Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:17 26.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема С. Црънча, Пазарджишко  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано21.07.18 00:33



Типично българско село.

Около 1770-1773г. в него се заселват Арнаудови, от село Орешче, Дебърско. От тях после произлизат Мишеви и Караколеви, от които пък Тасеви. Нолеви, от които пък произхождат Чорбови и Раеви, идват от гр. Дебър. Кълвачеви, идват от Магарево, Битолско. Митре Шарколията, идва от Шаркьой, Битолско. Боянови, от Долно Драглище, Разложко. Гочеви и Колюстоянови, също от Македония, неизяснено откъде.

В селото има и много заселници от самоковски и софийски села, както и от Дупница. Края на 18, началото на 19в.

Кое ли е карало тези хора, да вървят на изток?

За македонците и шопите се знае, че били по-прогресивни от заварените. Първи си построили големи къщи, построили бичкиджийници, воденици и т.н.

Редактирано от komitaO3126319 на 21.07.18 00:46.



Тема Re: С. Црънча, Пазарджишконови [re: komitaO3126319]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано21.07.18 03:21



За македонците и шопите се знае, че били по-прогресивни от заварените.
Вот именно, къде е прогресо....



Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: С. Црънча, Пазарджишконови [re: komitaO3126319]  
Автор leyte (ентусиаст)
Публикувано21.07.18 07:09



Нищо в света не се е променило кой знае колко. Възможността да правят пари и да живеят по-спокойно, в близка езикова и културна среда. Близост до основните търговски пътища за времето от посоката Цариград-Виена, пазарите по него, плюс по-силната държавна власт в региона.
В дебърско натиска от арнаутите е голям и стига чак до дупнишко и самоковско, в битолско бейлъка е разпасан като никъде другаде, в разложко шетат банди и кърджалии по това време, а гръцките попове са си напаст по цяла Македония, по принцип. Не ти дават опрощение, ако не минеш към тях. Не можеш да кръщаваш, погребваш, жениш според твоите си традиции и език.
Селото се издържа от земята. Ако местния бей е склонен да ти дава повече свобода да обработваш земята и да остава за теб, да има и за търговия. Ако поддържа ред и недопуска бандитизъм - отиваш там. Същото се случва с рода ми в 1820 някъде, но в беломорието - по-близо до централната власт и възможностите за търговия.



Тема Re: С. Црънча, Пазарджишконови [re: komitaO3126319]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано21.07.18 08:47



Подобно е било в Брацигово. Най-хубавите къщи са построени от пришълците. На Петлешков рода е от Костурско.

Прадядото по бащина линия на Иван Вазов също е дошъл от Костурско във втората половина на 18 век.

Тамошните българи - от Костурско и Дебърско - са били по-предприемчиви. Стигало се е до парадокси турци и помаци да им бъдат ратаи. Говоря за началото на 20 век.

Редактирано от goga на 21.07.18 08:48.



Тема Re: С. Црънча, Пазарджишконови [re: goga]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано21.07.18 09:36



Не знам за предприемчивост, но не са рядкост подобни преселвания на по-големи групи (по този начин, поне според версията, която съм чувала, е образувано и селото, от което произхожда родът на баща ми). Причините обикновено са тези, за които пише leyte. За предприемчивостта е близко до ума човек да си помисли, че който се е вдигнал да се преселва, ще е по-предприемчив от средното, тоест само по себе си това е донякъде признак. Дали всички в изходния регион са така, не знам. ;)
Колкото до Брацигово, там има фамилия Мървакови - на моя приятелка майка и беше от нея. Мърваци са наричани, знаете, българите от определен район в Беломорието, тоест явно пак е спомен от преселение това фамилно име. Може да има и други следи от преселвания във фамилните или географските имена, нямам представа. За най-хубавите къщи също не знам. ;)

Редактирано от MupaM на 21.07.18 09:41.



Тема Re: С. Црънча, Пазарджишконови [re: komitaO3126319]  
Автор persone (върховист)
Публикувано21.07.18 11:04



Панагюрище, Брацигово, Арбанаси са основани от преселници от Арнаутлъка. Същото е положението с бисера на автентичните села - Ковачевица, с нейнате сложна технически и технологично направена канализация още в началото на 17 век, което предполага сериозни технологични знания. Елитът на българите от Албания и Западна Македония се преселва в България в протежение на 5-те века робство на вълни, усилвани от гоненията, които са непрекъснати в дивата Албания, но най-фатални се времената на Али паша Янински, където българското население български и гръцки говорящо намалява от две трети на 2% днес официално. Другите райони на т.н. Арнаутлък са Дебърско-Кичевско-Тетовско и разбира се Костурско-Епирско.



Тема Re: С. Црънча, Пазарджишконови [re: MupaM]  
Автор persone (върховист)
Публикувано21.07.18 11:07



Мърваците пъррвоначално са били свалянско племе. После стават етнографска група на българския народ. Мърваците и Мървашко обхващат районите на Гърция в Драмско и Серско до границата с България, условно с център село Зърнево - Като Неврокопион.



Тема Re: С. Црънча, Пазарджишконови [re: persone]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано21.07.18 11:11



Названието мърваци произхожда от думата мърва, сгурта и въглищната пепел, която остава след преработка на руда.
Мървашко обхваща и мелнишките и гоцеделчевските села.



Тема Re: С. Црънча, Пазарджишконови [re: komitaO3126319]  
Автор persone (върховист)
Публикувано21.07.18 11:17



Да така пише в Уикипедия. Бързо копираш. Но писачът на този текст е пропуснал, че мърваците са били славянско племе.



Тема Re: С. Црънча, Пазарджишконови [re: persone]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано21.07.18 11:29



Би ли посочил исторически извор, че е съществувало славянско племе на име мърваци?
Ще те насоча, мърваците са описани от Васил Кънчов и Атанас Шопов, но те не са исторически извори.



Тема Re: С. Црънча, Пазарджишконови [re: komitaO3126319]  
Автор persone (върховист)
Публикувано21.07.18 11:44



http://macedonia.kroraina.com/da/da_2_3.htm

Значителен е бил вероятно броят и на славянските племена в Тракия, но само имената на някои от тях са ни познати. Едно от тях е било племето на смоляните, за което се споменава в надпис от началото на IX в. Предполага се, че то е обитавало по средното течение на Места и по Горна Арда, но има и мнение, че е живяло някъде в областта около стария Неврокоп (дн. Гоце Делчев и Разлог). [54] Друго славянско племе, което населявало областта на Доспат, е било, както изглежда, т. нар. мораци (или мърваци).



Тема Re: С. Црънча, Пазарджишконови [re: persone]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано21.07.18 11:51



Димитър Ангелов


Имаш ли си идея кой е Димитър Ангелов? Титана на комунистическо-съветския прочит на произхода на българите. Както е видно, дори той не посочва исторически извор, а пише "изглежда".

Dude, cut the shit off.



Тема Re: С. Црънча, Пазарджишконови [re: komitaO3126319]  
Автор persone (върховист)
Публикувано21.07.18 12:26



Батинка, не се газирай излишно, всички знаем че си най-големият капацитет по всичко. Добре дошъл в клуба и спри да се излагаш. В интернет има достатъчно податки за наличието на племето мърваци, мораци, моравци и так далее. Замълчи си поне, като не знаеш, излишно е да изкарваш някого съветски комунистически агент, за да опрвдаеш незнанието си.



Тема Re: С. Црънча, Пазарджишконови [re: persone]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано21.07.18 12:53



Дай ги тия податки


Гугъл не помага, трябва да си чел
От биология, химия, физика, химия, математика, информатика не разбирам.
Рядко неадекватен типаж си. Неподготвен, но напомпан със самочувствие и упоритост. Типично софийско гъзе, без покритие.



Тема Re: С. Црънча, Пазарджишконови [re: persone]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано21.07.18 12:58



Да, и аз съм го срещала като име на племе, идеята ми беше, че в Брацигово вероятно името на този род идва от преселници от Беломорието.



Тема Re: С. Црънча, Пазарджишконови [re: MupaM]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано21.07.18 13:48



Не е племе, а етнографска група. Да се извежда произхода и 1000г. назад е недоказуемо.



Тема Re: С. Црънча, Пазарджишконови [re: komitaO3126319]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано21.07.18 16:47



Според мен през 18 век се изменят регионите за безопасност и просперитет. Не са случайни названияра Долна и Горна Земи, Долна и Горна Мизия. Имало е постоянно движения на миграция между тях , в зависимост от конюктурата.
Али Паша Янински , като символ на беззаконие и жестокост спрямо християните, миграционен натиск на албанците, приближаването на Австрия и Русия към Дунава, силно намалялото турско население поради войни и епидемии в плодородните по ниски земи(предпочитали са предпланини все пак, като. резервен вариант за бягство). Самата централна турска власт става по цивилизована(мръсният бизнес с насилия, зверства и поробване тя е оставяла на башибозука).
Навлизанията в новите райони създават триенивта с гърците, които вече са там.



Тема Re: С. Црънча, Пазарджишконови [re: torlakov-93629]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано21.07.18 17:11



Добро обяснение!



Тема Re: С. Црънча, Пазарджишконови [re: komitaO3126319]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано21.07.18 19:20



Е, де, етнографска група ясно.

Аз говоря, че и като име на славянско племе съм го срещала, докато обяснението от Уики, което си цитирал, не го бях.
Но не споря за история по принцип, не съм добра там.

”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”

Тема Re: С. Црънча, Пазарджишконови [re: MupaM]  
Автор persone (върховист)
Публикувано21.07.18 19:27



Сигурно.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.