Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:17 28.04.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Тема Унищожаване на старите български паспорти  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано10.06.18 22:05



В Quora съм написал отговор за Република Новамакедония и македонскиот идентитет, от българска гледна точка.

Едно нещо ми направи впечатление.

Коментар от сърбин към мен:

В отговор на:

Except your premise is false. The Macedonians (Slavic) were nationally aware long before the Nazis.
it is a sad fact that Bulgaria (as a member of the EU) is again trying to bulgarise Macedonia, using a Bulgarian passport, through which some Macedonians are trying to enter the EU.
Obviously, Bulgaria fell again very low when it tried to use someone else's misfortune in this way.

Then, it is difficult for any significant number of Macedonians to have anything they could prove the Bulgarian origin. For this, the Communist official Lazar Kulishevski is responsible. He burned all birth certificates (in 1947) from the previous periods. But this was not because of the Bulgarians, but because of the Serbs and the Greeks. He added 'ski' to the Serbian and Greek surnames. For this reason, proving Bulgarian origin is almost impossible for an average Macedonian.

Do not be bragged by the fact that the inhabitants of the Bulgarian part of Shopluk declare themselves Bulgarians. Their bugarization was done in a terrible way. Bulgaria (in different historical periods) committed enormous crimes in this region for the purpose of Bulgarisation. Counting today's Macedonia and Southern Serbia. If I were you, I would not be bragging about these things.

All the best, and try to read something on this topic that did not write Bulgarians. Try the Encyclopaedia Britannica, and then go on with the research.




Има ли изобщо нещо вярно в това?! По ваша информация как са били унищожавани документите, потвърждаващи принадлежност към българския етнос?

Странното е, че в "Британика" нищо не ми излиза за Лазар Колишевски, а имам някакъв смътен спомен, че съм чел за него точно там.

.........................
В един спор печели загубилият, защото научава нещо ново.

Тема Re: Унищожаване на старите български паспортинови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор jingiby (АнтиFYROMизатор)
Публикувано10.06.18 22:14



Рождените сертификати са били от турско време, отпреди 1913 година. Колцина са ги пазели до 1947 година, та Колишевски да ги изгаря? Това са глупости.



Тема Re: Унищожаване на старите български паспортинови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано11.06.18 00:35



Ти пък си тръгнал със сърби да спориш. Тези са болни мозъци на тема Македония, разбирай Велика Сърбия



Говорил съм с доста интелигентни и прозападни сърби. Стигне ли се до историческа дискусия на тема "Балканска история" - по-добре отклони темата, иначе, се стига до безумия - те са вманиачени в мита за Душанова Сърбия, просто не могат да асимилират как в Македония би могло да има българи

Макетата си мислят, че сърбите са им приятели, а всъщност зад гърбовете им сърбите масово ги псуват и наричат "бугари".- Особено като се напият. Бил съм свидетел няколко пъти на такива грозни сцени. Чак ми е ставало неудобно. Случките са се разигравали на общобалкански купони в Западна Европа



Тема Re: Унищожаване на старите български паспортинови [re: goga]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано11.06.18 01:12



Да бе, ще споря със сърби. Този такива глупости е написал на неграмотен английски, че хич не съм го отразил. Просто ми стана интересна темата за унищожаването на старите български документи на македонците.

.........................
В един спор печели загубилият, защото научава нещо ново.


Тема Re: Унищожаване на старите български паспортинови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор JovanDamaskin (makedonec)
Публикувано11.06.18 11:28



като се сетя че във днешно време един "извод от матичната книга на родените" или "венчаница" не са служебно валидни ако са постари от 6 месеца това пък хич не ме очудва.

Това означва че издаденото ми рожденно свидeтелство от 19...и някоя, непременно трябва да бъде преиздадено със date не постара от януари 2018 за да бъде валидно пред институциите.

(Съвсем съм съгласен че това се направи във днешно време за да се затрият югославските следи по документите, но тая практика не е от днес.)

Da bides denes bugarin vo R. Makedonija e prasanje na intelektualen predizvik.

Редактирано от JovanDamaskin на 11.06.18 11:55.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.