re: SashetoBE]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано10.08.18 20:46



В същност е доста ловък и клинчещ. Излиза с номера , че е направил грешка, но може да се тълкува преспокойно, като първоначално е признавал и такъв български характер и ни е неумишлено заблудил. Интервюто и посланието във фейсбук са съвсем припокриващи се и преднамерени.



Тема Re: Ебати и извинението...нови [re: goga]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано11.08.18 07:48



Такива като теб правят разлика между македонско и българско.
Такива като теб разделиха нацията ни.
Човешкото достойнство трябва да се уважава. Когато човек рискува всичко вървейки срещу столетия градена мракобесна политика и мейнстрийм - трябва да се уважава, без голямо значение от причините за това.



Тема Re: Ебати и извинението...нови [re: DannyDeVito]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано11.08.18 14:46



Такива като мен, ако бяха тези начело на държавата, скопските недоносчета щяха да видят останките на Гоце през крив макарон. Но, виж, такива като теб са на една крачка да станат приятели с омовци.





Тема Re: Ебати и извинението...нови [re: goga]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано11.08.18 16:18



Сръбската музика и плескаввиците са Запада за баци...





Тема Re: Все пак приказките на Заев не са безобидни...нови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор rimskia (набор dir.2001 )
Публикувано11.08.18 16:29



То пък в Република България образованието сигурно носи пари. Майка ми беше акушерка и по времето на комунизма е взимала 400 лева заплата, а след 89-та 500 лева с нощни смени

Понеже доста лъжеш, реших да проверя дали това е вярно.

Такааа ... обадих се на племенника, който се пенсионира като шеф на АГ клиника да ми каже какви са били заплатите.

От 1986 до 1989 заплатите акушерките са започвали със 128 лв, а докторите със 173 лв. Акушер–гинеколог със специалност, 4 нощни и оперативни с 15 г трудов стаж е стигал до 300–350 лв. Завеждаш отделението е взимам 380–400 лв. Главният лекар на болницата е бил със заплата от 380 лв + специалност и административни или около 430 лв.

Акушерките в операционната, родилна зала и с дежурства никога не са взимали повече от 260–280 лв освен ако не са полагали извънреден труд или не са замествали по спешност, нещо според него рядко, което се е случвало не повече от един два пъти годишно.

Майка ти трябва да е била някаква турбо акушерка за да изкарва 400 лв, но и без това си е ясно, че е лъжа – твоя или нейна.

След това го питах какво е станало след 1989 г дали са им оправили заплатите. Каза, че държавата не им ги е оправила, но те сами са си ги оправили. Почнали да взимат на черно пари за упойка, раждане, аборти, пари за упойка при аборт и т.н. и вече след 89 докарвали по около 800–1000 лв докторите, а акушерките по около 600 без данъци и осигуровки. Та казва той "добре че дойде 89та да си хванем живота в ръце и да си оправим сами доходите"

В момента ми каза, че колегите му изкарват между 2600 и 6000 лв и всяка година е все повече. Каза също, че наистина акушерките в момента не са добре платени защото взимат около 900-1000 лв, но има такъв глад за кадри, че спокойно кадърна и опитна акушерка може да си намери работа за 1200 лв. Отделно, че все още получавали и "подаръци" при раждането.


Нови правила, но същата игра.

Тема Re: Нямам нищо противнови [re: torlakov-93629]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано11.08.18 16:41



Заев. Но номерата му са много евтини, за да заслужи уважението ми.

В политиката е като в живота: аз приятел с дребен търгаш няма как да стана. Не се получава приятелство, когато единият дава, без задни мисли, а другият си прави тънки сметки как да те набута да му платиш банкета в ресторанта, без да те е канил.



Такова сближение, което олицетворява Заев, би бил вид национален мазохизъм за българите, за които историята има значение. За тези, за които плескавицата и тиквешката са по важни, те са ясни.

Аз казах вече: дела трябват, не думи. Една година мина. Приказките вече започват да губят стойност.

Редактирано от goga на 11.08.18 16:43.



Тема Re: Ебати и извинението...нови [re: goga]  
Автор rimskia (набор dir.2001 )
Публикувано11.08.18 16:58



Такива като мен, ако бяха тези начело на държавата, скопските недоносчета щяха да видят останките на Гоце през крив макарон. Но, виж, такива като теб са на една крачка да станат приятели с омовци.

Да, да, слушали сме ги вече тия и през 1913, 1915, 1940 затова сме там където сме.

Как не може да се разбере толкова просто нещо? Македония трябва да влезе в НАТО на всяка цена за да бъде окончателно откъсната от Сърбия. След това влизането в ЕС ще е много трудно и точно тогава България трябва да наложи волята си, а не сега. Българското време още не е дошло. Търпение и без глупости.


Нови правила, но същата игра.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.