Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:15 05.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Re: Истината е тази...нови [re: Buyer]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано22.06.18 07:16



Това преди данъците или след облагане? В Дания данъчното бреме надвишава 50%. Чел съм, че там средната чиста заплата след данъци е около 2,500 евро.

Не мога да ти кажа точно. При тях е малко сложно, защото дават и значителна сума за членство в синдикатите, но затова пък после те им защитават до дупка правата: можеш 2 години да си търсиш работа и да получаваш същата заплата, за която си работил предходните 8 месеца; имаш право на няколко дни болнични, без да даваш обясднение за какво си отстъствал: нещо ти е било криво, не си бил в настроение и и т.н.; и сума ти други улеснения;
Там почти всички, които са част от социалната система и имат някакъв трудов стаж,получават около средната заплата - няма такава драстична социална разлика. Говоря за масовите професии, в които не е нужно да се проявяват някакви специфични умения и високо образование.

Редактирано от goga на 22.06.18 07:17.



Тема Re: Истината е тази...нови [re: Buyer]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано22.06.18 07:18



Има ли нещо вярно в това, че в България се не наложил за еталон на статус един силно потребителски модел на поведение (който е по-типичен за някои богаташки слоеве на запад, а не за средната класа)? Съжалявам за офф-топика, но ми е интересно.


Обичат хората да пълнят кошниците в хранителните вериги или да ходят за развлечение по молове. Или да си купуват най-новите модели смартфони, без реално да имат нужда от тях. Просто заради модата. Ако това имаш предвид - да, така е.

Редактирано от goga на 22.06.18 07:29.



Тема Re: Истината е тази...нови [re: Buyer]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано22.06.18 07:37



Не знам кое за кои слоеве на Запад е типично, но на мен ми се струва, че у нас силно се надценяват финансовите параметри на "нормалния" живот. Разбира се, винаги се намират рационални уж причини за това. Най-често от типа - ама то в България за нормален живот ти трябват два (три, пет) пъти повече, отколкото в нормалните държави, щото нито здравеопазването е здравеопазване, нито образованието - образование, нито сградите - сгради, нито..., и за да си осигуриш качество, аналогично на обичайното западно, ти трябват много повече пари.
Реално според мен просто хората у нас неволно се изхвърлят в представите какво точно им трябва и какво точно получават "нормално" живеещите другаде. Идеализират живота им, предполагам. Може би защото някак човек като си мисли кое ще му е хубаво, достатъчно и "нормално", е склонен да си представя нещо по-близко до идеално. Важи не само за материалната част от живота, но в случая говорим за нея.

Стига се до изказвания от типа, че доход под 15 хиляди лева месечно не стига за нормален живот на едно семейство от двама възрастни и две деца в България. Реално изказване на потребителка на друг форум, не глупава и видимо по всичко, с някакъв собствен бизнес и доста добър за България доход. Разбира се, тук вече повечето останали прецениха изказването като изхвърляне, но в по-малка степен е типично за мнозина.
Далеч съм, разбира се, от мисълта, че сме цъфнали и вързали, обаче и неща от типа на "с под 2000 лева на човек не е живот, а мизерия" са ми смешни.

Редактирано от MupaM на 22.06.18 07:46.



Тема Re: Истината е тази...нови [re: Buyer]  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано22.06.18 08:02



Не мисля и че плоския подоходен данък е справедлив. Във всяка нормална страна хората с по-високи доходи плащат по-голям процент.

Това се чува постоянно, но нека напомня, че този данък бе въведен от уж лява партия, която сега вяло и от време на време - когато трябва да направи "остра" критика на управляващите го вади като труп от гардероба.
Понеже гледам три деца и знам за какво става въпрос според мен ако има прогресивен данък той не трябва да се налага или да е символичен за доходи до 2000 лв., да не е значим за доходи до 5000 и след това да се увеличава рязко. Това обаче няма да направи нито една партия у нас, поради обясними, лобистки причини.



Тема Re: Истината е тази...нови [re: ludo-mlado]  
Автор leyte (ентусиаст)
Публикувано22.06.18 08:48



И при наличие на плосък данък имаме тираничен проблем в сектора на услугите. Нямам идея и предложение, как да се реши. Имам желание само - да въведем специализирани сили, с право да стрелят без предупреждение, като набарат "майсторче" да бачка без договор, без ценоразпис, без данък да плати, без работно облекло и защитни средства, микакви гаранции и комисии сертификат качество. Без на силите да им се търси наказателна отговорност в последствие. Хайде, да не е стреляне, но бой и изземане по закона имущество, придобито по нечестен път.
Романи могат да се напишат за тая сган! Няма такава напаст.

Да вдигне ръка всеки, който не е викал "майсторче" за водопровод, канализация, ток,,замазка, дограма, авто услуга, покрив, пералня, печка... Нещо там, за което е платил и нищо като изброеното горе задължително за цял останал свят не му е представено!?

Ще избяга в чужбина...?! Знаеш ли кога!
Всъщност, бягат свестните. Остават онези, за които бяхме зубари, а те книга не отваряха, а само с китари и магнети по градинките и пият от 15 годишни. Сега ми искат надник три и повече пъти по-висок от моя!!! Това е най-големия сенчест дял в икономиката ни. Отворете вестник, сайт, вижте бележки залепени по входове и магазини. Мама си джейси! Тва е навсякъде. Всеки ти вика - оооо, знаеш ки какъв съм майстор, другите не струват! Друг - знаеш ли какъв майстор знам.
Питаш - фирма имаш ли, данък плащаш ли, документ някакъв... Готов да избяга все едно не в сърцето му бъркаш, а не знам къде.

И никой не говори за това. Ама абсолютно никой. Понеже ми писна да се занимавам с такива, няма да ви разправям колко от тях са къде с псориазис, къде с алергии, болести, колко наранени, че и пострадали има от тях. Колко народ пищи от работата им. Обаче... Нищо никой в тая държава!



Тема Re: Истината е тази...нови [re: leyte]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано22.06.18 09:18



Пият отрано,викаш.
Мнозина от тия,където описваш,след промените се оказа,че всъщност са несигурни в себе си и мнозина изпукаха на,по 45-55.



Тема Re: Истината е тази...нови [re: MupaM]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано22.06.18 09:19



+100.



Тема Re: Истината е тази...нови [re: leyte]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано22.06.18 09:21



Да, те тези 16млрд. несъбрано ДДС, са все от плочкаджиите и жичкаджиите.



Тема Re: Истината е тази...нови [re: tuzlija-179435]  
Автор leyte (ентусиаст)
Публикувано22.06.18 09:22



Офффф, знам! Имам братовчедче си замина 35 годишно. То работеше във фирма, работеща на същия принцип, но беше напуснало и после вече... Не ми се говори!
Други мои роднини отбстроителството, пенсионери или инвалиди, но от едно време.

Не е достатъчно да гоним само онези, с хотелите на пясъка. Те се измъкват, а хората страдат и то от главата си.



Тема Re: Истината е тази...нови [re: komitaO3126319]  
Автор leyte (ентусиаст)
Публикувано22.06.18 09:29



Всъщност, ако си го сметнал, значи може да се прибере. За което аз говоря не можеш да го сметнеш и не знаеш колко е. Само за материали някак ще имаш, ако приемеш, че труда се плаща равно на тях. Ако имаш сметка, колко материали са продадени и отчетени от светли фирми, после ги сравниш с останалите, ще имаш бегла представа. Ай на бас, че 16милиарда ще ти изглеждат смешно!
Знаеш ли колко е оборота на "плочките" само, дето им викаш, в България?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.