Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:22 02.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Комисията за преговори  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано09.05.18 12:39



Първият ни посланик в Скопие, Ангел Димитров и бившият ни консул в Битоля Наум Кайчев



Димитров не го познавам, но Наум е сериозно попадение. Умее да ги гаври изключително изтънчено и рафинирано. Ще има изпълнение в стил беломорци пляскат вардарци. Нека му кажат нещо, от Костурско е.

Редактирано от komitaO3126319 на 09.05.18 12:42.



Тема Re: Комисията за преговоринови [re: komitaO3126319]  
Автор jingiby (АнтиFYROMизатор)
Публикувано09.05.18 14:30



Ангел Симеонов Димитров е роден на 14 ноември 1945 година в София. Завършва история в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (1970).

Защитава дисертация в БАН на тема „Българското учебно дело след Кримската война 1856 – 1872 и националната революция“.

Проучвател (1977 – 1978), научен сътрудник (1978 – 1987) и старши научен сътрудник (след 1987) в Института по история на БАН. Професор (ст. н. с. I ст.) в Института за исторически изследвания на БАН (2011).

От 2002 до 2012 година е ръководител на секция „История на българския национален въпрос“ в Института за исторически изследвания на БАН.

Член е на Научния съвет на Института по история на БАН и на Общото събрание на БАН. Председател на Общото събрание на учените в Института по история. Член на Съвета за българските читалища към Министерството на културата.

Член е на редакционната колегия на сп. „Исторически преглед“.



Тема Re: Комисията за преговоринови [re: komitaO3126319]  
Автор jingiby (АнтиFYROMизатор)
Публикувано09.05.18 14:34



Останалите членве на комисията:

Момчил Методиев - доктор на историческите науки, главен редактор на „Вяра и общество“, бивш дипломатически служител в МВнР,

проф. д-р Иван Илчев, ректор на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ в два последователни мандата в периода 2007 – 2015 г., член-кореспондент на Българската академия на науките от 2012 г.

доц. Даниел Вачков – директор на Института за исторически изследвания на БАН,

проф. д-р Кирил Топалов, преподавател по старобългарска и възрожденска литература, посланик на България във Ватикана,

доц. д-р Бони Петрунова, директор на Националния исторически музей.


Редактирано от jingiby на 09.05.18 14:36.



Тема Re: Комисията за преговоринови [re: jingiby]  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано09.05.18 14:36



Ангел Симеонов Димитров е роден на 14 ноември 1945 година в София. Завършва история в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (1970).

Защитава дисертация в БАН на тема „Българското учебно дело след Кримската война 1856 – 1872 и националната революция“.

Проучвател (1977 – 1978), научен сътрудник (1978 – 1987) и старши научен сътрудник (след 1987) в Института по история на БАН. Професор (ст. н. с. I ст.) в Института за исторически изследвания на БАН (2011).

От 2002 до 2012 година е ръководител на секция „История на българския национален въпрос“ в Института за исторически изследвания на БАН.

Член е на Научния съвет на Института по история на БАН и на Общото събрание на БАН. Председател на Общото събрание на учените в Института по история. Член на Съвета за българските читалища към Министерството на културата.

Член е на редакционната колегия на сп. „Исторически преглед“.


А насреща му (от македонска страна) оня педер Влаов-Мицов.





Тема Re: Комисията за преговоринови [re: ludo-mlado]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано09.05.18 15:32



Доберман срещу мини-пинчер.





Тема Re: Комисията за преговоринови [re: komitaO3126319]  
Автор Amateur (TrollBuster)
Публикувано09.05.18 15:51



Чепреганов, Ѓорѓиев, Тодоров, Стојанов – дел од бугарско-македонската комисија за чешлање на нашата историја

Алфа ТВ ексклузивно дознава дека веќе се екипираат македонски историчари кои ќе работат заедно со бугарските колеги на чешлање и чистење на македонските учебници по историја.

Според информациите на Алфа, најверојатно членови на тимот ќе бидат неколку имиња на историчари од Институтот за национална историја чии имиња се многу малку познати за јавноста.

Станува збор за Драги Ѓоргиев, назначен најверојатно за претседател, Дарко Стојанов, Петар Тодоров.
Од за јавноста познати имиња се историчарот Тодор Чепреганов, кој според информациите одбил да учествува во комисијата.

Меѓу нив најзвучно е името на историчарот Ванчо Ѓорѓиев, кој сеуште не дал одговор дали ќе биде дел или не од оваа комисија.

Избори за Алфа велат дека уште неколку историчари се во игра, но за оние со поголемо искуство меѓу предложените целата стратегија за правење комсија е сомнителна, и не веруваат во крајната цел за нејзиното постоење.

Со други зборови, идејата е меѓу членовите да има неколку еминентни историчари кои би дале кредибилитет на комсијата за чистење на учебниците, заради тоа како што дознава Алфа дел од авторитетните историчари можно е да го одбијат учеството оти не сакаат да бидат дел од задкулисните планови на бугарско-македонскиот договор.



***

Тема Re: Комисията за преговоринови [re: Amateur]  
Автор jingiby (АнтиFYROMизатор)
Публикувано09.05.18 15:54



Тази новина е от 3 февруари. Не знам дали инфото в нея е още актуално...



Тема Re: Комисията за преговоринови [re: jingiby]  
Автор Amateur (TrollBuster)
Публикувано09.05.18 16:00



Ха, верно!

***


Тема Re: Комисията за преговоринови [re: Amateur]  
Автор cumanich126454 (ивохристовист)
Публикувано09.05.18 16:46



Чепреганов, Ѓорѓиев, Тодоров, Стојанов – дел од бугарско-македонската комисија за чешлање на нашата историја

И нито един ски-ор



Тема Re: Комисията за преговоринови [re: komitaO3126319]  
Автор Amateur (TrollBuster)
Публикувано24.05.18 23:09



Аудио-интервю с Ангел Димитров за педстоящите преговори:



***

Тема Re: Комисията за преговоринови [re: komitaO3126319]  
Автор balkanian (умерено лош)
Публикувано26.05.18 00:16



Ангел Димитров е един от най-подходящите хора. Няма нужда от гаврене. Има нужда от стъпки напред и от действия. С гаврене доникъде няма да стигнем.

Японска техника брат - полуоска от \"Тойота\"


Тема Re: Комисията за преговоринови [re: komitaO3126319]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано26.05.18 00:19



Кайчев е изключително ерудиран. Мисля, че е най-доброто с което разполагаме по въпроса.



Тема Re: Комисията за преговоринови [re: komitaO3126319]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано26.05.18 18:57



пренаписват учебниците, вкарват в панделата уроди като ченгаров и за едно поколение югославския дебилизъм ще изчезне /горе-долу за същото време, за което беше наложен/.

кажи му фиром и повече не го обиждай



Тема Re: Комисията за преговоринови [re: tormentor]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано26.05.18 19:00



Може ако сменим гарнизона на Стрямската механизирана бригада от Карлово в Скопие





Тема Re: Комисията за преговоринови [re: komitaO3126319]  
Автор jingiby (АнтиFYROMизатор)
Публикувано11.06.18 17:37



Комисията щяла да започне работа този месец, а членовете й от македонска страна са т 7 души, пет от които – историци.

Председател е акад. д-р Драги Георгиев от Института за национална история (ИНИ) в Скопие и преподавател в Скопския университет. Има и трима професори от ИНИ – Ванчо Георгиев, Петър Тодоров и Дарко Стоянов, както и Александър Литовски от Института и музей в Битоля оформят групата на историците. Членове са още проф. Любица Спасовска, научен сътрудник в Университета в Ексетър, Великобритания, и Любчо Ристески, антрополог, преподавател в Института за етнология и антропология в Скопския университет. Трима от историците са от района на Струмица, докато проф. Ванчо Георгиев, е от последното македонско село преди границата с България при Златарево- Ново Конярево.

Някакви коментари за останалите, понеже Ванчо Георгиев е катастрофа!





Тема Re: Комисията за преговоринови [re: jingiby]  
Автор o_megas (BG)
Публикувано11.06.18 18:09







Тема Re: Комисията за преговоринови [re: o_megas]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано11.06.18 18:44



"Видимо българската част на комисията се готви да защитава в преговорите тезата за някаква изконна българщина в Македония, просъществувала векове и нарушена едва след края на Втората световна война. Заедно с това, българската група ни представя основно и най-вече една почти еднородна комисия на българския исторически „мейнстрийм“ (с много началници и дипломати), общо-взето „просветени“ или уж „умерени националисти“ подпиращи „големия разказ“ за миналото от времето на Людмила Живкова и „1300 годишния юбилей на българската държава“. Същият онзи „просветен национализъм“, който като цяло, дори малко поразпуснат и разгащен, е вече коалиционен партньор на властта, доминира след промените от 1989 г. и почти безразделно господства в медиите."

И какво излиза на първо четене: всички са закостенели шибаняци и дилетанти, само аз ги разбирам нещата по македонския въпрос



Първото изречение в абзаца тотално срива всичко казано след това.

Редактирано от goga на 11.06.18 18:45.



Тема Re: Комисията за преговоринови [re: goga]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано11.06.18 19:20



Този прекрасен текст е доста нагло самопредлагане от страна на Стефан Дечев, който е известен специалист по всички възможни въпроси. Чакаме сега и Румен Даскалов да се самопредложи, като много модерно мислещ историк. За това е достатъчно да кажеш, че през 19 в. в Македония живеят дебили без национално самосъзнание, т.е. да дадеш една по-псевдоинтелигентна трактовка на Йован Цвиич.



Аз също се самопредлагам най-отговорно, готов съм да предам т.нар. национална кауза срещу солидна сума, приемам оферти на лични от заинтересовани лица, тъй като неистово ми трябват пари за ремонт.....

Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Комисията за преговоринови [re: komitaO3126319]  
Автор Amateur (TrollBuster)
Публикувано15.06.18 13:38



Проф. Драги Георгиев, координатор от македонска страна на Съвместната комисия:
"Що се отнася до разбирането за понятието "нация", смятам, че още в самото начало на работата на комисиите ще е необходимо да утвърдим с българските колеги някои теоретични и методологически рамки по отношение на идентичността, терминологията, значението на етнонимите в различни времеви периоди. "





***

Тема Re: Комисията за преговоринови [re: Amateur]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано15.06.18 13:46



Тия се държат, все едно ние ще кандидатстваме за ЕС и НАТО.



Тема Re: Комисията за преговоринови [re: komitaO3126319]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано15.06.18 13:53



ТОВА имам предвид: милион и 200 хил население, една четвърт от територията на България, едни от най-бедните на Балканите, но с поведение на юго-комисари.
Няма да се получи.

Редактирано от goga на 15.06.18 13:53.



Тема По аналогија сонови [re: Amateur]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано15.06.18 15:51



грчките исканија, вие можете да им наложите на нашите на всеки един паметник да сложат отдоле објанснение “припада на балграската култура и наследство“.
За разлика пак од грцките налози , вашите ште са точни.



Тема Re: По аналогија сонови [re: SashetoBE]  
Автор Protostrator (член)
Публикувано15.06.18 17:06



Уште поубаво би било да во тие комисии на преговори ги има истовремено Грци, Бугари и Македонци. Еве ние дури може да бидеме пасивни наблудувачи. Па нека се договорат дали во Егејска се/имало Славомакедонци, кои се збунети Грци, македонски Бугари или нешто трето или четврто.



Тема според гърцитенови [re: Protostrator]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано15.06.18 17:15



В Гърция няма бугари. В трите области: Западна Македония, Централна Македония и Източна Македония и Тракия живеят македонци, но в географския смисъл на думата, те са славофонни елини :)

Редактирано от mak ot Sofia на 15.06.18 17:16.



Тема Re: По аналогија сонови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано15.06.18 17:41



Можеше, Саше. Но вече е късно.

Дето се казва "Късно е, либе, за китка."

Вече нищо не може. Разчитаме на една комисия, в която няма външен арбитър, и, в която не мога да си представя как вашите учени с титли от времето на Титова Югославия, ще си променят драстично гледната точка. Ще бъде работата: два развалени грамофона един срещу друг. Така ще минат месеци и години, без реален резултат.

Въпросът е политически и трябваше на тази плоскост да се постави в самото начало: ако искате ЕС и НАТО, махайте хумореските отпреди 1944 г от учебниците и ставайте нова нация- приятел на България.

Редактирано от goga на 15.06.18 17:41.



Тема Re: По аналогија сонови [re: SashetoBE]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано15.06.18 18:20



Може Саше ама нашите са дупедавци. А най-вече, незаинтересовани по темата Македония.



Тема Re: според гърцитенови [re: mak ot Sofia]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано15.06.18 18:23



Ааа, не знам, във вторник в общински съвет Пловдив ще отпускаме пари на две гръцки неправителствени организации за "съхранение и развитие на българската култура и език в Източна Македония и Тракия".



Тема аз не послъгвамнови [re: komitaO3126319]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано15.06.18 20:22



ама преувеличавам. Та спираме в Драма. Уважавайки местното население се опитвахме да разберем за пещера, близо до Драма. Двама старци, които ни обърнаха внимание, ги питам: Каверн? Вдигат рамене. Жената на моя приятел, с който пътуваме обикновено заедно, пита на български: Пещера. Единият от двамата казва: Не разбирам. Другият: Тоя ли не разбира (и си смее). Той е най-големият специалист по бугарски


В интерес на истината, при това пътуване не я открихме тази пещера, но ние сме упорити. При следващо пътуване я намерихме и влезнахме. Алистрати е кодовата дума. Има е една друга - Ангитис. Тя пък е интересна с това, че пролетно време не работи



Тема Re: По аналогија сонови [re: Protostrator]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано15.06.18 21:20



една тристранна комисия със сигурност ще стигне до заключението, че етнчики македонци няма до 1944 година. и то с квалифицирано мнозинство.

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Re: Комисията за преговоринови [re: Amateur]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано15.06.18 21:38



културно говори човека като цяло. и доста елегантно перефразира дебилната сръбска теза, че етнонимът българин в миналото се е изпозвал не като етнически маркер, а в значението си на "простак" /уж на латински, но от гърците/.

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Re: Комисията за преговоринови [re: tormentor]  
Автор mulcho ()
Публикувано15.06.18 22:01



Доколко изобщо е възможно тези хора да се отрекат от всичко което са писали и говорили с години, тогава ако съм фиром бих ги попитал: ако съзнателно сте ме лъгали как да ви вярвам занапред, а ако не сте ги знаели тези елементарни неща от дисциплината ви явно сте идиоти и нахаос ядете от данъците ми? И в двата случая трябва да си потърсите друга работа.
Ще въртят, сучат, наглеят и протакат.



Тема Re: Комисията за преговоринови [re: mulcho]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано15.06.18 22:21



Защо мисля, че комисията е загубена предварително кауза:
доскоро бях умерен оптимист, но вече си мисля, че от македонска страна предварително са решили да ни разиграват;
Аргументите ми - Заев много добре знае кой какъв е в историята /бил е кмет на Струмица и далеч не е неосведомен/, наясно е каква е българската гледна точка, но очевидно няма намерение да я толелира; в комисията има поне двама хард-македонисти, които дават тон на цялата група от Скопие; мислите ли, че изборът им е случаен ? Не мисля. Всичко е премерено. Вероятно ще има някакви отстъпки, но те ще бъдат по-скоро във вреда на българската гледна точка. Така поставен въпросът - уж на научни основи - е предпоставка за шикалкавене до безкрай, защото няма независим арбитър, който да казва как следва да бъде отсъдено.
Затова според мен, ако Заев искаше да се разбере със София, щеше да избере по-приемливи имена - хора, които са склонни да гледат на миналото, без македонистки простотии и грандомании.

Редактирано от goga на 15.06.18 22:22.



Тема Re: Комисията за преговоринови [re: Amateur]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано15.06.18 23:33



Драги Георгиев го познавам лично и имам високо мнение за него. Той е струмичанин, напълно е светнат за какво става дума, естествено, че не може да "загуби лице", както казват японците и е прав, че и българската историография има закостенели тези по определени въпроси и премълчава определени факти, за което тук на форума поне сме наясно от години и сме го коментирали....

Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Комисията за преговоринови [re: goga]  
Автор Amateur (TrollBuster)
Публикувано15.06.18 23:42



"Абе, Гоше, ще оглушеем с твоето думкане бе! Здравето ни се взе...Аз и на война съм бил, ама такова чудо...Бомбардират, бомбардират, па спрат. А при тебе спиране няма..."



***

Тема Re: Комисията за преговоринови [re: Amateur]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано15.06.18 23:50



е, добре, нали е форум, демек говорилня - не може всички да пляскаме с ръчички и да казваме "да, всичко е страхотно"


Като не си съгласен, обори ме. Или дай някаква друга гледна точка. Най-лесно е да пускаш общи лафове.



Тема Не е таканови [re: komitaO3126319]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано19.06.18 23:14



сега си имаме поголем проблем, заради това вашите молчат а нашите се исказват “храбро“. Оти ако не помине уговорката с Грција....маи не ми се мисли. В момента мојта проценка е че мнозинството македонци се против а шиптари трудно се намират. Нјама да е лесно. Този Заев денеска пак се истреска по телевизијата....абе да се намери некој да го затвори некаде до референдума !
Ех, ако помине некак си референдума, не искљочвам при това и да баде “леко“ фалшифициран в полза “ЗА“ мислја че ште след това ште има повече шанс да трепите македонизма, ште се задејстват и комисиите итн.

Редактирано от SashetoBE на 19.06.18 23:15.



Тема Re: Не е таканови [re: SashetoBE]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано19.06.18 23:17



Вашия Заев много ми прилича на нашия Станишев/Орешарски/Местан(Пеевски), които се сгромолясаха за 1г. управление. Пък и комбинацията с етническа партия е не/случайна. Ама какво да правим като сме си българи.



Тема Re: Не е таканови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано19.06.18 23:26



Този Заев денеска пак се истреска по телевизијата....абе да се намери некој да го затвори некаде до референдума !

Какво е казал?



Тема Re: Не е таканови [re: goga]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано19.06.18 23:28



То ако тръгне каруцата надолу, каквото и да каже, все ще е лошо. Орешарски колкото и интелигентен да беше, след случката с Пеевски, всички го псуваха.



Тема Абе се арно ама много плаканови [re: goga]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано20.06.18 01:41



плачипичка !

по едно време само што не каза че ште “купват“ пратеници за да успее ратификација в парламента.





Тема Re: Комисията за преговоринови [re: Shtrkot]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано20.06.18 08:03



"Не съм оптимист. Тая комисия няма да доведе до нищо. В нея има повече политици, отколкото историци.

Така доц. Димо Чешмеджиев коментира очакванията си за работата на българо-македонската група, която трябва да преговаря по изглаждането на спорните въпроси между двете страни.

Участвал съм два пъти в подобни преговори на ниво БАН. С тях се преговаря много трудно. Те никога не отстъпват, независимо каква е историческата истина, каза доц. Димо Чешмеджиев."


Казва още, че в Скопие евентуално ще признаят след много увъртане и спорове българския характер на населението в Македония максимум до Възраждането. Поне трима от членовете на тяхната комисия са хард-македонисти. А те са утвърдени имена и дават тон на цялата македонска група.

Въобще, който е измислил и приел от българска страна схемата за тази комисия, не е бил особено прозорлив.

Редактирано от goga на 20.06.18 08:07.



Тема Re: Комисията за преговоринови [re: goga]  
Автор o_megas (BG)
Публикувано20.06.18 15:24



Българските историци ще трябва да преодолеят твърдението за "изкуствената нация" по отношение на Македония, а колегите им от другата страна на границата - да се справят със стереотипа за "вечния неприятел България".


Това каза в интервю за "Дневник". проф. Драги Георгиев, координатор от македонска страна на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по историческите и образователни въпроси между София и Скопие.


Създаването на комисията е според Договора за добросъседство, подписан миналото лято, и трябва да започне работа в края на юни. Идеята е групата български и македонски учени да допринесе за "обективно и основано на автентични исторически извори научно тълкуване на историческите събития". Учените ще представят годишен доклад пред правителствата в София и Скопие.


Български представители в комисията казаха, че ще очакват от колегите си от Македония "самокритичен анализ". А какво ще очаква македонският екип от българските колеги?


- Нищо по-малко не може да се очаква и от българска страна. Ако това се очаква само от македонска страна, тогава рабогата на комисията ще се постави под въпрос. Нито една историография не е безгрешна и винаги има място за критичен анализ на написаното в миналото. Ако се има предвид през какви идеологически системи преминаха и двете историографии в близкото минало, в които политиката силно присъстваше в историографията (макар да не може да се каже, че политиката не присъства и сега в историографията), тогава ще стане ясно колко голямо пространство има за "самокритичен анализ" и на двете страни. Вземете за пример само писането и позицията на българската историография за предишната политическа система, за военните съюзи, за Втората световна война и пр., дори, ако искате, за македонския въпрос.


Ако не за промяна в учебниците (идеята за която в свое интервю за телевизия "Вести 24" наричате "малко пресилена"), за какво ще работи комисията? Каква крайна цел смятате, че е реалистично да постигнете в работата си - съгласие около определени въпроси, набор от отстъпки от двете страни или нещо друго?


- Според мен крайната цел би се състояла в постигане на съгласие около отделни въпроси според принципите на мирната педагогика и това съгласие би трябвало да бъде приложено в програмите за преподаването на история и в двете държави да имаме учебници, които няма да представляват източник на конфликт. Забележката ми за "пресиленост" не се отнасяше за промените в учебниците, тъй като това е основната причина, за която се отнасяха комисиите, а по-скоро за евентуално искане за спешна и неотложна ревизия на историографиите. Смятам, че в този момент не е възможно и за това е нужно по-дълго време. Комисиите нямат такъв ангажимент, макар работата им да представлява стъпка в тази посока.


Колко време смятате, че ще е нужно за тази цел?


- Не бих искал да се заигравам с определени срокове, но с оглед на това, че недоразбирането и различните тълкувания в двете историографии продължават с десетилетия и имайки предвид опита от други подобни комисии, създадени между различни държави, не очаквам тази цел да бъде постигната бързо.


Македонските колеги в комисията трябва да са наясно, че до 1944 г. "няма противопоставена история" между България и населението на днешна Република Македония, каза в интервю за "Дневник" първият посланик на България в Скопие и български координатор на комисията проф. Ангел Димитров. Съгласен ли сте с това твърдение?


- Смятам, че това представлява опростяване на много събития и процеси, случвали се в много различни и специфични политически, идеологически, културни и обществени условия в един много дълъг времеви период. Това опростяване на нещата води към познатата теза за "изкуствената нация" покрай Вардар, създадена с декрет на Коминтерна. Вярвам, че работата на комисиите по определени исторически периоди и процеси ще покаже, че работите не са толкова прости и че в този смисъл има пространство за промени и в македонската, и в българската историография.


За какво в историята си България и Македония най-трудно ще се разберат според вас: за конкретна историческа личност от цар Самуил до Гоце Делчев, за процеси от Средновековието, османския или междувоенния период или Втората световна война?


- Ще има много неща от различни периоди, около които ще има трудни и дълготрайни дискусии. Но мисля, че най-горещите въпроси ще са свързани с въпросите на идентичността.


Очаквате ли дискусията да се завърти около понятията "македонски език" и "македонска нация", подобно на случващото се в спора за името с Гърция?


- Не очаквам да навлезем в дискусии за македонския език, защото това не е в сферата на работа на тези комисии. Да се дискутира съществуването на македонския език, на който е написана толкова голяма, богата и качествена литература и поезия, е абсурдно и загуба на енергия. Що се отнася до разбирането за понятието "нация", смятам, че още в самото начало на работата на комисиите ще е необходимо да утвърдим с българските колеги някои теоретични и методологически рамки по отношение на идентичността, терминологията, значението на етнонимите в различни времеви периоди. Ако се съгласим и приемем някои важни теории за нациите и етносите, тогава по-лесно ще преодолеем разликите. Би било несериозно да пренесем съществуването и схващането на днешните съвременни нации ретроактивно векове назад.


Що се отнася до сравнението със спора за името на Македония, не би било изненада дискусиите да се развият и в тази посока. Смятам обаче, че става дума за различни въпроси и поради това и подходът към тях би трябвало да е различен.


В споменатото интервю твърдите, че ще е добре българските историци да схванат процесите от 19-20 в., чийто резултат са македонската нация, езикът и литературата и съществуването на тази държава. Процесът на "схващане" обаче трябва да е двустранен. Кой дълго отстояван в Македония исторически стереотип в отношенията с България смятате, че ще е най-голямото предизвикателство за колегите ви от вашата, македонска страна?


- Това предизвикателство, разбира се, би било да се премахне стереотипът за "вечния неприятел България" - с други думи македонската страна трябва да преодолее възприятието за България като неприятел на Македония. Както българската страна трябва да разбере, че наченките на македонската съвременна нация започват през втората половина на 19 в., колкото и да е скромно това начало, и да се преодолее твърдението за "изкуствената нация", също така от македонската страна трябва да се признаят някои реалности от края на 19 и началото на 20 в. и за преплетеността на двете истории. Според мен, независимо от политиката на българската държава от това време, България и българите са единствените, които поддържат и помагат на македонското население за освобождаване от османците и които приемат всички онези, които бягат при неуспешни въстания. Затва гледането на България като най-голям неприятел е абсурдно.


Колко важна тема ще е църковната в разговорите? Може ли "да се помирят" историята на Охридската архиепископия, за каквато говори България и такава, каквато я вижда Македония? Изглежда църквите и двете държави правят стъпки към това, но какво могат да направят историците?


- Несъмнено един от въпросите, за които ще говорят комисиите, ще е църковният. Но, отново, този въпрос ще трябва да бъде разгледа в съответен времеви, политически и идеологически контекст.


Комисията е създадена с политическо решение, а от експертите в нея според публикации в България и Македония трябва да са независими и само да отчитат дейността си пред институциите чрез доклади. Какво според вас обаче би могло да гарантира независимостта ѝ? Или "политизацията" ще бъде неизбежна тъкмо заради политическия елемент в появата ѝ?


- Комисиите са формирани от правителствата на двете държави и заради самия този факт при тях има политическо измерение. Те трябва да предават доклад пред правителствата на двете страни в края на всяка година за свършеното през тази година. Що се отнася до независимостта на тези комисии, смятам, че тя ще зависи най-много от отношението на самите членове и от искреното и професионално отношение към работата. Всеки опит да се политизира работата на комисиите ще означава и корумпиране и губене на доверието в нея и към историческата общност, и към обществеността. По същия начин очаквам да се отнесат и правителствата на двете държави, както и всички политически актьори и фактори в двете държави. Ако искат да се постигне успех, ще трябва да оставят комисиите да работят без политически натиск.





Тема Re: Комисията за преговоринови [re: o_megas]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано20.06.18 15:51



Диктуват хората, направо ни диктуват...



Тема Re: Комисията за преговоринови [re: komitaO3126319]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано20.06.18 18:47



Аха. Ако вие отстъпите, ние ще се съгласим, че България не е вечен неприятел.





Тема Re: Комисията за преговоринови [re: MupaM]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано20.06.18 19:01



Изнудват ни.



Тема Re: Комисията за преговоринови [re: komitaO3126319]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано20.06.18 19:56



Бой по канчето . "Падни за 20 и лази" - трябва да е командата, а не някакво псевдо-шикалкавене



Ние сме силните. Ние можем без тях. Те не могат без нас.
Ако те бяха в нашата позиция, щяха досега да са откъснали всичко до Велинград

Редактирано от goga на 20.06.18 20:00.



Тема защо да не могат без наснови [re: goga]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано20.06.18 20:14



100 години си живеят без Екзархията, кажи речи толкова години си живеят с управление, което казва, че българите са лоши.
Според мен могат да си живеят и без нас. За 30 години разбраха, че могат да живеят и без гърци, но все пак е по-добре да живеят в добри отношения и с българи и гърци, отколкото вечно да се заяждат


Все пак нещо са разбрали.



Тема Re: защо да не могат без наснови [re: mak ot Sofia]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано20.06.18 20:18



Ти пък буквално го прие.

Мисълта ми е, че не ние сме на зор, а те. Времето работи против тях: разпад, икономическа стагнация, несигурност в идентитета. Те имат интерес да сме приятелски настроени, за да не им правим мръсно, както гърците 25 години ги блокираха за ЕС.

Дефакто, и ние сме просто кукли на конци в ръцете на Великите сили. Но просто сега позицията ни е по-добра - не ние кандидатстваме за ЕС, а те. Нека бъдат в НАТО веднага. Така сърбите газ пикаят.



Безспорно, по-добре е да са с нас в ЕС, но срещу ясни ангажименти да не се краде от българската история.

Редактирано от goga на 20.06.18 20:19.



Тема аз обичам да се изразявамнови [re: goga]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано20.06.18 20:41



чрез поговорки.
Господ дава, но в кошара не вкарва.
Ум царума, ум умува, ум патки пасе.
Сега имат възможност да тръгнат в правилна посока. Но зависи от тях.
Ние ту тръгвахме в правилна посока, ту се връщахе назад, с разни правителства на БКП


Последна поговорка:
Парен каша духа



Тема Re: аз обичам да се изразявамнови [re: mak ot Sofia]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано20.06.18 20:50



Така е.
От 14-годишен съм все в Преход



Тема Re: аз обичам да се изразявамнови [re: goga]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано20.06.18 21:07



Ти и ме помниш друго.Когато почна кризата си бил на 4.Първи поскъпвания.Афганистан.Папата."Солидарност".Рейгън.Възродителен процес.Горбачов.Режим на тока...



Тема Re: аз обичам да се изразявамнови [re: tuzlija-179435]  
Автор leyte (ентусиаст)
Публикувано20.06.18 21:15



Чернобил, Кашпировски, Витоша - Средец,





Тема Re: аз обичам да се изразявамнови [re: tuzlija-179435]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано20.06.18 21:21



Помня, помня.

Режимът на тока живо го помня. Както и заклеймяването на американския империализъм в час на класния



Но общо-взето ранното ми детство е свързано с един сравнително очовечен вид от онзи строй. Имаше и доста щастливи и безметежни моменти. Примерно, споменът за световното първенство от 82-ра. Какви велики мачове пред блока имаше, като римейк на видяното от Зико и Доктор Сократес.

Помня, че през лятото на 89-та година с баща ми като ходихме на море на бунгала в Ахтопол, се появиха руснаци, които се жалваха, че и при нас изчезнали обувките. Бяха отишли да си купуват в Бургас и останаха недоволни от асортимента в магазините.

Редактирано от goga на 20.06.18 21:22.



Тема Re: Комисията за преговоринови [re: komitaO3126319]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано21.07.18 13:24







Тема Северна Македониянови [re: goga]  
Автор persone (върховист)
Публикувано21.07.18 19:20



Сега като погледна, Северна Македония не изглежда чак толкова лошо име. Може лесно да обърнем негативизма в позитивизъм. Северна Македония е база за обединение на всичко на север от Македония. Например Горна и Долна Мизия. Трябва само добро желание и работа. А възгледите на Иван Михайлов са пряко продължение на идеите на Гоце Делчев.



Тема Пак за Илинденнови [re: komitaO3126319]  
Автор Darkages (старо куче)
Публикувано10.08.18 10:06



Со највисоко образование меѓу војводите бил Тодор Христов-Офицерчето. Се стекнал со диплома потпоручник. Воено школо учел во Софија.
---
На прашањето кој бил „најучениот“ крушевчанец околу 1903 година нема одговор, но има за 1868 година, кога веќе се формира егзархиското училиште и народната општина.
---
Подоцна станал директор на егзархиското училиште кога е формирана егзархијата и веќе предава на говорен крушевски јазик, се спротивставува на бугарскиот јазик во наставата – вели Богески.



Ето с такива подписахме договор за добросъседство...
Какво очаквате да се промени, мина вече една година?
Груби фалшификати, говор на омраза, и то привидно в най- обикновено интервю за степента на образование на крушевчани...
Отделно този е абсолютен бастун, за да говори за Екзархийско училище през 1868 и югославските измислици за някаква съпротива срещу българския език...



Тема Re: Доста песимистично...нови [re: komitaO3126319]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано01.09.18 15:55







Тема Re: Доста песимистично...нови [re: goga]  
Автор cumanich126454 (ивохристовист)
Публикувано01.09.18 19:55



Ами това са реалностите:

Република Македония е полупротекторат на САЩ, заяви в интервю за предаването „Преди всички“ на програма "Хоризонт" журналистът Виктор Канзуров.

„Държавата съществува само благодарение на Щатите. Падането от власт на ДПМНЕ и на Груевски се случи благодарение на западната намеса...
----
може би единствената грешка на Канзуров е, че полупроктерат на САЩ е България, докато Македония е цял протекторат...



Тема а вие помните ли,нови [re: cumanich126454]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано01.09.18 20:11



след референдума за независимост САЩ изпрати 200 военнослужещи в Скопие?



Тема На какво поточнонови [re: mak ot Sofia]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано03.09.18 11:21



мислиш ? Нјама такива ?

“Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...“


Тема няма, няма, ама има.нови [re: SashetoBE]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано03.09.18 12:34



Сега, не ми се прави сметка на колко си бил ти в онези времена, около обявяването на независимостта, ама аз по това време бях млад. Киро Глигоров даде път на 200 американски военнослужещи. В България това беше съобщено, в Новата държава може да е било и премълчано.
Изобщо няма да търся съобщения от онова време - преди 28 години, но това беше знак за Милошевич - не посягай! И Македония е единстнената бивша югославска република, където не се води война. Югославската армия се изнесе и остави Македония без танкове :)



Тема На 17, но аз се научих покаснонови [re: mak ot Sofia]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано03.09.18 13:23



тази твојта верзија е много збиена , не дојдоха американците чак толкова скоро. За прво време Глигоров лажеше на Милошевиќ че Македонија ште остане по некаква начин в некакав сојуз сос мини Југославијата..така се тераше и референдума сос смешниа вапрос итн. Американските официелни военни сили(не говорим сега са разузнаватели и пр агенти) не стапиха в Македонија преди месец јули 1993 година.



“Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...“

Тема Дури и тогава Глигоров продолжавашенови [re: SashetoBE]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано03.09.18 13:25



да си игра с МИлошевиќ, че това е привремено и че не е могал да отбиде. Наскоро става јасно на Милошевиќ какво прави Глигоров и се случва атентата.

“Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...“


Тема да го напишем таканови [re: SashetoBE]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано03.09.18 18:45



САЩ подкрепяха всеки, който беше против Милошевич. Най-вече албанците. Но не подкрепиха албанците срещу Македония!



Тема Мислех да ти образлагам надолго и нашироко,нови [re: mak ot Sofia]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано04.09.18 17:54



па се отказах. САШт поткрепјат всекого срешти билокого ако така им пасва.

“Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...“

Редактирано от SashetoBE на 04.09.18 18:45.



Тема то и с хората е таканови [re: SashetoBE]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано04.09.18 18:29




САЩ разрушиха колониалната система на Великобритания. Развалиха и световната социалистическа революция. Защото не им пасват.
Свалиха и Милошевич.
И трите неща, които изброих, и на мен не харесваха.



Тема Да, ама авантите свршиханови [re: mak ot Sofia]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано05.09.18 12:15



стрико Доналд ви го каза, от сега вече ште гинат вашите (демек до сега умарили техните !!!!).

“Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...“

Редактирано от SashetoBE на 05.09.18 12:15.



Тема стрико Доналднови [re: SashetoBE]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано05.09.18 13:17



не е вечен като Путин. Ще се прави на интересен 4 години, пък ще го сменят


Но и друг да беше, ако стане патаклама, САЩ най-много някоя санкция да въведат



Тема Бек ту скуул 2018....час по историјанови [re: komitaO3126319]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано09.09.18 15:10





“Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...“

Тема Re: Бек ту скуул 2018....час по историјанови [re: SashetoBE]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано09.09.18 15:20



Е то нищо лошо няма в пинг-понг и кошарка

. Зевзекмания са уникално добри. Вашето нищо не е. Ние цели сектори от икономиката си унищожихме, вие там за едната история сте се хванали
Саше, гледана ли е Зевзекмания в Македония?



Тема Re: Бек ту скуул 2018....час по историјанови [re: SashetoBE]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано09.09.18 16:13



Мъка,а...Горноджумайско, 1946 година„„„„„



Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Взето назаем от фейсбукнови [re: komitaO3126319]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано19.09.18 10:14



"Докато в София така нар. Комисия по чл.8 от Договора за приятелство симулира дейност, в Скопие направили изложба с копия на славянобългарски ръкописи, в които "доказват", че Климент и Наум създали независима от Преслав и Константинопол македонска църква, която промотирала кирилицата и проповядвала на македонославянски език. .."




Бракя, така няма да се разберем



Тема Re: Комисията за преговоринови [re: komitaO3126319]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано06.10.18 19:00







Тема Re: И още съвременни македонски учебницинови [re: goga]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано07.10.18 08:29



Излиза, че който е отличник във Вардарско, няма как да не е убеден българомразец, след като 11 години средната образователна система го е карала да заучава историята по този начин. После ни изглежда страннно защо уж интелигентни и образовани хора пишат и говорят глупости, на които биха им се смели във всеки нормален европейски и американски университет:



След битката при Траянова врата България попаднала под "македонска власт" Господи, прибери си вересиите!



Тема Re: Комисията за преговоринови [re: komitaO3126319]  
Автор Darkages (старо куче)
Публикувано07.10.18 10:49



Сутринта чета, македонската страна е поискала Македония да бъде извадена от списъка с българските региони в учебниците по стара история у нас.
Кой е кандидат за ЕС, че нещо пак се обърках?





Тема Re: Комисията за преговоринови [re: Darkages]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано07.10.18 11:15



в северномакедонския вариант пише праистория:

Сител дознава дека од македонска страна е побарано Македонија да биде отстранета од поимот бугарски земји во учебниците во делот за праисторија кај источниот сосед.

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Re: Комисията за преговоринови [re: Darkages]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано07.10.18 11:26



От разстояние вече на няколко месеца, мисля че тази комисия е мъртвородена.



Тема Re: Комисията за преговоринови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано07.10.18 11:41



И кой е виновен за това?



Тема Re: Комисията за преговоринови [re: goga]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано07.10.18 11:47



Комплексно е.



Тема Re: Комисията за преговоринови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано07.10.18 11:48



Аз пък ще ти кажа кой: тези, които подписаха договора.



Тема Re: Комисията за преговоринови [re: goga]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано07.10.18 11:55



Длъжни бяхме да опитаме.



Тема Re: Комисията за преговоринови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано07.10.18 12:36



Така е.
Но пилците се броят наесен.
Дойде есен, кьораво пиле не виждам.

Даже напротив. Година и 3 месеца след договора северняците се правят на отворени, все едно ние сме на зор да влизаме в НАТО и ЕС.



Тема Re: Комисията за преговоринови [re: goga]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано07.10.18 12:38



Есента за тях тепърва предстои





Тема Re: Комисията за преговоринови [re: komitaO3]  
Автор mulcho ()
Публикувано07.10.18 22:28



Мисля грешка ни е, че ако по някоя от темите комисията не може да стигне до съгласие не е предвиден арбитър, да речем учени от някой швейцарски университет. Какво им пречи сега на сръбските македонци твърдейки, че черното е бяло да се запънат като магаре на мост?



Тема Re: Комисията за преговоринови [re: mulcho]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано07.10.18 22:49



Комисията я поискахме ние и макетата, типично по български разтакават с контрапредложения. Ясно е че нито ние, нито те в обозримо бъдеще ще променим учебниците си. Още по-малко, заради някаква си комисия.



Тема Re: Комисията за преговоринови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано07.10.18 22:57



Като не става со кротце и со благо, що не пробваме другия начин?



То вярно, че те сами се закопават, ама...



Тема Re: Комисията за преговоринови [re: goga]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано07.10.18 22:59



Те сами ще се заведат. Там. Накъдето са се запътили.



Тема Re: Комисията за преговоринови [re: mulcho]  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано08.10.18 10:14



a good point



Тема Re: Такива са историчарите им..нови [re: komitaO3126319]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано10.10.18 21:29










Тема Re: Такива са историчарите им..нови [re: goga]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано10.10.18 21:33



Ицо Найдоски всъщност е цигулар. И живее в Австралия и той и цялото му семейство. Рядко миризливо македонистко лайно.



Тема Re: Взето назаем от фейсбукнови [re: goga]  
Автор cumanich126454 (ивохристовист)
Публикувано11.10.18 08:37



По пропаѓањето на моравската мисија (863-885) во Кутмичевица , светите Климент и Наум формирале црковна организација, која дејствувала самостојно, без директна јурисдикција ниту на Константинополитската патријаршија, ниту на Преславската патријаршија. Ваквиот статус на Светиклиментовата црква јасно се потврдува од фактот што за црквата во Македонија официјално писмо е кирилицата, а не глаголицата и во нејзините црковни храмови се богослужело и проповедало на словенски јазик, додека во Преславската архиепископија официјално писмо е византиското, а во нејзините црковни храмови се богослужело и се проповедало на византиско-грчки јазик.

Боже Господи, колко глупости на едно място... И за капак този текст е илюстриран с "кириличен" текст:

[image]https://i1.wp.com/expres.mk/wp-content/uploads/2018/09/Стар-ракопис.jpg?fit=583%2C674[/image]

Редактирано от cumanich126454 на 11.10.18 08:39.



Тема Re: Комисията за преговоринови [re: komitaO3126319]  
Автор cumanich126454 (ивохристовист)
Публикувано11.10.18 09:25



Македонската църква прибави към своето официално название „Прима Юстиниана“. По този начин официалната за страната, но неканонична църква в Македония вече ще се нарича „Македонска православна църква – Охридска архиепископия и Първа Юстиниана“. Това стана по време на Архиерейския църковно-народен събор на МПЦ, който се проведе в манастира „Рождество Богородично“ в Калища.





Тема Re: Комисията за преговоринови [re: cumanich126454]  
Автор leyte (ентусиаст)
Публикувано11.10.18 09:28



На крачка от истината - "... и на цяла България."(с точка)



Тема Re: Такива са историчарите им..нови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано12.10.18 09:56



Вездесъщ е. Явно австралийските долари помагат да сипе по едно питие в хоремака и да снима местните селски кретени, които за 2 ракии са готови да се пишат и извънземни:





Тема Re: Такива са историчарите им..нови [re: goga]  
Автор mulcho ()
Публикувано12.10.18 10:20



Радващо е, че тези около мустака са основно възрастни и простовати хорица отровени от комунистическо-македонистическа пропаганда 1944-1962 г. Сега българщината настъпва.



Тема Re: Май истината ще се окаже далеч по-баналнанови [re: mulcho]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано13.10.18 00:07





Тези са от Мусомище. Поименно мога да ти кажа историята на всеки. Този вляво, третият, е бит няколко пъти от брат си, защото брат му е българин и само като го чуе да плещи глупости след втората ракия за Македония, го гони с шутове на улицата. Има няколко образи тук, те са превтасали ергени. Обичат повече чашката. Двама-трима са изгонени от жените си заради готованство и ежедневно обръщане на чашката. Това е човешкият материал , върху който се вее вентилаторът на Аце



Тема Re: И Тодор Батков се оказа с македонска жилканови [re: komitaO3126319]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано17.10.18 12:10



"- Какви книги четете?
- Исторически. Военна история преди всичко. История на България. Криминалета не обичам, сълзливите неща съвсем. Много ме вълнува историята и ми е хоби от детството. Съпреживявам, защото аз съм 25% македонец и 75% родопчанин. Две много български области. И се ядосвам на това, което се случва в момента. Бях бесен на Илинден, когато премирът на Македония каза, че Илинден не бил български празник. И понеже нямам Фейсбук, исках да отида в някоя медия и да го питам: Добре де, трима братя на прадядо ми са убити в Илинденското възстание. Те са загинали за българската кауза на македонските българи. Моят прадядо е оцелял по щастлива случайност - бил е в Америка на гурбет и докато се върне - всичко е приключило. Когато ги подгонват гърците през 1919 година от Егейска Македония, къде отиват? Отиват в майката родина, а не отиват в Югославия и така наречената област Македония. А идват в майка България. И вторият път - сега наскоро чух някаква комисия, че македонските представители казали, че България трябва да отпише Средновековието като част от своята история! Хайде де... Това са неща, за които трябва да се говори. А като гледам младите - много не ги интересува. "



Редактирано от goga на 17.10.18 12:10.



Тема Re: И Тодор Батков се оказа с македонска жилканови [re: goga]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано17.10.18 12:47



Вчера по Бтв гледах председателя на нашата комисия. Каза 2 важни неща. Че македонците никога не са искали тези неща, които се изсипаха по медиите последните 2 седмици и че решенията на комисията нямат никакво отношение към учебниците на двете страни.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.