Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:57 28.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Re: Тракийци vs. шопинови [re: Amateur]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано06.08.18 00:38



В отговор на:

[...] Майка ми отива един месец преди раждането ми в старозагорска болница при познат на семейството, за да бъде под постоянен контрол, след като една година по-рано брат ми умира при раждане в София. Не са искали да рискуват с мене. [...]



Нека позная. Умрял е в болница Шейново?

.........................
В един спор печели загубилият, защото научава нещо ново.

Тема Re: Тракийци vs. шопинови [re: Amateur]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано06.08.18 00:58



Боже, коло мъка има по този свят, Боже!

Не мъка, простотия е това, за това ставаше дума. Нищо никой не му казва, той почва комплекси в жълтите павета да избива. Софиянците му били прости, ми стой си в Родопите да се преработваш. Да не си изхвърлял и ти строителни отпадъци зад блока, та се засегна толкова, дал-взел?

Редактирано от WlSP на 06.08.18 01:00.



Тема Re: Тракийци vs. шопинови [re: WlSP]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано06.08.18 01:49



Точно за простотията на кореняк софиянците става въпрос. На мен конкретно нищо не са ми казали, но ти знаеш ли каква е цялата доктрина?

Всеки, който не е роден в София се нарича "селянин", или в по-изтънчения вариант "провинциалист". По автобусите на всеослушание разговарят, че "селяните" трябва да се махнат, защото само те надуват чалга, ходят по анцузи, изхвърлят си боклуците където сварят, задръстили са им града с колите си. София била проектирана за 100 000 души, пък всичко живо се довлякло от провинцията (в Рим), едва ли не с единствената цел да се впише във висшето общество, но нещо не ни се получава, защото сме си селяни.

Кореняк софиянците масово се имат за върха на българското общество, какви комплекси те гонят?! Ако имах комплекси можех да твърдя, че и аз съм софиянец, защото практически съм израснал тук и някои мои роднини са от София. Само че не го правя, защото не съм цигане, което се оправдава, че е българче. Не са познали.

Въпреки това първоначално имах предвид нещо съвсем друго, което не е свързано с тези неща.

.........................
В един спор печели загубилият, защото научава нещо ново.


Тема Re: Тракийци vs. шопинови [re: tuzlija-179435]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано06.08.18 02:14



+1

На такива дрязги трябва да се гледа философски.
Между другото и Зигмунд Фройд, когато се преселил в Швейцария, е забелязал нещо подобно. Пише на едно място, че "във всеки кантон смятат хората от останалите кантони за отрепки". И понеже е учен, дал име на тези закачки - "колективен нарцисизъм", защото те не целят да принизят другите, а обратното - да изтъкнат собствената регионална уникалност.

Абсолютно нищо лошо няма в такива регионални мразенета, дори обратното - те укрепват вътреобщностните връзки. Ей 'га Швейцария - 100 години документирано мразене между кантоните, но още е цяла.

Нещо като футболната запалянковщина, само че без футболния хулиганизъм. Навсякъде ги има - един познат холандец ми каза, че амстердамци и ротердамци също много се мразят и обиждат. Има и държави, където това е пандемия, като например добрата стара Англия. М.г. на един концерт в САЩ Ноуел Галахар забелязал някакви фенове от Хъл и обяснил на всички какъв "шитхол" е Хъл (защото освен останалото е и фен на Тръмп). После го чепкаха по вестниците.

Тука обаче, понеже още ходим с гайдите, приемаме всичко за кръвна обида.

Отделно София е столица и съвсем нормално да отнася много повече попържни от останалите. Така е навсякъде - в САЩ като се каже "Вашингтон" и следват купища епитети. Там дори по телевизията и на политически митинги могат да се чуят в прав текст задявки, без цинизъм и вулгаризми естествено.

А относно притесненията на г-жата от статията мога да кажа, че Адидасград е такова диво село, че дори не се нуждае от обиждане.

Редактирано от croesus на 06.08.18 02:17.



Тема Re: Тракийци vs. шопинови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано06.08.18 02:22



Жълтите павета са от 1908 , на 110 години! Това определено е преди 1944.





Тема Re: Тракийци vs. шопинови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано06.08.18 02:51



Няма такова животно като "кореняк софиянец". Поне аз не познавам такъв, въпреки, че съм роден в I градска на "Патриарха" и "Раковска", отраснал съм на "Витошка" (до сегашния H&M) и на съседната "Цар Асен" на 100 м от Съдебната палата, учил съм в 41 училище на "Самуил" и по всички разбирания съм от "идеалния център". Тия глупости за "кореняците софиянци", жълтите павета и прочее щуротии са само в главите на новодошлите или още недошлите.

Но това не решава проблема със "селянията", боклуците зад блока и мръсните крака с джапанки пред гишето в банката. Нито с неадекватните шофьори и шофьорки с разни букви в началото на номера. Дето намаляват от 100 м на светофара, спират преди да се включат в "Цариградско", а после карат с 20 защото на улицата има още 200 коли и е много страшно.
"Когато си в Рим, прави като римляните" са казали умните хора, ама, ей на - не го правите.



Тема Re: Тракийци vs. шопинови [re: WlSP]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано06.08.18 03:01



Без да искаш покри 8 от 10те стереотипа за "истински софиянец".







Тема Re: Тракийци vs. шопинови [re: WlSP]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано06.08.18 03:51



И аз не се сетих да познавам някого с предци, родени в София преди ХХ век.



Тема Re: Тракийци vs. шопинови [re: Amateur]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано06.08.18 08:03



Ти не си у ред. Иди да се прегледаш.



Тема Re: Тракийци vs. шопинови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано06.08.18 08:34



Иронията е, че тяхната върховна гордост — жълтите павета са поставени след 44-та.



Абе тва родопчаните сте големи гайди.....

Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.