Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:55 18.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
Тема Мust-see! Евгений Колосков за Македониянови  
Автор rimskia (набор dir.2001 )
Публикувано07.04.18 17:21



Малко за пояснения за видеото. То е публикувано в канала на един от браншовете на "руската фабрика за тролове" oper.ru затова не се учудвайте на опитите на водещия да отклони темата. Историкът обаче е класа, не се подвежда. Позицията му въпреки, че не е артикулирана ясно, е повече от точна. Открих и малки грешки, няма нищо което не знаем, но в случая го казва руснак. Да, има и такива руснаци, а не само путиноиди, лавровиоди. Час и 20 минути минаха бързо.

Единствено съжалявам, че македонците не могат да го разберат защото е на руски със субтитри. Мust-see!



Прочетете и коментарите след видеото.


Нови правила, но същата игра.

Редактирано от rimskia на 07.04.18 17:22.



Тема първи коментарнови [re: rimskia]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано07.04.18 18:16



Гледах отгоре, отгоре и бързо прелиствах


Този млад руски историк обясни хубаво, защо България двете световни войни е с германците, а не с Русия (СССР). Нещо, което останалите в днешна Русия не могат да си го обяснят, разберат.



Тема Re: първи коментарнови [re: mak ot Sofia]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано07.04.18 18:23



...че и през ум не им минава, че изобщо е възможно да има причина. Различна от "щото са предатели", де - зер задължени сме им навеки. ;)

Мерси за линка на автора на темата, ще го гледам.



Тема миналият векнови [re: MupaM]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано07.04.18 18:38



баща ми беше на работа 1 година в СССР, град Дубна. И аз учих девети клас там, в школа № 8. Бяхме се абонирали и за български вестници, вярно че пристигаха след седмица, но замъкнах едно Работническо дело в училище. Съучениците ми се изненадаха: Я, вие използвате нашите букви. Скоро след това имахме и урок по история, за Кирил и Мефодий, та успях да ги убедя, че по-скоро те използват нашите



Редактирано от mak ot Sofia на 07.04.18 18:38.



Тема Re: Мust-see! Евгений Колосков за Македониянови [re: rimskia]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано07.04.18 18:46



В хода на гледането:

1. "Понятное дело - СССР поддерживал позицию Болгарии по Македонии, с Тито мы поссорились".

Тва, дето го правеше СССР, ако е поддържане, не знам кое би било неподдържане.



2. "Что у них за язык" - сложно било да се каже. И нещо омота здраво според мен, или увърта нарочно, или чисто и просто като историк не е в час с езика, а само нещо е чул-недочул - според него граматиката им била сръбска (верно ли?!!!), а произношението - близко до българското. Изкара македонския език еднакво взаимно разбираем с българския и със сръбския - е ми сори, ма при всички сърбизми, навлезли во язикот за последните десетилетия, които очевидно улесняват разбирането със сърбите, беглите ми впечатления са, че все още не е баш така еднакво взаимното разбиране, както соломоновски твърди съветският другар (не броим това, че масата македонци по ясни причини знаят сръбски, това е друго).
Българската граматика била по-близка до руската. Уанс агейн - верно ли?!!! Македонската, начи, до сръбската, а българската - до руската. Както пишат в някои форуми - ЖДНБ.

Ако наистина гостът под граматика има предвид не речниковия състав, навлязъл по време на съществуването на Югославия, както и правописа, а има предвид, квото нормално се разбира под граматика (включващо и падежи, определителни членове, времена и спрягане на глаголите и пр.), значи има доста странни разбирания за граматика и близост. [чеша се по главата] Или просто представата му за македонски и български език е колкото моята за шведски и датски. С тази разлика, че аз не коментирам дали шведската граматика, или датската е по-близо до холандската.

Авторът според Гугъл бил специалист по бивша Югославия, де, това обяснява доста.
Не оспорвам, разбира се, знанията му по история, още повече, че моите, признавам си, не са кой знае какви, в това число са по-слаби от тези на повечето от клуба.
А коментарите под клипа не ми се зареждат.

3. Говорейки за размените на население, се спира на размяната на население между Гърция и Турция между двете св. войни - изрично сочи, че милион и половина гърци се изселили от Турция към Гърция, нещо не чух да спомене обаче колко души от Вардарска и Беломорска Македония са се преселили в България в същото това време, както и преди Първата световна война също. Що така?

Редактирано от MupaM на 07.04.18 21:48.



Тема Мира,нови [re: MupaM]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано07.04.18 19:37



като съвестнен участник в клуб Македония, още щом започнах да си контактувам с участници оттатък Осогово, започнах да си правя македонско-български речник. За много години напълних 2 страници. Публикувах го тук. Веднага се появи по-голям специалист от мен и вежливо ми обясни, че това са сръбските думи, навлезли в говорния език.
например като озбилен



Редактирано от mak ot Sofia на 07.04.18 19:38.



Тема Re: Мира,нови [re: mak ot Sofia]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано07.04.18 19:39



Да, и моето впечатление е такова, то не е трудно да се състави това впечатление - видимо много сърбизми има во язикот, не говорим за изначално общи думи със сръбския език, а именно сърбизми.
Това не е граматика обаче, това е речников състав, при това - привнесен в последните десетилетия.

Редактирано от MupaM на 07.04.18 19:43.



Тема е, последните десетилетиянови [re: MupaM]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано07.04.18 19:44



според мен е привнесен между първата и втората световни войни, когато тези същите македонци са били южни сърби и в училищата се е учил сръбски



Редактирано от mak ot Sofia на 07.04.18 19:51.



Тема Re: Мust-see! Евгений Колосков за Македониянови [re: MupaM]  
Автор rimskia (набор dir.2001 )
Публикувано07.04.18 19:49



MupaM, това с граматиката беше най-големия гаф. Имаше и други, някои фактологични. Увърташе не само за езика, но това трябва да се види в аспекта къде е взето интервюто. oper.ru са от фортпостовете на петербургската фабрика за тролове. 99% е зомбиране и фалшификации. Не знам дали забеляза, че когато спомена Лавров с изцепката му за подялба на Македония между България и Албания, как водещия каза, че се били разбрали това да не се споменава. След това замаза.

В такава обстановка, а в Русия тя никъде не е друга, Колосков остана коректен. Не започна да плюе по НАТО и ЕС и че Македония няма нужда от тях, въпреки че водещия на няколко пъти му подхвърляше топката. Накрая дори каза, че не споделя мнението на водещия.


Нови правила, но същата игра.

Редактирано от rimskia на 07.04.18 19:54.



Тема Re: е, последните десетилетиянови [re: mak ot Sofia]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано07.04.18 19:49



И след това, и след това, определено - само 20 години са много малко за плътно навлизане.
Иначе аз съм съгласна да включим не само периода след 1945, но изобщо последните десетина десетилетия. ;) Или по-скоро първите 7-8 от последните десет, да сме най-точни. ;)

-------

4. Е, не, тва вече беше много несериозно - видите ли, понеже най-необосновано българите им викали "вие сте българи", македонците не за друго, ми затова в отговор решили "забрать себе" българските исторически личности, щом така и така българите ги броят за българи. Кои личности - не стана ясно, но предполагам, че ония същите, дето ги знаем.


Като цяло човекът е доста умерен като за руснак, де, не отричам. Аз пиша само онова, с което никак не съм съгласна. И за което изобщо мога да кажа нещо - както писах, от доста неща не разбирам.

Редактирано от MupaM на 07.04.18 22:12.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.