Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:27 09.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Ще се извиняваме  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано09.03.18 18:43





Бутат ни с вилата да се целуваме, пък ний нещем. Да видим докога ще издържат нервите на коалиционните партньори.



Тема защо не забравиш този съннови [re: croesus]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано09.03.18 19:55



за разпадащата се коалиция.
Надеждата умира последна





Тема Re: Ще се извиняваменови [re: croesus]  
Автор mulcho (ентусиаст)
Публикувано09.03.18 21:10



И после от избрания народ ще ни сурвакат за компенсации.



Тема Re: защо не забравиш този съннови [re: mak ot Sofia]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано09.03.18 22:12



Съдя от това, че им свършват паричките, а те са единственото, което ги обединява.

Но в друга е въпроса. Ти мислиш ли, че е морално да се извиняваме на Македония за 11000те евреи, изпратени в концентрационни лагери?



Тема Re: Ще се извиняваменови [re: croesus]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано09.03.18 23:38



Няма да коментирам подобно кощунство, за да не се ядосвам.

Само ще спомена, че в Германия и в СССР са убити еднакъв процент евреи, който е 36%, имайки предвид 6 пъти по-големия брой евреи в СССР.

Единствената изключително дразнеща кръгла нула във всеки списък е на Царство България.

За датчаните се преувеличава.

По този въпрос България е pain in the ass на всички европейски държави, а повечето от спасените евреи ни обожават. Един приятел ми разправяше, че в Израел постоянно срещал някакви българоговорящи.

--------------------
[...] напоявано с трева масло, горещи кучета [...]


Тема Re: защо не забравиш този съннови [re: croesus]  
Автор Amateur (Запоратор)
Публикувано10.03.18 09:49



"Ти мислиш ли, че е морално да се извиняваме на Македония за 11000те евреи, изпратени в концентрационни лагери?"

Опитвам се да си представя поемане на някаква вина от неморални подбуди, но не мога.

***


Тема всеки разбира нещатанови [re: croesus]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано10.03.18 10:05



според своята порочност.



Тема Re: Спасителите:нови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор cumanich126454 (ивохристовист)
Публикувано10.03.18 10:53








Тема Re: Спасителите:нови [re: cumanich126454]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано10.03.18 12:00



Ето и снимков материал към този документ:


Източник: US Holocaust Memorial Museum

Само че това е безпредметно.

--------------------
[...] напоявано с трева масло, горещи кучета [...]

Тема Re: Ще се извиняваменови [re: croesus]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано10.03.18 12:24



Ако това е начин в Македония да научат какво е било статуквото на тези земи тогава, и какво наистина се е случило, няма лошо.



Тема Re: Ще се извиняваменови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано11.03.18 02:30



а повечето от спасените евреи ни обожават
Така е, техните роднини, а и хора, които само са чували за спасението също.



Тема Re: защо не забравиш този съннови [re: Amateur]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано11.03.18 02:33



Ами може да са ни принудили. Май даже са ни принудили: натиснаха ни да се целуваме, сега #извинисебе и хоп готово!

В момента сме хванати натясно. Ако поискат може и на папата да се извиним.





Тема Re: защо не забравиш този съннови [re: croesus]  
Автор Amateur (Запоратор)
Публикувано11.03.18 12:29



Е, айде сега "принудили". Голям келепир за изнудвачите, които и да са те. По-интерсният въпрос е, дали има за какво да се извиняваме на потомците на македонските евреи (не на Македония или на Македонскиот нАрод, и в частнот на разните му там Миленковци и Ядибюрековци). Мисля, че отговорът е "да". Не като главни извършители, а като помагачи (може би по принуда). Ти нали си антифашист, ще ме разбереш.



***

Тема ще ти напиша на тебнови [re: Amateur]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано11.03.18 12:39



защото съм установил, че не всеки ме разбира, като напиша нещо. Т.е. ти си от тези, които ме разбира.
Блага дума железни порти отваря.





Тема Re: Ще се извиняваменови [re: croesus]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано11.03.18 12:58







Тема Re: ще ти напиша на тебнови [re: mak ot Sofia]  
Автор Amateur (Запоратор)
Публикувано11.03.18 13:00



Благодаря за хубавите думи!
Ето още нещо. Според Юрий Канер, това че молим за прошка е и въпрос на национална чест:

Бел.ред. Юрий Канер е руски еврейски обществен деец, строителен предприемач, председател на Руския еврейски конгрес от 2009 година. Няколко часа, след като написа това на страницата си във фейсбук, в България излезе информацията, че на 12 март българският премиер Бойко Борисов ще е на посещение в македонската столица Скопие за Деня на спасението на българските евреи и почитане на паметта на жертвите на Холокоста. Очаква се в Скопие Борисов да поднесе извинения за това, че България не е успяла да спаси тези 11 343 евреи от придадените към Третото българско царство по време на войната територии във Вардарска Македония и Егейска Тракия.

Как изглежда националната чест

Точно преди 75 години, на 9 март 1943-та, българите предотвратиха депортацията на своите евреи в нацистките лагери на смъртта.

Този акт е бил изопачаван в самата България при комунистическия режим и старателно премълчаван в Съветския съюз. Затова много от нас въобще не знаят за това. Моите спомени са достатъчна свежи - само преди три седмици по нашия проект "Праведници" проведохме в Мемориалната синагога на Руския Еврейски конгрес вечер, посветена на гражданския подвиг на българите, спасили своите еврейски съотечественици от унищожение. Така че ще ви разкажа как е станало.

В годините на Втората световна война България е съюзник на нацистка Германия и следва политиката на Хитлер. Приети били антисемитски закони, евреите били подлагани на преследвания и грабежи, уволнявали ги, изселвали ги, пращали ги на принудителна работа, носели жълти звезди. Предстояло им да последват съдбата на евреите от Европа - има специален договор на бъгарското правителство с райха. За организирането на "окончателното решение" към МВР е създаден Комисариат по еврейските въпроси начело с ревностен антисемит - полковник Алексанър Белев. За контрол и предаване на богатия опит в София пристига заместникът на Айхман Теодор Данекер. В края на февруари 1943 той подписва с Белев договор за депортация в лагерите на смъртта на евреите от Македония и Тракия - области в Югославия и Гърция, предадени от щедрите нацисти във властта на Бъгария. Белев по собствена инициатива зачерква това уточнение - и в издадената от него заповед на експулсиране подлежат просто евреите, тоест - всички евреи.

В подготовката на списъците и логистиката участват много хора. Секретната заповед не успява да остане тайна. Плъзват слухове, започва да се надига стихийно възмущение. Еврейската общност от градчето Кюстендил изпраща четирима "просители" при депутата от този окръг - заместник-председателя на парламента Димитър Пешев. Той ги приема в дома си сутринта на 9 март. Операцията по депортацията на евреите трябвало да започне в 11 часа вечерта. Било въпос на минути.

Пешев започнал да "прозвънява" депутатите. 42-ма от тях се съгласяват да подпишат парламентарен протест. Докато се съставя петицията, Пешев отива при министъра на вътрешните работи Габровски, заплашвайки го, че парламентът и царят са против, обещава му публични протести и го заставя да се обади в големите градове със заповед да чакат специални разпореждания за провеждането на акцията. След това парламентаристите се обръщат към царя - и получават от него устно решение да бъде отменена депортацията. Това става в 8 вечерта, три часа преди насрочената акция.

Но борбата за евреите едва започва. Премиерът Филов иска да бъдат отстранени от парламента всички, подписали петицията на Пешев. Само 13 от тях си оттеглят подписите. В това време в защита на евреите се надига православната църква. Митрополит Стефан призовава царя, правителството и обществото да не допускат този национален позор. Той обещава лично да скрие евреите в църкви и манастири. С петиция излизат и най-големите писатели. Възмущението в обществото е толкова силно, че властите се страхуват да изпълнят своите задължения към Хитлер. Ешелоните, предназначени да отведат евреите в лагерите, си тръгват празни.

България се оказва единствената страна в Европа, в която еврейското население по време на войната само нараства. Българите показват, че са мъжествен, горд, хуманен народ. Те не дават своите евреи. Не са могли да спасят само 11 хиляди евреи от "присъединените земи" - Тракия и Македония. И се срамуват и разкайват за това, а виновните за тази непредотвратена депортация обявяват за престъпници - поименно.

Ето какво отличава отговорната нация. Те се срамуват - и досега (чух го отново от българи по време на инициативата "Праведници" в синагогата на Поклонная) - за това, че не са могли да спасят тракийските и македонските евреи. Въпреки че са изтръгнали от ръцете на нацистите всички български евреи.

Вижте разликата. В Полша, където загива почти цялото еврейско население, приемат закон за забрана да се споменава участието на поляците в изтребването на евреите. В Украйна правят национални герои убийците на евреи. В Литва подлагат на гонение автора на книгата за масовото съучастие на литовци в Холокоста. Във Франция, където местните власти и полицията събирали евреите в транзитни лагери, отхвърлят - в това число и от държавната трибуна - всеки опит за призив към разкаяние. В Холандия, където почти всички евреи били доброволно дадени на немците, дори не говорят за вие. Всички те са били жертви на нацистите - наистина. Но това не ги оправдава, че са принесли в жертва на нацистите своите евреи.

Честта на нацията не е в това да не признаваш своята вина за унищожението на своите съграждани, а в това да осъзнаваш собствената си отговорност за тези, които не са спасени. Малка България показа как народът може да се опази от национален позор и при най-неблагоприятните обстоятелства. Останалата Европа не иска дори да погледне към това. Тя не се ваксинира за антисемитизъм и затова виждаме как той там се възражда от всяка привнесена инфекция.



***

Тема Re: ще ти напиша на тебнови [re: Amateur]  
Автор Amateur (Запоратор)
Публикувано11.03.18 13:04



А според ВалериЙ Симеонов - жигосване на България с клеймото за съучастие в Холокоста:



***

Тема Re: ще ти напиша на тебнови [re: Amateur]  
Автор Amateur (Запоратор)
Публикувано11.03.18 13:16



Между другото тази публикация във Фейсбук на Каннер има близо 3000 споделяния и 250 коментара...



***

Тема Re: защо не забравиш този съннови [re: Amateur]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано11.03.18 14:32



p.s. аз мисля, че е правилно да се извиним. Не разбирам само защо на Македония - държава създадена 50 години след събитията.
Което за мен подсказва, че извинението хич не е по наша инициатива и не е от някакви морални подбуди. Натиснали са ни и то по политически причини.



Тема Re: защо не забравиш този съннови [re: croesus]  
Автор Amateur (Запоратор)
Публикувано11.03.18 15:05



Е, утре ще видим на кого, и как ще се извинява. Тия шашкъни са забравили да ми пратят речта му за редакция.



***

Тема Re: защо не забравиш този съннови [re: croesus]  
Автор Amateur (Запоратор)
Публикувано11.03.18 15:34



Аз съм сигурен, че това е правилен "чекор". Македонските евреи дълго време се използват за антибългарска пропаганда в Македония и зариването на главата в пясъка едва ли ще помогне с нещо.

***


Тема Re: защо не забравиш този съннови [re: Amateur]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано11.03.18 16:20



На мен ми се струва, че така бихме им дали нова увереност.
Какво се получава: ние сме виновни пред Македония и предшествениците и за нещо, а тя (те) пред нас - за нищо. Още повече, нали, не става дума към оня момент за българи там и българи тук, ами ние като окупатори не сме дали възможност на македонскиот народ да отърве от лагерите собствените си евреи, нещо такова ми се струва, че излиза.
Изобщо признаването на вина може да не е признак за неморалност, но понякога е излишно самоунижение.

Редактирано от MupaM на 11.03.18 16:22.



Тема Re: Ще се извиняваменови [re: croesus]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано11.03.18 21:46



Повечето участници в депортацията са с местен произход, помагало е и местното население. Голямото извинявай да е на Заев. Бойко да си трае.



Тема Re: Ще се извиняваменови [re: croesus]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано11.03.18 21:52





--------------------
[...] напоявано с трева масло, горещи кучета [...]

Тема Re: Ще се извиняваменови [re: komitaO3126319]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано11.03.18 22:46



В отговор на:

[...] Евреите од овие земји беа депортирани во логорите на смртта во Треблинка од тогашните бугарски власти. [...]



Германски.*

--------------------
[...] напоявано с трева масло, горещи кучета [...]

Тема Re: Ще се извиняваменови [re: Dean Dimov]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано11.03.18 22:47



Направо ми взе думите от устата.

--------------------
[...] напоявано с трева масло, горещи кучета [...]


Тема Re: защо не забравиш този съннови [re: Amateur]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано11.03.18 22:51



А на българите в Македония, които не се отказаха от корените си и бяха подложени на геноцид - кога ще се извиним? Питам за един приятел....

Редактирано от goga на 11.03.18 22:52.



Тема Това може да е вътрешнополитически блъфнови [re: croesus]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано11.03.18 23:26



за да може Валери Симеонов да натрупа точки, с оглед на крайно популисткото му изказване за руския патриарх съвсем наскоро.



И най-добрият коментар!
"Излиза, че ако не бяхме спасили нито един евреин, сега никой нямаше да се занимава с нас." — Нели Чолакова, в-к Култура

--------------------
[...] напоявано с трева масло, горещи кучета [...]

Тема Re: Това може да е вътрешнополитически блъфнови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано12.03.18 10:18



Толкоз по въпроса:





Тема Re: Това може да е вътрешнополитически блъфнови [re: kuduger-96506]  
Автор Amateur (Запоратор)
Публикувано12.03.18 11:45



Лайв:



Вече не е лайв, а на запис...

***

Редактирано от Amateur на 12.03.18 11:50.



Тема Re: Това може да е вътрешнополитически блъфнови [re: Amateur]  
Автор leyte (минаващ)
Публикувано12.03.18 15:03



Нашия с полския външен министър, румънски вицепремиер, босненци, унгарци, сигурно и хърват е имало, нещо като наци-дружинка сме събрали за този помен!

Нека, така трябва!
Важно е да сме заедно.



Тема Re: защо не забравиш този съннови [re: croesus]  
Автор Amateur (Запоратор)
Публикувано12.03.18 15:41



Боко не се извини. Явно не сме чак толкова "хванати натясно".



***

Тема Re: защо не забравиш този съннови [re: Amateur]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано12.03.18 17:57



Да видим сега какви ще са последствията.



Тема Re: защо не забравиш този съннови [re: croesus]  
Автор Amateur (Запоратор)
Публикувано12.03.18 21:33



Не мога да повярвам - Бат Бойко лайкнал пост на Радан във Фейсбук (че почитането на паметта на депортираните евреи от Македония и Тракия e важен исторически момент...). Ако се вземат пак, аз отивам да се хвърля от най-близкия мост.



***

Тема Re: защо не забравиш този съннови [re: Amateur]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано12.03.18 21:40



Ако се вземат пак, аз отивам да се хвърля от най-близкия мост.

Lanchid???

Мани недей, че много боли....



Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: защо не забравиш този съннови [re: Shtrkot]  
Автор Amateur (Запоратор)
Публикувано12.03.18 21:44



Маргит е по-близо. Най-малкото, по-лесно се стигна до там с кола, а аз ще бързам.



***

Тема Re: защо не забравиш този съннови [re: Amateur]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано12.03.18 21:50



Ако се вземат пак, аз отивам да се хвърля от най-близкия мост

Не вярвам. Форумът на "Дневник" взе да гравитира около коалиция на десните с БСП (но не с ДПС). Мдааа, Бойко е вододел в най-новата ни история.





Тема Re: защо не забравиш този съннови [re: Shtrkot]  
Автор Amateur (Запоратор)
Публикувано12.03.18 21:52



По принцип, самоубийците в Будапещта се хвърлят от Ержебет, защото могат да се качат по пилоните по-нависоко.

***


Тема Re: защо не забравиш този съннови [re: croesus]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано12.03.18 22:25



А кои са десните?

--------------------
[...] напоявано с трева масло, горещи кучета [...]


Тема Re: защо не забравиш този съннови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор Amateur (Запоратор)
Публикувано12.03.18 22:29



"Хан Кубрат"

***


Тема Re: защо не забравиш този съннови [re: Amateur]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано12.03.18 22:40



Боян-Расате





Тема Re: защо не забравиш този съннови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано12.03.18 22:41



ДСБ и Да България



Тема Re: защо не забравиш този съннови [re: croesus]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано12.03.18 22:42



Ми тя тамън Корнелия е от основателите на СДС





Тема Re: защо не забравиш този съннови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано12.03.18 22:46



Не знам кой точно от кои е, но там пишат основно фенове на Да България, ДСБ и Нова Република.



Тема Re: защо не забравиш този съннови [re: Amateur]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано13.03.18 06:37





Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: защо не забравиш този съннови [re: Amateur]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано13.03.18 06:38



Тревожи ме тая информация....



Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: защо не забравиш този съннови [re: croesus]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано13.03.18 16:10



Ми те дойдоха на моя акъл. В момента няма дясно, защото управляват БКП (ГЕРБ), начело с протежето на Тодор Живков, който (Б.Б.) в едно видео сам си каза, че Тодор Живков му бил университет!!!

И управляват БКП+БСП. Затова ако Радан Кънев, на миналите избори вместо да повтаря грешката на Иван Костов 1 към 1 като се отцепи от коалицията Нова Република и загуби изборите, половин година преди изборите трябваше да започне да дрънка точно този лайтмотив, — че дясното е подменено. И да каже, че ще се коалира с абсолютно всеки, но само не и с ГЕРБ, защото за него това е най-голямото прикрито зло за България. Така щеше да натрупа точки и можеше да управлява.

Разбира се това е просто теория, няма как да знам какво би станало.

--------------------
[...] напоявано с трева масло, горещи кучета [...]


Тема Re: защо не забравиш този съннови [re: Amateur]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано13.03.18 16:18



Вече няма хан-ове. В учебниците го промениха на кан. Волен сидеров пък твърди, че е канас. Канас звучи като гръцко предание. Античният надпис е КАНАС У БИГИ, тоест най-вероятно "княз от Бога".

А според Ганчо Ценов е Княз Кроват. Тоест ако той е прав, историкът Божидар Димитров се излага като кифладжия.

--------------------
[...] напоявано с трева масло, горещи кучета [...]


Тема Re: защо не забравиш този съннови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор Amateur (Запоратор)
Публикувано13.03.18 16:47



"Тоест ако той е прав, историкът Божидар Димитров се излага като кифладжия."

Тоест, не можем да знаем със сигурност дали Божо се е изложил като кифладжия или не?

***


Тема Моето прво мненине на ДИР.бг клубнови [re: croesus]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано13.03.18 16:49



Македонија во далечната 2006 година го започнав со “Простете братја...“.

Кои би рекол, 12 години покасно доживеав водештиат македонски журналист да трси прошка, макар и преку Заев.



Редактирано от SashetoBE на 13.03.18 16:50.



Тема Re: защо не забравиш този съннови [re: Amateur]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано13.03.18 17:02



Не можем да знаем със сигурност.

--------------------
[...] напоявано с трева масло, горещи кучета [...]


Тема Re: Моето прво мненине на ДИР.бг клубнови [re: SashetoBE]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано13.03.18 17:20



В отговор на:

[...] еден голем дел од извршителите се луѓе од тогаш назначената локална администрација, Македонци! [...]



Е тук вече настоявам, че ние българите сме ги депортирали, тъй като тогава никой не е чувал за македонци.

--------------------
[...] напоявано с трева масло, горещи кучета [...]

Тема Re: Моето прво мненине на ДИР.бг клубнови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано13.03.18 17:32



Началника на 5 армия:





Тема Re: Моето прво мненине на ДИР.бг клубнови [re: komitaO3126319]  
Автор Darkages (старо куче)
Публикувано13.03.18 18:04



Това не го видях в нашите медии; ако е вярно, значи един път да е в час:

-Јас само можам да кажам дека се поклонувам пред бугарскиот народ кој се спротиставил на таа машина и спасиле 48 илјади. А таа пропаганда – другата немојте пред мене – изјави Борисов.





Тема Re: Моето прво мненине на ДИР.бг клубнови [re: Darkages]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано13.03.18 18:33



Да, с тези думи е изгонил екипа на ТВ Сител.



Тема Re: Моето прво мненине на ДИР.бг клубнови [re: komitaO3126319]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано13.03.18 18:49



Направо им е казал "Дуайте го "





Тема Re: Моето прво мненине на ДИР.бг клубнови [re: goga]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано13.03.18 18:50



На зло куче, зъл прът





Тема Re: Моето прво мненине на ДИР.бг клубнови [re: SashetoBE]  
Автор mulcho (ентусиаст)
Публикувано13.03.18 19:11



Баба ми и дядо ми са били част от администрацията в новоосвободените земи, там се запознават и женят. След изселването на евреите се организират търгове за имуществата им, в онези военни времена гледката е била като че ли си попаднал в пещерата на Али Баба. Решили, че е неморално и не купили нищо, изключая някаква тръбичка-медицински инструмент който не можело да се намери от другаде. Еврейските къщи се продавали за около 50 000 тогавашни лева, около годишен доход на среден гражданин. Колко ли битолчани са направили добри сделки и после са треперели дали съседите им няма да се върнат и потърсят загубеното? Разбирам, че хората от Вардарска Македония едва ли са можели да направят много за съседите си - евреи, но сълзите които се ронят в наши дни са крокодилски.

Редактирано от mulcho на 13.03.18 19:19.



Тема Re: Моето прво мненине на ДИР.бг клубнови [re: mulcho]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано13.03.18 20:30



Евреите и в старите предели са били подготвени за депортация. Но се намират "фашисти" като Александър Цанков, като представители на духовенството, цветът и елитът на нацията - които да кажат "не сме съгласни с вас, германски съюзници".

Антисемитизмът е доста неприятна тема за повечето европейски народи. Защото се оказва, че изтреблението на евреите е било дело не толкова и само на германските окупационни власти, а на самите народи, от които евреите са били депортирани. И до днес в Полша тази тема е табу. А всъщност поляците с кеф участват в изтреблението на евреите. Същото важи и за французите...

Жителите на Македония и Беломорието са могли да се застъпят. Но не са пожелали. Отдавам го по-скоро на престараване в благодарността им към германските освободители. Защото германците масово са приемани като освободители през април и май 1941 г. В Македония няма "анти-фашистко" движение по същата причина. Но това също е тема табу за историчарите в Скопие. Раздуват една история за разстреляни македонски младежи от българските окупационни власти, както едно време комунистите раздуваха басните за Митко Палаузов и малките Ястребинчета. И на това се гради цялата им конструкция за бугарските фашисти. А, че самите македонци масово са предавали анти-фашистките шумкари - никой и дума не проронва. Не е някак политически коректно.

Наскоро четох една книга за събитията около 9 септември 1944 г. Авторът си направил труда да издири поименно всички партизани излезли в шумата около 9-ти септември. Говорим за старите предели. Ами, не били стотици хиляди, както твърдеше комунистическата пропаганда по времето на Бай Тошо. А точно 5800! И това в пика на партизанското движение през септември 1944 г!

Смятайте колко "антифашисти" е имало във Вардарско през септември 1944 г

/Под сурдинка се твърди, че били реално един автобус хора/.

Редактирано от goga на 13.03.18 20:32.



Тема Re: Моето прво мненине на ДИР.бг клубнови [re: goga]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано13.03.18 21:22



В отговор на:

[...] Антисемитизмът е доста неприятна тема за повечето европейски народи. [...]



Неприятна тема? България им е магарешки трън в петата. Те сигурно затова не ни дадоха Нобелова награда.

В "почетния списък" забрави да напишеш Холандия.

--------------------
[...] напоявано с трева масло, горещи кучета [...]

Тема Re: Моето прво мненине на ДИР.бг клубнови [re: Darkages]  
Автор cumanich126454 (ивохристовист)
Публикувано13.03.18 21:30



Това не го видях в нашите медии; ако е вярно, значи един път да е в час:

-Јас само можам да кажам дека се поклонувам пред бугарскиот народ кој се спротиставил на таа машина и спасиле 48 илјади. А таа пропаганда – другата немојте пред мене – изјави Борисов.


А аз го видях. Даже изразът беше доста по-изразителен. Нещо от рода: " Не пред мен такива номера"



Тема Re: Моето прво мненине на ДИР.бг клубнови [re: goga]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано13.03.18 21:44



И между другото, Хитлер победи — изгони евреите от Европа. Това е факт, а една теория, за която никой не се сеща е, че Германия сега е най-богатата държава, защото са използвали златото, което е откраднал и скрил — то със сигурност е страшно много.

--------------------
[...] напоявано с трева масло, горещи кучета [...]


Тема Re: Моето прво мненине на ДИР.бг клубнови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор Amateur (Запоратор)
Публикувано13.03.18 21:54



Някаъде в Западна Германия трябва да е било скрито откраднатото злато. Познах ли?

***


Тема Re: Моето прво мненине на ДИР.бг клубнови [re: goga]  
Автор mulcho (ентусиаст)
Публикувано13.03.18 21:54



Шумците са се разшавали когато края на войната е бил близо и ясен, дори и тогава са били с възможности клонящи към нула. Където и да ги е подхващала армията и жандармерията са летели пера и перушина. Без окупацията ни от Червената армия болшевиките щяха да взимат на избори колкото сега ,,Атака,,. С удоволствие чета спомени или показания на родоотстъпници за онези години, масово са предавани на властите дори от хора от собствените им семейства. Едва ли във вардарско е било по различно, готов съм да се обзаложа, че в контрачетите е имало повече хора отколкото в комунистическите банди.

Редактирано от mulcho на 13.03.18 21:56.



Тема Re: Моето прво мненине на ДИР.бг клубнови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано13.03.18 22:12



Германия е най-богатата държава, защото германският народ е дисциплиниран и работлив.
11 милиона германци са изгонени от Източна Европа, след 9 май 1945г. Няма депресии, няма оплакване. Стегнаха се в кръста, поеха си вината, помириха се с Франция и заработиха. Сега са лидери в Европа.
Дано дойде ден, в сойто скъсат зависимостта от САЩ и възстановят и армията си.



Тема Re: Моето прво мненине на ДИР.бг клубнови [re: mulcho]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано13.03.18 22:16



9 900 са били общо партизаните и ятаците. От тях около 6 600 доживяват 9.9.1944г. До загубата при Сталинград, партизаните са били около 800 човека.
За Вардарска Македония, не помня колко са били партизаните, но Коста Църнушанов бе правил изследване, че българите (македонците) са били около 150 човека, останалите са били приввесени сърби и черногорци. Затова и местните са ги предавали с такова удоволствие.



Тема Re: Моето прво мненине на ДИР.бг клубнови [re: goga]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано13.03.18 22:18



След 1945г., поляците правят повторно прочистване на евреите, под предлог, че не били лоялни към комунистическия ред.
В България пък останаха предимно комунистите-евреи, които сега в мнозинството си отричат че българския народ има заслуга за спасяването им, за разлика от доказани патриоти като Самуел Ардити.



Тема Re: Моето прво мненине на ДИР.бг клубнови [re: komitaO3126319]  
Автор Amateur (Запоратор)
Публикувано13.03.18 22:38



Между другото, той казва, че Царя има главна заслуга за спасяването на евреите.

***


Тема Re: Моето прво мненине на ДИР.бг клубнови [re: Amateur]  
Автор Amateur (Запоратор)
Публикувано13.03.18 22:42



В смисъл на решаваща роля. Казва, че "всички български евреи бяха спасени от българския народ" и че "ние бяхме спасени не от тези, които искаха да ни спасят, а от тези, които можеха да ни спасят"

***


Тема Re: Моето прво мненине на ДИР.бг клубнови [re: Amateur]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано13.03.18 22:49



Без санкция от двореца, нищо не е било възможно. Щърка да ме поправи ако греша, но след 1934г май нямаме избори в България, а се управляваме от Царя.



Тема Re: Моето прво мненине на ДИР.бг клубнови [re: cumanich126454]  
Автор bash_bugarash-41927 (мин. на проп.)
Публикувано13.03.18 22:52



https://www.youtube.com/watch?v=WzWimYkAuLc



и тук

Редактирано от bash_bugarash-41927 на 13.03.18 22:59.



Тема Re: Моето прво мненине на ДИР.бг клубнови [re: komitaO3126319]  
Автор Amateur (Запоратор)
Публикувано13.03.18 23:01



Да не забравяме и ролята на Червената армия.



***

Тема Re: Моето прво мненине на ДИР.бг клубнови [re: Amateur]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано13.03.18 23:06



Ами март 1943, болшевиките търпят, макар и спорно, поражение при Харков.



Тема Re: Моето прво мненине на ДИР.бг клубнови [re: komitaO3126319]  
Автор Amateur (Запоратор)
Публикувано13.03.18 23:23



Спасяването на българските евреи е наистина, съжалявам за баналния израз, "една от най-светлите страници" в по-новата ни история. И изобщо не е било лесно и безопасно да се осъществи. Самите евреи са се чувствали обречени. Както на няколко пъти каза тоя евреин от видеото на Тейкъра: Миръкъл!

***


Тема Re: Моето прво мненине на ДИР.бг клубнови [re: Amateur]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано13.03.18 23:29



Цар Борис, няма какво друго да добавя...



Тема Re: Харковнови [re: komitaO3126319]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано14.03.18 02:09



Не е никак спорно. Як бой ядат от Манщайн. Само пролетната кишавица ги спасява от втори Сталинград, но с обратен знак.



Тема Re: Моето прво мненине на ДИР.бг клубнови [re: komitaO3126319]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано14.03.18 02:10



Накрая какво излиза според някои родоотстъпници и евреи-комунисти: щеше да е по-добре да бяхме пратили всички евреи в Треблинка, за да няма сега плювни по България????



Тема Re: Моето прво мненине на ДИР.бг клубнови [re: mulcho]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано14.03.18 04:02



Не само СССР има принос към партизанското движение у нас, но и добрата стара Англия. По мое лично мнение, дори МИ6 е вербувало доста повече партизани, ятаци и саботьори, отколкото комунистите. У нас имам снимки на листовки, разпространявани от отряд "Хаджи Димитър". През 1941 в тях се пише за "съветските брятя", през 1943-1944 вече за "силите на демокрацията - Америка, Англия и Съв. Русия".

До пролетта на 1943 Чърчил подкрепя Дража Михайлович в югославската гражданска война, защото си мисли, че той се бори с германците. Но около това време Дражу обръща резбата и става колаборационист. Затова и под давление на Сталин, "официалният" съюзник на Съюзниците в Югославия стават титовите партизани. Позицията на Англия към България, като много по-малък фронт от Югославия, е пряко следствие от това. Съответно силно се размножават партизаните и зачестяват случаите на дезертьорство на наши войници от Югославия. СССР с мижавите си ресурси и логистика по това време, надали е бил в състояние да разгърне такава съпротивителна борба. Техните силици са стигнали за 800 души в гората, както писа комитата.

САЩ също имат принос към съпротивата, но той се изразява само с няколко шпиуна в София.



Хич не са "летели пера и перушина", както пишеш. Основната причина е тактиката на партизаните да избягват директни конфронтации и да наблягат на диверсии, защото съотношението на силите е от 1:20 до 1:100. Нищо общо с Югославия, където партзаните контролират своя територия. Друга причина е деморализацията и слабата ефективност на полиция и жандармерия. "Силата" и на двете е била основно в сплашване и терор над мирното население. Има едно сражение при с. Ковачите - три роти добре въоръжена и моторизирана жандармерия и полиция не успяват 6 часа да се справят с една шепа партизани, които се крият в каменна кариера насред полето. За капак накрая партизаните успяват да пробият обсадата и и да избягат.



Тема Re: Моето прво мненине на ДИР.бг клубнови [re: croesus]  
Автор mulcho (ентусиаст)
Публикувано14.03.18 06:19



Една случка от 4 септември 1944г. разказана с явно пристрастие към шумкарите, но ти препоръчвам да намериш спомени от участници:


,,Битката при връх Милеви скали е голямо сражение между партизани и правителствени сили по време на партизанското движение в България през 1941 – 1944. Битката се състоява на 4 септември 1944 година, когато войскови и жандармерийски части обкръжават Партизанска бригада „Чепинец“ и Партизански отряд „Ангел Кънчев“[5] .

На 3 септември 1944 г. на връх Милеви скали след четворната акция в с. Варвара, с. Симеоновец, с. Семчиново и гара Варвара се съсредоточават Партизанска бригада „Чепинец“ и Партизански отряд „Ангел Кънчев“. Командирът на Трета Пазарджишка въстаническа оперативна зона Методи Шаторов извършва прегрупиране на силите за участие в непосредственото завземане на властта.

Сутринта на 4 септември са забелязани от разузнаването на XXVII- и Чепински пехотен полк. Секретен партизански пост забелязва движението на армейските подразделения към партизанския лагер. В 9,30 ч. битката започва. В нея се включва и Пещерската тежко-картечна дружина и конен ескадрон от гр. Разлог. Сключват обръч и партизанските подразделения преминават към отбрана до 16 часа. След решение за пробив, ударна чета първа преминава в настъпление и успява да пробие обръча в посока на с. Белово и с.Семчиново. През пробива се оттеглят всички партизани. Срещат втори обръч и битката се подновява. Въпреки че войниците стрелят предимно „във въздуха“, от картечния огън загиват на място 11 партизани. Командирът на зоната Методи Шаторов е ранен тежко и след като е идентифициран от войниците, е изоставен. Той умира 4 – 5 дни по-късно, без да бъде открит, въпреки че е издирван на 9-ти септември от другарите си. Партизанските подразделения пробиват и този обръч и се изтеглят в три направления към връх „Арапчал“, местността „Хайдушки кладенец“ и с. Варвара. [6]

На 8 септември партизанските подразделения се съсредоточават в местността „Бяла вода“ и преминават към установяване управлението на Отечествения фронт в Пазарджишко.

Битката е признак за липсата на контрол на правителството на Константин Муравиев върху военно-полицейския апарат на България. Докато тя се води, текат преговори между кабинета и командването на Народоосвободителната въстаническа армия.
Паметна плоча на загиналите, 2012 г.

Загинали в боя:

Методи Тасев Шатаров – Панайот
Атанас Тодоров Воденичаров – Дински
Атанас Георгиев Мавриков – Альоша
Иван Георгиев Мавриков – Бенковски
Иван Атанасов Бандаков – Кочо
Никола Иванов Алексиев /Боянов/
Никола Иванов Бандаков – Страхил
Симеон /Сюлейман/ Минчев Фисински
Тодор Николов Пухалев
Тодор Георгиев Пухалев
Христо Петров Дрънков – Караджа
Христо Петров Боянов,,



Тема Re: Моето прво мненине на ДИР.бг клубнови [re: mulcho]  
Автор Tyзлиja (стар вълк)
Публикувано14.03.18 07:30



Тоя урок съм ви го преподавал:
Дядо ми Георги : "10 септември 1944.На пазара съм,при чешмичката(Кюстендил),късно сутринта.По едно време откъм Стамбол капия(изток)се зададе камион.Спря се на чешмичката,наскачаха от него ония ми ти германци(от синеоките рицари на Вермахта),наплискаха се на чешмата,напълниха си манерките,докато шофьорът напълни радиатора дръпнаха по цигара,па се метнаха на камиона и потеглиха накъм Паланка.
НемА кой да им каже "връв"..."



Тема Re: Моето прво мненине на ДИР.бг клубнови [re: Amateur]  
Автор cumanich126454 (ивохристовист)
Публикувано14.03.18 07:36



Спасяването на българските евреи е наистина, съжалявам за баналния израз, "една от най-светлите страници" в по-новата ни история. И изобщо не е било лесно и безопасно да се осъществи.

Суровата истина е, че в нито един момент не са били заплашени всичките 48 хил. български евреи. Ставало е въпрос за 8-9 хил. за да се допълни уговорената квота от 20 хил. съгласно спогодбата "Белев-Данекер" по която са събрани само около 11 хил. Едно е сигурно - ако в новите предели бяха събрани договорените 20 хил., то нямаше да има повод да ги спасяваме в старите предели.



Тема Re: Моето прво мненине на ДИР.бг клубнови [re: cumanich126454]  
Автор Tyзлиja (стар вълк)
Публикувано14.03.18 07:43



АКО имаше баба мъде,дядо щеше да ми бъде.
От новите предели са депортирани ВСИЧКИТЕ,така,че оттам няма как да се съберат 20 хиляди.



Тема Re: Моето прво мненине на ДИР.бг клубнови [re: Tyзлиja]  
Автор Tyзлиja (стар вълк)
Публикувано14.03.18 07:50



В историята няма АКО.Станало е това,което е станало.Питай го Щъркот,да ти каже.



Тема Re: Моето прво мненине на ДИР.бг клубнови [re: cumanich126454]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано14.03.18 08:07



Уговорените 20 000 са първата квота....предвиждало се е тотално изселване, но не би....

Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Моето прво мненине на ДИР.бг клубнови [re: Tyзлиja]  
Автор cumanich126454 (ивохристовист)
Публикувано14.03.18 08:41



В историята няма АКО.Станало е това,което е станало.

Именно. Казаното се забравя, но написаното остава:



Видно е, че е ставало дума за 20 хил. от "новите български земи Тракия и Македония". После този израз е зачеркнат, вероятно защото чак тогава са разбрали, че в "новите земи" няма толкова бройки. Ама договора си е договор и трябва да се изпълни. Наистина в споразумение пристъства израза "на най-първо". Но историята е история защото при нея няма АКО (както правилно отбелязваш). Просто защото е нямало продължение на това "най-първо".
----
Все пак твърдя, че има свидетелства, че Борис III е дипломатично е отклонил искането за всичките български евреи. Мотивирайки се, че те са необходими за поддържане и изграждане на пътната инфраструктура.



Тема Re: Моето прво мненине на ДИР.бг клубнови [re: cumanich126454]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано14.03.18 09:56



"Тая пропаганда - не на мене", горе-долу това бяха думите.
Слушах го по радиото и на тези думи съвсем спонтанно се изсмях. С кеф обаче. Бойко какъвто е съвсем леко култивиран селски бек, което по принцип не е предимство за министър-председател - тук предполагам, че ако не го беше казал точно с тази интонация и тези думи, нямаше да ме зарадва толкова.





Тема малко разсъждения занови [re: croesus]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано14.03.18 11:25



извиняването и самоуважението. По темата е, но малко встрани от темата.
На всеки от вас не се ли е случвало да кажете извинявай, без да считате, че сте направили нещо лошо? Това според мен не е нарушаване на самоуважението. Казваш "извинявай" защото предпочиташ подобряване на отношенията, а не тяхното влошаване.
Има упорити хора, които никога не грешат и през ума не им минава да кажат "извинявай".
Сега ще посоча един (според мен положителен) пример. За 20 години безспирни препирни македонците решиха да подобрят отношението с гърците. И махнаха Ал. Велики от две места. Това означава ли, че са самоунижили. Според мен не.



Тема Re: Моето прво мненине на ДИР.бг клубнови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано14.03.18 13:56



Ба, само холандците, французите и поляците да беа? Румънците, унгарците и гърците не по малко не пожалват собствените си евреи.



Тема Re: Моето прво мненине на ДИР.бг клубнови [re: croesus]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано14.03.18 13:59



Доста си прав за това. След като става ясно на Чърчил, че Балканите са изгубена за десант на западните съюзници кауза, се ориентира към подпомагане на титовите партизани и то сериозно. Дори англичаните спасяват живота на самият Тито от командосите на Скорцени, който пък (това съм го описвал одавна в този форум) ранява лично югославския лидер.



Тема Re: Харковнови [re: goga]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано14.03.18 14:21



Да, но от победата не произтича нищо, скоро след това следва Курската дъга.
Не е бил нацист, но и не им се противопоставя.



Тема Re: Моето прво мненине на ДИР.бг клубнови [re: goga]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано14.03.18 14:23



Където могат, все ни вменяват вина. За неспасените евреи, за Възродителния процес, за циганите, за Кръстилката 1913г., все сме виновни.



Тема Re: Харковнови [re: komitaO3126319]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано14.03.18 14:35



За нас щеше да е по-добре, ако беше подписан сепаративният мир, предложен от Сталин през есента на 1941 г. Светът щеше да остане в патова ситуация още няколко години, а междувременно и германците, и американците щяха да се сдобият с атомно оръжие. Тоест вероятността да се случи някаква форма на съвместно съществуване по подобие на Студената война не е никак за пренебрегване. А през това време България щеше да си остане в границите между Бяло Море и Дунав, и между Охрид и Силистра.

А що се отнася до Харков... Много погрешна е представата, която впоследствие бива налагана от съветската историограифя, че след Сталинград изходът на войната бил решен. Ами, не е така. Чак след Курск и десанта в Италия може да кажем, че има вече такава тенденция.

Редактирано от goga на 14.03.18 14:40.



Тема Re: Харковнови [re: goga]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано14.03.18 14:40



По-лошо е. Хитлер не трябваше да напада Сталин. С краха на Третия Райх, дойде и краха на националните държави. И изпълзя либерализма. По мое мнение, той разяжда Европа като киселина. Хитлер обедини германците в една държава. Трябваше да спре дотук. След 1945г., за 50-60г., национализма стана лоша дума. А настоящите вълни на национализъм в цяла Европа, са гротеска на истинския национализъм, от старите времена.



Тема Re: Моето прво мненине на ДИР.бг клубнови [re: MupaM]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано14.03.18 14:53



Аз пък като чух началото на неговата велика реч, ми идеше да повърна и превъртях видеото. Става въпрос за слънчицето и... абе мани. Зоран Заев може да е най-голямата пионка, но се държи много по-нормално от имитатора на Тодор Живков.

--------------------
[...] напоявано с трева масло, горещи кучета [...]


Тема Re: Харковнови [re: komitaO3126319]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано14.03.18 15:21



Невъзможно е! Сблъсъкът със СССР е бил неизбежен, не само защото още с взимането на властта от нацистите е било заложено разширение на изток за сметка на Полша и СССР, но и заради ресурсите в украинския югоизток и Кавказ, които са жизнено необходими на немската военна машина. Да предположим, че връзките по отношение на доставките на нефт от Русия към Германия са били разширени и към други природни ресурси. Тук обаче опираме до крайно различни идеологии и ако не единия, то другия е щял да запали огъня. Виктор Суворов не е единствения, смятащ така. В крайна сметка немците попаднаха в капана, в който ние сами влязохме 1913г. с войната срещу довчерашните съюзници. Конфликта е неизбежен, въпросът е кой ще удари пръв, че да излезе крив в очите на останалия свят. Другото са подробности.

Редактирано от kuduger-96506 на 14.03.18 15:22.



Тема Re: Харковнови [re: kuduger-96506]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано14.03.18 16:17



Те ти булка Спасовден.



Тема Re: Харковнови [re: komitaO3126319]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано14.03.18 18:28



Ако не беше рухнал нацизмът, пак щяха да се размият националните държави, за сметка на една - Райха. В цяла Европа единствено Италия, освен Германия, има "право" на индустрия, според Хитлер. Той даже смята, че не целия Райх трябва да е индустриализиран - части от него трябва принудително да бъдат аграризирани (напр. Померания). Ние щяхме да сме кротък суровинен придатък на три морета.

Заради същото в момента всички съседни на Германия държави мразят Ангела Меркел, особено датчани и холандци. Като изключим войнствената реторика и антисемитизма, тя не се отличава много от фюрера.



Тема Re: Харковнови [re: komitaO3126319]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано14.03.18 18:37



Комита,
Не си прави илюзии: Хитлер просто изпревари Сталин. Все щяхме да сме пре---ни, единственият шанс беше паритет и страх от масово унищожение, по подобие на Студената война. Но за целта конфликтът на Хитлер със СССР и САЩ трябваше да се протака с 2-3 години.



Тема Re: Харковнови [re: croesus]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано14.03.18 20:28



Който може, го може...



Тема чакай малконови [re: goga]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано14.03.18 20:56



По време на студената война колко са жертвите?
ПП Оттеглям си въпроса. Ти ясно си написал, че по време на студената война не е имало много жертви. Аз не те прочетох внимателно :)


Редактирано от mak ot Sofia на 14.03.18 20:58.



Тема Re: Харковнови [re: goga]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано14.03.18 22:48



Това се искаше, поема ги, счупва им главите, влиза да ги освобождава от болшевизма и е спасител на цяла Европа. И тогава сключва сепаративен мир със Запада.



Тема Re: Харковнови [re: goga]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано14.03.18 22:51



Нямаше да сме толкова прецакани, защото нямаше да лоботомизират българския народ за не знам кой път вече, съответно нямаше да се намираме в сегашното просташко, жалко подобие на държава. Щяхме да сме богата конституционна монархия, а режимът на Хитлер нямаше да издържи 1000 години, както са искали. Рано или късно свободно развиващата се американска култура щеше да надделее над смешната пропаганда и хората щяха да поискат нещо повече, както се случи с държавите от СССР.

Самият Теодор Рузвелт е казал следното:

Not a single nation around the globe has demonstrated such a speed of modernization over the past twenty years like the Japanese and the Bulgarians.
— Radio Bulgaria, 04.07.2010

--------------------
[...] напоявано с трева масло, горещи кучета [...]


Тема Re: Харковнови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано14.03.18 23:14



Щяхме да сме много по-зле. Нямаше през 1989 да сме 9 милиона, по-скоро 5. 99.99% грамотност е заслуга на гнилия комунизъм. Преди него - 80% грамотност, от които 10 процентни пункта са "самоуци", както пише в статистическият алманах на Великото Царство България. Същият процент на грамотност са имали английските колонии, сто години преди американската революция (не са броени робите обаче).

Рано или късно свободно развиващата се американска култура щеше да надделее над смешната пропаганда и хората щяха да поискат нещо повече, както се случи с държавите от СССР.
Да видиш какво щеше да се случи на съюзниците на Хитлер тогава. Ти си нов в клуба, по-старите клубари може би са ми чели обясненията за ролята на понятието "отмъщение" в англо-американската култура. Мизия, Тракия и Македония можеше да се не само географски понятия, ами и политически.



Тема Re: Харковнови [re: croesus]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано14.03.18 23:21



Ако Хитлер не беше нападнал СССР, ние въобще нямаше да се налага да влизаме в Тристранния пакт.



Тема Re: Харковнови [re: croesus]  
Автор Ганьо Балкански (член)
Публикувано15.03.18 00:07



Даже и по официални данни през комунизма грамотността беше 93%.



Тема Re: Викаш: гърците много изостанали бяха през 1989нови [re: croesus]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано15.03.18 00:42



Гнил капитализъм





Тема Re: Харковнови [re: croesus]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано15.03.18 12:18



Българите от новите територии нямаше да бъдат сърбизирани и елинизирани, така че е би било невъзможно сега да сме 5 милиона. Друга причина за това е, че ако сега имахме стандарта на живот на Финландия поне, никой нямаше да емигрира. А сега всичко живо избяга и най-лошото е, че се претопяват. Един съклубар разправяше, че щял да си сменя името с норвежко, за да му е по-лесно в Норвегия, пък твърди, че е голям патриот.

Защо мислиш, че Запада щеше да ни отмъсти повече отколкото сега? Джордж Сорос и много други хора ни отмъстиха и продължават да ни отмъщават, без да сме били с Третия Райх през изминалите години, а със СССР.

Това за грамотността не го оспорвам, но трябва да се спомене, че българските граматика и азбука бяха опростени, при това не малко.

--------------------
[...] напоявано с трева масло, горещи кучета [...]


Тема Re: Харковнови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано15.03.18 14:13



Писал съм го и по-рано: Райха в еволюцията си щеше да изпреварва останалите диктатури, което той го прави и преди ВСВ и по време на войната. Ясно е ,че така е щяло да бъде и след нея, ако бе оцелял. При студен конфликт между него и САЩ (поради ядрен паритет), времето за отварянето му към света и възможен вятър на промяната щеше да е не по-късно от края на 60-те. Разбирам, че това е явна спекула, но може да се направи един добър анализ, водещ до тези изводи, като аз застъпвам тезата, че най-късно при Кенеди би приключила такава студена война.



Тема Re: Харковнови [re: komitaO3126319]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано15.03.18 14:20



Според една днешна германска историчка (тази, която водеше скоро направения документален филм за Ева Браун), ако Хитлер не бе нападнал Полша през 39-та, днес фюрера щеше да е вторият най-велик германец след Бисмарк. По популярност във всеки случай е първия в света, освен според скорошно изследване сред холандците, след Ангела Меркел и то едва в последната година.



Тема Re: защо не забравиш този съннови [re: Shtrkot]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано15.03.18 18:51



Прекалена за всеки психодесен ....





Тема Re: Харковнови [re: komitaO3126319]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано15.03.18 18:59



Много ми е забавно като чета изтъкнат политик или военен в следвоенна ФРГ как бил съгласен с политическите цели на Третият Райх с изключение на Холокоста....





Тема Re: Харковнови [re: torlakov-93629]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано15.03.18 20:08



Както казваше лелката, хазяйка на американски прокурор в един черно-бял американски филм, за процесите след Нюрнбергския: "Ама Хитлер построи аутобана", на въпрос на прокурора, не са ли чували за лагерите на смъртта. Днес разбира се, такъв филм, би бил политнекоректен, но 60-те в САЩ не са мислили така.

Редактирано от komitaO3126319 на 15.03.18 20:08.



Тема Re: Харковнови [re: torlakov-93629]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано15.03.18 20:08



Освен, че е забавно, е крайно симптоматично....



Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Харковнови [re: kuduger-96506]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано15.03.18 20:46



Райхът нямаше да има равен на себе си по отношение на технологичен напредък и развитие.
На много хора не им допада тази констатация, но е факт. Общо-взето, всичко читаво в сферата на ракетостроенето, реактивната авиация и космическата индустрия и подводиците и т.н и т.н - е откраднато от Райха. И САЩ, и СССР крадат с пълни шепи от технологичните тайни.

Всъщност от целия свят - само САЩ биха били в някаква степен конкуретнтноспособни в технологичната надпревара с Хитлер.

България щеше да е много по-напреднала като технологичен придатък на Райха, отколкото като такъв на Съветския съюз.
Макар и в ограничени бройки, армията ни се сдобива с един от най-съвършените за времето си /първата половина на 40-те/ образци на танкове, изтребители, пехотно въоръжение.

Друг е въпросът, че нацитата са си били шибаняци.

Редактирано от goga на 15.03.18 20:48.



Тема Re: Харковнови [re: goga]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано16.03.18 02:44



Съветските танкове са по-добри от тези на Райха,макар,че и комунистите са шибаняци.



Тема Re: Харковнови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано16.03.18 03:16



Българите от новите територии нямаше да бъдат сърбизирани и елинизирани, така че е би било невъзможно сега да сме 5 милиона.
Така е, аз имах предвид само сегашните територии. Дядо ми е разправял, че докато е бил войник в Сяр, капитанът на ротата им ги надъхвал, като пред строя държал речи, че ще направят България 20 милиона.



Дълго е за обяснение защо щяхме да ядем хурката ако Райха беше паднал през 60те или 80те години и ние бяхме негови съюзници. Отмъщението е основна тема в англо-американската морална философия още от Джон Лок и американци и особено британци стриктно го прилагат в международната политика. Така въздържат бъдещи потенциални агресори. Ако Райха не беше паднал през 1945, нямаше да има нито ООН, нито Харта за Правата на Човека, както и един куп други правила в международното право, които днес приемаме за даденост. Щеше да се действа по каноните на доброто старо време, когато бития освен това го и еб@т. В добрия случай можеше да се разминем само с това да изтестват върху нас някое експериментално оръжие и после да дадат малко пари за реконструкция, както стана с Япония.



Тема Re: Харковнови [re: tuzlija-179435]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано16.03.18 05:31



Това не е вярно. Съветските танкове като единици не са по-добри. Това са митове. Просто са по-лесни за експлоатация и масово производство. Във Втората световна война количеството има по-голямо значение от качеството. Да не говорим, че особено за критичния период 41-42 г обратът идва, не от съветското производство техника, а от ленд-лийза.

Реактивната авиация на Хитлер за 2 месеца сваля толкова бомбардировачи, колкото същото количество от другите му изтребители за една година. Но това не променя нищо, когато говорим за 200-300 реактивни самолета срещу десетки хиляди съюзнически бомбардировачи и изтребители. Германия технологично е превъзхождала всички, но й липсват съизмерими човешки и природни ресурси. Както и време. Имало е парадокс на края: има "чудо-оръжия", няма обучен персонал, който да ги ползва ефективно.

Навремето се запознах с един австриец в Швейцария. разказваше ми за баща си, който през 45-та е мобилизиран едва 17-годишен. Дали му танк Тигър, той не знаел какво да прави с него. Обучавали го 2 седмици, а добрите германски танкисти от началото на войната са обучавани поне година.

Редактирано от goga на 16.03.18 05:43.



Тема Re: Харковнови [re: goga]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано16.03.18 05:43



Чета Виктор Суворов.Вижда ми се правдоподобен.



Тема Re: Харковнови [re: tuzlija-179435]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано16.03.18 05:47



И аз го чета. За много неща е прав. Но за други - просто преувеличава и пресилва. Особено за стратегическите бомбардировачи



Но за основната му теза - че Сталин е готвел изпреварващ удар срещу Хитлер: вече доста от "нормалните" руски историци я приемат за правдоподобна. Просто спорят за сроковете: не било предвидено нападението за 6 юли 1941 г, както първоначално пише Суворов, а за лятото на 42-ра.



Тема Re: Харковнови [re: croesus]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано16.03.18 12:25



Крез, пречупваш всичко през добре познатите номера на англосаксите. Не трябва да се забравя, че при един паритет, всяка страна, щеше да се опитва да бъде "по-добрата" за съюзниците и техното подопечно население. В този смисъл Райха не би правил изключение, другият блок също. В ера на разведряване, едва ли нямаше да се съобразяват един с друг и много неписани правила, вероятно бързо щяха да станат писани такива, каквито бяха договорите между САЩ и СССР през 80-те, относно разоръжаването. Само че тогава не е ясно кой кого щеше да догонва. В крайна сметка финала щеше да е дошъл по-рано, а от там позитивите за света. Друг е въпроса, че всичко това вероятно щеше да е на много по-голяма цена от познатата.

Редактирано от kuduger-96506 на 16.03.18 13:14.



Тема Re: Харковнови [re: goga]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано16.03.18 12:35



То ако нацистите не бяха шибаняци, просто щяха да спечелят войната. Който не знае как да се държи с окупираното население в крайна сметка си го получава, при все че много народ на изток ги приема за освободители първоначално. За нашите танкове: имаме Панцер-IV, добър среден танк, но не може да се сравнява с Пантер, който по ирония на съдбата ни бива предоставен от Съветите, които разбира се са били трофейни. Имаме блестящ изтребител на танкове, при това най-добрата модификация Щурмгешутц-IV. Също и добре познатия изтребител Ме-109 от много качествената модификация Г-6. Все таки немците не са ни давали най-доброто. не са го давали и на другите си съюзници, НО смело дават технологии на японците (къде по въздух, къде най-вече по вода), които успяват да изпитват свои собствени реактивни изтребители, благодарение наа германците. Друго: Англия изостава в танкостроенето, но е втора в развитието на реактивната тяга, както и първа по уникални конвенционални бомби. От атомното разбира се е далеч.



Тема Re: Харковнови [re: tuzlija-179435]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано16.03.18 12:41



Всъщност Панцерите V и VI, по известни с имената Пантер и Тигър, са най-добрите танкове от ВСВ. Когато тигри попадната в ръцете на съветски танкисти, те моментално биват използвани от съветските екипажи, които не са виждали до момента такава ергономия и ефикасност на бойното поле. Просто оръдията на немските танкове имат по-голяма пробивна сила на по-голяма далечина. Бронята, особено челната, също няма равна. Интересното е, че Тигър-II, т.е. Кралския Тигър до скоро (разбирай до края на 20-ти век), можеше да води битка като равен с равен с всички следвоенни образци.



Тема Re: Харковнови [re: kuduger-96506]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано16.03.18 12:55



Невъзможно е да бяха спечелили войната. Дори да бяха взели Москва и Ленинград, пак трябваше да търсят сепаративен мир.



Тема Re: Харковнови [re: goga]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано16.03.18 12:57



Това с бомбардировачите от трилогията ми бяга. Все пак ги четях в края на миналия век. Тук се налага да направя една връзка с други издания и напъни, та да опрем до приказката "Барабар Петко с мъжете". Това се отнася за съветската историография след ВСВ, когато биват обсъждани флот и стратегическа авиация, двете изключително слаби звена на Съветите. По отношение на първото, се опитват да се изкарват шеста военноморска сила в света. Очевидно за тях Франция не съществува (с основните играчи на Оста и Съюзниците не смеят да се мерят по море), макар че и Холандския флот е не по-слаб от Съветския. Стратегическа авиация на практика в СССР не съществува, а т.н. Далечна авиация се състои от 70 Пе-8 и малкйо повече двумоторни Ер-2. Коментара е излишен, да не говорим за видовете бомби, носени от същите. В същото време съветските историци удобно забравят множеството стратегически образци, които е трябвало да бъдат гръбнака на Стратегическата авиация на Райха, но поради отбранителния характер след 43-та, вече не са необходими, давайки се предимство на реактивната авиация, която ражда чудесния среден реактивен бомбаардировач Арадо-234. Ako 1000 бройки съвременни четиримоторни Хе-177, са нищо за руснаците, тогава къде отива "Дальняя авиация"!!!



Тема Re: Харковнови [re: komitaO3126319]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано16.03.18 13:12



Сталин предвидливо изнася военното производство зад Урал, НО в момента в който плана "Барбароса" би бил изпълнен (което частично постига следващия план "Блау", т.е. излаз на Волга), тогава преждеспоменатите от мен разработвани образци стратегически бомбардировачи влизат в действие да довършат необходимото зад Урал. Такива са няколко, но ще спомена готовите и сполучливи образци, които чакат санкция за серийно производство от Хитлер: Ме-264 Ню-Йорк (този е предвиден за американците и Манхатън), Хе-274 (тези ги сглобяват в окупирана Франция), Ю-390 (шестмоторен на базата на Юнкерс 290). Със СССР не се предвижда сепаративен мир, но той би могъл да бъде наложен от съюзниците: съпротивляваща се Великобритания и икономическия гигант САЩ.



Тема Re: Харковнови [re: kuduger-96506]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано16.03.18 15:10



Имало е шанс за нещо до края на 41-ва.
В 42-ра съветите ядат бой навред, но за капитулация не може да се говори. Най-много сепаративен мир.
До Курск - също е можело да се работи в тази посока.
Ако битката при Курск беше станала 2 месеца по-рано, както е предлагал Манщайн, и германският план беше успял - това нямаше да доведе до разгром на Червената армия, а най-много до повторение на събитията при Вязма и Киев през 41-ва - много пленнци и трофеи, но липса на категорично надмощие за налагане на капитулативни условия на Сталин.

Съгласен съм, че най-голямата грешка на Хитлер е неговата човеконенавистическа философия спрямо руснаците. През лятото на 41-ва руските селяни масово са трепели партийните секретари при идването на германците, посрещали са ги с хляб и сол. Ако Хитлер си беше поставил за цел не да унищожава Русия, а да я разчисти от болшевиките - вероятно щеше да успее.

Редактирано от goga на 16.03.18 15:10.



Тема Re: Харковнови [re: goga]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано16.03.18 16:01



Без съмнение. Имаше тема по която бая изписахме преди да дойдеш в клуба (не изключвам да си я чел) за руснаците на служба във Вермахта. Ми те са втория по бройка етнос след германците (айде третия след австрийците). Какво да говорим...



Тема Re: Харковнови [re: kuduger-96506]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано16.03.18 16:01



"Англосаксите" със сигурност щяха много да държат да накажат всички ортаци на Хитлер, както и самата Германия естествено.
Първата световна приключва не с разгром, а с капитулация, докато фронта още е бил на границите на Германия. В резултат там се заражда убеждението, че германците са можели и да победят, но вътрешни врагове (предимно евреи) са им забили нож в гърба. На вълната на този мит Хитлер идва на власт 15 години по-късно.
Затова през ВСВ Съюзниците много са държали да влязат в Берлин, каквото и да им струва това. Иначе през по-голямата част от войната са получавали оферти за сепаративен мир, които до една са отхвърлени.
По отношение на Япония - преди бомбардировките в Хирошима и Нагасаки, американците са приготвили 400 000 "пурпурни сърца" за армията си заради подготвяната инвазия ва островите - медал, който се дава само на убити и ранени в бой. Единствено това, че японците се съгласяват на изключително унизителни условия, както и неочаквано голямото опустошение, което предизвикват атомните бомби, спира САЩ да потопят Япония в океана.



Тема Re: Харковнови [re: croesus]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано16.03.18 16:11



За Япония съм съгласен, както и за ПСВ, но при сключването на мирните договори след това, американците (най-вече Удро Уилсън) са против унизителните условия спрямо победените. В Европа те самите не биха действали така, както в тихоокенаския регион. Нито директно са предизвикани от Райха, а и този континент все пак е люлката на самата тяхна цивилизация. Там освен Германия е и съюзническа Франция, към която те се чувстват задължени заради помощта и при бунта на 13-те колонии, прераснал в раждането на държавата им. Има много други възпиращи фактори, дори тук на Балканите, бомбърите им са по-внимателни от английските екипажи. Давам пример: дядо, мир на праха му, ми казваше, че неведнъж са минавали над селото, което е на 50км. от София, но нито една бомба не са хвърлили връз него, въпреки, че понякога им се е налагало. Викаше "Личеше от земята, че нашите ги гонят и ония яко беж (той не е различавал американски от английски, но денем то е ясно, кои са били) и се освобождават зорлем от бомбите където им падне. Обаче сигурно отгоре са ни виждали и затова сигурно ги пускаха на разстояние от селото." Така разсъждаваше дядо и знам после от това което съм чел по въпроса, че е бил прав.

Редактирано от kuduger-96506 на 16.03.18 16:14.



Тема Re: Харковнови [re: kuduger-96506]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано16.03.18 16:36



Четох наскоро спомените на граф Юсупов - този, който бастисва Распутин... Човекът си го казва: в началото на войната срещу СССР от бялата емиграция във Франция всички масово са за Хитлер, надявали се да ги повикат да формират истинска руска освободителна армия... След средата на 42-ра повечето изстиват в германофилските си нагласи и искрено се надяват на обрат във войната. Не защото обичат болшевиките, а защото обичат Русия: станало им е ясно какви всъщност са плановете на Хитлер.



Тема Re: Харковнови [re: goga]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано16.03.18 16:53



Ами Хитлер попресолва манджата с плана си да превърне Москва в някакво езеро. Есесовците пък на Химлер попрекаляват често спрямо местните, да не говорим за айнзацгрупите (тук е як микс от полицаи, служби за сигурност и военни, от които есесовците са само малка част)... То белогвардейците наистина подкрепят в началото немците, но по интересно е, че Власовската армия (всъщност РОА) и другите подобни, които аз съм споменавал в темата, която ти загатнах (например РОНА), са формирани късно, може би защото трудно спечелват доверието на германците. Признават им обаче уменията в битки. Всъщност до последно руснаци бягат от болшевизма и червената армия. Някои емигрират на запад (включая САЩ и Канада), други не дочакват, а падат под максимките на НКВД.



Тема Re: Харковнови [re: kuduger-96506]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано16.03.18 17:53



Ми пред варианта да умрат от глад в някой лагер, са се записвали в РОА.



Тема Re: Технологично равнище на Царствотонови [re: Shtrkot]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано17.03.18 12:22



Един пример от родовата ми история, който е показателен колко напред е вървяло Царството през 40-те... Дядо ми е бил обикновен селянин, много работлив и предприемчив - бачкали са по цял ден на полето с цялата челяд. Минавал е за заможен, всичките си пари влагал за купуването на земи: имал около 250 декара в Тракия, тоест не може да се каже, че е бил някакъв голям богаташ... През 41-ва си купува германски камион опел - с него върти търговия с планинските села в Родопите: там продава жито за дървен материал, който после продава в равнината. Щом един прост селянин е могъл да си купи германски камион, значи не е била толкова изостанала тази държава, както се опитват да ни убедят комунистите. Разликата е тази, че потомците на дядо ми вероятно щяха да си държат земята и да пазят традиционния български дух. Вероятно щяха да карат мерцедеси, а не москвичи...

Редактирано от goga на 17.03.18 12:23.



Тема Re: Харковнови [re: komitaO3126319]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано17.03.18 14:45



С много е било така, с много други не. В края на 44-та та до края на войната руските формирования във Вермахта и Вафен СС разполагат с тежко въоръжение и дори със собствена авиация. Германците туку така не дават на всяко подразделение подобно въоръжение. Руснаците се доказват с непоколебима ефективност в боя срещу червената армия (важи и за украинците). Ако са били просто бегълци от лошите условия на военно-пленническите лагери и сигурната смърт от глад, тогава щяха да търсят сгоден случай да се чупят отново на отсрещната страна (на първата линия такива възможности бол). Генерал Власов между другото търси начин да обедини различните руски формирования под своята власт в РОА, но немците не му позволяват.



Тема Re: Технологично равнище на Царствотонови [re: goga]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано17.03.18 14:57



Ми точно това се опитвам да защитавам в споровете тук. Не мога да кажа, че през ПСВ и ВСВ падаме в грешния лагер, а по скоро в губещия (тук също често спорим за това). Но и в двата случая сами правим своя избор, макар и при критични обстоятелства. След ВСВ не е така. Всичко ни е натрапено, и лагера към който да принадлежим и политическата му система, крайно чужда на българския дух и начин на мислене, и икономическото планово развитие, и всичко... Това ми прилича на вървене в посока, която ти не харесваш и знаеш, че не е твоята, не е твоя път, но един те дърпа отпред, друг те бута отзад и двама седят от лявата ти и дясна страна, случайно пък да не кривнеш от този ИЗБРАН НЕ ОТ ТЕБ ПЪТ. Прекъснат е естествения път на развитие на българското общество. И сега може само да спекулираме какво би било, ако не бе станало така, но по-хубаво или по-лошо, щеше да е в следствие естественото ни развитие, свързано с изборите и решенията, които щяхме да сме правили междувременно, но НИЕ САМИТЕ, а не друг вместо нас.



Тема Re: Технологично равнище на Царствотонови [re: kuduger-96506]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано17.03.18 15:03



Вероятно нямаше да сме пратили човек в космоса, нито щяхме да се изхвърляме с АЕЦ и заводи-гиганти, повечето хора щяха да си живеят близо до земята и да си почитат традициите.
Естествено, животът си тече, цивилизацията се развива. В епоха, когато техвологичният скок става за десетки години, нямаше да сме встрани. В крайна сметка, атомната енергия, пеницилинът, радиото и телевизията, масово достъпната бяла и черна техника за бита, евтините превозни средства с двигатели с вътрешно горене и масовия влаков транспорт, персоналните компютри, азотните торове и пестицидите - не са изобретени от комунистите. А въпреки тях


Гърците като нямат АЕЦ и Кремиковци да не би да живяха по-зле от нас? Или пък армията да им е била по-зле въоръжена?
Но - да, съгласен съм, това са само мисловни спекулации и хипотези....

И още нещо - не знам колко и какви неграмотни е имало до 1944 г., но моите селски баби и дядовци са можели да четат и пишат, тоест имали са някакво базово образование, което им е било достатъчно да се оправят добре в живота. А който от децата им се отличавал с някакви умствени способности - не е било проблем да го пратят да учи в гимназия...

Редактирано от goga на 17.03.18 15:07.



Тема Re: Технологично равнище на Царствотонови [re: kuduger-96506]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано17.03.18 15:25



Русия ,Англия,Франция са били неизменно против България да мръдне и крачка отвъд вододела Струма-Вардар.Само Германия не е била против.



Тема Re: Технологично равнище на Царствотонови [re: tuzlija-179435]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано17.03.18 15:29



Интересно е кой как мисли в момента, не че им е много до нас...



Тема Re: Технологично равнище на Царствотонови [re: goga]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано17.03.18 15:30



На един приятел(Бог да го прости)един от чичовците му отишъл интербригадист в Испания и като се върнал,купил 3-4 дка празно място в "Красно село"и 12 камиона "Опел блиц".



Тема Re: Технологично равнище на Царствотонови [re: goga]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано17.03.18 15:36



Екскюз ми, че ви развалям купона , но Гинки , Цецки и Боковци а не нобелови лауреати са новите избранници на Брюксел за строители на съвременна България ...


Проблема е не , че БСП се подобри последните 20 години, но в момента изглеждат като интелектуалци сравнено с новоназначенците ...

Редактирано от torlakov-93629 на 17.03.18 15:38.



Тема Re: Технологично равнище на Царствотонови [re: tuzlija-179435]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано17.03.18 15:50



Явно яко е захлебил, докато е шетал с карабина в ръка из фашистките провинции





Тема Re: Технологично равнище на Царствотонови [re: torlakov-93629]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано17.03.18 15:55



Щом намираш червенотиквеничковчетата за подобрени и надобряли,значи си поел от облъчването им.Те(всъщност ВИЕ) по презумпция са обречени да не надскочат едно определено ниво.



Тема Re: Технологично равнище на Царствотонови [re: goga]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано17.03.18 16:02



Замъци ли са експроприирали,манастири ли,това е много пара.



Тема Re: Технологично равнище на Царствотонови [re: goga]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано17.03.18 16:16



Преди Девети доста от извършителите на политически и криминални убийства са настигани и залавяни от притекли се граждани.Тая инициативност у хората е убита през последвалите години,а не през турско,както се опитват да го изкарват.
През първите години след падането на Берлинската стена много от албанците действително изпитваха страхопочитание към българите.После,като разбраха в какво са превърнали голям дял от българите годините 1944-1989,попрестанаха.



Тема Re: Технологично равнище на Царствотонови [re: tuzlija-179435]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано17.03.18 16:24



Между другото, повечето парашутисти и подводничари-терористи, пратени в Царството от СССР, са изловени с голи ръце и ловно оръжие от обикновени граждани. Полицията е догонвала събитията.



Тема Re: Технологично равнище на Царствотонови [re: tuzlija-179435]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано17.03.18 19:13



Чукча, чети що съм написал.бспто не мръднали напред и на йота, но интелектуалците от СДС от 90те са заменени с чалгаджии , което изкуствено прави нивото на комунягите да изглежда задигнато. Това си е трагедия, но на кукловодите началници не им трябват начетени хора стс скрупули. А палаш пожарникар до Меркел .



Тема Re: Технологично равнище на Царствотонови [re: torlakov-93629]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано17.03.18 19:41



Баба ти е чукча...ПравописЪТ ти е бетер от на чукча(знам,знам,бързате,та затова

).Читател съм от четиригодишен - и до днес.
Интелектуалци-добре!Начетени -чудесно!Електорат- просветена градска прослойка- прекрасно!И?Шанс за мнозинство на избори в скоро време?
Меркел,та Меркел.Какво толкова ви пречат,аджеба, тия германци?Не бива да са ти дошли в Чикаго или-там-някъде да ти изядат конфитюра от закуската?



Тема Re: Технологично равнище на Царствотонови [re: tuzlija-179435]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано18.03.18 00:19



Меркел е най високият началник до който пожарникарят - генерал е допускан

. Своево рода мидъл “мен “ за да не се цапат тез на върха.



Тема По еврейския въпрос...нови [re: croesus]  
Автор Darkages (старо куче)
Публикувано16.04.18 16:19



...само че в СУ, където нашите любимци Леа Коен и Красимир Кънев се готвят за нови храчки срещу страната:



Всъщност събитието е днес, може и да е минало вече, май час не видях.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.