Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:13 28.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема И все пак: македонци стават българинови  
Автор goga (изследовател)
Публикувано08.07.18 12:46





За последните 17 години 71 000 македонци са получили български паспорт. Това е около 3% от тяхното население.

Процедурата е дълга и се чака много.

Тенденция е мнозинството македонци да искат българско гражданство, за да могат да пътуват и работят свободно в Европейския съюз.



НО ИМА И ТАКИВА, КОИТО ОСТАВАТ В БЪЛГАРИЯ И СТАВАТ БЪЛГАРИ.

Редактирано от goga на 08.07.18 12:47.



Тема Re: И все пак: македонци стават българинови [re: goga]  
Автор kanalcek (член)
Публикувано08.07.18 12:51



те са си българи по произход, българин не се става с паспорт. Стига с тая еврогей-неолиберална психоза. Българин е етническа приндлежност, а не гражданска. Власи, цигани, гърци, каракачани, турци и др. са български граждани, но и българи. Разбирам, че в България почти никой няма етническо самосъзнание и затова е нагъзен на изток и на запад, ама то вече става непоносимо това положение



Тема Re: И все пак: македонци стават българинови [re: goga]  
Автор mulcho ()
Публикувано08.07.18 14:48



Грешиме с тези гражданства. За начало, първите, за да усетят от диаспората колко е изгодно нека взимат. Но каква ни е ползата тези хора с наши документи да отиват в Франкфурт, Лондон или Стокхолм? Те са ни нужни тук и е добре да се премине към друга политика- ето ви временна лична карта, след 5 години живот и работа в България и ако сте се показали порядъчни- заповядайте и поданство.



Тема Re: И все пак: македонци стават българинови [re: mulcho]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано08.07.18 14:55



Да, много си прав.



Тема Re: И все пак: македонци стават българинови [re: goga]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано08.07.18 20:59



Аз гледах интервюто в предаването "Събуди се" днес. Това уби всяка надежда у мен, че македонец може да стане българин.

Първоначално си мислех, че ще покажат поне 7-8 различни човека, които веднъж завинаги да заявят толкова желаните думи на висок глас - "Аз съм българин."

Бяха събрали 3-ма, темата за етническата принадлежност внимателно се отбягваше. Никой не каза нищо относно етноси и история, държаха се като типични фироми, ни повече, ни по-малко.

Накрая попитаха единия на какво иска да научи децата си, и той каза:

Да бъдат либерали. Да могат да посетят всяко кътче на света и да не се влияят от етнически и пр. неща, защото свободата е в ума.

След интервюто осъзнах, че единственият вариант за ребългаризация на фиромите е да се стимулират "смесените" бракове. Ако единият родител е швед или арабин, културната колизия е жестока, но ако е фиром, той на какво ще научи детето си? На сръбската азбука?

Така ще се претопят, но да станат българи, абсурд. ЕДИН няма. Сашето щом вика, че е българофил, и пак не се чувства българин, не знам колко сляп трябва да си, за да виждаш надежда, че нещата могат да станат с добро. Само с целенасочени, систематични подмолни и/или насилнически методи може да се ребългаризират. Клин клин избива.

.........................
В един спор печели загубилият, защото научава нещо ново.


Тема Re: И все пак: македонци стават българинови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано08.07.18 21:09



Получили образование в България, останали да живеят и работят тук, говореха перфектен български. Какво повече може да искаме?



Тема Re: И все пак: македонци стават българинови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано08.07.18 21:11



Така е.
В Пловдив има един лекар от Битоля. Тук се е установил, около 30-годишен е. Не иска да се връща там, но и не казва, че е българин. А тук съм сигурен, че България му предлага фантастичен стандарт на живот. Знам, защото познавам средата, в която се движи.

А познавам друг млад лекар от Струмица, който си откри кабинет в Харманли, и си казва, че е българин. Но такива като него са единици, на фона на хилядите индиферентни, в най-добрия случай.

Ето отглас и от македонски новинарски сайт:



Редактирано от goga на 08.07.18 21:12.



Тема Re: И все пак: македонци стават българинови [re: komitaO3126319]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано08.07.18 21:16



В отговор на:

Получили образование в България, останали да живеят и работят тук, говореха перфектен български. [...]



Това и пущуни го правят. От тях нищо повече не можем да искаме.

.........................
В един спор печели загубилият, защото научава нещо ново.

Редактирано от TheGiverAndTheTaker на 08.07.18 21:18.



Тема Re: И все пак: македонци стават българинови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор bash_bugarash-41927 (мин. на проп.)
Публикувано08.07.18 22:26



Добре де, вие какво искате - да рецитират "Аз съм българче"? Казаха повече от необходимото. Най-важните неща, за да бъде привлекателна България за македонците - атрактивно образование, добри възможности за развитие и кариера, любов, приети като братя, чувстват се у дома и не са чужденци. Нека бъдем практични, ще ни изведе далеч.

Редактирано от bash_bugarash-41927 на 08.07.18 22:28.



Тема Re: И все пак: македонци стават българинови [re: bash_bugarash-41927]  
Автор jingiby (АнтиFYROMизатор)
Публикувано08.07.18 23:13



Хм, рецитирането на "Аз съм българче" е само едно добро начало. Също следва да знаят "Мила Родино" наизуст и да го пеят вечер преди лягане. Препоръчва се сутрин да пеят "Изгрей зора на свободата". Освен това е добре вкъщи да имат портрети на Тито и Груевски на стената, които при напускане и прибиране сутрин и вечер да наплюват ритуално по няколко пъти...



Редактирано от jingiby на 08.07.18 23:13.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.