Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:26 01.07.24 
Политика, Свят
   >> Македония
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Сигурни ли сте, че бугарашите не победиха?нови  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано21.05.18 00:07



Покрай историте със Западните Балкани, по новините на БНТ от време на време са взели да се показват и македонци.
Гледам днес, че Заев даваше интервю и понеже майка ми беше наблизо, реших за 100ен път да й направя експеримента с езиците. Викам й "Майко, разбираш ли какво говори човека?"
Тя е изключително консервативна жена и не се интересува какво става даже западно от Нова Загора, казва "зели", "хизба" и "утю'ами", освен това е забравила за предходните 99 експеримента. Обаче Заев явно изобщо не я затрудни с говора си и съвсем учудено отговори "Да". После, понеже се притесни, че може би не е дала отговора, който съм очаквал, добави нещо, което истински ме разсмя: "Аз много обичам да слушам как говорят с акценти".
Какъв акцент бе жена, човекът говори друг език?? А иначе от личен опит знам, че например говорът в Ковачевци много силно я затруднява.



Както и да е, покрай тази случка ми мина през главата и нещо друго. Сигурни ли сме, че в крайна сметка бугарашите не спечелиха в Македония? Днешния македонски език можеше да е съвсем избягал към сръбския и трудно да го разбираме. Вместо това имаме "закована" една норма, която хората и от най-диалектизираните български области, разбират без замисляне. И тя нямада се промени, освен ако някой не реши да сменя македонския език с нещо друго. Прилича ми на бугарашка конспирация.



Тема Re: Сигурни ли сте, че бугарашите не победиха?нови [re: croesus]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано21.05.18 07:19



Недей, че Росоклията няма да спи цяла нощ и ще мисли от прозореца си в Манхатън да защити Македония от това да бъде обикновена бугарска провинция





Тема Заев си говори по Струмишкинови [re: croesus]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано21.05.18 08:44



Най "стандартен" македонски език говрят говорителите по телевизиите. Тях трудно ги разбирам





Тема Re: Сигурни ли сте, че бугарашите не победиха?нови [re: croesus]  
Автор leyte (член)
Публикувано21.05.18 09:54



И ние, и те, трябва да се научим да изчакваме своя момент. Не да се хвърляме презглава накъдето ни духне вятъра. Късно е за принципи! Те са погребани заедно с хилядите жертви във войни и въстания. Избягаха от мястото си далече заедно с неизброимото множество бежанци.
Да говорим за "добросъседство", кмета на Солун да ни подкрепя, Европа да е с нас, Америка да е с нас, църквата ни да се съюзява, хората ни да се срещат и обшуват братски, общи проекти и общи стратегически цели. Всичко това бе един бленуван сън само допреди 5-6 години, даже месеци. Да узреят тези процеси отнема десетилетия.
Договора е само книга, кмета е пребит на улицата, Европа влиза в неразбирателство с Америка, църквата ни се отказа, хората ни объркани, ЕС отлага и пари няма - такава е реалността в момента, да. Но тя бе несъизмеримо по-зле допреди съвсем кратко време. Предприетите крачки са огромни, но и пропастта изкопана във времето зее вече век. Точно 100 години от Европейската и Освободителна и Обединителна, но катастрофална за всички нас война. Тогава цял свят бе срещу нас, а ние окрилени да се бием за свободата си рамо до рамо.

Пътя е поет, колелото се върти и единствено остава както учеше Левски - с прости думи, с малки крачки - до пълното съзряване на реални ситуации, осъзнати необходимости.
Много вода има да изтече по Вардър и Струма, но както казваше дедо Спас, стария охридски даскал - Един ден ще се съберем, защото сме едно!
Само Бог да ни чува и пази!



Тема Re: Заев си говори по Струмишкинови [re: mak ot Sofia]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано21.05.18 10:01



Знаеш - сърбизмите,новоприетите чуждици,избирани да са различни от на български и въведеното фиксирано ударение.



Тема според меннови [re: tuzlija-179435]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано21.05.18 10:26



най-отдалечаващо е фиксираното ударение.
Според моя скромен опит от няколкото пътувания в Македония повечето македонци не го спазват.
Втората голяма разлика са сръбските думи в стандартия македонски език. Но те не са много. Аз събрах няколко страници. Но се използват широко в говора.



Тема Согласеннови [re: mak ot Sofia]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано21.05.18 19:26



както при вас се руските. Ако не па комисиите които се создават по вапросите за вражбини нека да исчистат “нашите езици“ от чужди заемки вместо та произвеждат непријателство.



Тема приятелство или неприятелствонови [re: SashetoBE]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано21.05.18 19:43



Това е въпросът


Този въпрос не го е задал точно така датският принц, но това е днес въпросът между българи и македонци



Тема Re: Сигурни ли сте, че бугарашите не победиха?нови [re: croesus]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано21.05.18 19:49



Заев е от Струмица, това донякъде и обяснява изговора му.
За Който е гледал сръбска телевизия на времето македонският-официалният е силно българизиран сръбски.



Тема Кои казва че да четеш клуб Македонијанови [re: leyte]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано21.05.18 20:03



е изгубено време ? Все едно читам најхубават худижествена проза и поезија в едно.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.